Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Altus 75 - jakie głośniki Tonsila do tego?

sliwa01 14 Lut 2011 13:26 5056 5
  • #1 14 Lut 2011 13:26
    sliwa01
    Poziom 9  

Witam.

Dostałem "w spadku" Altusa 75 i wzmacniacz JVC A-K20 z 1982r.

Z tego co wiem od JVC Polska to wzmacniacz ma po 55W na kanał.
    Z tyłu na obudowie jest napisane 220W i ma 4 kanały więc by się zgadzało, ale poprzedni użytkownik upiera się, że po 40W i dlatego do tego był też Altus 75 żeby mocy na głośnikach było z zapasem prawie 2x więcej (że niby Altus 75 = 75W?), więc w sumie to nie wiem).

Co do Altusa to chcę wymienić wysokotonowe, bo nie grają i średniotonowe, bo sparciały.

I teraz tak: do tej pory były GDWT 9/40/5 40W 8 Ohm, a w Tosilu proponują na zamianę mocniejsze GDWT 9/80 (być może dlatego że nie mają obecnie słabszych) (# Moc nominalna (moc przed filtrem/moc za filtrem) - 80/2,5 [W] # Moc maksymalna - 160/5 [W]).

Moje pytanie do Was (Pan z Tonsila nie uraczył mnie odpowiedzią w tej części): czy to nie za dużo mocy, jakie może mieć efekty dźwiękowe taka zamiana? Jak ma się moc wzmacniacza do mocy głośników, czy lepiej większa moc głośników bo mniejsze ryzyko ich spalenia czy za dużo na głośniku to też nie dobrze dźwiękowo?

Średniotonowe były natomiast GDM 10/80 60W 8 Ohm. Tu Tonsil proponuje GDM 10/80/2 (# Moc nominalna (moc przed filtrem/moc za filtrem) - 60/18 [W] # Moc maksymalna - 90/25 [W]). Te akurat wyglądają na zbliżone i chyba trzeba je brać. Czy mam rację?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Łukasz

0 5
  • #2 14 Lut 2011 13:39
    ogur3k
    Poziom 33  

Co Ty bredzisz...?
    Wzmacniacz ma dwa kanały, z możliwością podłączenia czterech kolumn.
    Bełkot bełkot, hmm....
    Nie działają średnio- i wysoko-tonowe? Zregeneruj je. Nie da się? wymień na to co proponuje "Pan z Tonsila". Nie zaszkodzi to tym kolumnom.
    Pytasz: Jak ma się moc wzmacniacza do mocy głośników? Nijak.
    Lepiej by brzmiało gdybyś zapytał o moc wzmacniacza do kolumny(zespołu głośników).
    Wzmacniacz mocniejszy niż kolumna, lepsza kontrola, mniej zniekształceń.

0
  • #3 14 Lut 2011 14:49
    sliwa01
    Poziom 9  

Dzięki, dzięki bardzo.
    Zaiste bardzo to wszystko pomocne.

Pomijając kwestie kultury, najprawdopodobniej tak bardzo chciałeś popisać się swoją wiedzą, że na końcu niewiele jej przekazałeś.

A ja gdybym się znał i wiedział to bym nie pytał.

Co do regeneracji to łatwo rzucić hasło, a jak będzie z ich jakością po regenaracji? Próbowałeś na własne uszy czy tylko widziałeś?

Co do Pana z Tonsila, to bez wydawania wyroków i bez obrazy, dla mnie jest tylko Panem z Tonsila i dlatego szukam opinii również wśród użytkowników, a nie opieram się wyłącznie na opinii sprzedawcy.

Co to znaczy, że mocniejszy wysokotonowy nie zaszkodzi kolumnom? Ja pytałem o zmianę w jakości dźwięku, czyli pytanie raczej do użytkowników, którzy mieli okazję porównać poszczególne modele w akcji.

Wzmacniacz mocniejszy niż kolumna – no dobra, liczmy że pójdę na to, to gdzie jest „granica spalenia” kolumny czy głośników? A poza tym stwierdziłeś, że wzmacniacz powinien być mocniejszy niż kolumna, jednocześnie aprobując zmianę Pana z Tonslia głośnika wysokotonowego z 40W na 80W?

