Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zoom H4n przesterowany sygnał po podłączeniu do miksera

15 Feb 2011 16:58 10200 40
 • Level 10  
  Witam.
  Mam problem z wpinaniem się rejestratorem do wyjścia sumy mikserów (2x jack mono lub 2x XLR) orkiestry, DJ itp. Praktycznie za każdym razem nagrany dźwięk jest przesterowany i do niczego się nie nadaje. Zdaża się - zazwyczaj na początku imprezy, że poziom input level ustawiam na wartość 60-70 i dźwięk rejestruje się idealnie, jednak później DJ (orkiestra) podkręca muzykę i występują w rejestratorze tragiczne przesterowania - nie pomaga tu zjechanie input level'em nawet do minimum. Wskaźniki w tym momencie na wyświetlaczu wskazują rejestrację np poniżej -4dB a dźwięk jest i tak zniekształcony. Wygląda na to jakby napięcie (może się mylę) z miksera wychodziło za wysokie dla mojego rejestratora. Obniżająć input level w tym momencie do minimum rejestratora 0,1(zakres 0,1-100) nagrywany dźwięk jest dalej zniekształcony tylko nagrany ciszej.Nie mam możliwości przestawiania parametrów na mikserze orkiestry a jedynie udostępniają mi wyjście sumy miksera i zazwyczaj nie obchodzi ich co rejestrator nagrał i jak. Za każdym razem mam do czynienia z innym mikserem (imprezy okolicznościowe, wesela , studniówki) Czy istnieje urządzenie (jeśli tak to jaki typ model doradzacie), które wpinając między wyjście sumy miksera a rejestrator naprawi mój problem? Zależy mi abym zadał urządzeniu określony poziom wyjścia na rejestrator (stały sygnał na jednym poziomie) a ono obniżałoby automarycznie bądź podwyższało sygnał z miksera na wejściu w zależności od zmian wprowadzanych prze DJ,orkiestrę itp. Może w samym rejestratorze występuje podobna funkcja a ja nie umiem jej zastosować? Proszę o porady co z tym najlepiej zrobić? Drugim problemem jest fakt, że nie mogę znajdować się cały czas przy rejestratorze podczas nagrywania. Pozdrawiam
 • Level 12  
  Witam. generalnie problem bardzo powszechny wśród DJ-ów- są to w większości maniacy amatorzy którzy tylko potrafią "puszczać muzykę", a nie grać i to zazwyczaj z ich sprzętu sygnał jest przesterowany, ponieważ za wszelką cenę chcą grać głośniej maksymalnie wyciągając suwaki i gaina w górę. Jedynym sensownym wyjściem jest wcześniejsze uwiadomienie owego DJ-a aby "grał" a nie "hałasował"- należałoby powiedzieć jemu jaki jest maksymalny poziom sygnału którego nie ma przekraczać i problem z głowy. Możesz przyjrzeć się jaki jest poziom sygnału wychodzącego jego z miksera i wszystko stanie się jasne.
 • Level 10  
  Jednak dźwięk wychodzący na głośniki w czasie imprez nie był przesterowany a jedynie ten rejestrowany przez H4N (to były dwie inne imprezy i dwa różne miksery).Zrobiłem eksperyment podłączając rejestrator do wyjścia słuchawkowego wzmacniacza w domu i w miarę podkręcania mocy (we wzmacniaczu) rejestrator po przekroczeniu pewnego poziomu zachwuje się identycznie jak w opisywanym przeze mnie problemie. Moim zdaniem na wyjściu sumy przekraczany jest w pewnym momencie poziom napięcia z którym rejestrator nie może sobie poradzić stąd przesterowania.I moje pytanie brzmi teraz czy podłączając swój osobny mikser( może inne urządzenie)do wyjścia sumy zespołu (między sumę a rejestrator) mogę wpłynąć na obniżenie sygnału (napięcia) do wartości akceptowanych przez rejestrator? Mniemam, że w specyfikacji urządzenia jest podana wartość szczytowa jaka może być podawana na wejście i problem leży w dostosowaniu (obniżeniu) sygnału.Nie miałem nigdy do czynienia z mikserami stąd też nie mam pojęcia które potencjometry odpowiadają za ten sygnał.Nie chciałbym w czasie imprezy (pierwszy taniec Państwa Młodych) ściszyć muzyki orkiestrze.Dodatkowo okrkiestra często dziwnie patrzy się co ja tam podłączam:-) a jeszcze miałbym im szperać w aparaturze:-)POMOCY.
 • Level 12  
  Oczywiście, że możesz wpłynąć na poziom sygnału na wejściu rejestratora używając do tego miksera, lecz czy jest on konieczny gdyż to dodatkowy wydatek, chyba ze masz taki na "stanie" ale jeśli nie to może łatwiej/taniej będzie zastosować di-boxa?
 • Level 14  
  draro1 147 strona instrukcji obsługi. Przeczytaj uważnie. Potem użyj odpowiedniego wyjścia z mixera z którego pobierasz sygnał.
 • Level 10  
  147str w instrukcji mi nie pomoże. Bardziej musiałbym zajżec do instrukcji miksera z którego pobieram sygnał. jak weczesniej wspomniałem mam do dyspozycji wyjście sumy miksera i nie mam wplywu na sygnał płynący z tego wyjścia- wystarczy nieznaczne podniesienie suwaka mastera i już po mojej rejestracji. Potrzebuję urządzenia którym będę mógł niezależnie sterować "przytłumiać" sygnał na sumie np. jakiegoś rodzaju limiterem (jak mniemam). Co do dodatkowego wydatku to jestem przygotowany jeżeli tylko to pomoże mi w rozwiazaniu mojego problemu.
 • Level 12  
  więc najtańszym rozwiązaniem będzie Di-box, oczywiście stereo. Wpinasz się sygnałem ze stołu w di-boxa ustawiasz tłumienie na odpowiednim poziomie, wyjścia di-boxa wpinasz w rejestrator, powinno rozwiązać problem
 • Level 14  
  Dibox niby tak, ale nie masz żadnego wskaźnika. Może jednak najtańszy mixer z wejściem liniowym?
 • Level 12  
  Chodzi tez o prostotę, jak można zauważyć nie lubi się raczej jak ktoś dopina zbyt wiele urządzeń do zestawu "grajków", ponadto jak napisano w pierwszym poście chodzi oto aby postawić i nie ruszać tego do samego końca. jeśli znajdzie się magik, który zjedzie suwakiem na mikserze do zera/maksa raczej nici z nagrania. Di-Box raczej najlepszy- mały niepozorny- zwykły śmiertelnik raczej nie będzie szukał przełączników aby coś w nim namieszać.
