Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MB Actros MP2 + naczepa Kogel Maxx - błędy EBS?

15 Lut 2011 16:55 3133 5
 • Poziom 9  
  Witam,
  pojawił mi się błąd AH 1, wiem, że chodzi o EBS naczepy bo po podpięciu 5-ciożyłowego przewodu sterowania hamulcami nie wyświetla błędów a przy 7 już jest ten błąd (6,7 pin - CAN H i CAN L).
  W normalnym użytkowaniu po podłączeniu naczepy słychać trzy psyknięcia zaworu naczepy, tutaj jest sytuacja, że raz i głośno.

  Pomożcie
 • Poziom 9  
  Podam więcej szczegółów:
  Jeden czujnik ABS: 2,2kΩ
  Drugi czujnik ABS: 1,2kΩ
  Napięcia dochodzą poprawne do modulatora.
  Teraz nie pokazuje, że jest błąd ale na postoju z zaciągniętym ręcznym i włączonym zapłonem spuszcza co jakiś czas modulator lewym tłumikiem.
  Po podłączeniu ładuje i spuszcza powietrze dwukrotnie.

  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Myślę że jest zbyt duża różnica w oporności czujników o których piszesz. O ile dobrze pamiętam to czujniki miały ok 1700 - 1800 omów
 • Poziom 9  
  z tego co się orientowałem to powinny mieć koło 1,2kΩ, ale mogę się mylić
 • Poziom 18  
  czujniki ABS 1.2 do 1.8 k ohma
 • Poziom 26  
  Najprostszym sposobem będzie podpięcie komputera pod naczepę. Diagnostyka układu EBS powie Ci wszystko. Z racji tego, że to KOGEL to pod spodem spodziewam się WABCO. Pytanie tylko czy TEBS-D czy TEBS-E. Powodem "upuszczania powietrza" przez modulator może być nieszczelny któryś siłownik dwukomorowy. Nie czepiałbym się czujników (przynajmniej na razie) ponieważ gdyby to była wina czujnika to kontrolka ostrzegawcza oświeciłaby się również przy podłączeniu przewodu 5-pin. Zacznij od sprawdzenia gniazda EBS na przedniej ścianie naczepy, oraz wtyku przy modulatorze zwłaszcza pin6 i pin7. W momencie zaciągnięcia hamulca postojowego w ciągniku na naczepę "idzie" sygnał hamulca zasadniczego czyli na żółtym złączu pojawi się ciśnienie sterujące. Możliwe że uszkodzeniu uległ czujnik ciśnienia zadanego lub czujnik ciśnienia wyjściowego obwodu 21 lub 22, ale tak jak pisałem najpewniej będzie podłączyć komputer z oprogramowaniem producenta układu EBS.