Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór studiów. Informatyka czy robotyka, elektronika..

ktosi 13 Lut 2011 02:23 15123 68
  • #1 13 Lut 2011 02:23
    ktosi
    Poziom 9  

Witam.
    Ostatnio zastanawiałem się co robić po szkole, tz na jakie studia iść. Ogólnie jestem zagorzałym maniakiem informatyki, ale interesuje się również elektroniką choć to zainteresowanie jest prze zemnie trochę zaniedbywane. Czyli z elektroniki jestem bardzo początkujący.
    Waham się między dwiema ścieżkami, tech. inf + studia informatyczne a tech inf + jakiś kierunek bardziej elektroniczny.
    Zastanawiałem się nad "Automatyka i robotyka", "mechaniką i budową maszyn" ( ale obawiam się takich dziwnych kierunków 'zamawianych'), Mechatroniką. Jak mam być szczery to nawet nie do końca rozumiem czym różnią się te kierunki (tak w praktyce).
    Gdzie można pracować po takich kierunkach i jak kształtują się pensje (i jak się zmieniają z czasem). Czy jest zapotrzebowanie na takich ludzi??

0 29
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 13 Lut 2011 02:56
    byczek13
    Poziom 11  

Co czym się różni dobrze ujęte jest to w wikipedi :D np. mechatronika
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Mechatronika

Po mechatronice szukać pracy możesz poczynając od serwisów gsm do fabryk gdzie jest coś robione maszynowo.

Przykład: kumpel pracuje w fabryce porcelany Lubiana zarabia 3800 zł miesięcznie.

To jaka będziesz miał pensję wydaje mi się, że zależy od tego jak będziesz dobry w te klocki, bo wiadomo profesjonalistą płaci się więcej i są oni najbardziej pożądani na rynku pracy.

0
  • #3 13 Lut 2011 04:28
    c4r0
    Poziom 36  

Na dobry początek przed pójściem na studia powinieneś nauczyć się pisać. Jeśli jesteś maniakiem informatyki to zdecydowanie nie pchałbym się na Twoim miejscu do automatyki ani do mechatroniki. Elektronika i informatyka są OK. Na informatyce będziesz miał więcej programowania na wysokim poziomie, coś (dużo) o różnych sieciach, z zagadnień elektronicznych też coś na pewno będzie, chociażby układy logiczne. Na elektronice będzie więcej spraw elektronicznych i będą bardziej zaawansowane, jak na przykład analiza obwodów analogowych, ale będzie też programowanie (i na kompa i na mikrokontrolery), coś o sieciach itp. Więc moja rada jest taka, żebyś się zdecydował na któryś z tych kierunków. Przed wyborem powinieneś ściągnąć i przejrzeć cały program studiów, żeby sprawdzić gdzie są jakie przedmioty. Jestem pewien że będą też przedmioty wspólne. Jeśli chodzi o późniejszą pracę, to liczyć się będzie to, że masz papierek skończenia studiów technicznych, oraz to co tak na prawdę potrafisz, niezależnie od tego na jakim byłeś kierunku.

0
  • #4 14 Lut 2011 16:23
    Elektronik9
    Poziom 30  

Witam!

Ja stoisz z matematyką i fizyką? Gdyż to podstawa na studiach technicznych.

0
  • #5 14 Lut 2011 20:27
    ktosi
    Poziom 9  

Ogólnie mam zamiar pisać mat. roz. Z fizyki jestem przeciętny ale raczej nie stwarza mi ona problemów, jednak na pewno będę miał trochę mniejszą wiedzę niż osoba po liceum.

