Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł

amanda1972 13 Lut 2011 08:10 3593 12
  • Witam, w celach edukacyjnych tzn. tak z nudy wykonana została wytrawiarka odśrodkowa z elementów posiadanych w domu takich jak pudełko po płytach CD ew. DVD x 20 (25), wyjęty z czegoś napęd z trybami i silniczkiem, 3 nasadki z maszynki do golenia jednorazowej, całość zasilana z zasilacza regulowanego na LM 317.
    płytki w teście wytrawia tak samo dobrze jak inne, natomiast idzie o wiele mniej płynu trawiącego.
    Nakład pracy niewielki, koszt zerowy, na hobbistyczne prace wystarczy.

Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł

Dodano po 23 [minuty]:

sory za jakość, lecz jeśli kogoś by zainteresowało to mogę dodać zdjęcia w lepszej jakości bo te były robione komórką - tak na szybko, a mogę zrobić cyfrówką, mogę również podać bardziej konkretne dane jeśli by kogoś to zainteresowało, słowa krytyki możecie sobie zachować dla siebie - dla mnie ważne że działa i to JAK

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    amanda1972
    Poziom 10  
    amanda1972 napisał 18 postów o ocenie 7, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście lublin. Jest z nami od 2008 roku.
  • TermopastyTermopasty
    maxiomax
    Poziom 12  
    Masz plus u mnie za pomysł :D Dotąd widziałem tylko wytrawiarki z napowietrzaczem albo wibracyjne a tu- proszę odśrodkowa :) Proszę o lepsze zdjęcia jeśli można i filmik też by się przydał :D 5/5
    amanda1972
    Poziom 10  
    Dzięki za życzliwość, lepsze zdjęcia i filmik doślę może jutro.

Dodano po 15 [minuty]:

Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł

Dodano po 3 [minuty]:

Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł Wytrawiarka odśrodkowa - cena 0zł

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 38 [sekundy]:

filmik dodam jutro

Dodano po 7 [minuty]:

trawiona była płytka 2 x 4cm i powiem że jakość jest bardzo dobra, można zdaje się również trawić płytki 9 x 9cm a przynajmniej takie jakie zmieszczą się na dnie pudełka z płyt, smd były trawione w pionie.
    Plusy to koszt budowy i wielkość "urządzenia", oraz np. na trawienie jednostkowe najzupełniej wystarcza, można np. trawić w pojemności szklanki płynu trawiącego , płynna regulacja obrotów jest za pomocą zasilacza regulowanego najlepiej LM317.

Dodano po 2 [minuty]:

odstęp od dna to ok 1cm, trawi równomiernie.
  • TermopastyTermopasty
    Hrabal
    Poziom 10  
    Cena nie do końca 0zł-musisz mieć ten swój "napęd z trybami i silniczkiem"
    i jakieś źródło prądowe(jeśli chcesz żeby działało suwerennie).
    Ale i tak gratuluje pomysłowości (oczywiście jeśli sam na to wpadłeś).
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Bardzo ciekawy pomysł.
    Jak jeszcze bawiłem się w trawienie płytek, to potem miałem żółtawe palce (ruszałem płytką aby przyspieszyć trawienie).
    amanda1972
    Poziom 10  
    Pomysł jest oczywiście autorski, wykonanie z części dostępnych, zasilacz również był gotowy (zawsze jest podobny w domu potrzebny), jak dla mnie to koszt był 0zł, jedynie mały wkład pracy, pomysł powstał z natchnienia chwili, lecz jeśli gdzieś już podobny widziałeś no to gratuluję spostrzegawczości, jeśli wątpisz że coś to kosztuje no to Ci powiem tak:
    1- " napęd z trybami i silniczkiem" jest prawdopodobnie z rozbiórki starego napędu CD albo DVD - chyba z wysuwania tacki (nie pamiętam dokładnie) = 0zł bo był ------ nic nie płaciłem.
    2- śmigiełka -- zabezpieczenia maszynki do golenia 3 szt. również były (recykling) = 0zł --- nic nie placiłem
    3- naczynie --- pudełko z płyt CD / DVD x 20/25 szt. również miałem = 0zł --- nic nie płaciłem
    4- zasilanie --- zasilacz lm317 był gotowy z wcześniejszych projektów = 0zł
    TAK JAK W TEMACIE MNIE NIC NIE KOSZTOWAŁ JEDYNIE TROCHĘ PRACY !!!

