Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolektor za 1500 zł wspólnie

13 Lut 2011 20:29 4137 22
  • Specjalista - kolektory słoneczne
    Witam.
    Będąc cały czas obecny w temacie: kolektor za 1500zł ciągle przewijają się te same pytania. Wiecznie użytkownicy tam chcą wykonać kolektor na bazie grzejników panelowych. To nie jest dobry pomysł choćby ze względu na dużą masę takiego grzejnika, ilość wody tam wchodzącej, no i późniejsza obróbka (czernienie). Taki kolektor oczywiście będzie grzał w pełnym lecie i tylko przy dużym słońcu. Zwróćcie uwagę, że przy dużych wahaniach temperatury (dzień i noc), nim on się sam ogrzeje to czasami mija parę godzin a przecież nie o to chodzi. Kolektor ma grzać od razu. A jest to uzależnione od właśnie od jego masy (im mniejsza tym szybciej i lepiej grzeje)
    Swego czasu przyglądałem się jak to we własnym zakresie wykonują austryjacy. Całe wręcz wsie wykonywały takie kolektory wspólnie. kroś kto umiał lutować twardym lutem lutował wszystkie blachy po kolei, następny który umiał np. spawać aluminium spawał ramy inny wykonywał samą instalację. Materiały zostały kupione hurtowo a więc o wiele taniej. Można wykonać dobry kolektor nie ustępujący parametrom od "fabrycznego" i we własnym zakresie będzie to o wiele taniej tym bardziej, że wykonuje się to z materiałów typowych a więc stosunkowo tanich.
    Co wy na to?
    pozdrawiam.
    Witold
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Witam

Pomysł dobry i od razu nasuwa mi się pytanie o cenę wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania takiego kolektora.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Witam !!!
    Jestem Za .Podaj więcej szczegółów ?
  • Poziom 9  
    mając trzy panele grzejnikowe starego typu pomalowałem je na czarno, i połączyłem szeregowo, do tego jest podłączona zwykła pompa obiegowa, a z drugiej jej strony kawałek rury z zaworem zwrotnym z filtrem który on jest zanurzony w basenie dla dzieci, uwierzcie mi że pomysł jest trafiony tyle że do kąpania woda aż za gorąca, test robiony latem przy temp powietrza około 25C
  • Poziom 10  
    Witam.
    Myślę że sam pomysł nie jest taki zły,
    lecz nasuwa się pytanie.
    Jak to wprowadzić w życie.
    Nasza społeczność jeszcze do takich założeń niedoszła,
    że kolektywnie i zespołowo to mniejsze koszty.
  • Poziom 10  
    Pomysł jest dobry bo zmniejsza koszty.Jeszcze w zeszym roku proponowałem taki projekt-budowa kolektora prożniowego dla Polski południowej ale nie było żadnego odzewu-może teraz.Mieszkam w SIEWIERZ-śląskie
    Witam.
    Przed budową jednak trzeba sobie zdać sprawę, że nawet we własnym zakresie to jakieś koszty będą i to dla nie których nie małe. Proponuję jednak wykonanie kolektora niczym nie ustępującego "fabrycznym" bo wykonanym na blasze miedzianej pokrytej chromem. Wymiary kolektora 1000x2000x100mm
    A więc na początek koszty: ceny są brutto.
    Rama-profil alu 6m 69zł
    blacha na plecy 35zł
    wełna 30zł
    łącznik kw1 4zł
    absorber 400zł
    rura miedz fi 15 32zł
    szyba 140zł
    poliuretan 20zl
    ramka na szybę 15zł
    śrubki 5zł
    lut twardy 5zł
    ---------------
    razem 755zł
    A teraz ocena czy to dużo czy mało ?
    pozdrawiam.
    Witold
  • Poziom 9  
    Ja też jestem za budową tylko jedna myśl, wpiszcie na allegro kolektory słoneczne wyskoczy wam 11 stron i ustawcie rosnąco cenę zobaczycie, że najtańszy z 12 rur 1049 zł ?
    Witam.
    radziote napisał:
    Cytat:
    Ja też jestem za budową tylko jedna myśl, wpiszcie na allegro kolektory słoneczne wyskoczy wam 11 stron i ustawcie rosnąco cenę zobaczycie, że najtańszy z 12 rur 1049 zł ?

I sprawność ich na poziomie 45%, że próżniowy to wcale nie znaczy że grzeje.
    Witold
  • Poziom 9  
    A niby czemu taka słaba ich sprawność? Czy to się też tyczy tych płaskich w takiej cenie?
    Witam.
    Cytat:
    A niby czemu taka słaba ich sprawność? Czy to się też tyczy tych płaskich w takiej cenie?