Na dzień dzisiejszy najbardziej interesuje mnie czy realnie jest możliwość znalezienia jakiejś dobrej pracy po takich kierunkach. Pytam głównie dlatego że spotkałem się z różnymi nieprzychylnymi opiniami na temat pracy w Polsce. Jak dotąd jedyna w miarę wiarygodna osoba mówi że na polskie realia pozostaje utrzymanie produkcji (kiepsko płatne, wymagana dyspozycyjność - czyli szef dzwoni masz przyjechać, praca 2/3 zmiany... ). Ogólnie osoba ma powody do narzekania, z drugiej strony nikt po studiach kierunkowych nie chciał tam pracować więc jest to osoba po elektryce (zawodówka / tech - nie pamiętam niestety) za to z wieloletnim doświadczeniem ( w pokrewnej dziedzinie ).

Jak to jest realnie z tą pracą, co można po tym robić i jak kształtują się pensje w tym sektorze??
    Bardzo prosił bym o przybliżenie różnych prac po takich kierunkach, zarówno tych lepszych jak i gorszych. Chcę po prostu wiedzieć czego mogę się po tym spodziewać.

Chciałbym wiedzieć np ile prawdy jest w filmikach tego typu (oczywiście zdaje sobie sprawę że nie jest to żadna poważna produkcja):
    http://www.youtube.com/watch?v=6e4qS-1G2NQ

1
  • #6 14 Lut 2011 20:49
    c4r0
    Poziom 36  

Z mojej wiedzy wynika, ze realia pracy w Polsce sa ogolnie do d***, przynajmniej w porownaniu z realiami pracy za granica. Co do tej fizyki, to przygotuj sie na ciezki pierwszy semestr albo rok. Ja w liceum mialem z fizyki same piatki a pierwszy semestr na studiach ledwo co zaliczylem.

0
  • #7 23 Lut 2011 21:56
    paulinamaria
    Poziom 13  

Co wy gadacie, że jak lubi infe to ma nie iść na automatyke czy mechatronike?! Toż tam samo programowanie jest!!
    przynajmniej na początku, studia np na Automatyce i Robotyce to matematyko-informatyka. Ogólnie polecam z tych trzech (EiT, Mechatronika, AiR) właśnie AiR bo wszystkie są trudne ale AiR chyba najfajniejszy. Natomiast Mechanika i Budowa Maszyn to zupełnie inna bajka.

Dodano po 2 [minuty]:

Aha i przede wszystkim : infa (jako kierunek) to infa. A Automatyka to najczęściej automatyka + infa ; czyli automatyk jest zawodowo więcej wart niż informatyk.

0
  • #8 23 Lut 2011 22:45
    c4r0
    Poziom 36  

paulinamaria napisał:
    Co wy gadacie, że jak lubi infe to ma nie iść na automatyke czy mechatronike?! Toż tam samo programowanie jest!!
    No nie wiem. Przynajmniej u mnie na uczelni na AiR prawdziwego programowania za bardzo nie ma. Oczywiscie sa takie rzeczy jak C, ale raczej podstawy i skupienie jest bardziej na algorytmach niz na samym programowaniu jakotakim. Rowniez matlab, PLC i tego typu rzeczy, ale tego bym programowaniem nie nazwal. Poza tym, mowie tutaj o samym programowaniu a informatyka to wlasciwie cos jeszcze innego.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #9 24 Lut 2011 18:35
    paulinamaria
    Poziom 13  

U mnie na AiR na Elektrycznym wydziale PP Informatyka wygląda następująco: Przedmiot jest wykładany 2 godziny tygodniowo + labolatoria i jest podzielony na 2 bloki tematyczne: jeden to programowanie w C/C++ a drugi to architektura PC. Uzyskujemy zatem dość szczegółową wiedzę dotyczącą funkcjonowania komputera, przetwarzania informacji itd już nawet nie chce mi sie o tym pisać bo facet który robi z tego egzamin ustny jest pogromem na caly kierunek :/ a jeśli chodzi o programowanie to wcale nie stoimy w tyle w stosunku do tych z Informatyki.
    No i oprócz przedmiotu Infa mieliśmy w I semestrze Podstawy Technik Informatycznych, na których tłukliśmy Matlaba i LaTeXa a teraz mamy cudowny przedmiot pt Sygnały i Systemy Dynamiczne, gdzie również laborkach będziemy pracować w Matlabie, bo na razie na ćwikach liczymy sygnały na sucho.

