Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie ujęcia wody - aspekty prawne

spawacz.tomi 15 Lut 2011 10:54 1650 3
  • #1 15 Lut 2011 10:54
    spawacz.tomi
    Poziom 10  

Witam
    Jestem elektronikiem pracowałem 3 lata w pewnej autoryzowanej firmie jako instalator systemów alarmowych, tam też nabyłem doświadczenie w systemach alarmowych, posiadam licencje pracownika zabezpieczenia technicznego II stopnia, sep E, sep D.
    Przeniosłem się z tej firmy i pracuję na ujęciu wody jako elektryk-automatyk.

Moje pytanie brzmi: czy jako pracownik na ujęciu wody z licencją II stopnia, mogę sam wykonać projekt wykonawczy systemu sygnalizacji włamania i napadu i później przystąpić do montażu? Nie posiadam swojej działalności w ochronie osób i mienia ale jestem pracownikiem tego zakładu w którym chce wykonać system alarmowy.

Czy może sam projekt musi wykonać jakaś zewnętrzna osoba?? A ja mogę tylko zamontować i wystawić protokół???

Czy gdy mógłbym wykonać projekt to muszę posiadać wykupione normy???

Proszę o odp.
    Pozdrawiam

Zmieniłem temat. [s]

0 3
  • Relpol
  • #2 15 Lut 2011 11:08
    mielcar
    Poziom 21  

O ile dobrze pamiętam, ujęcie wody (pitnej) jest na tzw. "liście wojewody" (obiekty podlegające obowiązkowej ochronie) - i w związku z tym zarówno projekt systemu, jak i wykonanie może zrobić firma posiadająca koncesję na techniczną ochronę osób i mienia wydawaną przez MSWiA.
    Co do posiadania Norm - ich stosowanie w tym kraju jest dobrowolne. Ale, jeśli ktoś powołuje sie w projekcie na jakąś normę, to projekt musi być zrobiony zgodnie z tą normą. Posiadać normy nie musisz - masz ją znać.

0
  • Relpol
  • #3 15 Lut 2011 12:46
    spawacz.tomi
    Poziom 10  

Tak zgadza się, ujęcie wody pitnej na którym pracuje jest na tzw. "liście u wojewody".
    Ale koncesja MSWiA jest potrzebna żeby prowadzić działalność zarobkową w zakresie ochrony osób i mienia, a ja nie zarabiam na tym bo jestem zatrudniony na ujęciu i mam umowę o prace..
    Czyli najlepiej zlecić projekt systemu zewnętrznej firmie??
    A ta sama firma co wykona projekt może instalować i wystawić protokół odbioru?

0
  • #4 15 Lut 2011 13:33
    mielcar
    Poziom 21  

Koncesja nie sprowadza się do "działalności zarobkowej" - do tego to potrzebna działalność gospodarcza jako taka.
    Myślę, że najlepiej ogłosić przetarg, zastrzec, że ma być koncesja, i niech robią projekt + realizację. Unikniecie wtedy na gwarancji tekstów typu "to nie był nasz projekt i dlatego nie działa jak powinno". Albo dajcie komuś całość "z wolnej ręki", tylko wtedy ograniczacie budżet do bodajże 14 tys euro. Oczywiście wymóg posiadania koncesji konieczny. Natomiast Ty jako pracownik firmy i posiadacz licencji powinieneś uzgadniać z projektantem i wykonawcą co ma być, jakie spełniać wymagania itp. Taki "pomagier inspektora nadzoru", co by Wam taniochy jaki spryciarz nie zaprojektował i wcisnął na obiekt.
    Firma może zrobić całość usługi -tylko nie zapomnijcie od nich wydębić na koniec świadectw zgodności użytych materiałów, aprobat technicznych i oświadczenia o zgodności wykonanego systemu z PN. Tak na wszelki wypadek.

0
  Szukaj w 5mln produktów