Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania

mark206 15 Feb 2011 15:21 4776 7
SterControl
 • #1
  mark206
  Level 10  
  Pralka Siemens WXT 103E- w momencie włączenia się programu wirowania spowodowała zwarcie, i przepalenie się bezpiecznika w mieszkaniu. Czuć było zapach izolacji. Wyjąłem silnik - rozebrałem go, pomierzyłem uzwojenia. Uzwojenia dobre, szczotki i wirnik też. Jaki jest sposób na sprawdzenie samego silnika na luzie?
  Przejrzałem i sprawdziłem omomierzem wiązki przewodów pomiędzy silnikiem, pompą, a panelem sterowania. Na płycie drukowanej w panelu sterowania widoczne 2 miejsca lekko przegrzana ścieżka druku / nie ma w tym miejscu żadnego wlutowanego elementu /. Są to ścieżki na które wchodzi 1 i 3 przewód listwy zaciskowej z sześciu przewodów pomarańczowych biegnących od silnika głównego.
  Reszta płyty wygląda optycznie bardzo dobrze, bez śladów nadpaleń..
  Obecnie pralka na każdym programie, po wciśnięciu przycisku " Start" wykonuje kilka obrotów i wyłącza się....
  Jaka może być przyczyna takiego zachowania się pralki? Proszę o wskazówki co mogę jeszcze sprawdzić? .. Nie posiadam schematu pralki,
  Chętnie wyślę potrzebne zdjęcia.
  Proszę o pomoc
 • SterControl
 • SterControl
 • #3
  mark206
  Level 10  
  Wyjąłem silnik pralki jeszcze raz, rozebrałem go i trochę nie pasują mi oznaczenia zacisków listwy, więc trudno będzie sprawdzić silnik w/g podanego schematu .Wygląda na to że uzwojenia stojana są połączone równolegle - zdjęcie 4 i 5 / czy to możliwe? / Przypominam, że po właczeniu pralki wykonuje ona kilka obrotów i się wyłącza. Tak jakby dostała impuls na silnik a potem już kręci siłą rozpędu. Wydaje mi się że to obroty wirówki - dosyć szybkie. Powinna kilka razy obrócić bęben aby ułożyć pościel, potem nabrać wodę i rozpocząć pranie
  Załaczam kilka zdjęć silnika i modułu sterującego, na którym czarny mostek na ścieżce i żółty mostek zostały wykonane przeze mnie jako naprawa nadpalonych ścieżek - zdj 7 i 8.
  Gdzie jest triak od tego silnika?, chcę go sprawdzić..
  Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania
 • Helpful post
  #4
  machefi
  Home appliances specialist
  Wygląda na to że spalił się obwód tachometru.Są różne przyczyny, może dostała się woda do kostki silnika , może przetarł się przewód wiązki silnika , może przebiła do masy ceweczka prądniczki tacho , musisz to sam sprawdzić wszak jesteś przy pralce.Sprawdź oporność cewki tacho ,znajduje się pod szczotkotrzymaczem.Sprawdź też przebieg drogi wiązki silnik-moduł na przetarcia i przejścia , obejrzyj dokładnie kostkę i wtyczkę silnik - wiązka czy nie ma tam przebić i osmaleń , sprawdź też elementy na module odpowiedzialne za sprzężenie zwrotne tacho. Jeśli myślisz że nie poradzisz sobie z modułem oddaj go do naprawy dobremu specjaliście gdyż dalsze nieostrożne próby mogą bezpowrotnie zniszczyć moduł.
 • Helpful post
  #5
  nares
  Home appliances specialist
  machefi wrote:
  sprawdź też elementy na module odpowiedzialne za sprzężenie zwrotne tacho.

  Ja tam chyba widzę spalony rezystor smd...
  Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania
 • #6
  mark206
  Level 10  
  Po dalszym rozebraniu silnika stwierdziłem upalone przewody cewki tacho.. Wcześniej jej nie widziałem. Uzwojenia cewki wyglądają na nie przepalone, natomiast spalone są końcówki przyłaczy. Może by się dało połaczyć je na odpowiednie miejsca lecz nie wiem jak się dostać do cewki. Czy ten pierścień mocujący się zdejmuje? Czy to są nity, czy ukręcane śruby? Czy taką część można ewentualnie kupić i jaki byłby koszt?

  Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania Pralka Siemens WXT 103E, uszkodziła się w czasie wirowania
 • Helpful post
  #7
  machefi
  Home appliances specialist
  Myślę że najtaniej i najszybciej będzie jak rozwiercisz nity , zdemontujesz cewkę i sam ją sobie przewiniesz , nie ma dużo zwojów , nie wiem iie ale kilkadziesiąt , drut zapożycz z jakiejś niepotrzebnej cewki albo dadzą Ci parę zwojów na rękę w jakimś warsztacie.Gorzej z elektroniką , posprawdzaj na płycie wszystkie cienkie druki , opory smd. i półprzewodniki w miarę możliwości.
 • #8
  mark206
  Level 10  
  Oddałem wymontowaną cewkę tacho silnika pralki do przewinięcia w warsztacie. Zamontowałem ją wzmacniając miejsca przy nitach klejem. Pralka do chwili obecnej działa prawidłowo. Zamykam temat i dziękuję wszystkim.