Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta sieciowa Bluetooth obsługująca telefony komórkowe itp.

22 Paź 2004 00:52 2744 3
  • Poziom 24  
    A więc mam następujące pytanie: czy jest jakaś karta sieciowa (typowa sieciówka nie moduł bluetooth) bluetooth która umozliwiałaby oprócz współpracy z inną kartą sieciową bluetooth także współpracę z urządzeniami posiadającymi moduły bluetooth, czyli np. telefony komórkowe, klawiatury, myszki, aparaty itp?

Czy może każda sieciówka bluetooth to potrafi, a potrzebne jest tylko odpowiednie oprogramowanie?

I w odwrotną stronę: czy typowy moduł bluetooth na USB będzie współpracował z sieciówką bluetooth?

Czyli najogólniej mówiąć: proszę o potwierdzone naocznie przypadki współpracy różnych urządzeń bluetooth, a w szczególności w w/w przypadkach. Mam zamiar kupić coś z bluetootha i chcę żeby to było dosyć uniwersalne i nadawało się do zastosowań profesjonalnych - np. monitoring przestrzeni bluetooth. Wiem juz sporo z teori i mam zamiar zabrać się teraz za praktykę.
  • Poziom 23  
    O jaką sieciówkę bluetooth ci chodzi ? o takim czymś pierwszy raz słyszę :) Pewnie chodzi ci o zwykły Wireless (radiową kartę sieciową) ale one i tak pracują na innych częstotliwościach.

Za pomocą dwóch modułów bluetooth (takich jak się używa do telefonu klawiatury itp) możesz połączyć się między dwoma kompami ale to raczej nie na zasadzie połaczenia sieciowego ale jakaś tam wymiana danych bedzie, ale zasięg bedziesz miał ograniczony do kilkunastu metrów gdy przy wireless'e przy dobrej antenie masz do kilku kilometrów.
  • Poziom 33  
    Nie bardzo rozumie pytanie. Czym sie różni sieciówka BT od modułu BT :?:

Standard BT jasno olreśla pewne cechy i nie zależnie od tego jak odbiornik/nadajnik BT bedzie zrobiony, to będzie działał na takiej samej zasadzie.

Ja osobiście używam w laptopie karte PCMCIA BT i bez problemu łącze sie z komórką (Nokia 7650), a co za tym idzie wykorzystuje ten telefon po przez to łacze jako modem dostępowy do internetu. Laptop "dogaduje się" tez bez problemu z GPSem wyposażonym w BT oraz z Pocket PC.

Tak na marginesie, wszystkie urządzenia jakie posiadam (laptop, komórka, GPS i Pocket PC) "dogadują się" między sobą poprzez BT bez żadnego problemu. Dlatego też nie do konca rozumie tak postawione pytania w tym temacie.
  • Poziom 24  
    Są karty sieciowe bluetooth, ale są bardzo mało popularne. I nie mylę się tu z WiFi czy jakimś innym 802.11. Wiem o co chodzi bo piszę prace magisterską na ten temat.

A powracając do tematu: otóż chodzi o to, że sieciówka może nie mieć zaimplementowanych protokołów do współpracy z innymi urządzeniami BT a jedynie protokół (czy warstwę lub usługę, musiałbym zajrzeć do dokumentacji) do współpracy z inna karta sieciową BT. Wbrew pozorom standard bluetooth ma wiele "protokołów" komunikacyjnyh odpowiedzialnych za komunikację z różymi urządzeniami. Co urządzenie to inne dane do transmisji, synchronicznie, asynchronicznie, obraz, dźwięk itp.

I chodzi mi o takie wypowiedzi jak od LEMa. Mam to i to i działa z tym i tym. Po prostu znam teorię a praktyki nie i nie chcę kupywać sprzętu BT w ciemno bo trochę kosztuje.

Czekam na dalsze wypowiedzi odnośnie doświadczeń z BT i przydały by się dokładne dane używanych do tych celów modułów BT.