Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia potwierdza telefony z Windows Phone 7

lukasker 14 Lut 2011 22:33 4947 27
  • Nokia potwierdza telefony z Windows Phone 7Joe Harlow szef działo Smart Devices Nokii potwierdził prototypy telefonów z systemem Windows Phone 7. Tym samym prezentowane zdjęcia są jak najbardziej prawdziwe. Pokazał on jeden z telefonów, z dużym wyświetlaczem dotykowym i kolorową obudową, choć nie podał żadnych szczegółów. Harlow powiedział także, że telefony mogą być dostępne jeszcze w tym roku. Na pytanie odpowiedział także Elop, który jest obecnie pracownikiem Nokii, a do niedawna pracował w Microsoft. Zaprzeczył on tezie jakoby celowo został wysłany do Nokii, żeby sprzedać tam system WP7, a decyzja o rozpoczęciu produkcji Nokii z WP7 to wspólna decyzja wielu osób. Nokia twierdzi również, że celowo wybrała WP7, by zwiększyć konkurencje na rynku OSów gdzie królują dwaj gracze Android i iOS. Nokia zapowiedziała, także kontynuowanie prac nad Symbianem i MeeGo.

Źródło

• #2 14 Lut 2011 23:49
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Idą na dno i naprawdę dziwie się że wybrali WP7 M$, ale to prawdopodobnie sprawka M$ bo sami zaczęli dostawać w 4 litery i potrzebowali marki dla swojego OSa. Pożyjemy zobaczymy, ja tam nie wróżę in sukcesów, chociaż dobrze byłoby mieć europejskiego potentata w smartfonach.

• #3 15 Lut 2011 11:40
    hotdog
    Poziom 26  

dziwi mnie ten wybór. IMO widows 7 spóźnił się około 1,5 roku :)

IMO wkrótce na rynku zostanie tylko android i iOS. I te firmy będą długo ze sobą rywalizować. Wkońcu wygra android z racji tego że jest tańszy i w tej samej cenie dostaniemy lepszy produkt niż od Appla. Chociaż fanatycy Steva Jobsa itak będą kupować iPhony, nawet jak by teraz wypuścili iPhona 5 z kamerą o 1Mpix lepszą, to 50% ludzi posiadających iPhone4 by go kupiła.

Inną sprawą jest rynek tabletów, moim zdaniem M$ powinien się na nim skupić. Na dzień dzisiejszy chyba bym wolał tableta z Win7, niż z androidem, ale zobaczymy po premierze Motoroli Xoom z androidem 3.0.

• #4 15 Lut 2011 11:54
    skaktus
    Poziom 37  

hotdog napisał:
    dziwi mnie ten wybór. IMO widows 7 spóźnił się około 1,5 roku :)

IMO wkrótce na rynku zostanie tylko android i iOS. I te firmy będą długo ze sobą rywalizować. Wkońcu wygra android z racji tego że jest tańszy i w tej samej cenie dostaniemy lepszy produkt niż od Appla. Chociaż fanatycy Steva Jobsa itak będą kupować iPhony, nawet jak by teraz wypuścili iPhona 5 z kamerą o 1Mpix lepszą, to 50% ludzi posiadających iPhone4 by go kupiła.

Inną sprawą jest rynek tabletów, moim zdaniem M$ powinien się na nim skupić. Na dzień dzisiejszy chyba bym wolał tableta z Win7, niż z androidem, ale zobaczymy po premierze Motoroli Xoom z androidem 3.0.

A skąd ta pewność ? To że teraz mamy tylko 2 graczy na rynku, nie znaczy że WM7 nie będzie ewoluował i nie zmieni się w coś lepszego niż obecnie. System jest jeszcze młody i tak samo niedopracowany jak Android w pierwszych wersjach.

• #5 15 Lut 2011 12:39
    michal-michalik
    Poziom 23  

Historia uczy, że M$ wchodzi na rynek ostatni, a wychodzi jako monopolista...
    Więc mówienie, że Nokia dała ciała to nieporozumienie. Decyzja może dziwić, ale myślę, że mają większą szansę niż na tym swoim symbianie.

