Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Acer 63d1 (Aspire 3020/5020)

14 Lut 2011 20:56 4380 15
  • Poziom 10  
    Witam.
    Zabrałem się za wymianę ogniw w mojej baterii, niestety zrobiłem to sposobem "najpierw robić a potem myśleć" :/. Stara bateria działała ale była dość słaba (max 10 minut). Po odlutowaniu ogniw i ponownym ich wlutowaniu przestała działać. Laptop widzi ale w ogóle nie jest możliwe ładowanie (wskaźnik ładowania stoi na 0%).
    Teraz są założone nowe ogniwa - sprawdzane mają po ok 4.1V. Kable przylutowane dobrze.
    Zmontowałem interfejs i podłączyłem się do baterii. Odczyt przedstawia się następująco:

W baterii siedzi bq80201 w parze z bq29310
    Nie wiem czemu w polu po prawej są same FF. Czy to jest uszkodzenie pamięci czy może interfejs i2c nie bangla? Ale z drugiej strony po lewej dane baterii zasadniczo są poprawne (temperatura zmienia się po podgrzaniu czujnika, napięcie też takie jak wychodzi na woltomierzu)
    Prosiłbym o w miarę szybką pomoc, mam 1-dniową wersję BE Works więc chciałbym ją wykorzystać i zrobić tą baterię jeśli jest to możliwe.
    Z góry dzięki za wszelką pomoc :-).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak to jest jak się najpierw nie przeczyta i nie poszuka informacji zawartych na forum.
    Według tego co piszesz i co widzę, to twój sterownik BQ80201 nie jest zaprogramowany jak BQ208x tylko jak BQ8011. Jeśli na płytce oprócz BQ jest jeszcze pamięć eeprom 24c01m, to możesz ją zresetować. Tylko z tego co napisałeś, wnioskuję, że odłączałeś ogniwa w dowolnej kolejności i sterownik się zablokował - sprawdź bezpiecznik termiczny. Najprawdopodobniej jest spalony. Wtedy niestety nie da się go już odblokować bez specjalnego przyrządu za 3 tyś $.

A tak swoja drogą najpierw sprawdza się wersją demo programu Be2Works, czy da się zresetować sterownik, a dopiero potem się wykupuje licencję.
  • Poziom 10  
    Bezpiecznik jest spalony niestety bo to sprawdziłem już po napisaniu posta (jest wymieniony już). Co w tej sytuacji? Z tego co widzę to na płytce nie ma zewnętrznego flasha, są tylko te układy co napisałem. A jaki to przyrząd jest potrzebny do odblokowania baterii?
  • Poziom 10  
    Dzieki za informacje. Na przyszłość wiadomo że trzeba uważać na baterie z ACERA...
    Trochę ich poniosło z ceną, tak na oko nie ma tam za dużo sprzętu, no ale pewnie podejście jak wszędzie przy specjalizowanym sprzęcie...płacisz za pomysł i R&D a nie za sprzęt :/
  • Poziom 30  
    Czy ja wiem czy to duzo osobiscie uwazam ze cena nie jest wygorowana , to sa uklady dla deweloperow i producentow baterii u ktorych dzienny obrot liczy sie w 10tys dolarow jak nie w setkach , ogolnie na swiecie bateria jest elementem wymiennym i malo kto bawi sie w regeneracje na zachodzie na taka skale jak u nas i dalej idac na wschod, a zmuszaja nas do tego realia codziennosci.
  • Poziom 10  
    No tak, ale inwestowanie w baterię 50%-70% ceny laptopa (450-500 - bo tyle mniej więcej jest warty ASPIRE 5020) jest idiotyczne. To wszystko jest oczywiście wynikiem strategii producentów i to nie tylko komputerów, ale większości dóbr - samochodów, elektroniki, agd itp - tak skalkulować ceny części żeby się nie opłacało naprawiać tylko żeby napędzać popyt na nowe. To nie jest do końca fair. Zresztą temat rzeka, ale nie na ten dział... :-)
  • Poziom 30  
    Wiesz ja nie wiem skad ty ta cene ( przelicznik) wzioles ale nowa baterie z roczna gwarancja masz za 20euro + p&p . no i wiadomo w pewnym momencie jak kazdy sprzet przestaje sie oplacac inwestowac w niego , ale tak jak napisales to zupelnie inny temat.
  • Poziom 10  
    misiozol napisał:
    Wiesz ja nie wiem skad ty ta cene ( przelicznik) wzioles ale nowa baterie z roczna gwarancja masz za 20euro + p&p . no i wiadomo w pewnym momencie jak kazdy sprzet przestaje sie oplacac inwestowac w niego , ale tak jak napisales to zupelnie inny temat.

Gdzie ty dostałeś baterie za 20€? Zresztą...już się połakomiłem na "nową, znakomitą baterię z Chin z 3 letnią gwarancją" [nawet plombę nakleili]($35 z wysyłką)...i mam efekt - 8 sztuk sprawnych ogniw - elektronika skapitulowała w ciągu około 2 minut.
    Sprzedawca ma w głębokim poważaniu moje prośby o ustosunkowanie się w kwestii niedziałającej baterii...A to co sobie napisałem w komentarzu to chyba tylko dla obniżenia ciśnienia - mój negatyw utonął mniej więcej po 1 dniu w morzu pozytywnych komentarzy tych których baterie nie zdechły przed wystawieniem komentarza...