 • Level 10  
  Jeśli zakupię mikser to obawiam się czy czasami na jego wejściu sygnał nie będzie dla niego również za silny i reakcja będzie podobna jak w rejestratorze- czy się mylę i mikser może przyjmować silne sygnały? Nie muszę kupować najtańszego miksera (innego urządzenia) ale najbardziej odpowiedniego do mojej sytuacji. Oszczędzanie na takich urządzeniach nie ma tu myślę sensu. Jeżeli chcę zarejestrować profesjonalnie dźwięk to liczę się z kosztami ale pod warunkiem, że spełni to moje oczekiwania.
 • Level 12  
  oczywiście na stół również nie może zostać podany sygnał o zbyt dużym wzmocnieniu. aby chronić się przed takimi sytuacjami na scenie stosuje się di-boxy. Di-box to nie amatorskie urządzenie a profesjonalny sprzęt bez którego nie obejdzie się niemal żaden koncert. zawsze znajdzie się instrument, który ma zbyt mocny sygnał wyjściowy.
 • Level 14  
  Polecam w takim razie mały mixerek z wejściem liniowym i padem -20dB.
 • Level 10  
  Czy macie jakieś konkretne modele tych urządzeń?
 • Level 12  
  Do tego celu w zupełności wystarczy Stage Line DIB-102 sam mam kilka takich na magazynie i na małe sztuki czasem się je zabiera. Bradzo dobry sprzęt za niewielką cenę, aczkolwiek aby tylko stłumić sygnał wystarczy dowolny 2 kanałowy z tłumieniem od 0 do 40dB
 • Level 10  
  A jak to się ma z tymi przeskokami o 20dB czy czasami nie będę miał sytuacji, że na jednym ustwawieniu na -20dB będę miał dalej za mocny sygnał a przy -40dB sygnał może okazać się już za niski? Czy istnieje takie urządzenie z płynną regulacją (potencjometr-powiedzmy co 0,5dB) poziomu sygnału? Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem.
 • Helpful post
  Level 12  
  raczej niemożliwe aby tak się stało. W każdym bądź razie lepiej niech nagra się nieco ciszej, a później przy remasteringu nagrania można wszystko skorygować do zadowalającego poziomu. Płynna regulacja, to mikser np, ale wg mnie zbyt duży i nieporęczny do tego celu.
 • Level 10  
  Jutro wybiorę się do sklepu muzycznego i zapytam o to urządzenie. Wielkie dzięki Panie Materna11 za nakierowanie. Wkrótce napiszę jak rozwiązałem problem i jakiego typu urządzenie zastosowałem-dla osób które maja podobny problem z H4N. Nawet nie miałem pojęcia o istnieniu DI-BOX- nie jestem dźwiękowcem tylko skromnym operatorem kamery:-)
 • Level 10  
  Po powrocie ze sklepu doradzono mi abym zamówił do tego celu limiter (nie mieli na sklepie) DBX XL266 jednak po powrocie ze sklepu przyjżałem się temu urządzeniu w internecie i nie występuje w nim potencjometr limitera a dopiero w modelu DBX XL166 (300PLN droższy) i teraz zgłupiałem czy te urządzenie sprosta mojemu problemowi.Urządzenie DBX XL 266 określone jest jako dwukanałowy kompresor/bramka szumów bez limitera. Proszę o pomoc czy to zamówienie jest trafne i sprosta moim oczekiwaniom czy lepiej dopłacić i kupić z limiterem. Wyczytałem,że komptresor jest pewnego rodzaju limiterem dlatego też jestem w wielkim znaku zapytania?????
 • Helpful post
  Level 12  
  Urządzenie nawet dobre zadziała, ale po co kupować coś, co będzie wymagało dodatkowego zasilania jest dużo droższe i defakto nie jest do tego celu. Można to samo zrobić około 10 razy taniej na Di-boxie.- chłopaki w sklepie nie mają komu wcisnąć dbx-a. wyrzuceniem pieniędzy jest zakup kompresora który ma działać tylko i wyłącznie jako limiter sygnału. Kompresor służy głównie do zmiany dynamiki dźwięku (wyostrzenie jego poszczególnych fragmentów itp) jego zadaniem nie jest stłumienie/ściszenie. To tak jakby kupić krowę, aby wypić szklankę mleka...
 • Level 10  
  Jutro zadzwonie do sklepu i zrezygnuję z zamówienia na rzecz polecanego przez Ciebie DI-BOXa. Moimi obawami są tylko te przeskoki o 20dB- chodzi mi, żeby skala input levela w rejestratorze była odpowiednia do tłumionego przez DI-BOX sygnału.Mianowicie czy przy przełączeniu na -20dB będę w stanie podbić level nagrywanego sygnału (w rejestratorze) w granice -2dB. Jak zachwuje się ten DI-BOX przy pozycji przełącznika na 0dB?Czy wtedy sygnał płynie niezmieniony czy może się mylę?Rzeczywiście cena jest o wiele mniejsza (200PLN) od dbx xl266 (w sklepie 740PLN) natomiast XL166 (ok. 1000PLN) Byłem już przygotowany na ten wydatek ale wolałem się upewnić na forum. Bardzo dziękuję za odpowiedzi Materna11. Moja nie wiedza strasznie mnie boli:-)
 • Level 12  
  o to nie musisz się martwić w pozycji 0dB nie masz żadnej straty na sygnale- jest on jakby to najprościej powiedzieć "czyszczony" ze wszelkich krzaków.
 • Level 10  
  Urządzenie dzisiaj do mnie dotarło (Stage Line DIB-102-załączone zdjęcie). Wszystko tak jak opisał Pan Materna11 funkcjonuje prawidłowo obniżając sygnał wejściowy na rejestrator Zoom H4N.Wszystkim którzy mają podobny problem polecam. Sprawdziłem nagranie po przejściu przez powyższy DI-BOX (na granicy sygnału gdzie wcześniej miałem zniekształcenia nagrywanego dźwięku) i bez jego wpięcia. Obniżając poziom na wejściu (tłumik na -20dB lub -40dB) usuwane są również trzaski i szumy (rejestrator wpiąłem do DI-BOXa 2xXLR natomiast DI-BOX-oczywiste- 2xJack mono) . Nie pomyślałbym nawet,że tak mało skomplikowane urządzenie może tak poprawić nagranie.Uważam temat za zamknięty i jeszcze raz wielkie dzięku dla kolegi Materna11 za pomoc. Pozdrawiam

