Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T Instalacja antenowa na 15 odbiorników

jacek84 13 Lut 2011 19:05 8081 26
  • #1 13 Lut 2011 19:05
    jacek84
    Poziom 10  

Witam.
    Proszę o pomoc w jaki sposób zbudować instalację DVB-T na ok. 15 odbiorników w małym hotelu/pensjonacie. Interesuje mnie jakie urządzenia trzeba zakupić i czy da się coś takiego zrealizować na jednej antenie czy trzeba np. 2 lub 3. Lokalizacja to bliskie okolice miasta Biała Podlaska, odległość od nadajników z Łosic to ok. 40km. MUX 2 jest o mocy 50 kW natomiast MUX 3 to 5kW. W okolicy budynku nie powinno być problemu z zakłóceniami ponieważ w tym miejscu jest mało innych obiektów. Problemem mogą być ewentualne drzewa które, mogą zasłaniać, w tygodniu pojadę się zorientować jak to wygląda i będę mogł powiedzieć coś więcej. Z tego co się dowiedziałem w budynku są już przeciągnięte przewody antenowe do każdego pokoju, trzeba tylko podłaczyć gniazda no i oczywiście sprawa anteny oraz podziału.

0 26
  • Sklep HeluKabel
  • #2 14 Lut 2011 18:02
    promyk103
    Poziom 1  

Mam taką instalację w swoim pensjonacie nad morzem - nie dawno odpaliłem. Klasyczna antena telkom-telmor (analogowa), instalacja antenowa przy wykorzystaniu mikro wzmacniacza tej samej firmy i wszystko działa. Jedna uwaga - warto wykonać bardzo dokładnie połączenia w gniazdkach - no i oczywiście jakość gniazdek też jest bardzo ważna.

Post był raportowany jako "mało wyjaśniający" w podpowiedzi.
    Dodam od siebie, że rozumiem ten wpis - przecież tak fachowej porady user może uzyskać od innego instalatora w swojej miejscowości - odpłatnie -.
    [SP5ANJ]

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 16 Lut 2011 08:37
    humek
    Poziom 32  

Prosta instalacja .Antena dobrej jakości w wykonaniu i typie (Yagi a nie jakaś "siatkowa"/wynalazek) na maszcie patrząca w kierunku nadajnika bezpośrednio nie przez drzewa (w lecie liściaste) dobrej klasy kabel koncentryczny niskotłumienny na "strychu" lub innym pomieszczeniu tuż pod dachem (jaknajbliżej anteny) dobry wzmacniacz do którego dołącxzysz rozgałeźniki z których wyjdziesz sygnałem na pokoje w nich gniazda końcowe firmowe nie zrobione przez hu hang ho w garażu na kolanie.Bliższych informacji udzieli Ci lokalny instalator TV/SAT.

0
  • #4 05 Mar 2011 16:36
    jacek84
    Poziom 10  

Ostatnio byłem w budynku zrobiłem większe rozeznanie w temacie. Przewody do każdego z pokojów poprowadzone są do skrzynki zbiorczej, gdzie dodatkowo doprowadzone jest zasilanie oraz zrobione jest przez rurę pcv wyjście na strych. Z tego co się zorientowałem to z urządzeń trzeba będzie kupić antenę, rozdzielacz i wzmacniacz. Problemem w odbiorze sygnału mogą być drzewa (tylko iglaste) które trochę zasłaniają budynek z kierunku nadajników, także trzeba będzie zastosować napewno 3 lub 5 metrowy maszt. Wybrałem następujące urzadzenia proszę o ocenę czy wszystko będzie się nadawało do tej instalacji:
    Antena - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_25-41-60_A8820.htm
    Rozdzielacz http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_osmiodrozny_r-8_signal_R60108.htm - 2szt.
    Wzmacniacz - http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-142s_B11688.htm lub http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masztowy_dvb-t_ab012_terra_22_db_dc_5v-12v__R82004.htm
    Z tego co wyczytałem to przy zastosowaniu wzmacniacza nie jest potrzebny już symetryzator, proszę o potwierdzenie. Jaki zastosować wzmacniacz z tych co podałem, masztowy jest zasilany 5V z gniazda tunera czy takie rozwiązanie będzie działać w moim przypadku? Dzięki z góry za wszelkie uwagi i podpowiedzi.

