Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus logamax plus GB132T błąd

13 Feb 2011 10:07 15168 16
 • Level 2  
  Witam,

  Rano niestety zimno w domu, kocioł wyświetla błąd 3L i dalej numer 214.
  Bez serwisanta zapewne ani rusz, ale co to może być?

  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Moderator of Heating systems
  Kod usterki wskazuje na wentylator.

  1. Sprawdzić oba połączenia
  wtykowe na wentylatorze
  2. Sprawdzić wysterowanie
  wentylatora 230 V, sprawdzić
  kabel zasilający.
  3. Sprawdzić kabel tachometru
  pod kątem występowania
  przerw
  4. W razie potrzeby wymienić
  wentylator
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 2  
  ok, dzięki niestety wygląda to na uszkodzoną elektronikę samego wentylatora, niestety bez schematu ani rusz.
  Symbol RG130/0800-3612
 • Level 18  
  tkudron wrote:
  ok, dzięki niestety wygląda to na uszkodzoną elektronikę samego wentylatora, niestety bez schematu ani rusz.
  Symbol RG130/0800-3612


  Schemat kotła Buderus Logamax plus GB132T. Części Buderusa sa do nabycia tylko w jednym w sklepie wysyłkowym w Warszawie. Autoryzowani Partnerzy Buderus prowadzą serwis i sprzedaż części wraz z usługą.
  Attachments:
 • Level 2  
  byłem z płytką (falownikiem) od tego wentylatora u elektronika, okazuje się że jeden układ jest spalony dokładnie nie widać ale chyba G7E4619 (395), przydałby się schemat tego falownika aby dokładnie srawdzić, i okazuje się że przez ten jeden układ trzeba wymienić cały wentylator.
  Oczywiście problem gdzie kupić taki układ.

  Pozdrawiam i dziekuję za wszelką pomoc jaką otrzymałem.
 • Level 18  
  Wszelkiego rodzaju schematy elektroniki kotłów, czy palników jest to dokumentacja poufna producenta i napewno jej nie udostępnia każdemu. Wszelkie ingerencje osób nieuprawnionych narusza cetyfikaty bezpieczeństwa, CE itp. Prawdopodobnie czeka Cię zakup wentylatora w opakowaniu fabrycznym. Udostępniłem Ci schemat kotła i podzespołów z numeracją serwisową Buderus, więc już wiesz.... więcej niż na początku.
 • Level 11  
  Podobna historia - może komuś się przyda..

  Mam dmuchawę w piecu Buderus Logamax Plus GB022-24kW z 2007r.

  Dmuchawa jest firmy EBM Papst RG128 (oznaczenie na płytce BG36RG128_230V ver2.7)

  Jak w innych przypadkach zaczął pojawiać się błąd "3L" (EDIT: "ani razu nie miałem błędu "3Y"" ->> POPRAWKA - jednak błąd "3Y" pojawiał się sporadycznie przed błędem 3L). Błąd udawało się resetować przez jakiś czas. W końcu wentylator padł - całkowity brak startu silnika po załączeniu zasilania głównego pieca.

  Zacząłem szukać info- za wiele nie znalazłem, więc zacząłem szukać "na pałę", pomierzyłem diody, zacząłem mierzyć rezystory i bingo - jeden z nich (foto) bez widocznych oznak był skopany - wymieniłem i dmuchawa działa.

  Buderus logamax plus GB132T błąd

  Mam świadomość, że mogłem mieć fuksa i nikt nie będzie miał tego przypadku ale warto sprawdzić.

  Pozdrawiam.

  BTW
  Jeśli ktoś z użytkowników tej dmuchawy będzie miał skopany rezystor lub inny podzespół to proszę o info.

  BTW2
  Jeśli ktoś będzie miał problem z odczytem oznaczeń scalaków (bywają zalane) to mogę pomóc.
 • Level 11  
  To jednak nie był tylko rezystor..
  Błąd "3L" pieca Buderus GB022-24 powrócił.

  Temat staje się coraz ciekawszy :)
  Kumpel oriętujący się w tematach napędów wspomniał, że miał sytuację, w której przyczyną braku możliwości statru podobnego silnika był "ubytek namagnesowania" wirnika na skutek zbyt dużych prądów rozruchowych (nie był to silnik wentylatora pieca Buderus).

  Poteoretyzuję - wybaczcie :)
  Jeśli po kliku latach (4-7) pracy wentylatora w "dość ciepłym" środowisku smar łożysk cześciowo odparuje lub wymiesza się z kurzem z zasysanego powietrza (piec z komorą zamkniętą), bieżnie łożysk zużyją się, opory ruchu łożysk wentylatora wzrosną, elektronika sterująca poda duży pik prądowy, przy braku startu po chwili następuje odcięcie napięcia i po chwili znów powtarza cykl startowy to po trzeciej próbnie piec wyrzuca "3L".
  Jak w przypadku mojego kolegi, pole znacznie mocniej oddziałuje na magnes stojana przy takich pikach prądowych. Jeśli ten cykl powtórzy się kilka tysięcy razy to istnieje szansa na częściowe rozmagnesowanie wirnika i trudniej wprawić go w ruch.

  Czy to możliwe żeby właśnie to było przyczyną problemów ze startem?

  Czy dobrze kombinuję?
  Jestem ciekawy waszych opinii.

  Szczególnie proszę o wypowiedź forumowiczów znających się na napędach i sterowaniach BLDC bo brakuje mi wiedzy i doświadczenia.