• #6 15 Lut 2011 12:51
    J_Bravo
    Poziom 27  

Ostatnio bawiłem się nokią C5. Nie dziwię się że Nokia rezygnuje z Symbiana. jest bardzo trudny w obsłudze, nieintuicyjny i brzydki. Zatrzymali się w rozwoju 5 lat.

• #7 15 Lut 2011 13:02
    michalko12

skaktus napisał:
    A skąd ta pewność ? To że teraz mamy tylko 2 graczy na rynku, nie znaczy że WM7 nie będzie ewoluował i nie zmieni się w coś lepszego niż obecnie. System jest jeszcze młody i tak samo niedopracowany jak Android w pierwszych wersjach.

Weż pod uwage to ze sam system to nie wszystko. Telefon z OSem czy bez jest tyle samo wart i to nadal tylko telefon. Siłą są programy i wszechstronność i jeszcze raz to powtarzam dopóty dopóki M$ nie zacznie rozpieszczać programistów darmowym środowiskiem i wsparciem to tymi swoimi super okienkami będą mogli wycierać 4 litery.

• #8 15 Lut 2011 13:39
    JmL(TM)
    Poziom 24  

skaktus napisał:
    To że teraz mamy tylko 2 graczy na rynku, nie znaczy że WM7 nie będzie ewoluował i nie zmieni się w coś lepszego niż obecnie. System jest jeszcze młody i tak samo niedopracowany jak Android w pierwszych wersjach.

:arrow: skaktus: problem w tym, ze Microsoft nie wchodzi dopiero na rynek ze swoim OS'em a ma raczej bogata historie/przeszlosc z WM sprzed wersji 7. A Android jak nie byl tak nie jest dopracowany i jakos im to strasznie wolno idzie ale to juz zupelnie inna historia bo nie mozna tego porownac do OS'u Microsoft'u...

• #9 15 Lut 2011 14:09
    michalko12

JmL(TM) napisał:
    A Android jak nie byl tak nie jest dopracowany i jakos im to strasznie wolno idzie ale to juz zupelnie inna historia bo nie mozna tego porownac do OS'u Microsoft'u...

No to tutaj to trochę popłynąłeś... Android to 3 letni system z wiekowym kernelem, fakt że jeszcze niedopracowany, ale co kilka miesięcy są nowe wersje z nowymi funkcjami i obsługą nowych peryferiów. Pokaz mi system który rozwija się w takim tempie. W ciągu tych 3 lat powstało już 9 wersji API.

• #10 15 Lut 2011 17:26
    hotdog
    Poziom 26  

skaktus napisał:

Jeżeli Google będzie sukcesywnie rozwijać swój system w taki sposób jak teraz to wygra wyścig z Apple. Google ma bardzo dużo usług które oferuje na swoim smartfonie (mapy, streat view, nawigacja, gmail, kalendarz, translate itp itd). Wszystko to w sumie za darmo. M$ napewno miał potencjał, ale zmarnował ale przespał ostatnie 3 lata. Część z tych usług być może i będzie działać również na innych smartfonach, ale będą pracować najlepiej na androidzie.

Poza tym telefony z androidem nie są obciążone opłatą licencyjną tak jak zapewne są te z WP7. Co do Appla, to oni są znani z tego że koszt produkcji sprzętu to 50% kosztu produkcji produktu, a to się raczej nie zmieni. Android to darmowy i otwarty system, dzięki temu producenci sprzętu konkurują ze sobą. iOS jest zamknięty tylko dla Appla.

PS. Wiem że nawigacja nie działa w PL jeszcze, ale mam nadzieje że już niedługo zacznie.

• #11 15 Lut 2011 19:43
    Pocieszny
    Poziom 38  

Jeszcze kilka lat temu ludzie marudzili, że Nokia nie robi smartfonów z Windowsem, a teraz kiedy się na to zdecydowano - wszyscy znowu narzekają ;)

• #12 15 Lut 2011 19:52
    michalko12

Bo jeszcze kilka lat temu nie było androida i iosa

• #13 15 Lut 2011 20:56
    bialy
    Poziom 15  

android to system nadal w wersji beta, wolny o bardzo nieciekawej architekturze.
    Jedyny jego plus ze jest dość ładny w miare intuicyjny na tle konkurencji (nie licząc ios).