0
  • #5 05 Mar 2011 21:49
    _cheetah_
    Poziom 37  

jacek84 napisał:
    Z tego co wyczytałem to przy zastosowaniu wzmacniacza nie jest potrzebny już symetryzator, proszę o potwierdzenie.
    tak, symetryzator nie jest potrzebny, o ile jest to wzmacniacz montowany w puszcze antenowej (np. wzmacniacz LNA-177). W innym przypadku antenę typu ATV 25/41-60 należy wyposażyć w symetryzator.

1. antena ATV 25/40-60 jest OK, ale weź pod uwagę, że ma zawężony zakres kanałów. Obecnie jest OK, ale docelowo mux-y będą również nadawane prawdopodobnie w pełnym zakresie k21...k60, wiec może lepiej zastosować solidną antenę pełnopasmową (k21...k69) o podobnych parametrach - DAT-75, NOE HD, MX-75.
    Kabel antenowy na zewnątrz w kolorze czarnym do zastosowań zewnętrznych.

2. (przed)wzmacniacz. Wszystko zależy od wielkości sygnału w antenie. Być może w bardzo dobrym układzie mogłoby się obyć bez wzmacniacza. Warto pamiętać, że tuner DVB-T ma o wiele większą dynamikę odbioru niż analogowy TV. Trzeba uruchomić antenę i zobaczyć jak jest. A potem ewentualnie dobierać wzmacniacz.

3. zasilanie wzmacniacza. Weź pod uwagę, że rozdzielacze TV na 8 normalnie nie przepuszczają napięcia zasilającego. Więc zasilanie lokalne.
    Aby wykorzystać zasilanie z tunerów DVB-T można by stosować rozdzielacz satelitarny 1/8 z przenoszeniem zasilania. A wtedy należałoby stosować wzmacniacz zasilany z +5V, wzmacniacz zasilany z +12V też by prawdopodobnie zadziałał, ale jego parametry byłyby zmienione. Ale, jak dla mnie, to takie sobie rozwiązanie przy DVB-T, gdyż napięcie zasilające będzie zmniejszone, a tłumienie toru większe niż dla rozgałęźnika TV.
    Nie wszystkie tunery DVB-T wystawiają też owe +5V, telewizory w ogóle nie.

1
  • #6 06 Mar 2011 07:05
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

jacek84 napisał:
    Przewody do każdego z pokojów poprowadzone są do skrzynki zbiorczej, gdzie dodatkowo doprowadzone jest zasilanie oraz zrobione jest przez rurę pcv wyjście na strych.

Brawo dla instalatora okablowania.

Dość ważną sprawą jest, aby wykorzystać takie podzespoły i w takich miejscach, abyś mógł dowolnie konfigurować taką instalację.
    - antena z symetryzatorem i dobry kabel do skrzynki na strychu
    - wzmacniacz tylko w pomieszczeniu (unikać wzm. w antenie)
    - wtyki F zaciskanie (unikać przykręcanych)
    - rura 3 do 5 metrów jako masz, cynkowana i uziemiona (jeżeli instalacja odgromowa jest na budynku)

Rozdzielenie sygnału na poszczególne pokoje dobrze jest zrobić z kilku wzmacniaczy o większej ilości wyjść.

Pamiętać należy aby gniazdek sieciowych ~230V na strychu było o jeden więcej niż jest obecnie potrzebne. Dość często tych gniazdek brakuje.

Pozdrawiam.

