Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa spawarki Migomat z Transformatorowej.

freeride19 14 Lut 2011 16:43 14083 8
  • #1 14 Lut 2011 16:43
    freeride19
    Poziom 9  

Witam od jakiegoś czasu interesuje się spawalnictwem i mam takie pytanie do was czy spawarkę transformatorową 180A Powermar
    dane techniczne:

zasilanie: 230/50Hz
    bezpiecznik: 16A
    prąd spawania: 40-180A
    pobór prądu max: 7,4kW
    napięcia bez obciążenia: 48 V
    klasa ochronna: IP21
    klasa izolacyjna: H
    waga: 16kg
    elektroda: 1.6-4mm

lub inną ale by był to tani transformator można przerobić na migomat, czyli wyposażyć ją w:
    -przewód spawalniczy,
    -podajnik drutu na szpule max. 1kg bo więcej nie potrzebuję,
    -elektrozawór
    -butlę
    lub tez na drut samoosłonowy żeby było taniej, gdyż spawarkę będę używał sporadycznie i nie musi ona spawać jakoś profesjonalnie. Chcę ją zrobić samemu, ponieważ zależy mi żeby było tanio i nabrać jakiegoś doświadczenia w tej dziedzinie. Czy ta spawarka ma odpowiednie napięcie lub charakterystykę prądową nadającą się do budowy migomatu. Są na Allegro tego typu spawarki na drut samoosłonowy ale mają za mały prąd, a mi zależy żeby było min. 180A

0 8
  • #2 14 Lut 2011 20:47
    AndM
    Poziom 17  

Witam.
    Transformator na elektrodę ma inną charakterystykę pracy i nie wystarczy mu ująć uzwojenia wtórnego, aby obniżyć napięcie.
    Było na ten temat sporo wypowiedzi i trzeba poszukać.
    pozdrawiam.

1
  • #4 15 Lut 2011 01:47
    freeride19
    Poziom 9  

Czyli rozumiem z tego, że mam odwinąć uzwojenie wtórne gdzieś w granicach połowy wstawić tam 1 czy 2 odczepy? i nawinąć to z powrotem?

0
  • #5 20 Lut 2011 16:45
    robokop
    Moderator Samochody

freeride19 napisał:
    Są na Allegro tego typu spawarki na drut samoosłonowy ale mają za mały prąd, a mi zależy żeby było min. 180A

Zapomnij. Te wymarzone 180A to ewentualnie z siłowego migomatu, z jednej fazy nierealne - prąd pierwotny rzędu 35A i to na "zdrowej" instalacji.

0
  • #6 24 Wrz 2015 22:06
    tomek030490
    Poziom 11  

Witam posiadam trafo i mam kilka pytań:
    -czy da rade z tego zrobić spawarkę na elektrodę???
    -czy mogę podłączyć drugą fazę i jak to zrobić????
    -a może migomat było by łatwiej????
    Budowa spawarki Migomat z Transformatorowej. Budowa spawarki Migomat z Transformatorowej. Budowa spawarki Migomat z Transformatorowej. Budowa spawarki Migomat z Transformatorowej. Budowa spawarki Migomat z Transformatorowej. Budowa spawarki Migomat z Transformatorowej.
    dorzucam foto i schemat

0
  • #7 24 Wrz 2015 22:31
    robokop
    Moderator Samochody

Ani migomat, ani spawarka. Do spawarki zbyt niskie napięcie jałowe, do migomatu zresztą też. Nie da się określić mocy - ale nie wygląda na zbyt duże.

Mały migomat jak najbardziej da się wykonać na tym trafie- proszę o odblokowamie tematu, to wyjaśnię dokładnie:)
    Moc też się da określić, bo to trafa Bestera, typowe.

pzdr Nix

0
  • #8 25 Wrz 2015 22:50
    tomek030490
    Poziom 11  

a da rade podłaczyć drugą fazę????

1
  • #9 26 Wrz 2015 19:54
    robokop
    Moderator Samochody

tomek030490 napisał:
    a da rade podłaczyć drugą fazę????