Ta chińszczyzna jest trochę inaczej zbudowana niż powinna.
    Więcej i obszerniej:
    http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
    http://www.bachus.com.pl/wicia/chiny.html
    http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja5
    Szczególnie polecam publikacje 5, jednak zdaję sobie sprawę, że to opracowanie zostało napisane dla osób znających nieco zawiłości norm i badań na kolektory słoneczne dla tego jestem stanie wyjaśnić tu to co jest nie zrozumiałe.
    Jeżeli chodzi o Allegro to pewnie każdy by chciał kupić u profesjonalisty a to co się tam dzieje to śmierdzi z dala amatorszczyzną. Nie chcę się tu rozwijać w wywodach bo nie miejsce i pora ale zwrócę uwagę na jeden fakt. Prezentowane dane techniczne na ogół są bez najważniejszych parametrów. Bo wymiary i super chiper szkło to drugorzędne. Najważniejsze to sprawność i uzysk energetyczny. Ale i na te parametry trzeba spojrzeć z pewną wiedzą. Posłużę się przykładem pierwszym z brzegu. znalazłem coś takiego: kolektor próżniowy 30 rur, podany jest taki parametr: Osiągana dobowa zdolność energetyczna 4010 W.
    No i problem co autor miał na myśli? Zakładając, że kolektor w dzień grzeje przez 12 godzin (bo 12 to noc) i jego energia przez te 12 godzin to 4 kWh, to do d...y taki kolektor. Ale jeżeli jest to średnia moc grzania to autor mocno przesadził bo nie da się wyciągnąć więcej jak 85W na rurę. przy 30 rurach bardzo dobry kolektor pojedzie z mocą 2550W.
    Tego jest tam jest 90%, ale jak zadzwonić do sprzedawcy żeby zagwarantował te dane na kiju to dopiero zaczyna się zabawa.
    pozdrawiam.
    Witold
  • Poziom 9  
    No, no jest w tym prawda co piszą, ciekaw jestem tylko czy z płaskimi też tak jest?
    To tylko pozostaje robić samemu;)
    Ja ciągle się zastanawiam czy jak zrobię to będzie też tak słaby jeśli chodzi o pozyskiwanie ciepła czy lepszy niż te płaskie z allegro za 1000zeta
  • Poziom 10  
    Radziote napisał...........................A gdybyś mógł zrobić kolektor 30 rur za1800 do 2000zl i do tego o sprawności porównywalnej z dobrym kolektorem fabrycznym to co byś powiedział?Koszty można obniżyć przez wspólny zakup rur-podróż do Gdańska lub do Wrocławia.

KRZYSZTOF
    Witam.
    krzysztof xr napisał:
    Cytat:
    A gdybyś mógł zrobić kolektor 30 rur za1800 do 2000zl i do tego o sprawności porównywalnej z dobrym kolektorem fabrycznym to co byś powiedział?

To jest również dobry pomysł, odpada parę problemów jak z płaskimi, przybywa parę następnych, ale da się rozwiązać.
    Ale by to miało ręce i nogi trzeba ok. 100 chętnych (w kontener mieści się ok 2800 rur)
    pozdrawiam.
    Witold
  • Poziom 10  
    Bachus 1 napisał.............................
    Nie trzeba aż tylu chętnych wystarczy kilku-rury chcę kupić u pana lub w Wrocławiu,a reszta to aluminium.
    Krzysztof
    krzysztof xr napisał:
    Cytat:
    Nie trzeba aż tylu chętnych wystarczy kilku-rury chcę kupić u pana lub w Wrocławiu,a reszta to aluminium.

Do środka rur trzeba włożyć wyprofilowaną blachę z zamocowaną do niej u rurkę (publikacja 5 rys 2 lub 3 ), całość wspawać do magistrali zbiorczej. Do tego dochodzi obudowa magistrali z otworami na rury, dwa boki z uszczelkami. Dolna część rur jest też mocowana w kształtowniku z blachy plus rama i już jest cały kolektor.
    Witold
  • Poziom 9  
    Ja jeszcze za dużo na temat kolektorów nie wiem bo jestem tu od niedawna, ale jeżeli do 1000zł wyszedłby taki kolektor to się raczej pisze, a nie lepiej zrobić płaski??
  • Poziom 10  
    Radziote przeczytaj-Heat pipe kolektor za 1500
    Krzysztof
  • Poziom 9  
    Witam. Zaczynam się interesować tematem kolektorów i na razie u mnie teoria.Tematów na forum co niemiara przez kilka lat.Chciałbym zrobić kolektor może w formie prototypu lub docelowy z paneli grzejnikowych bo to chyba najtańsze rozwiązanie i z innych nowych materiałów. Zbiornik z beczki lub dwóch 200l kwasowych nowych (mam możliwość kupienia w firmie której pracuję)co prawda blacha w nich nie za gruba ale na pewno wytrzymają ciśnienie.Płyn niezamarzający też w niskiej cenie mogę dostać.mam także możliwość zakupu poniższej cenie różnorodnej folii samoprzylepnej lustrzanki lub innej.Tak więc koszty chciałbym jak najbardziej zminimalizować.Obecnie posiadam piec miałowy i termę 80l na trzy osoby.No i problem zgrzaniem wody po sezonie.Mógłbym także wykorzystać dach nad kotłownią i garażem o dużym spadku pokryty onduliną(temp.pod dachem bardzo wysoka)ale to inna sprawa.Czekam na jakieś pomysły a narazie czytam teorię.
    Witam.
    Są do kupienia 3 kolektory pochodzące z z wymiany na próżniówki po 700zł w tym jeden z wystawki, zregenerowane, warunek wszystkie 3.
    pozdrawiam.
    Witold
    Witam.
    Zostałem poproszony o zakończenie tematu co czynię.
    pozdrawiam.
    Witold