0
  • #7 30 Mar 2011 19:01
    szewski
    Poziom 9  

Witam serdecznie,

Mam podobną sytuację co kolega wyżej.

Chcę zrobić instalację pod DVBT. Jednak do czasu działania telewizji analogowej będę z niej korzystał. Dokupię tunery do telewizorów.

Instalacja na 10 tv. Kabli w sumie szacuję na 120m do przeciągnięcia.

Proszę o poradę czy sprzęt, który wybrałem będzie dobry. Chcę zrobić instalację raz a porządnie.

ANTENA TELEWIZYJNA UHF 44/21-69 TRI DIGIT 1szt. Od anteny kabel czarny do strychu.
    Wzmacniacz budynkowy HCA 1130
    Rozgałęźnik HTS-12/Triax
    Przewód koncentryczny K100

Czy w/w zestawienie będzie ok. Sprzęt dość drogi. Jeżeli możecie polecić coś lepszego to będę wdzięczny.

Aktualne ceny tunerów dvbt pójdą w dół?,czy jednak 100 zł to minimum(za chińszczyznę)?.

Dodatkowo zastanawiam się nad anteną fm . W gniazdkach rtv jest wyjście fm. Kto wie co będzie za 5-10 lat;).

0
  • #8 30 Mar 2011 19:34
    irekr
    Moderator

Podstawowe pytania:
    1. Gdzie to jest?
    2. Co działa obecnie?
    3. Jaka jest konfiguracja sieci na obiekcie.

Wstępne zestawienie wygląda dobrze. Ale diabeł zawsze tkwi w szczegółach.

0
  • #9 30 Mar 2011 20:00
    szewski
    Poziom 9  

Bielsko Biała(miejscowość w odległości 15km od centrum)
    Najbliższy nadajnik DVBT 30-40km w linii prostej, Wisła-Skrzyczne
    Nadajnik do telewizji analogowej będzie skierowany na Katowice(odległość 50-60km w linii prostej)

Obecnie w pokojach są anteny pokojowe. Odbiór tvp 1 i tvp 2 z nadajnika Żywiec (20km).
    Budynek posiada trzy kondygnacje +strych, z czego na dwóch wyższych będzie instalacja. 5 pokoji(5tv) na piętro w formie litery L)

0
  • #10 30 Mar 2011 22:18
    irekr
    Moderator

Jakie to są odbiorniki...?
    Ile odbiorników jest obecnie a ile ma być dokupionych...?
    Tylko analogi czy maja także DVB w MPEG4..?

Celowo pytam bo czasami taniej jest zrobić przekładkę programów DVB na kanały analogowe w hiperbandzie niż inwestować w nowe odbiorniki...
    Obecnie wszystkie kanały analogowe z Katowic masz do odbioru ze Skrzycznego... ale w DVB. Przekładka z DVB na analog może się okazać tańsza. Taka mała kablówka w budynku...

Kalkulacja kosztów to podstawa....

0
  • #11 30 Mar 2011 22:25
    szewski
    Poziom 9  

Posiadam 10 tv kineskopowych 14-21". Odbiorniki dvbt chciałbym dopiero dokupić (tzn.tunery-jeden na każdy tv). Rozumiem, że jest możliwość tańszego rozwiązania?.

