Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak idealne wyprostować AC. Zwykły trafo

19farmer64 17 Lut 2011 19:22 7474 36
    19farmer64
    Poziom 8  
    Powoli dochodzę do wniosku, że "gra jest nie warta świeczki", bo skoro z 12V mam mieć 18V, to poco mi to (nie jest to 24V, ani 12V). Miałem zamiar zastąpić ATX'a, ale widzę, że się nie opłaca. Więc co panowie polecacie w zamian tego ( moc min 10A) do 80zł. Zacząłem dziada odwijać- hymm a łatwe to nie jest (drut z 3mm²).
    Można go zostawić i grzałkę zrobić, halogeny samochodowe, albo coś na U≈
    ogur3k
    Poziom 33  
    Z 12V przemiennego po wyprostowaniu będziesz miał kolo 18V stałego.
    Odwiniesz do 10V przemiennego i masz około 14V stałego.

Wybieraj sam, wszystko zależy od Ciebie, Twojej kasy i wymagań.
    zetdeel
    Poziom 38  
    Cytat:
    ...mam mostek prostowniczy i 2 kondensatory 1 po 2200uF i 16V. I powiem że napięcie na trafo ok 13,4V a na kondensatorach 21V. Potrzebuje 12V +/-, ale przy prądach 15A...

Pojemność kondensatora filtrującego oblicza się następująco:
    Cf[uF]=(30xIo[mA])/Uo[V]
    Dla Uo=12V i Io=15A C wynosi 37500uF!!!
    Dla zasilacza niestabilizowanego trafo powinno dawać ok. 10~10,5V i mieć moc wtórną ok.210W.
    ogur3k
    Poziom 33  
    zetdeel:
    Obliczenia teoretyczne swoją stroną, nie mówię że nie są potrzebne.
    Ale w tym wypadku możemy pominąć, tak sądzę.
    zetdeel
    Poziom 38  
    ogur3k napisał:
    ...
    Obliczenia teoretyczne swoją stroną...

To jest wzór empiryczny, na składową tętnień ok.10% napięcia wyjściowego.. Teoretycznie wyszłoby jeszcze więcej. Zakładając, że wzmacniacz weźmie ok.10A, można dać 22000uF (kompresor nie musi mieć dobrej filtracji).
    kuba41094
    Poziom 11  
    19farmer64 napisał:
    Zasilacz komp. odpada bo miałem i nie zdołał zadaniu 12V spaliło sie :/ a miał 150W

Kilka postów wyżej pisałeś o takim rozwiązaniu które sprawdzałeś,ale ten zasilacz z komputera musiał się spalić.12V*15A=180W a ty mu dajesz 150.Jak masz gdzieś "na zbyciu" zasilacz 200+W to spróbuj z nim.
    andy127
    Poziom 30  
    Witam
    19farmer64 napisał:
    Wiec potrzebuje idealne prosty prąd- jak w akumulatorach, a jak na razie mam mostek prostowniczy i 2 kondensatory 1 po 2200uF i 16V. I powiem że napięcie na trafo ok 13,4V a na kondensatorach 21V. Potrzebuje 12V +/-, ale przy prądach 15A
    Podsumowując- jak AC na DC przełożyć
    Mam multum radiatorów.:D

19farmer64 napisał:
    Mam ale tylko ze stabilizator za słaby- zaledwie 2A (L7812)
    Znacie jakiś mocniejszy :D

19farmer64 napisał:
    Powoli dochodzę do wniosku, że "gra jest nie warta świeczki", bo skoro z 12V mam mieć 18V, to poco mi to (nie jest to 24V, ani 12V). Miałem zamiar zastąpić ATX'a, ale widzę, że się nie opłaca. Więc co panowie polecacie w zamian tego ( moc min 10A) do 80zł. Zacząłem dziada odwijać- hymm a łatwe to nie jest (drut z 3mm²).
    Można go zostawić i grzałkę zrobić, halogeny samochodowe, albo coś na U≈:D

Nie wiem, czy jeszcze walczysz z tym zasilaczem, czy nie i czy masz odwinięty ten transformator, czy nie.
    Ja mam zrobiony zasilacz 13,8V 20A na transformatorze toroidalnym 300W 12V (trochę dowinięty dla wyższego napięcia), stabilizatorze 7912 + 4 tranzystory KD3055 równolegle, 2x33000µF/25V. Zasila to dwie radiostacje o poborze prądu do ok. 13A przy nadawaniu. Dwie są podłączone i obie są normalnie na odbiorze (razem poniżej 1A). Nadawanie włączane jest w miarę potrzeby i nigdy oba nadajniki razem. W takim trybie pracy radiator nie ma się kiedy nagrzać. Próby obciążenia robiłem do 20A i zasilacz zachowywał się poprawnie.
    Jeśli interesuje Cię taki schemat to mogę go odrysować i wstawić tutaj.
    Andrzej

==========================================================================================

Ponieważ Twoja ostatnia odpowiedź została usunięta przez moderatora to będzie wyglądało, że sam sobie odpowiadam.

Jeszcze nie odrysowałem tego zasilacza ale znalazłem schemat, który był podstawą budowy mojego.
    Jak idealne wyprostować AC. Zwykły trafo
    Ja chyba zrezygnowałem z zabezpieczenia przeciw zwarciowego na tranzystorze i dałem bezpiecznik topikowy (samochodowy), dodałem układ łagodnego startu i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
    Jak się do niego dobiorę to odrysuję.
    Jeśli potrzebujesz 12V to nie dawaj rezystorów 56Ω i 750Ω. Służą do podniesienia z 12V na 13,5V. Rezystor obciążający wyjście jest bardzo ważny ponieważ stabilizatory ujemnego napięcia np. 7912 bez obciążenia dają >12V.
    Jeśli chcesz zasilać np. wzmacniacz to warto coś takiego robić, jeśli kompresor to lepiej tamto rozwiązanie z prostownikiem i kondensatorem - bez stabilizacji.
    Andrzej