Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początki przygody z wokalem - jaki sprzęt do nagrywania?

Zebid 14 Lut 2011 22:25 7678 9
  • #1 14 Lut 2011 22:25
    Zebid
    Poziom 2  

Witam serdecznie, przebrnąłem przez wiele tematów w tym dziale ale mimo wszystko nie znalazłem jednej konkretnej odpowiedzi, to mój pierwszy post wiec proszę o wyrozumiałość,ale tez o podejście poważnie do problemu, ponieważ brak mi doświadczenia w dziedzinie nagłośnienia.

Mój problem wygląda tak. Potrzebuje "coś" do nagrywania wokalu . podzielę pytania numerycznie:

1. interesuje mnie tylko wokal. czy jeżeli kupie mikrofon pojemnościowy np zasilany phantomem i do tego przedwzmacniacz który takie wejście posiada, to czy do tego potrzebuje jeszcze dobrą kartę dźwiękową czy ten przedwzmacniacz pełni jej role.
    czy połączenie wtedy wygląda tak : mikrofon do przedwzmacniacza-> przedwzmacniacz do kompa i już mogę nagrywać.

2. jeżeli nie jest tak jak powyżej, to jak to jest ? ;)

3. czy mogę prosić o ewentualne propozycje tego co muszę kupić zaczynając od zera, aby w końcu nagrać w domu wokal o przyzwoitej jakości.

przedział cenowy jaki mnie interesuje to tak myślę
    mikrofon : 200-350 zł
    przedwzmacniacz 200-300

no i co jeszcze potrzebuje żeby to wszystko złożyć do "kupy" i po raz pierwszy wcisnąć "record" ?

Z góry przepraszam za słownictwo i terminologie laika, ale człowiek uczy się cale życie a podobno kto pyta nie błądzi ;)

Pozdrawiam serdecznie.

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Lut 2011 11:08
    yogi009
    Poziom 42  

Potrzebujesz mikrofon pojemnościowy, do tego kartę dźwiękową 24-bit z wejściem XLR i podawaniem phantoma oraz jakiś program do nagrywania. To wszystko. Są też pojemnościówki z wejściem USB, ale osobiście nie miaem z nimi do czynienia.

0
  • #3 15 Lut 2011 16:26
    Zebid
    Poziom 2  

a czy mógłbyś/moglibyście podać mi przykładową kartę tego typu która jest dobra jakościowo a nie kosmicznie droga ? ?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 16 Lut 2011 12:15
    adambyw
    Moderator Akustyka

W tych pieniądzach jakie masz poszedł bym kierunku mikrofonu z USB.
    Przyzwoity interfejs to jakieś 400-600zł. Trzeba zwrócić uwagę bo niektóre nie mają np Phantoma.

Tu polecę ci przyzwoity mikrofon Art M-One USB za ok 600zł. A proponuję ci ten, bo w przeciwieństwie do większości mikrofonów USB ma 24 bity a nie 16.

Czyli podłączasz mikrofon kablem USB do komputera, ewentualnie słuchawki do mikrofonu, włączasz program i nagrywasz. Jakość nagrania jest naprawdę dobra.

1. przedwzmacniacz służy do wzmocnienia sygnału mikrofonowego do sygnału na poziomie liniowym. Opcjonalnie może mieć interfejs z przetwornikiem A/C na USB, Firewire czy PCI
    2. j/w

Rozumiem że program do nagrywania masz.

1
  • #5 16 Lut 2011 20:21
    matej_mlody
    Poziom 15  

650 zł jak na karte, preamp i mikrofon to trochę mało ale postaram się coś wymyślić.
    Przede wszystkim zacznij od nowe karty. Jeśli masz komputer stacjonarny to taniej ci wyjdzie kupić karte na PCI niż interfejs na USB. Zatem:

Karta:
    Do 200 zł powinieneś kupić karte maya44 mkII i to chyba najlepszy wybór w tej cenie. Jakiś czas temu też potrzebowałem tanią kartę i do 200 zł udało mi się kupić tylko tą mayke.

Przedwzmacniacz:
    Zostało nam około 450 zł więc jak na preamp i mikrofon to bardzo mało ale można kupić nawet taki tani Behringer MIC 200 cena takiego to 200 zł. Jest to przedwzmacniacz lampowy, no firma firmą ale lepszego za te pieniądze nie kupisz.

Mikrofon:
    Oczywiście najlepiej pojemnościowy a do wokalu polecam MXL 770 używany kupisz już za 270 zł. Nie jest to zły mikrofon i myśle, że na początek starczy :)

Sprzęt to nie wszystko pamiętaj, że jeszcze statyw, popfilter, słuchawki i najlepiej zbuduj jakaś kabinę do wokalu (wygłusz ją jakąś wełna mineralną, nie wytłaczankami... ). Ogólnie to temat rzeka. No i zakładamy, że kupiłeś już jakiś program typu Cubase, Logic. W tej kwocie trudno cokolwiek doradzić. Mimo to życze udanych zakupów i polecam tu aukcje zagraniczne :)

0
  • #6 17 Lut 2011 09:30
    adambyw
    Moderator Akustyka

Kupując Mayę44 http://www.novamusic.pl/esi-maya-44-p-128.html
    nie potrzebujesz preampu, bo ma już wbudowany, z zasilaniem do mikrofonów.

Sugeruję ograniczyć ilość klocków w systemie, bo czym ich więcej, tym większa szansa na szumy, zakłócenia i możliwość awarii.

0
  • #7 22 Lut 2011 17:10
    Zebid
    Poziom 2  

Jesteście super :P Ale jeszcze wam trochę pouprzykrzam życie ;P

Załóżmy ze. mam tę kartę Esi Maya 44 na PCI , mikrofon MXL 770 bo taki mam ostatnio na oku ,to teraz kwestia taka,ze w karcie nie widzę takiego wejścia jakie jest potrzebne by podpiąć mikrofon, czy do tego jest jakaś przejściówka ? czy jak to się wszystko odbywa ?

0
  • #9 08 Mar 2011 23:13
    focuss22
    Poziom 8  

a co powiecie o interface Lexicon Alpha ?

0