0
  • #12 31 Mar 2011 07:45
    irekr
    Moderator

Zastanów się nad rozwiązaniem "przejściowo - hybrydowym".
    TVP1/2 i POLSAT zostawiasz do czasu wyłączenia analogu tak jak to jest teraz.
    Natomiast do instalacji dokładasz dekodery DVB (naziemne lub satelitarne) obsługujące TVP3, TVN, TV4, PULS, TVN7, TVP HISTORIA, TVP KULTURA. Dekodery byłyby zamontowane gdzieś w pomieszczeniu gospodarczym gdzie są także wzmacniacze antenowe.
    TVP HISTORIA, TVP KULTURA i TV POLONIA masz z satelity na FTA.
    Ta metodą kupujesz tylko tyle dekoderów ile masz przekazów z DVB-T (naziemnego) do "lokalnego analogu". Do każdego dekodera dokładasz także po jednym modulatorze za 69 zł. No i masz ten komfort że odbiorniki analogowe możesz używać "aż padną".
    Jak będą wyłączać analog to dokładasz tylko tyle dekoderów ile wyłączą. Operacja jest przeciągnięta w czasie co ma swoje zalety.
    Takie rozwiązanie ma jeszcze jedna zaletę: jeden pilot zamiast dwóch przy starych analogowych odbiornikach.

0
  • #13 31 Mar 2011 11:35
    szewski
    Poziom 9  

Rozwiązanie wygodne jednak znacznie kosztowne.
    Musiałbym dokupić antenę sat, modulatory, tunery. Plus minus 2000 zł-2500zł.

Tak kupuję tylko 10 tunerów. Np. tunery Vordon z allegro 99zł sztuka. Suma 1000zł.

Minus jest dodatkowy pilot.Jednak piloty od tv schowałbym, gdyż będą służyć tylko on/of f do tv i głośnośći co można zrobić na tv(możliwe, że tunerem można regulować głośność).

Możliwe, że za rok lub dwa tunery będą tańsze.Do czasu działania analoga będę z niego korzystał.

Dziękuje za rzetelną odpowiedź i pomoc.

0
  • #14 01 Kwi 2011 13:33
    Marcin91
    Poziom 23  

Witam, zakup indywidualnych tunerów do pokoi w hotelu to najgorsze co można zrobić, bo z doświadczenia wiem że albo będą co chwilę rozkodowane, albo co gorsza zginą...
    W hotelach to tylko i wyłącznie rozwiązania typu mini kablówka ( koszt programów cyfrowych DVBT/SAT to około 450zł/program na stacji.
    A oprzeć można to na takiej szafce: http://tels.ehost.pl/zmd1200stacjaczolowa-p-500.html?osCsid=69051e5be1fab3811403fa239dd65292 do tego modulator i tuner/dekoder.

pozdrawiam.

0
  • #15 01 Kwi 2011 14:22
    irekr
    Moderator

Ja już byłem delikatny i nie chciałem o opcji podkradania dekoderów wspominać. Dlatego "głosowałem" za minikablówką....
    Kumpel prowadzący pensjonat na Zachodnim Pomorzu przez jeden sezon stracił 6 dekoderów satelitarnych...
    Zrobisz jak będziesz chciał, to Twoje pieniądze... Czasami lepiej jest wydać nieco więcej by potem nie dokładać....
    Tym bardziej że na "dzień dobry" kupujesz dekodery tylko dla np TVN, TV4 i TV7, w następnym roku dokupisz do kolejnych kanałów i będzie fajnie....

W opcji ekonomicznej to około 199 za dekoder (zakładam coś przyzwoitego typu np HD507) plus modulator za 70 zł plus wspólny sumator. Może będzie 300 zł o kanału....
    I spisz spokojnie....

0
  • #16 16 Kwi 2011 01:12
    szewski
    Poziom 9  

Witam ponownie,

Jednak Wasze doświadczenie mnie przekonało. Na dłuższą metę na baterie do dodatkowych pilotów więcej wydam :).

Szukam jednak rozwiązania ekonomicznego w związku z czym mam propozycję:
    kable, wzmacniacz, rozdzielacz sygnału nie ma co oszczędzać.

Na początek myślę , żeby zrobić tvp1,tvp2, polonia,polonia info, coś muzycznego.

Tvp 1, tvp2, tvn zrobię z telewizji na kartę. Na allegro opticum 4160 cx z modulatorem za 129 zł ? Kartę tnk muszę na 1 m-c w roku doładować,ale nie ma idealnych(czytaj bezpłatnych) rozwiązań :).