• #14 15 Lut 2011 21:04
    michalko12

To teraz powiedz na jakiej podstawie tak twierdzisz, bo ja mam inne zdanie na ten temat.

• #15 15 Lut 2011 21:26
    bialy
    Poziom 15  

michalko12 napisał:
    To teraz powiedz na jakiej podstawie tak twierdzisz, bo ja mam inne zdanie na ten temat.

Miałem okazje popracować w Samsung Digital City przy telefonach z androidem które będą wychodzić nie długo na rynek :) Wszystkie zamknięte komponenty(gmail itp) od gugla równo sypały błędami, wytłumacz jak to możliwe,bo przecież oni powinni znać swój system najlepiej. Poszperaj na bug trackach jest tego pełno.
    Przed tym doświadczeniem rozważałem Androida ale szczęśliwie się wyleczyłem :)

Odnośnie szybkości działania, żeby głupie menu podczas wyświetlania się przycinało.

• #16 15 Lut 2011 22:17
    michalko12

To nie do końca musi być wina Google. Pracowałeś na Samsungach a nie na Google. To Samsung dostarcza drivery i to one mogą powodować przycinanie kernela. Ja mam HTC Desire HD i mi nic nie przycina filmy via DLNA, internet, menu, super tapety, poczta, skype, VNC, Winamp z Shoutcastem itd... to wszystko normalnie działa. HTC co parę dni funduje aktualizację. Owszem czasami zdarzy się jakaś aplikacja która przyblokuje mi tel, ale to tylko na kilka sekund potem OS pyta czy ja zakilować. No i jak każdy system raz w tygodniu go restartuję. Wziąwszy pod uwagę jak nowy jest ten system to naprawdę jestem mile zaskoczony. Na WP sa testy tego telefonu i desire Z i w 100% się z tymi testami zgadzam.

Dodano po 5 [minuty]:

A i odnośnie architektury, uważam że jest bardzo przejrzysta i przyjemna. Problem mogą mieć developerzy którzy pisali aplikacji własnie na win czy symbiana ale nie beda mieli problemów ci którzy pisali na JAVĘ

• #17 15 Lut 2011 22:41
    soki
    Poziom 17  

bialy napisał:
    android to system nadal w wersji beta, wolny o bardzo nieciekawej architekturze.
    Jedyny jego plus ze jest dość ładny w miare intuicyjny na tle konkurencji (nie licząc ios).

Mocno zastanowiła mnie twoja wypowiedź. Offtopując: Posiadam już 4ty telefon na tym systemie i o ile o G1 czy samsungu galaxy i7500 mogłem powiedzieć, że pracowały jak "beta" o tyle na obecnym guglofonie posiadam naprawdę dopieszczony i w pełni funkcjonalny produkt (n1 z 2.2.2). Widać faktycznie miałeś dostęp do prototypów z niedziałającymi driverami (co było wg. mojej opinii winą producenta, a nie systemu).
    Co do nokii i WP7 to wg. mnie powinni zrobić jakikolwiek krok naprzód, bo symbian był systemem dobrym, ale dla smartfonów sprzed 5 lat.

• #18 16 Lut 2011 00:14
    bialy
    Poziom 15  

Proszę nie mówcie o driver'ach bo to zupełnie inna warstwa, poza tym nigdzie o niej nie wspominałem. Jak już napisałem, odnoszę się wyłącznie do aplikacji napisanych przez gugla w "java" jak i do części systemu w "java". Niestety generują błędy i tyle, wszystko do sprawdzenia, wystarczy poszukać o ANR'ach i force close'ach.

Zajmuje się java od ponad 5 lat głownie JEE i muszę przyznać, że w pisząc w androidzie trzeba zapomnieć o best practice aby kod byl wmiare kompaktowy.
    Zalecenia do sprawdzenia na stronie gugla.
    Bazując na informacjach które posiadam od "zaplecza" stwierdzam, że obecne wersje androida to nadal beta testowana na użytkownikach.

btw. Każdy porządny system ma minimalne wymagania a jakie mają poszczególne wersje androida (cpu,mem, itp) ?

Odnośnie Noki, mając CEO z Microsoftu kto się spodziewał innej decyzji ?