  Pozdrawiam.


  PS.
  Może chęć uproszczenia konstrukcji (ograniczenia kosztów wytworzenia) sterowania wentylatorem doprowadziła do budowy bubla, który pracuje kilka lat i musi się zepsuć na dobre?
  EBM Papst, który dostarcza wentylatory "Buderusom" (i wielu innym urządzeniom AGD i nie tylko) o ile się nie mylę jest amerykańską firmą i ma fabrykę w Niemczech.
  Amerykanie (nie tylko oni oczywiście) mają już chyba we krwi takie projektowanie urządzeń, żeby psuły się po upłynięciu gwarancji.
  Może taka też była intencja producenta, który chce zarabiać na serwisie..
  W końcu takie sytuacje często mają miejsce w dzisiejszych czasach.

  BTW pod Poznaniem też chyba montują/montowali te Buderusy. Czy ktoś z forumowiczów tam pracuje lub ma kogoś znajomego, kto mógłby się wypowiedzieć w powyższym temacie? :)

  Proszę o wypowiedź.


  Lubię czasem pomarzyć ;)


  ////////////////////////////////////////////////////
  09.02.2013
  Aktualizacja historii mojej dmuchawy EBM. (Buderus Logamax plus GB022 24kW)

  Błąd "3L" powrócił. Piec znowu miał problem ze startem po około >= 1h postoju. Jak przerwy były krótsze to nie było problemu. Suszarką do włosów (+ zwężka) zacząłem podgrzewać kolejno elementy na płytce i próbować resetu - winny okazał się kondesator 220uF, 35V - szacunek dla tych którzy w innych wątkach proponowali wymiane kondensatorów. Jednak elektrolityczne nie lubią pieców. Podpadał też kolejny z trzech rezeystorów 330k (duży wpływ temp. na oporność) więc też wymieniłem.

  Po wymianie piec pracuje około tygodnia bez usterek. Wyłączyłem na kilka h i również zaskoczył. Ciekawe jak długo pochodzi..

  PS.
  W ramach testu około 6 mies. temu zamontowałem filtr powietrza zakładany zamiast giętej czarnej, zwężanej rurki (początkowo kombinowany, ostatecznie pracuje filtr samochodowy z blaszaną obudową) i jestem zaskoczony efektami - bardzo małą ilością osadu, który zebrał się w zbiorniczku syfonowym. Wcześniej czyściłem co 2 miesiące 1-2cm osadu. Po 6 mies. jest może 1mm. Nie zauważyłem spadku mocy przy pracy z filtrem. Ktoś może napisać, że to błąd, że ma to wpływ na pracę, ustawienia palnika, parametry spalania - pewnie to prawda ale po akcji gruntownego czyszczenia wężownicy w lecie 2012 mam serdecznie dosyć wyjmowania wymiennika ciepła i czasochłonnego i nudnego czyszczenia.

  BTW.. Chyba już pisałem ale czyszczenie bez wyjmowania tego wymiennika to błąd. Tak robił jeden z "fachowców" i brał pieniądze, a w efekcie wymiennik od środka i z tyłu miał bardzo dużo osadu).
 • Level 16  
  Witam.
  Może ktoś podać mi wartości elementów zaznaczonych na zdjęciu jest to dioda zenera (nie wiem na jakie napięcie) wyżej opornik(przepalony) i układu scalonego (mam zamazane numery), sterownik ma takie oznaczenia RG 130/0800-3612(020206 55667 00826) na 230V.Wiem że to jest od buderusa ale nie wiem od jakiego modelu. Buderus logamax plus GB132T błąd Buderus logamax plus GB132T błąd
 • Level 2  
  Udało mi się naprawić urządzenie. Błąd 3Y spowodowany był uszkodzonymi elementami sterownika silnika wentylatora. W przypadku pytań szczygiel(malpa)post.pl
 • Computer PSUs specialist
  To prawda. Sterownik wentylatora da się naprawić bez wydawania grubej kasy na nowy wentylator. Kolega reseto jest najlepszym przykładem :D Jeśli ktoś ma podobny problem to zapraszam do pisania PW.
 • Level 1  
  Dear Reseto
  I have a Buderus GB022-24K and it has got some problem in fan unit (3L and 3Y error)
  How can i repair my Buderus fan unit? Please help me, thanks.

  Best Regards
  Kenan SAN

  [Google Translate:]
  Drogi Reseto
  Mam Buderusa GB022-24K i ma pewien problem w jednostce wentylatorowej (błędy 3L i 3Y)
  Jak mogę naprawić swoją jednostkę wentylatorową Buderus? Proszę mi pomóc, dzięki.

  Z poważaniem
  Kenan SAN
 • Computer PSUs specialist
  Please contact with me. I can help you.
 • Level 10  
  Witam,

  Pytanie do wszystkich którzy mieli naprawianą płytkę od wentylatora Buderus GB022. Na jak długo naprawa pomogła, czy problem powrócił a jeśli tak to po jakim czasie.

  Pozdrawiam
 • Level 33  
  Naprawiłem ich trochę i nigdy żaden nie wrócił.
 • Computer PSUs specialist
  U mnie podobnie, naprawiałem różne przypadki, także po "elektronikach" którzy uszkodzili delikatne ścieżki i przelotki i wszystkie działają, żaden nie wrócił a gwarancja 24 miesiące.
 • Level 10  
  Witam,

  Dzięki za informację a Holtek'owi za sprawną naprawę. Piec działa.

  Pozdrawiam