Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary Rosyjski prostownik - Pomocy

pawomanhatan 14 Feb 2011 16:54 12611 17
 • #1
  pawomanhatan
  Level 14  
  Witam,
  Nie wiem czy to dobre miejsce na owego posta, ale lepszego nie znalazłem...więc prosiłbym moderatorów o wyrozumiałość:)
  Posiadam bardzo stary Rosyjski prostownik jak na zdjęciach.
  Z tyłu obudowy ma podane parametry:

  6,3A 12V 140W/1,6A 6V 30W  Jest to chyba jedna z najprostszych konstrukcji prostownika, ale mam parę pytań odnośnie niego. Brakuje w nim bezpiecznika (10A) i amperomierza (10A), tzn amperomierz posiadam ale uszkodzony więc będę musiał kupić nowy. Prostownik składa się z :
  -trafo
  -mostka prostowniczego 25A 1000V ( nie wiem czy to są dobre parametry do tego prostownika bo ten mostek ktoś chyba wtórnie wlutowywał )
  -potencjometru sekwencyjnego (chyba tak to się nazywa)
  -amperomierza
  -bezpiecznika
  -żarówki

  Stary Rosyjski prostownik - Pomocy Stary Rosyjski prostownik - Pomocy Stary Rosyjski prostownik - Pomocy Stary Rosyjski prostownik - Pomocy

  Moje pierwsze pytanie, to czy możliwe jest że przewody sieciowe 230V (zasilające prostownik) wchodzą do niego, przy czym jeden przewód idzie prosto do potencjometru a drugi przez żarówkę (nie wiem o jakim napięciu) do transformatora tak jak na zdjęciu...?
  Drugie pytanie gdzie odpowiednio podłączyć amperomierz i bezpiecznik 10A.
  Ostatnim pytaniem jest to, czy owy mostek prostowniczy ma odpowiednie parametry do tego prostownika...

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :)
  P.S. Na foto nr.2 źle opisałem wyprowadzenia, bo tam gdzie napisałem +12V ma być -12V, a tam gdzie opisałem -12V jest po prostu +. Tak jak opisane na przedniej ściance prostownika.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  zurs
  Level 18  
  Witam, mostek odpowiedni tylko musi być na radiatorze, przewód zasilania może iść na ten przełącznik bo jest on także widać włącznikiem tego prostownika, amperomierz na przewodzie plusowym, bezpiecznik też. za bezpiecznik sieciowy robiła ta żarówka
 • #3
  pawomanhatan
  Level 14  
  Dzięki kolego Zurs za odpowiedź, tylko nie bardzo kapuję czy z racji zamknięcia obwodu poprzez przełącznik sekwencyjny owa żaróweczka, która robiła też za bezpiecznik sieciowy ma być na 12V? Nie widziałem żarówek o takich gabarytach żeby były na wyższe napięcie i opis na przedniej ściance, że żarówka ma być na 1A to pewnie wartość tego jak gdyby bezpiecznika tak?
  Jeszcze pytanko odnośnie bezpiecznika i amperomierza...wpinam je w szereg na wyjściu + czy jakoś inaczej?
 • #4
  zurs
  Level 18  
  wstaw w miejsce tej żarówki bezpiecznik 1A, amperomierz z bezpiecznikiem 10A w szereg.
 • #5
  pawomanhatan
  Level 14  
  Ok, zrobię jak mówisz.
  A gdybym jednak chciał mieć wizualnie pokazane że prostownik jest włączony, to jaką w końcu żarówkę tam wstawić...?Na jakie napięcie?
 • #6
  slawussj
  Level 34  
  Witam. Policz sobie. Transformator pobiera max.ok. 0,5A. Przy 6V masz żarówkę 3W. Myślę, że 2W powinna tam także dobrze pracować.
 • #7
  pawomanhatan
  Level 14  
  Jeśli dobrze wszystko rozumiem, to ten prostownik powinien być połączony tak jak na tym rys...? Jeśli tak, to mam rozumieć, że nie ważne że z sieci dochodzi do transformatora 230V AC, tylko ważne jest jego pobór mocy i sytuacja po zamknięciu obwodu...?
  Trochę łapię już z elektrotechnicznych spraw, ale pewne niuanse są dla mnie nowością, dlatego proszę o w miarę proste wytłumaczenia:)
  Pozdrawiam:)

  Stary Rosyjski prostownik - Pomocy

  W wypowiedzi tej sugerowałem się głównie podesłanym przez kolegę Kostiana ( podziękowania dla niego) schematu podobnego rosyjskiego prostownika, który wygląda jak poniżej:

  Stary Rosyjski prostownik - Pomocy

  Różni się od mojego teoretycznie tym, że dioda (lub żarówka) informująca o stanie pracy prostownika jest równolegle połączona na wyjściu prostownika wraz z szeregowym rezystorem 56k.