Próbuje uratować to co mam...na razie sumaryczne koszty zabawy są jedynie mniejsze o 40 zł od ceny baterii w Polsce z gwarancją...(licze baterię+30 zł na BEWorks + 10 zł na zrobienie interfejsu)
  • Poziom 30  
    Tam ja znalazlem gdze powinno sie kupywac kazda baterie , i masz ochrone kupujacego ( nie polska ochrone ) ale taka prawdziwa ochrone jesli towar jest wadliwy sprzedawca ci wysle drugi i kilku krotnie tak bylo w moim przypadku wszystko aby tylko nie otworzyc sprawy na tym portalu bo sprzedawca praktycznie zawsze jest na pozycji przegranej i kupujacy nie moze dostac negatywa w zemscie bo niby z jakiej racji skoro zaplacil za towar a jest wadliwy ;)
  • Poziom 10  
    Ciekawe jak to wypada:

bateria-do-acer-aspire-3020-tm-4400-zamiennik

Niby niższa pojemność ale do moich zastosowań by było w porządku. Cena w miarę, jest na miejscu i pewnie łatwiej się skontaktować w przypadku gwarancji...szkoda że akurat nie było jak szukałem baterii

Dodano po 22 [minuty]:

Eureka! Nie wiem czemu ale podpiąłem jeszcze oryginalną elektronikę z chińskiej baterii, uruchomiłem SBWorkshop i nagle ożyła w sensie że ją odczytałem BEWorks...(wcześniej był read error) wygląda na to że tutaj prawidłowo zrzuca dane. Spróbuję pomęczyć ją, choć wolałbym poczekać na porady żeby znowu czegoś nie spieprzyć... Wrzucam screena...

Jak się odczytał wsad, to najpierw go sobie zapisz. W razie problemów będziesz miał co wgrać.

Problemem tu jest za wysokie wskazanie temperatury oraz brak wskazania napięcia.

Sprawdź, czy czasami termistor się nie urwał. Co do napięcia, to trzeba trochę pomierzyć. Datasheet do BQ29312 jest w sieci.
  • Poziom 10  
    Więc tak, widzę że masz wprawne oko :-)
    Elektronikę podpiąłem jeszcze bez ogniw...pewnie błąd...właśnie będę przelutowywał...A wskazanie temperatury nie wiem - płytka ma tylko 1 wejście na termistor (niby jest sprawny bo po przyłożeniu miernika rezystancja spada jak go podgrzewam) - w oryginalnej baterii są 2...

Dodano po 56 [minuty]:

Hmmmm...chyba się niepotrzebnie ucieszyłem...
    Po przylutowaniu ogniw - w kolejności takiej - pomiar 4,8,12, i (+), na końcu masa...chip dalej pokazuje napięcie 0V i temperaturę 128 - tak jakby rozwarty był obwód - sprawdzałem przejście od rezystora do nóżki w układzie BQ i wydaje się być w porządku - czyżby układ był padnięty, stąd dziwne zachowanie baterii?

Dodano po 52 [minuty]:

Dziwów część dalsza - niedługo wątek zacznie przypominać Modę na sukces...
    Teraz pokazuje normalne napięcie jak w ogniwach czyli około 16,4 - co ciekawe na wyjściu baterii też tyle jest...przedtem tego nie było...

Ogólnie widzę że dzieją się jakieś cyrki na połączeniu ogniwa - zasilanie układów sterujących bo zarówno ich zasilanie jak i odczyt napięcia (różne losowe wartości - czasem normalne typu 13000-16000 mv - czasem z kosmosu typu 800 mv) pojawiają się i znikają jak przysłowiowy mr of america...

Dodano po 30 [minuty]:

Zdarzyło się że kilka razy pojawił się odczyt z czujnika temperatury (tzn. coś innego niż 128). Zastanawia mnie jedna rzecz bo te objawy wyglądają jak brak masy...
    Czy to duże obok złącza zasilającego to jest rezystor 10M ohm? W ogóle po co takie dziwne przejscie pomiędzy ogniwami?
    Sprawdziłem to miernikiem i praktycznie ma rezystancję bliską 0 (jakieś niskie wartosci typu 0.1 ohm - mierzone oczywiscie odpowiednim zakresem)

Ten rezystor na pewno nie ma mieć 10 MOhm. Raczej będzie to 10 mOhm, ale dla pewności przydała by się fotka drugiej strony płytki.
    Te dziwne wskazania mogą świadczyć o źle przylutowanych układach BQ.
    Proponowałbym je przelutować i sprawdzić jeszcze raz co się dzieje.
  • Poziom 10  
    Ok, dzięki wielkie za poradę, będę męczył kumpla ze stacją lutowniczą :-)
    Zaraz wrzucam fotki drugiej strony...

Dorzucam fotki:

Rezystor tak jak mówiłem ma 10 mOhm i jest to rezystor pomiarowy.

Przelutuj układy i zobacz czy to coś zmieni...
    ...a i podłącza się najpierw masę ogniw, potem mniejsze plusy aż do plusa całości.