0
  • #10 24 Lut 2011 19:17
    Elektronik9
    Poziom 30  

Na EiT jest całkiem sporo programowania, 2 semestry C++, semestr Matlaba, potem semestr C#, potem 2 semestry programowania mikroprocesorów w C i asemblerze i jeszcze pewnie sporo. No i myślę, że EiT to najfajniejszy kierunek z tych trzech, bo uczymy się ciekawych rzeczy, od programowania mikroprocesorów przez projektowanie linii światłowodowych, naukę o antenach aż po projektowanie układów cyfrowych.

0
  • #11 12 Maj 2011 14:40
    languor
    Poziom 1  

A gdzie ogólnie zamierzasz iść na te studia? Ja zdecydowałem się raczej na informatykę z racji tego że juz pracuje w zawodzie więc dzienne studiowanie odpada, więc myślę nad WSB bo obecnie nawet można wygrać tam stypendium za free w konkursie studia marzen. A Wy gdzie chcecie isc?

1
  • #12 22 Cze 2011 20:34
    Pani Yennefer
    Poziom 10  

Cześć! Mam na imię Dominika i chciałam zapytać jak wyglądają studia na wydziale automatyki i robotyki. Wiem, że jest dość duże zapotrzebowanie na automatyków, praca jest podobno dość ciekawa (przynajmniej tak mi się wydaje), ale mówiąc szczerze intryguje mnie czy są to ciężkie studia? Jakiego materiału jest najwięcej na pierwszym roku, z jakim przedmiotem można mieć problemy i kto tak naprawdę powinien iść na ten kierunek. Za wszelkie rady wielkie dzięki, bo bardzo zależałoby, aby czegoś więcej dowiedzieć się od samych studiujących :).

0
  • #13 22 Cze 2011 20:43
    Elektronik9
    Poziom 30  

Cytat:
    Jakiego materiału jest najwięcej na pierwszym roku,

Jak wszędzie na polibudzie: matmy i fizy, zwłaszcza matmy.

0
  • #14 22 Cze 2011 20:56
    Pani Yennefer
    Poziom 10  

OK. A teraz takie pytanie: zakładając, że mogłabym mieć problemy z fizyką, czy mogę liczyć na jakąś pomoc uczelni?

0
  • #15 22 Cze 2011 21:27
    comer3
    Poziom 27  

Pani Yennefer napisał:
    OK. A teraz takie pytanie: zakładając, że mogłabym mieć problemy z fizyką, czy mogę liczyć na jakąś pomoc uczelni?

W zasadzie tak - jeśli prowadzący zajęcia jest w porządku, to przed komisem zrobi jeszcze jeden termin ;)

A tak na poważnie, to z tego co pamiętam były jakieś kursy przygotowawcze na wakacjach przed rozpoczęciem semestru z fizy i matmy (PRz, nie wiem jak jest na innych uczelniach). Oczywiście było to płatne i do niczego nie potrzebne (więcej się i tak można było samemu nauczyć)...

0
  • #16 22 Cze 2011 21:32
    Pani Yennefer
    Poziom 10  

Mnie interesuje stricte politechnika śląska, bo:
    a) jest najbliżej
    b) skończył ją mój tata ;)
    c) jest naprawdę dobra
    Wiem, że nawet jeśli byłabym dobra w szkole, to potem może się okazać, że studia to zweryfikują. Ale jeśli już się ma wcześniej z czymś problemy to wolałabym wiedzieć, czy mam szanse na jakąś pomoc. Z drugiej jednak strony fizyka i tak zawsze mnie dopadnie. I to że nie jest moją miłością też ;).