• #19 16 Lut 2011 00:29
    michalko12

bialy napisał:
    Proszę nie mówcie o driver'ach bo to zupełnie inna warstwa, poza tym nigdzie o niej nie wspominałem. Jak już napisałem, odnoszę się wyłącznie do aplikacji napisanych przez gugla w "java" jak i do części systemu w "java". Niestety generują błędy i tyle, wszystko do sprawdzenia, wystarczy poszukać o ANR'ach i force close'ach.

Zajmuje się java od ponad 5 lat głownie JEE i muszę przyznać, że w pisząc w androidzie trzeba zapomnieć o best practice aby kod byl wmiare kompaktowy.
    Zalecenia do sprawdzenia na stronie gugla.
    Bazując na informacjach które posiadam od "zaplecza" stwierdzam, że obecne wersje androida to nadal beta testowana na użytkownikach.

btw. Każdy porządny system ma minimalne wymagania a jakie mają poszczególne wersje androida (cpu,mem, itp) ?

Odnośnie Noki, mając CEO z Microsoftu kto się spodziewał innej decyzji ?

Tak samo samochody są teraz produkowane, użytkownicy są betatesterami. Kolejna sprawa to te drivery. Czy ty uważasz że drivery sobie a system sobie, że jak korzystasz z menu to żaden driver w tym nie uczestniczy? To o czym Ty wspomniałeś to o developerskich wersjach telefonów które dopiero maja sie w przyszłości pojawić więc nie oceniaj systemu na podstawie takich doświadczeń. Weź do ręki inne modele i wtedy porównuj i wysnuwaj wnioski. Jestem jeszcze ciekaw tego "zaplecza" twojego, któż to był taki. Jakiś koleś z Samsunga? Z tego samsunga co robi wszystko, aby BADA był najlepszy i każdy taki nius to zalążek famy?

• #20 16 Lut 2011 09:27
    bialy
    Poziom 15  

michalko12 napisał:

Tak samo samochody są teraz produkowane, użytkownicy są betatesterami. Kolejna sprawa to te drivery. Czy ty uważasz że drivery sobie a system sobie, że jak korzystasz z menu to żaden driver w tym nie uczestniczy? To o czym Ty wspomniałeś to o developerskich wersjach telefonów które dopiero maja sie w przyszłości pojawić więc nie oceniaj systemu na podstawie takich doświadczeń. Weź do ręki inne modele i wtedy porównuj i wysnuwaj wnioski. Jestem jeszcze ciekaw tego "zaplecza" twojego, któż to był taki. Jakiś koleś z Samsunga? Z tego samsunga co robi wszystko, aby BADA był najlepszy i każdy taki nius to zalążek famy?

Widzę, że kolega ciągle się odnosi do przycinającego menu, natomiast ja pisze na temat samego systemu android bo to jest ważne o aplikacjach 3rd party dostarczonych przez gugla napisanych w javie (np GMail). Są to części systemu które są wspólne dla wszystkich telefonów z systemem android.

Idąc dalej, czy dobrze rozumiem, że kolega uważa, że aplikacje napisane w javie mogą się różnie zachowywać(nie bierzmy pod uwagę szybkości, wyglądu) na rożnych platformach zależnie od drivera ? I może to driver ma decydujący wpływ na pojawiający się wyjątek NullPointerException w np. GMail w javie ?

• #21 16 Lut 2011 10:10
    michalko12

bialy napisał:
    Idąc dalej, czy dobrze rozumiem, że kolega uważa, że aplikacje napisane w javie mogą się różnie zachowywać(nie bierzmy pod uwagę szybkości, wyglądu) na rożnych platformach zależnie od drivera ? I może to driver ma decydujący wpływ na pojawiający się wyjątek NullPointerException w np. GMail w javie ?

Oczywiście że tak! Sam język jest spójny dla wszystkich platform ale nie zapominaj że działanie javy zależy od maszyny wirtualnej którą też dostosowuje producent do swojego sprzętu. Z reszto o czym my tutaj rozmawiamy, zapytaj sie innych użytkowników samsungów z androidem czy maja takie problemy.