  P.S. Moderator z tą piaskownicą to chyba już troszkę przesadził:)

  Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

  Ok, dzięki kolego zurs za podpowiedzi ! Jutro wybiorę się po brakujące elementy i zobaczę jak będzie się sprawował prostownik, gdyż mam w sumie już 2 aku, które potrzebuję naładować.
  Nadal się tylko nie dowiedziałem, czy w schemacie (narysowanym w paint) połączenie sieci zasilającej poprzez żarówkę jest poprawne i na jakie napięcie ma być ta żarówka? Tak połączony prostownik dotarł do mnie, ale jak już wspominałem o mostku prostowniczym to także reszta elementów mogła przez kogoś zostać źle połączona czego próbuję dociec i w sumie został tylko temat żarówki:) Czy ona zastąpi bezpiecznik na wejściu jeśli będzie o odpowiednich parametrach, a jeśli tak to o jakich?
  Wydaję mi się, że w miarę jasno zadaję moje pytanie i jedynie po odpowiedzi kolegi slawussj'a dowiedziałem się że powinna być żarówka na napięcie 6V i mocy 2W ale nie do końca jestem pewien czy dobrze się zrozumieliśmy i czy owa żarówka na pewno się tam nadaję. Sprostuję moje pytania już do tematu samej żarówki bo na resztę już chyba wszystkiego się dowiedziałem:)
  Sorki za może zbyt obfite opisy problemów, ale z doświadczenia wiem, że jeśli już na początku więcej powiem, to dyskusja zajmuję o wiele mniej czasu:)
  Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi:)
 • #8
  wojtek60
  Level 22  
  Nie bardzo wiem skad ta zarowka. W obwodzie uzwojenia pierwotnego jest bezpiecznik 1A. Obwod wtorny bezpiecznik 10A. Dodam jeszcze ze ze srodka uzwojenia wtornego wyprowadzony jest przewod do wyjsia 6V. Regulacja napiecia zrealizowana jest przy pomocy przelaczania ilosci zwojow uzwojenia wtornego, wiec nie ma tam ,, potencjometru sekwencyjnego,, a przelacznik. Co jeszcze mi sie rzucilo w oczy to aby byc w zgodzie z opisem na panelu przednim musisz przelozyc mostek prostowniczy tzn. zacisk -12 polaczyc z minusem mostka a zacisk + z plusem mostka.
  Ktorys z kolegow slusznie zauwazyl blad...ozywiscie ze chodzi o regulacje na uzwojeniu pierwotnym..dziekuje za zwrocenie uwagi.
 • #9
  pawomanhatan
  Level 14  
  Kolego wojtek60 masz chyba rację, ale czemu w obwodzie pierwotnym nawet na panelu czołowym jest napisane przy żarówce 1A a obsadka tej żarówki jest na 100% z tego prostownika i na 100% wchodzi tam żarówka ( taka jak do większości świateł postojowych w starych samochodach ). Jednak musi to być jakieś zabezpieczenie, skoro podana jest konkretna wartość a jednocześnie jest to sygnalizator pracy. Czy dobrze to rozumiem? Z podłączeniem mostka masz rację, ale to nie moje dzieło a mostek i tak wstawię chyba nowy więc przylutuję już poprawnie:)
  Cała zabawa z tą żarówką nie jest moim uparciem się, że akurat ona musi tam być bo tak chce, tylko skoro wszystko wygląda, że jest na 100% w tym miejscu oryginalnie, biorąc pod uwagę dokładną wartość prądową itd chcę po prostu wiedzieć jaka zasada tym kieruje i czy mogę tak zostawić?
 • #10
  wojtek60
  Level 22  
  Pokretna logika.Zarowka w obwodzie pierotnego uzwojenia bez obciazenia nie bedzie swiecic, zaswieci tylko pod obciazeniem. Amperomierz zachowa sie podobnie czyli pokaze prad pobierany z ukladu tylko w wypadku jego obciazenia. Wedlug mnie teoria z funkcja wskaznika zasilania nie ma sensu.
  Do tego od kiedy jedynym parametreem zarowki jest 1A ? Moze w ta druga dziure wpakuj druga zarowkw 10 A. To chyba logiczne..hihi
  A tak na powaznie to mysle ze nawet radziecka technika przy calej jej innosci nie zrezygnuje ze sprawdzonej techniki zabezpieczen bezpiecznikowych na rzecz jakiegos wynalazku z zarowka. Wydaje mi sie ze ta zarowka to tylko wytwor twojej wyobrazni (wybacz).
 • #11
  jdubowski
  Tube devices specialist
  pawomanhatan wrote:
  Kolego wojtek60 masz chyba rację, ale czemu w obwodzie pierwotnym nawet na panelu czołowym jest napisane przy żarówce 1A a obsadka tej żarówki jest na 100% z tego prostownika i na 100% wchodzi tam żarówka ( taka jak do większości świateł postojowych w starych samochodach ).