Polonia,polonia info itp. chciałbym kupić używane dekodery analogowe(allegro 20-30zł) plus modulatory rf-9000 (45 zł sztuka).

Pozostaje pytanie jak zsumować sygnał z modulatorów? .

Suma sumarą
    3 x tnk (dekoder+karta na start) = 480 zł
    3x analog(tuner+modulator)= 240 zł
    1200 zł wychodzi na amatorsko-profesjonalne rozwiązanie(+ kable , rozgałęziacz). + 60 zł rocznie za doładowania na karty tnk

Co do szafy na powyższy sprzęt to myślałem nad płytą wiórową + kratka wentylacyjna - wystarczy?.

Czy kanały niekodowane będą przez najbliższe lata dostępne bezpłatnie(polonia)?

0
  • #17 16 Kwi 2011 10:14
    _cheetah_
    Poziom 37  

szewski napisał:

Zasadniczo wszystkie programy nadawane są dla odbiorcy indywidualnego do użytku osobistego - niezależnie od platformy i sposobu nadawania.

Do użytku komercyjnego należy w ogólności posiadać stosowne umowy z nadawcami oraz odprowadzać tantiemy z tytułu praw autorskich i pokrewnych (ZAiKS, STOART, etc...).

0
  • #18 16 Kwi 2011 14:30
    mihal2002
    Poziom 43  

szewski napisał:

Polonia,polonia info itp. chciałbym kupić używane dekodery analogowe(allegro 20-30zł)

A kto ci takich bajek naopowiadał że analogi działają i te programy na nich uzyskasz? Mała strata, ale jakieś straty musisz ponieś aby czegoś się nauczyć.

0
  • #19 16 Kwi 2011 15:00
    szewski
    Poziom 9  

_cheetah_ napisał:
    szewski napisał:

Zasadniczo wszystkie programy nadawane są dla odbiorcy indywidualnego do użytku osobistego - niezależnie od platformy i sposobu nadawania.

Do użytku komercyjnego należy w ogólności posiadać stosowne umowy z nadawcami oraz odprowadzać tantiemy z tytułu praw autorskich i pokrewnych (ZAiKS, STOART, etc...).

Zgadam się jednak presja klienta na telewizor w pokoju jest zbyt duża aby ryzykować jego brak.

Prowadząc właściwie sezonowy obiekt(poza jest może kilkuprocentowe obłożenie) to koszty abonamentów wyniosłyby + - 300 zł telewizor rocznie. Bardzo dużo prawda?. Jak się zgłoszą zacznę płacić, póki co nie wychylam się. Nie podoba mi się też istnienie kilku uprawnionych stowarzyszeń, powinno być to inaczej uregulowane (jedna organizacja, jeden cennik ogólny ).

0
  • #20 16 Kwi 2011 15:12
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

szewski napisał:
    Prowadząc właściwie sezonowy obiekt(poza jest może kilkuprocentowe obłożenie) to koszty abonamentów wyniosłyby + - 300 zł telewizor rocznie. Bardzo dużo prawda?.

Na tym Forum NIE rozważamy takich poglądów. :!:
    Cytat:
    Jak się zgłoszą zacznę płacić, póki co nie wychylam się. Nie podoba mi się też istnienie kilku uprawnionych stowarzyszeń, powinno być to inaczej uregulowane (jedna organizacja, jeden cennik ogólny ).

Tu również proszę powstrzymać się od takich wyjaśnień w szczególności "jak się zgłoszą..." . Prawo jest prawem a jak Ty będziesz go respektował - niech zostanie tajemnicą. :cry:
    Regulamin 3.1.1 i pkt 3.1.6 .

Pozdrawiam.

0
  • #21 16 Kwi 2011 15:25
    szewski
    Poziom 9  

Zgadzam się, studiuje prawo.