• #22 16 Lut 2011 13:46
    bialy
    Poziom 15  

michalko12 napisał:
    bialy napisał:

Oczywiście że tak! Sam język jest spójny dla wszystkich platform ale nie zapominaj że działanie javy zależy od maszyny wirtualnej którą też dostosowuje producent do swojego sprzętu. Z reszto o czym my tutaj rozmawiamy, zapytaj sie innych użytkowników samsungów z androidem czy maja takie problemy.

Ma kolega jakieś źródła na poparcie swoich tez czy może są to czyste domniemania ? Chętnie zobaczę przykład gdzie bytecode dla dwóch różnych jvm zwróci różny wynik.

• #23 16 Lut 2011 14:59
    gRRubasek
    Poziom 14  

Wygląda na to, że decyzja Nokia jest bardziej kontrowersyjna i znacząco płynie na wizerunek firmy. W samej firmie pojawiły się głosy sprzeciwu, a duże grono użytkowników protestuje.
    Link
    http://www.informationweek.com/news/mobility/...l?articleID=229218694&cid=RSSfeed_IWK_Windows

Swoją drogą jako użytkownicy powinniśmy żądać od producentów "czystych" smatrphonów na których można by było uruchomić taki system jak nam odpowiada.
    Niechcący tak wyszło z HTC HD2 dzieki XDA Dev można używać ten telefon z WM6.5, WP7, Android 2.1, 2.2, 2.3, Ubuntu, MeeGo czy nawet odpalić win98

• #24 16 Lut 2011 22:08
    hotdog
    Poziom 26  

bialy napisał:
    Ma kolega jakieś źródła na poparcie swoich tez czy może są to czyste domniemania ? Chętnie zobaczę przykład gdzie bytecode dla dwóch różnych jvm zwróci różny wynik.

Jak byś próbował kiedyś napisać jakiś soft na androida to byś wiedział, że java obsługuje API. GUI nie jest generowane przez Javę, tylko biblioteki niższych poziomów. Nigdy jawnie nie tworzysz żadnego elementu GUI javie, jak to się robi typowo na PC. Jeżeli jakaś biblioteka natywna zwróci niepoprawne dane, ponieważ została źle zaportowana na systemie to co ma pokazać aplikacja?

Tak jak byś miał pretensje do producenta gry, że nie działa poprawnie na napisanych przez Ciebie sterownikach do karty graficznej.

Ja używam Wildfire od około 6 miesięcy i jakoś nie zauważyłem żeby gmail i inne aplikacje od Google się zawieszały.

Nie ma co się sprzeczać za dużo... Ludzie zadecydują...

Bardzo dużo zależy też od developerów, bo za jakiś czas, to aplikacje, ich ilość i jakość będzie decydować o tym, który system jest popularniejszy.

• #25 17 Lut 2011 12:25
    bialy
    Poziom 15  

hotdog napisał:

Jak byś próbował kiedyś napisać jakiś soft na androida to byś wiedział, że java obsługuje API. GUI nie jest generowane przez Javę, tylko biblioteki niższych poziomów. Nigdy jawnie nie tworzysz żadnego elementu GUI javie, jak to się robi typowo na PC. Jeżeli jakaś biblioteka natywna zwróci niepoprawne dane, ponieważ została źle zaportowana na systemie to co ma pokazać aplikacja?

Kompletnie nie rozumiem co kolega chciał przekazać. To, że GUI musi być obsłużone przez natywne biblioteki to oczywista oczywistość i to wynika porostu ze specyfikacji javy (brak bezpośredniego dostępu do sprzętu). Typowo na PC również są natywne biblioteki które rysują GUI. I oczywiście w kodzie androida można uzywąć jawnie elementy GUI oto przykład: http://developer.android.com/reference/android/widget/Button.html
    P.s. popełniłem kilka klas w javie na android'a :)

hotdog napisał:

Bardzo dużo zależy też od developerów, bo za jakiś czas, to aplikacje, ich ilość i jakość będzie decydować o tym, który system jest popularniejszy.

Ja bym zmienił to zdanie, bo więcej zależy od PM'ów i paru innych osób plus dodatkowo czasu przeznaczonego na zadanie.
    Generalizując, im mniej czasu, tym developerzy chcą zrobić coś co będzie tylko "działac", co jest naturalne. W końcu każde zadanie ma ograniczania czasowe/budżetowcze i to nie developerzy je ustalą.