Dodano po 6 [minuty]:

urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca tyle co pudełko z płytami, zasilacz jest zewnętrzny, nie zajmuje niepotrzebnie miejsca, po pracy można rozebrać i wszędzie zmieścić.
    Ktoś kiedyś powiedział że rzeczy najprostsze są najlepsze i to się doskonale potwierdza w tym projekcie.
    Jakość trawienia nie jest gorsza niż w innych wytrawiarkach (wiem z autopsji)
    a ta potrafi trawić w małej ilości wytrawiacza i dość równomiernie - trzeba tylko nagrzać wcześniej płyn trawiący, jakość przerosła moje oczekiwania !!!

Dodano po 8 [minuty]:

Jeśli chodzi o rysowanie ścieżek to z tego co widzę ładnie wychodzi rysowanie markerem do płyt tzn. do wykonywania napisów na płytach CD / DVD, wcześniej drobnym papierem matujemy płytkę, rysujemy ścieżki, trawimy, zmywamy spirytusem (denaturat + rozpuszczona kalafonia), otrzymujemy wtedy warstwę powodującą lepsze lutowanie, oraz efekt zabezpieczenia ścieżek przeciw utlenianiu się miedzi, oraz zabezpieczenie przeciw przepięciowe ścieżek, dodatkowo jeśli zastosujemy kolorowy marker - otrzymujemy efekt soldmaski w kolorze markera. W moim przypadku czerwony.

Płytka wykonana niezbyt starannie jeśli chodzi o ścieżki, lecz chodziło mi o sprawdzenie działania wytrawiarki.

Oto film:

Link

Proponuje poczytać regulamin elektrody i nauczyć się zamieszczania filmów z youtube, a następnie pisać na forum.
    Post poprawiłem [DJpopak;)]
    macko.79
    Poziom 16  
    Świetne :D
    Dobry pomysł z tym wytrawianiem odśrodkowym.
    Powiem szczerze, że już zaczynam działać w tym samym kierunku.
    Myślę tylko o kilku dodatkach takich jak: temperatura i większy gabaryt, a więc mała grzałka i większy pojemnik :D
    Ale twój projekcik zasługuje na 5/5 :D
    amanda1972
    Poziom 10  
    Niekoniecznie trzeba większy pojemnik, wg. mnie uda się zaadaptować starą świetlówkę, taką na gwint - trzeba uciąć delikatnie szkło na zadaną długość (delikatnie), następnie w środek dać spiralą taką na 12V zasypać np piaskiem, zamocować przy brzegu tej czarnej góry np silikonem, następnie puścić szeregowo z silniczkiem zasilanie do spirali i masz podgrzewanie, chyba że chcesz z regulacją wtedy trzeba już równolegle podłączyć do silniczka, ale uważam że trawi dosyć szybko i nie potrzeba podgrzewać, jedynie dać podkładkę pod spód ze styropianu.
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Według mnie płytka w czymś takim będzie się trawić nierównomiernie. Płyn w ruchu jest tylko praktycznie przy powierzchni. Na dnie nic się nie dzieje. Poza tym, oprócz ruchu (bąbelki czy mieszanie) duże znaczenie jeśli chodzi o prędkość trawienia ma temperatura wytrawiacza. Tu mamy mieszadło, ale wytrawiacz jest zimny, więc w sumie na jedno wychodzi.
    amanda1972
    Poziom 10  
    Według mnie płytka w czymś takim będzie się trawić nierównomiernie. Płyn w ruchu jest tylko praktycznie przy powierzchni. Na dnie nic się nie dzieje. Poza tym, oprócz ruchu (bąbelki czy mieszanie) duże znaczenie jeśli chodzi o prędkość trawienia ma temperatura wytrawiacza. Tu mamy mieszadło, ale wytrawiacz jest zimny, więc w sumie na jedno wychodzi.

Gdyby nie było sprawdzane w praktyce to takie zdanie byłoby uzasadnione, lecz w praktyce roztwór jest mieszany również na dnie, a płytka jest trawiona równomiernie, trawi nawet lepiej jak z napowietrzaczem, SPRAWDZONE W PRAKTYCE i to nawet z chłodnym roztworem, mi trawiło przy średnich obrotach i chłodnym roztworze ok 10min. z tym że roztwór był po dwóch trawieniach jeszcze z jesieni i trawiło super i bardzo równo.

