Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite a300-1eh - problem z baterią.

misiaq898 13 Feb 2011 01:07 11909 9
    misiaq898
    Level 9  
    Posiadam laptopa Toshiba Satellite a300-1eh. Do pewnego momentu wszystko było ok. bateria trzymała ok 1h 50min. Pewnego razu podczas pracy na baterii laptop wyłączył się mimo, że bateria było naładowana w ok 60%. O tamtego czasu pojawia się komunikat "rozważ wymianę baterii" a sama bateria trzyma ok 5-10 minut. Przy 30% laptop przechodzi w stan uśpienia.

Poniżej przedstawiam wykres rozładowywania (do ~30%) oraz ładowania, specyfikację naładowanej i rozładowanej do ~35% baterii oraz specyfikację komputera z programu BaterryMon.
    Cały cykl trwał ~22 minuty.

Co można z taką baterią zrobić? Nigdy nie przeprowadzałem regeneracji baterii oraz nie mam sprzętu do resetu jej elektroniki.

Z góry dziękuję za pomoc oraz wskazówki.
    ja-kenaj
    Level 26  
    Prawdopodobnie bateria do wymiany. Jak długo ją użytkujesz?
    misiaq898
    Level 9  
    Laptop kupiony w sierpniu 2008, więc od wtedy. Usterka nastąpiła jakieś pół roku temu.
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Możesz wymienić ogniwa, sprawdzić jaka jest w środku elektronika, a wtedy zobaczymy jaki sprzęt do resetu będzie potrzebny.
    riger
    Level 24  
    Witam!
    Podepne sie pod temat, bo aktualnie tez przerabiam temat takowej baterii. Zlazylem interfejs z podpietego tematu i w SBWorkshop moge odczytac dane baterii. Problem natomiast mam z odczytem eepromu. Rozebralem baterie, aby odczytac oznaczenia ukladow lecz:
    1. Elektronika jest zalana silikonem
    2. Zaden z ukladow, z ktorych zdarlem silikon, nie pasuje do tych z programu.
    Prosze o jakas pomoc...
    jarob
    To może podałbyś te symbole, które odczytałeś. Możesz też zamieścić zdjęcie w dobrej jakości, wtedy możemy coś pomóc i doradzić.
    riger
    Level 24  
    "CEG H93"; " MAX781" ; "TPC8114"
    Wrzucam jeszcze 3 zdjecia, niestety nie moglem uzyskac lepszej jakosci zdjec.
    tapczan
    Level 2  
    mam ten sam problem z bateria jak ktos rozkmini to chetnie podesle w celu zrobienia oczywiscie nie za friko:D
    jarob
    Masz sterownik oparty na kontrolerze MAX1781 z wewnętrznym eepromem. Jak na razie nikt nie opracował metody dostania się do wsadu.

Jeśli bateria jeszcze działa - sterownik nie jest zablokowany, to regeneracja polega na wymianie ogniw na nowe, bez odłączania ogniw. Następnie należy odkalibrować baterię.
    Metoda wymiany ogniw dla tego sterownika jest opisana tym forum - wystarczy poszukać.
    JD1906
    Level 1  
    Witam serdecznie.
    Sam posiadam Toshibe a300 i mam podobny problem. Od jakiś kilku miesięcy mam problem z baterią. Po naładowaniu do 100% i odłączeniu akumulatora bateria trzyma w porywach 30 minut, po czym pojawia się komunikat, że zalecana jest wymiana baterii na nową. W związku z tym mam pytanie - ile kosztowałaby wymiana baterii na nową w pierwszym lepszym sklepie komputerowym?
    Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt! :D