Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester kabli sieciowych RF

Gordios 13 Lut 2011 12:20 6483 0
 • Omówiony jest idealny tester kabli sieciowych sprawdzający czy w kablu jest obecny sygnał wysokiej częstotliwości (RF). Tester pracuje bezkontaktowo i może wykryć obecność sygnału RF z odległości około pół metra. Może być używany do sprawdzania wszelkiego rodzaju kabli sygnałowych, takich jak kable Ethernet, modemowe, anten satelitarnych, itp. Kiedy wykryta zostanie w pobliżu kabla energia RF wtedy zaświeci się dioda LED.
  Tester kabli sieciowych składa się z dwóch części. Część czołowa zawiera detektor RF za którym znajduje się wzmacniacz sygnału. Cewka L1, dioda D1, kondensator C1 i rezystory R1-R2 tworzą sekcję detektora sygnału. L1 ma wewnętrzna średnicę 0.5 mm I wykonana jest z 10 zwojów emaliowanego przewodu miedzianego 22 SWG. D1 jest wysokoczęstotliwościową diodą sygnałowa Schottky’ego.C1 odsprzęga sygnały. Wzmacniacz sygnału Wzmacniacz sygnału zbudowany jest na popularnym wzmacniaczu operacyjnym BiMOS CA3140. Wzmacniacz ten ma wejścia chronione bramkami MOSFET.
  Układ scalony cechuje się niskim prądem wejściowym, wynoszącym około 5pA, dużą szybkością pracy i napięciem zasilania pomiędzy 5 to 36 woltów. Gdy antena ( antena teleskopowa używana w radioodbiornikach przenośnych) znajdzie się w pobliżu kabla, cewka L1 pobiera energię RF a szybka dioda D1 przekazuje tą energię do wejścia odwracającego układu IC1. Układ scalony pracuje jako wzmacniacz odwracający ze sprzężeniem zwrotnym. Rezystor R3 określa poziom sprzężenia zwrotnego. Gdy IC1 dostanie impuls dodatni to jego wyjście znajdzie się w stanie wysokim powodując zapalenie diody LED. Wskazuje to obecność sygnału RF w kablu.

  Opracowany przez D.Mohankumar

  Schemat testera kabli sieciowych


  Tester kabli sieciowych RF

  CA3140


  Tester kabli sieciowych RF Tester kabli sieciowych RF

  Dioda Schottky’ego BAT 43

  Tester kabli sieciowych RF

  Oryginalny opis znajduje się na http://electroschematics.com/5093/network-cable-tester/
  Tłumaczenie dla elektroda.pl za zgodą electroschematics.com

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.