  Tam wchodzi główka radzieckiej oprawki bezpiecznika, z takim samym bagnetem jak żarówka;)
 • #12
  pawomanhatan
  Level 14  
  Wybaczcie, ale wszystkie swe podejrzenia wysuwałem z powodu takiego opisu rzeczy od poprzedniego właściciela ( który to jest niby starym, wielkim elektrykiem i dał mi ten prostownik ze słowami "pogrzebiesz i naprawisz" ) a widocznie sam chłop nic o tym nie wiedział i elektryk jest ale od siedmiu boleści:) Z resztą jego opis podpięcia amperomierza i bezpiecznika był ciekawy, ale nie chce już nikogo rozśmieszać:)
  Dzięki wam bardzo za podpowiedzi. Poskładam wszystko do kupy i zobaczę jakie efekty pracy :)
  Pozdrawiam
 • #13
  PZ IX
  Level 34  
  Mam prawie ten sam prostownik. Gnije w garażu, bo nam niepotrzebny. Ale dzięki Twoim danym chyba wydobędę z niego transformator, bo taka moc piechotą nie chodzi :) Do rzeczy: na pewno nie ma 6,3A przy 12V... bo z tego po obliczeniu nie ma 140W, a empirycznie jest sprawdzone, że bankowo ten prostownik wydziela większy prąd.
  Amperomierz oryginalnie był bodaj na 15A. Jak prostownik odkopię, to napiszę.
  To nie jest potencjometr tylko przełącznik wielopozycyjny. Mam go, jest jeszcze chyba sprawny. :)
  Żarówek w tym urządzeniu nigdy nie było, bezpiecznik jaki oryginalnie siedział w tej oprawce miał właśnie ok. 1A.
 • #14
  balonika3
  Level 37  
  wojtek60 wrote:
  Regulacja napiecia zrealizowana jest przy pomocy przelaczania ilosci zwojow uzwojenia wtornego
  Pierwotnego.
 • #15
  pawomanhatan
  Level 14  
  Witam ponownie ;)
  Kupiłem dziś potrzebne bezpieczniki wraz z oprawkami, amperomierz i nowy mostek prostowniczy... Wszystko działa, tylko chciałem się jeszcze upewnić czy tak jak należy?
  A więc podczas ładowania akumulatora jest ok 13.3V, prąd ładowania też ładnie się podnosi wraz z przekręcaniem potencjometru. Mierzyłem także jakie są napięcia na wyjściu trafo (te dochodzące do mostka AC) i w zależności od położenia potencjometru mają one od 12.8V do 16.8V - czy to są odpowiednie wskazania?
  Ostatnim i chyba dla mnie teraz najważniejszym pytaniem jest to, czy mostek prostowniczy ma się tak bardzo grzać? U mnie jest bardzo gorący i nie wiem czy zamontować chociaż jakiś radiator czy coś?
 • #17
  PZ IX
  Level 34  
  Tam nie ma żadnego selenowego. Cztery wielkie krzemowe diody prostownicze na masywnych radiatorach.
  16.8V to poprawna wartość. Przecież tutaj chodzi o to, by prąd ładowania był w pełni zależny od napięcia wyjściowego!
  Ma być radiator na mostek! Było to napisane w pierwszym poście.
 • #18
  pawomanhatan
  Level 14  
  Oki dzięki Wam wielkie za wypowiedzi w temacie:)
  Jutro postaram się zamontować jakiś odpowiedni radiator i zobaczymy jakie będą efekty po tym zabiegu... .
  Pozdrawiam:)