Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

niedziałający generator 555

michal_a 13 Lut 2011 11:32 1532 7
  • #1 13 Lut 2011 11:32
    michal_a
    Poziom 10  

Witam, wykonałem generator na ne555 smd do uruchomienia trafopowielacza i kilku innych eksperymentów ale niestety układ nie działa. Płytkę zaprojektowałem sam według tego schematu:
    Niestety po wytrawieniu padł mi komputer a na tym nie mam eagla więc obraz płytki jest taki jaki jest.
    Potencjometry to 2x wieloobrotowe 4,7k. Kondensatory są 2 przełączane, jeden 10nF a drugi 22nF bo płytka miała być raczej uniwersalna.

Wyjście podłączyłem do czerwonego kabla w multimierniku ustawionym na częstotliwość, a czarny kabel miernika podłączyłem do masy. Po podłączeniu (układ jeszcze nieuruchomiony) na wyświetlaczu pojawia się stabilne 50Hz. Kiedy włączam zasilanie odczyt zmienia się na 00000 i tak zostaje aż do odłączenia zasilania , wtedy wraca do 50hz. Myślałem że miernik jest uszkodzony (UT10A) wiec podłączyłem go do komputera i puściłem 15kHz, miernik zachował się prawidłowo. Próbowałem z oboma kondensatorami i w różnych ustawieniach potencjometrów. Sprawdziłem buzerem wszystkie (chyba) ścieżki i wszystko jest prawidłowo. Wymieniłem też ne555 na inne i nadal nic. Problem jest też z samym 555 bo to które mam nie ma kropki oznaczającej pin1 ale znalazłem w datashecie że opór miedzy pinem 1 a 8 powinien wynosić 15k, zmierzyłem i wyszło 13,52k wiec uznałem ze to musi być góra.

Układ niestety nadal nie dział i nie wiem co zrobić, sprawdziłem już wszytko co tylko mi przyszło do głowy, ale nadal nie działa. Bardzo proszę o pomoc.

Do moderatora: temat zamieszczam po raz drugi, poprzednio temat został przeniesiony do kosza pod zarzutem złamania punktu 14 i 16 regulaminu. Niestety nie rozumiem czemu, domyślam się że w punkcie 14 chodziło o użycie wyszukiwarki, zapewniam ze jej użyłem i nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie bo jak ktoś miał taki sam problem jak ja to temat urywał się w połowie i nie było pełnej odpowiedzi. A co do punktu 16 to kompletnie nie rozumiem gdzie z mojej strony jest lenistwo i charakter roszczeniowy. Zrobiłem wszystko co tylko umiałem żeby uruchomić ten układ zanim napisałem ten temat.

0 7
  • #2 13 Lut 2011 11:37
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Od moderatora: Schemat i płytka, to zbyt mało. Proponuję przedstawić zdjęcie tej konstrukcji. Zasilanie kryształowej kuli padło w najmniej odpowiednim momencie. :(

Pzdr.

0
  • #3 13 Lut 2011 12:36
    szod
    Poziom 33  

:arrow: michal_a - Mnie zastanawia jedna sprawa - potencjometr pomiędzy nóżką 7 a plusem. Istnieje możliwość że miałeś ustawiony na wartość minimalną. Mogło to uszkodzić wewnętrzny tranzystor którego kolektor idzie do tej nóżki. Tam powinien być jakiś rezystor w szereg z potencjometrem w celu zapobiegnięcia takiej sytuacji.

0
  • #4 13 Lut 2011 13:20
    michal_a
    Poziom 10  

szod dzięki za odpowiedź. Mogło tak być ale wymieniłem ne555 na nowe i jestem pewien ze od wymiany potencjometr ani razu nie był na zero. Ale może jest możliwość że podczas pomiarów miernikiem (ustawionym na buzer) ścieżek coś się stało. Albo jak mierzyłem opór potencjometrów to coś uszkodziłem?
    Mariusz Ch. tobie dzięki za nie wyrzucenie tematu. Wiem że zdjęcia są potrzebne ale niestety dysponuję jedynie jakością telefonu, po to wrzuciłem pcb. Powiedzcie co mam zmierzyć a zmierzę.

Pozdrawiam.

0
  • #5 13 Lut 2011 18:17
    slawussj
    Poziom 34  

Witam. Podłącz i pomierz napięcia na wszystkich końcówkach układu. Czy na pewno jest dobrze podłączony?

0
  • #6 13 Lut 2011 18:33
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Bazując na usuniętym temacie istnieje prawdopodobieństwo, że źle przylutowałeś układ. Jeśli nie ma znaków mechanicznych (wcięcie, punkt), to należy skorzystać z innego sposobu identyfikacji wyprowadzenia pierwszego. Kładziesz układ przed sobą tak, aby można było "normalnie" odczytać oznaczenia. Pin 1 jest w dolnym rzędzie, po lewej stronie.

Pzdr.

0
  • #7 13 Lut 2011 19:30
    michal_a
    Poziom 10  

moriusz Ch. świetna rada na przyszłość :) niestety według tego co piszesz układ jest wlutowany poprawnie :(

Dodano po 27 [minuty]:

pin 8 12 v
    pin 7 8 v
    pin 6 0,2 mv
    pin 5 0,2 mv
    pin 4 12 v
    pin 3 18 mv
    pin 2 17 mv
    pin 1 0

0
  • #8 13 Lut 2011 19:38
    slawussj
    Poziom 34  

Jeśli twierdzisz, że jest dobrze połączony, to na 5 powinno być 8V. Uszkodzony, albo liczony od tyłu ( Jeśli jest lutowany od strony druku, liczony też powinien być od strony druku).

0