Generalnie prosiłbym po prostu o trochę więcej konkretów, opartych głównie na odsłuchu.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 14 Lut 2011 15:27
    ogur3k
    Poziom 33  

Na początek proponuje rozgryźć nazewnictwo które stosował Tonsil.
    Na przykładzie, powiedzmy, GDM 10/80/2
    G-głośnik
    D-dynamiczny
    M- średnotonowy
    10- śrenica
    80- zalecana moc zestaw w którym powinien pracować
    2- wykonanie
    Tak w dużym skrócie. Przy GDNie była podana jego moc znamionowa, nie zestawu do którego był zalecany. Wyjaśnia to też ten niby mocniejszy wysokotonowy.
    Z tego co pamiętam i co znajduje swoje potwierdzenie, w Altusach 75 siedziały:
    * głośnik niskotonowy GDN 25/40/3 (8 Ω), pracujący w obudowie z otworem,
    * głośnik średniotonowy GDM 10/60 (8 Ω), pracujący w oddzielnej komorze,
    * głośnik wysokotonowy tubowy GDWT 9/40/5, lub późniejszy GDWT 9/80 (8 Ω).
    Info z tej strony.

Skoro masz w średnich tonach coś takiego, co nie bardzo rozumiem "GDM10/80 60W", wychodzi na to że wepchali co mieli pod ręką albo ktoś 'poprawiał' i takie trafiły do Ciebie.

Pytasz o regenerację? Tjaaa, robiłem, na niby Tonsilowskich częściach i jakiś zamiennikach. Altusy 75 dwa komplety, 110 trzy komplety, Altusy 140.
    Jeżeli pokleisz jak trzeba to głośnik jest praktycznie jak fabryczny po 30latach wyjścia z fabryki, rozumiesz o co mi chodzi? To że ponad 20lat temu głośnik miał jakieś tam parametry nie znaczy że będzie je trzymał do końca świata.
    Naprawdę, nie da się jakości tych głośników popsuć regeneracją, jeżeli nie wkleisz krzywo cewki albo nierówno zawieszenia. A to dlatego że w tym zestawie(mam na myśli pudło Altusów) z jakością to one wiele nie mają wspólnego.

Co do mocy wzmacniacza i kolumny, chcesz na przykładach to powiem tak:
    wzmacniacz Unitry WS432 (2x35W rms) + Altus 75= cośtam łupie, im dalej z volume tym więcej zniekształceń i może trochę głośniej.
    Ta sama Unitra + Altus 110= ciut lepiej, bo większe pudło, ale ogólnie to samo co wyżej.
    Toshiba/Aurex SB-66 (zdaje się 2x80W rms) + Altus 75= jakość jak to Altusowa, ale gra głośno jak trzeba, kopie wściekle basem, brak zniekształceń.
    Ta sama Toshiba + Altus 110= to co wyżej tylko mocniej, głośniej.
    Zwróć uwagę że Altus 75 i 110 różnią się tylko wielkością obudowy i głośnikiem średniotonowym(zwrotnicą minimalnie).

Jeżeli chcesz słuchać muzyki z jakością, trzymaj się z daleka od Altusów...

0
  • Pomocny post
    #5 14 Lut 2011 16:15
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Altusy to kolumny do rąbanki na domówkach i każdy z Tonsilu to powie.

Pytasz gdzie jest granica spalenia. Mocą jest bardzo trudno spalić głośnik. Głośniki wysokotonowe padają zwykle od zniekształceń i przesterowań. Ile osób tyle szkół łączenia kolumn ze wzmacniaczem.
    Ja uważam, że wzmacniacz powinien być mocniejszy niż moc znamionowa kolumny. Posiada się wtedy lepszą kontrolę i trudniej o przesterowanie wzmacniacza.
    Wzmacniacz spalisz, jeśli podłączysz kolumny o niższej niż zalecana impedancji.

GDWT 9/40 i 9/80 nie różnią się niczym, poza wytrzymałością.
    GDM 10/80/2 od 10/80 różni się chyba tylko kopułką.

Ja wiem czemu Pan z Tonsilu, CI nie odpowiedział. Bo na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź. NIE.

Cytat:
    czy to nie za dużo mocy, jakie może mieć efekty dźwiękowe taka zamiana?

Głośnik nie posiada mocy. To jest moc, jaką powinien dostarczyć mu wzmacniacz. W związku z tym, "za dużo mocy" jest mało fortunnym wyrażeniem. Użycie tych głośników nie wpłynie na efekty dźwiękowe.

0
  • #6 14 Lut 2011 18:14
    sliwa01
    Poziom 9  

Panowie, bardzo dziękuję za powyższe podpowiedzi. Teraz mam jasność sytuacji.

Co do jakości może i faktycznie Altusy nie powalają, ale ponieważ dostałem je od taty, który się nimi opiekował od dwudziestu kilku lat (a teraz przerzucił się na coś nowego), i do tego na tyle ile grają na razie mi wystarcza (i porządnych funduszy brak) to dokupię do nich to co trzeba i jeszcze trochę u mnie pograją, ku uciesze obdarowującego :). Zresztą ścinam basy na wzmacniaczu i już nie dudnią tak bardzo.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

0