  Dodano po 2 [minuty]:

  https://obrazki.elektroda.pl/5192124400_1298553844.jpg
 • Level 9  
  witam, posiadam zooma h2 i też mam problem z przesterowaniami... tylko on posiada wejście jack.
  Tak sobie myślę, czy takiego tłumika nie dało by się zrobić ze zwykłych oporników? Gdyby rozciąć kabel i wstawić opornik np. 10k ohm? Ktoś może się na ten temat wypowiedzieć?
 • Level 9  
  A coś z tańszych tłumików możecie polecić? Bo 200zł dla studenta to trochę drogo...
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Ehh fachowcy...
  Specyfikacja H4n:
  Input Level: balanced input = -10 to -42dBu, unbalanced input = +2 to -32dBu.

  Typowy mikser ma na wyjściu +4dBu czyli o 2dB za dużo (jeśli używasz jacków, przy XLR jeszcze więcej). Wskaźnik na wyświetlaczu nie dochodzi do końca bo masz włączony limiter lub kompresor w zoomie, ale ten nic nie da bo działa po stronie cyfrowej, a przester masz już pierwszych stopni analogowych.

  Rozwiązanie problemu kosztuje maks 40gr i są to 4 rezystory - po 2 na kanał wlutowane we wtyczce robiłyby za dzielnik napięcia. Pozdrawiam fachowców dzięki którym kolega uszczuplił portfel o dwie stówki..
 • Level 9  
  A czy mógłby kolega napisać dokładnie jakiej wartości mają być te rezystory i w jaki sposób wlutowane? Do podłączenia używam jacków (zoom H2)
 • Level 14  
  Wpisz w google frazę "dzielnik rezystancyjny" albo "dzielnik napięcia" to dostaniesz sporo wyników.
  Tu masz opisaną teorię do tego.