To tylko propozycja ponieważ wiem że działa idealnie i warto było to tu umieścić,nie było by umieszczone gdyby działało źle, jest to propozycja dla osób dla których wykonanie wytrawiarek powietrznych i wibracyjnych wiąże się z pewnymi kosztami i wielkością urządzenia, dla osób których nie stać na profesjonalną wytrawiarkę, a wykonanie tej jest bez żadnego wkładu finansowego,
    i już mnie męczą takie komentarze co by było gdyby, wytrawiarka jest bez wkładu finansowego - trawi nawet lepiej niż inne, jest mała i mobilna, i jeśli komuś się pomysł przydał to SUPER jeśli nie to każdy ma własną wolną wolę i każdy może mieć własne zdanie - nikogo nie zmuszam żeby takie coś robił - jeśli mu nie potrzeba i jeśli ma już ustalone zdanie.
    Dla tych co nie mają to polecam wykonać we własnym zakresie i na pewno każdy będzie zadowolony.
    pawel_aa
    Poziom 25  
    amanda1972 napisał:
    roztwór jest mieszany również na dnie,

Czym? Skoro łopatki są tylko na górze? Jakieś nowe prawa fizyki których nie znamy?

amanda1972 napisał:
    To tylko propozycja ponieważ wiem że działa idealnie i warto było to tu umieścić,nie było by umieszczone gdyby działało źle, jest to propozycja dla osób dla których wykonanie wytrawiarek powietrznych i wibracyjnych wiąże się z pewnymi kosztami i wielkością urządzenia, dla osób których nie stać na profesjonalną wytrawiarkę, a wykonanie tej jest bez żadnego wkładu finansowego,

Oczywiście, o ile komuś potrzeba wytrawiarka do płytek 3x3 cm.

amanda1972 napisał:
    i już mnie męczą takie komentarze co by było gdyby, wytrawiarka jest bez wkładu finansowego - trawi nawet lepiej niż inne, jest mała i mobilna, i jeśli komuś się pomysł przydał to SUPER jeśli nie to każdy ma własną wolną wolę i każdy może mieć własne zdanie - nikogo nie zmuszam żeby takie coś robił - jeśli mu nie potrzeba i jeśli ma już ustalone zdanie.

Za życzliwość dziękujesz, ale krytyki to widze nie znosisz. Nie ma co strzelać focha. Tym urządzeniem nie polecisz w lot międzyplanetarny. Pomysł może i dobry, ale urządzenie o bardzo ograniczonym zastosowaniu. Mobilne? Nikt chyba nie zabiera ze sobą na wczasy wytrawiarki.

amanda1972 napisał:
    Dla tych co nie mają to polecam wykonać we własnym zakresie i na pewno każdy będzie zadowolony.

Ja już mam, do płytek o wymiarach max 21x30 cm, tak więc urządzenie jest mi zupełnie nie przydatne.
    amanda1972
    Poziom 10  
    pawel_aa

Widzę że nie przyglądałeś się zdjęciom, a tu już potrzebne są okulary.
    łopatki są nie na górze lecz w połowie wysokości tzn 1 cm od dna i kto tu jest ignorantem.
    A jeśli chodzi o wytrawiarkę to ja też mam taką jaką masz ty, powietrzną co daje bąbelki i też mogę wytrawiać płytki tak duże jak ty, ale nie doceniasz tej, a płytki wytrawisz nie tylko 3 x3cm ale i 9 x 9 albo 12 x 6cm.
    Poza tym nie musisz jej robić.
    I radzę kup sobie okulary.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    amanda1972 napisał:
    słowa krytyki możecie sobie zachować dla siebie

Zatem nie pozostaje mi nic innego, jak temat zamknąć. Konstrukcje przedstawiane w dziale DIY siłą rzeczy podlegają ocenie i są komentowane. Jeśli konstrukcja zawiera jakiś błąd, lub można ją w prosty sposób ulepszyć, to nie widzę powodu, by nie napisać o tym w temacie.

Kolega uznał, że jego urządzenie jest najlepsze - ma całkowite prawo wpaść w samozachwyt i tak twierdzić, tylko że wtedy prowadzenie tematu nie ma sensu.