Ja czekam tylko na dalszą politykę pro-Microsoft'ową ze strony Noki a raczej jej CEO, która jest oczywista. W koncu Nokia zostanie rozłożona na łopatki przez jankesów :(

• #26 17 Lut 2011 13:53
    hotdog
    Poziom 26  

bialy napisał:

Kompletnie nie rozumiem co kolega chciał przekazać. To, że GUI musi być obsłużone przez natywne biblioteki to oczywista oczywistość i to wynika porostu ze specyfikacji javy (brak bezpośredniego dostępu do sprzętu). Typowo na PC również są natywne biblioteki które rysują GUI. I oczywiście w kodzie androida można uzywąć jawnie elementy GUI oto przykład: http://developer.android.com/reference/android/widget/Button.html
    P.s. popełniłem kilka klas w javie na android'a :)

Naprawdę nie widzisz różnicy w tych wywołaniach między JAVĄ? Nawet w przytoczonym przez Ciebie przykładzie widać, że button nie jest tworzony w kontekście aplikacji. Istnieje graficznie w jakiejś natywnej bibliotece która obsługuje GUI. Layout jest zapisany w pliku XML, który jest zapewne tworzony przez biblioteki natywne w C++, a sterowny z Javy.

Zapewne GUI i wile innych rzeczy ma biblioteki natywne napisane przez developerów androida. Te komunikują się ze sprzętem i muszą być dostosowane w warstwie HAL do sprzętu na którym zostaną uruchomione. Jeżeli nie są poprawnie tam zaportowane, to przekażą błędy wyżej :)

Nie chce uchodzić za eksperta od Androdia, bo napisałem tylko jakieś pół aplikacji na niego.

I ku woli ścisłości nie uważam Androida za system skończony. Również uważam że jest tam jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, ale uważam że rozwija się w odpowiednim kierunku (co zresztą widać na statystykach). Ciekawe jak np wyjdzie Applowi tańsza wersja iPhone. Może też namieszać na rynku.

• #27 17 Lut 2011 14:44
    bialy
    Poziom 15  

hotdog napisał:

Naprawdę nie widzisz różnicy w tych wywołaniach między JAVĄ? Nawet w przytoczonym przez Ciebie przykładzie widać, że button nie jest tworzony w kontekście aplikacji. Istnieje graficznie w jakiejś natywnej bibliotece która obsługuje GUI. Layout jest zapisany w pliku XML, który jest zapewne tworzony przez biblioteki natywne w C++, a sterowny z Javy.

Zapewne GUI i wile innych rzeczy ma biblioteki natywne napisane przez developerów androida. Te komunikują się ze sprzętem i muszą być dostosowane w warstwie HAL do sprzętu na którym zostaną uruchomione. Jeżeli nie są poprawnie tam zaportowane, to przekażą błędy wyżej :)

Jedno jest pewne są biblioteki natywne bo inaczej być nie może :)
    Małe sprostowanie,do budowania GUI nie musimy uzywac xmla, wszystko można zrobić programowo z javy.

Code:
    public class MyActivity extends ... {

protected void onCreate(Bundle bundle) {
             super.onCreate(bundle);

Button button = new Button(this); // uwaga na this i mem leaks !!
             button.setText("button!");
             setContentView(button);

button.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
                 public void onClick(View v) {
                     ....
                 }
             });
         }
     }

• #28 17 Lut 2011 15:04
    hotdog
    Poziom 26  

być może można, ale zapewne nie jest to best practice. To wywołanie też nie towrzy obrazu samego klawisza na Canvasie, tylko steruje biblioteką która to robi. W Javie w GUI z tego co wiem było inaczej. Java malowała po Canvasie, a nie biblioteki natywne.

Zresztą nie tylko o GUI tutaj chodzi... RF, Aparat, WiFi, wszystko - cały sprzęt.

Chyba już się rozumiemy, bo jak ktoś źle napisze/skonfiguruje/zaadoptuje biblioteki natywne, to wiemy czemu błędy się pokazują :)