0
  • #17 22 Cze 2011 21:59
    Elektronik9
    Poziom 30  

Cytat:

Tak. Skrócą Twoje cierpienia i skończysz studia w trybie "przyspieszonym". :D
    A na serio są kursy wyrównawcze.

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    (...)
    b) skończył ją mój tata :wink:

Rzeczywiście, mocny argument. Mnie interesuje Harvard, bo skończył go Bill Gates.

Dodano po 26 [sekundy]:

Cytat:
    c) jest naprawdę dobra

W czym?

Dodano po 43 [sekundy]:

Cytat:
    Ale jeśli już się ma wcześniej z czymś problemy to wolałabym wiedzieć, czy mam szanse na jakąś pomoc.

Masz szansę na pomoc. Dziekan Ci pomoże i skróci twoje cierpienia.

Dodano po 43 [sekundy]:

Cytat:
    Z drugiej jednak strony fizyka i tak zawsze mnie dopadnie. I to że nie jest moją miłością też :wink:.

Na różnych kierunkach jest różna ilość fizyki.

0
  • #18 22 Cze 2011 22:20
    Pani Yennefer
    Poziom 10  

Elektronik9 napisał:
    Cytat:

Tak. Skrócą Twoje cierpienia i skończysz studia w trybie "przyspieszonym". :D

Odrobinę empatii proszę :P!

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    (...)
    b) skończył ją mój tata :wink:

Rzeczywiście, mocny argument. Mnie interesuje Harvard, bo skończył go Bill Gates.

Mówiąc, iż skończył ją mój tata miałam na myśli, że ma dobry poziom, bo facet robi doktorat i studiował 2 kierunki + robi doktorat :P.

Dodano po 43 [sekundy]:

Cytat:
    Z drugiej jednak strony fizyka i tak zawsze mnie dopadnie. I to że nie jest moją miłością też :wink:.

Na różnych kierunkach jest różna ilość fizyki.

To akurat wiem... A na automatyce i robotyce?

0
  • #19 22 Cze 2011 22:28
    Elektronik9
    Poziom 30  

Nie wiem, nie studiuję AiR, ale na pewno więcej niż na EiT. Przejrzyj siatki godzin.

0
  • #20 22 Cze 2011 22:33
    Pani Yennefer
    Poziom 10  

Dobrze, a możesz mi powiedzieć co studiujesz i jak to wygląda u Ciebie?

0
  • #21 22 Cze 2011 22:53
    Elektronik9
    Poziom 30  

EiT. A co chcesz wiedzieć? Konkrety. O EiT było już na Elektrodzie bardzo dużo napisane. Poszukaj.

0
  • #22 22 Cze 2011 23:01
    Pani Yennefer
    Poziom 10  

OK - z czym jest największy problem na 1. i 2. roku? Jakie są potem perspektywy? Jak wyglądają laboratoria? Te pytania mi się od razu nasunęły ;).

0
  • #23 22 Cze 2011 23:01
    c4r0
    Poziom 36  

U mnie na PG było trudno porównać poziom trudności między matmą i fizyką. Z fizyki trzeba było umieć rozwiązywać zadania i rozumieć o co chodzi i na czym polegają zjawiska, które się liczy. Na analizie matematycznej to raczej zakuwanie metod i zależności, niekoniecznie ze zrozumieniem, i potem jakoś dochodzenie do tego, żeby zadania się zdążyło zrobić na kolokwium. Podobnie na algebrze, chociaż tam trzeba było też zrozumieć dość abstrakcyjne rzeczy jak np. przestrzenie wielowymiarowe. Pomoc była tylko z analizy w postaci takich dodatkowych ćwiczeń, które dla niektórych były obowiązkowe (zależnie od wyniku pierwszego testu). Oczywiście jak masz jakiś konkretny problem to zawsze można iść do prowadzącego przedmiot na konsultacje i poprosić, żeby wytłumaczył - to dotyczy każdego przedmiotu.