Problem polega na tym, że organizacje Zaiks itp. same są sobie winne. Obecna sytuacja im odpowiada. Najgorsze jest to, że koniunktura cen w turystyce zatrzymała się(w ciągu kilku lat podnieśliśmy nieznacznie ceny), a inflacja robi swoje i zyski są już naprawdę małe.

Tymczasem wróćmy do tematu:
    Zamiast tunerów analogowych lepiej zainwestować w TNK ?.

0
  • #23 17 Kwi 2011 20:13
    irekr
    Moderator

Szewski:
    To co opisujesz potwierdza tylko słuszność koncepcji jaka Ci zaproponowałem 31 marca...
    Uważam że w sytuacji mizerii ekonomicznej oraz takich a nie innych kosztów trzeba działać niewielkimi krokami.
    I tak : w pierwszej kolejności doprowadź do sytuacji prawidłowego odbioru tego co maz czyli TVP1/2 - , czyli doprowadzasz do poprawnego działania instalacji która jest.
    Do tego dostawiasz po kolei kolejne klocki robiąc to w miarę uzyskiwania środków.
    Całość problemów podziel na dwa zagadnienia:
    - siec kablowa, która powinna byc zrobiona "raz a dobrze".
    - "stacja czołowa" czyli to co odbiera i przekazuje do sieci; i tu będziesz dokładał "klocki".

Może na początku podaj dokładnie swoja lokalizację. Nie podałeś z których obiektów masz sygnały, wbrew pozorom to istotna informacja.
    O tym co leci ze Skrzycznego to wiem, ale dookoła jest sporo różnych przemienników i na takie "drobiazgi" trzeba zwracać uwagę. Trochę minie czasu zanim na tych przemiennikach zainstalują gapfillery czy stacje SFN-owe....

I nie kupuj "okazji" z alledrogo, szkoda płacić za szmelc niezdatny do użytku.
    W końcu nie stać Ciebie na coroczne wydatki i kupowanie kolejnego zestawu sprzętu, instalacja musi być zrobiona tak by każdy kolejny zainstalowany element stopniowo zwiększał możliwości Twojej sieci a nie zastępował coś, co źle funkcjonuje. Na wymianą "sztuka za sztukę" Ciebie nie stać....

0
  • #24 18 Kwi 2011 10:30
    tberent
    Poziom 10  

podstawa to dobre gniazda bo na nich się dużo traci a jak jest jakaś china to tłumienie murowane.
    małym kosztem dobrze się nie zrobi bo na wszystkim sie traci a jak wiedza wszyscy na naziemnej ucieka wszędzie gdzie możliwe to wzmocnienie, polecał bym multiswitch i dobre gniazda czy to przelot czy krańcowe.
    wejdź na dipol i jak masz jakiekolwiek podejście to tam sa chyba jakieś rady, czasem z małymi błędami ale naprowadza laika.

0
  • #25 18 Kwi 2011 11:25
    matis057
    Poziom 33  

Jeszcze ode mnie taka mała rada odnośnie tunerów DVB-T. Nie kupuj tunerów od firmy Vordon gdyż można się nieźle przejechać na odbiorze i jakości. Większość ich produktów jest niestarannie wykonana i większość opcji nie działa.

0
  • #26 27 Kwi 2011 17:28
    asia87
    Poziom 2  

O nie zgadzam sie z poprzednikiem ja mam dvd vordon i jestem całkowicie zadowolona najwyrazniej nie umiesz dobrze wgrać i ci opcje nie działają;/ Ja musze powiedziec, że jakosć lepsza niż od innej firmy...A cena lepsza bo nie jak w innych płacisz za markę. ja polecam.

0
  • #27 27 Kwi 2011 17:33
    matis057
    Poziom 33  

A co tutaj jest do wgrywania? Obraz się na tych tunerach strasznie klatkuje i lekki spadek sygnału doprowadza do braku sygnału bądź większego klatkowania.
    A, i jeszcze DVD to nie tuner DVB-T

0