[edit]
    U mnie na pierwszym semestrze: brak laborek i przedmiotów specjalistycznych. Tylko analiza, algebra, fizyka, jakaś filozofia czy coś i chyba podstawy programowania. Na pierwszym roku problemy ludzie mieli głównie z fizyką i algebrą, chociaż ja bardziej z analizą bo po prostu nie chciało mi się uczyć i nigdy nie nauczyłem się całek :P Na drugim roku problemy ludzie mieli ze wszystkimi specjalistycznymi przedmiotami, ale głównie z "drutami" (analiza obwodów).

0
  • #24 22 Cze 2011 23:07
    Pani Yennefer
    Poziom 10  

Super! Bardzo Ci dziękuję :). Czyli przysiąść nad matmą i fizyką. To akurat planuję. A co się robi na elektronice? I gdzie po tym można pracować?

0
  • #25 22 Cze 2011 23:11
    c4r0
    Poziom 36  

No, możesz przysiąść, ale poucz się czegoś nowego. Możesz zacząć rozkminiać o co chodzi z całkami i liczbami zespolonymi - to będzie potrzebne i na matmie i na fizyce. Nie musisz umieć wszystkiego rozwiązać, tylko orientować się o co chodzi i jak to działa. Z fizyki możesz rozwiązywać zadania, na początku będzie pewnie kinematyka, termodynamika itp. tylko na trochę wyższym poziomie niż w liceum.

1
  • #26 22 Cze 2011 23:11
    Konrad65
    Poziom 14  

Jeśli nie wiesz co się robi na elektronice to może sobie odpuść ???

0
  • #27 22 Cze 2011 23:13
    c4r0
    Poziom 36  

Jej chyba chodzi o to, co dokładnie robi się na studiach. A gdzie można pracować? Wszędzie, gdzie robi się coś z elektroniką.

0
  • #28 22 Cze 2011 23:16
    Konrad65
    Poziom 14  

Bez przesady przecież o tym było już tyle pisane...
    A tak w ogóle na stronie uczelni powinno być to napisane.

0
  • #29 22 Cze 2011 23:18
    Pani Yennefer
    Poziom 10  

Całki będę miała za rok, a liczby zespolone... Zobaczymy :). Bardzo dziękuję za pomoc, a że pytania zadaję nieprecyzyjnie to przepraszam. Faktycznie chodziło mi o to jak wyglądają takie studia i coś stricte na studiach robi. Jak wspominałam chciałabym wybrać kierunek, gdzie nie wywalą mnie po pierwszym semestrze i dlatego chcę się zorientować co i jak. Myślę, że jak coś to będę jeszcze pytać :).

0
  • #30 22 Cze 2011 23:38
    Elektronik9
    Poziom 30  

Cytat:
    z czym jest największy problem na 1. i 2. roku?

Informatyka (C++) i Teoria Sygnałów (Transformaty Fouriera itp.).

Dodano po 2 [minuty]:

Cytat:
    Jakie są potem perspektywy?

Różne. Zależy od tego jak się przykładasz, czy pracujesz w czasie studiów, robisz coś sama w domu.

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    Jak wyglądają laboratoria?

Różnie, większość przed komputerem. Mniejsza część ze sprzętem.

Dodano po 2 [minuty]:

Cytat:
    Czyli przysiąść nad matmą i fizyką.

Ja proponuję C++ i matematykę.

Dodano po 43 [sekundy]:

Cytat:
    A co się robi na elektronice?

Różne rzeczy. Głównie liczenie pierdół i programowanie, nauka kupy teorii.

Dodano po 23 [sekundy]:

Cytat:
    I gdzie po tym można pracować?

Wszędzie.

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    Faktycznie chodziło mi o to jak wyglądają takie studia

Uczy się. To nie turystyka i rekreacja.

Dodano po 21 [sekundy]:

Cytat:
    i coś stricte na studiach robi.

j.w.