Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe LG HT552 - nie czyta płyt po wymianie lasera.

15 Lut 2011 19:05 8314 13
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie.
    Sprzęt jak w temacie, nie czytał płyt DVD (CD czytał OK). Po wymianie lasera (kupiony w Impelu SOH-DL5FS) nie czyta już żadnych płyt i cały czas pracuje silnik przesuwu lasera - chce ustawić ścieżkę zerową, tak jak by uszkodzony był mikrostyk. Ale żadnego mikrostyku w tym typie lasera nie widać. Co ciekawego, ponowne zainstalowanie starego lasera umożliwia poprawne wykrycie ścieżki zerowej i odczyt płyt CD. Nowy laser świeci OK, ale słychać zgrzyty na zębatkach, bo na siłę chce przesunąć wózek do silnika napędu płyty.
    Co może być uszkodzone w nowym laserze? Zły montaż wykluczam, bo gdy z powrotem założę stary, to nie ma tego problemu. A może trzeba przeprowadzić jakąś inicjalizację w trybie serwisowym?
    Znawców tematu proszę o pomoc.
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    dzimi napisał:
    A zdjęta zworka?

Janusz45 napisał:
    Nowy laser świeci OK,...

Janusz45 napisał:
    Ale żadnego mikrostyku w tym typie lasera nie widać.

Powinien być przy tuż przy spindle motor (silnik obracający płytę)...
    Przedzwoń miernikiem czy na pewno przełącza...
  • Poziom 10  
    Ciekawa konstrukcja – nie ma mikrostyku. Nie mogłem go przeoczyć, bo sprawdzałem nawet sygnały jakie wychodzą (taśmą) z napędu do płyty głównej. Są to: zasilanie 3 silników (6 kabli) oraz masa i dwa sygnały od tacki (START, STOP).
    Zrobiłem eksperyment. Założyłem oryginalny laser (czyta poprawnie płyty CD) i odłączyłem na próbę taśmę łączącą go z płytą główną. Normalnie w 99% sprzętu reakcja jest taka, że mechanizm stoi w miejscu i jest od razu komunikat NO DISC. A w tym modelu silnik przesuwu głowicy cały czas chce dosunąć głowicę do silnika napędu płyty, słychać zgrzyty zębatki i NO DISC pojawia się dopiero po pewnym czasie.
    Wniosek - czujnik ścieżki zerowej (pewnie jakiś magnetyczny, lub indukcyjny) jest na pewno w samej głowicy laserowej i komunikuje się z procesorem taśmą sygnałową lasera.
    Wniosek: albo zakupiona głowica laserowa ma uszkodzony czujnik ścieżki zerowej, albo nowa głowica wymaga inicjalizacji w trybie serwisowym. Mam nadzieję, że znajdzie się na tym forum ktoś, kto wymieniał laser w tym sprzęcie i odpowie mi na to pytanie – za co z góry serdecznie dziękuję...
  • Admin grupy RTV
    Janusz45 napisał:
    Wniosek - czujnik ścieżki zerowej (pewnie jakiś magnetyczny, lub indukcyjny) jest na pewno w samej głowicy laserowej i komunikuje się z procesorem taśmą sygnałową lasera.

Co takiego?!
  • Poziom 27  
    Kupiłeś SOH-DL5FS, w Impelu, gdzie jak wół widnieje obrazek tego lasera:

i wyłącznik krańcowy jest tu:

...

Edytuj posta, bo serwisanci padną ze śmiechu :)
  • Poziom 10  
    Kupiłem w Impelu, ale sam czytnik, bez mechanizmu. Czytnik jest identyczny, jak na zdjęciach, które zamieściłeś. Natomiest biały plastik, który trzeba przełozyć ze starego lasera jest już inny i mechanizm też się różni. Nie jestem aż takim lamerem, abym nie zauważył mikrostyku. Grzegorzu uwierz mi, w mechanizmie lasera od tego kina nie ma mikrostyku ścieżki zerowej. Przesyłam zdjęcia, abyś uwierzył...

Dodano po 2 [minuty]:

Oto zdjęcia:

https://obrazki.elektroda.pl/2499223000_1298024915.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/1117788400_1298024917.jpg
  • Poziom 27  
    Hmmm...
    to wniosek jest taki, że servo znajduje TOCa badając bezpośrednio zawartość płyty...

Jeżeli silnik pracuje bez opamiętania - servo nie widzi zawartości płyty...

Przed reklamacja lasera sprawdziłbym, czy po zamontowaniu mechanizm jest ustawiony dokładnie prostopadle do płaszczyzny płyty - w obydwu płaszczyznach...

Sprawdziłbym na płycie DVD, czy laser świeci ciągle po włożeniu płyty (laser DVD widać bdb)...

Czy po włożeniu płyty łapie ostrość, czy tylko buja soczewką?

Czy w ogóle kręci spindle motor?
  • Specjalista techniki DVD
    Wymień laser na nowy SPRAWNY i problem zniknie. Nie każdy model DVD posiada opisywany mikrostyk .
  • Poziom 10  
    Telefonowałem do Impela w sprawie reklamacji, a pan pierwsze co mnie spytał, to czy przeprowadziłem inicjalizację lasera w trybie serwisowym. Stwierdził, że obecnie większość odtwarzaczy DVD nie zobaczy lasera po wymianie (nie będzie z nim komunikacji), gdy się go nie zainicjuje w trybie serwisowym.

Do Grzegorza: Nowy laser pomimo że świeci, puka soczewką, czyli nie łapie ostrości.
  • Poziom 26  
    Przywróć sprzęt do stanu pierwotnego tzn. wstaw "stary" laser i sprawdź czy dalej czyta tylko CD.Jeżeli tak to wychodzi na uszkodzenie nowego lasera(lub nie zdjęcie zwory). W tych modelach nie miałem nigdy konieczności "inicjacji" lasera po wymianie.
  • Poziom 10  
    Dziękuję Ci marioer za cenną informację. Na starym laserze, dalej czyta tylko płyty CD. Oczywiście zworki rozlutowałem. Teraz wiem, że muszę reklamować "bubel".
    Serdecznie pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam kolego i jak rozwiązałeś problem z laserem SOH DL5FS, bo ja mam taki sam problem LG HT502, po wymianie lasera też impel takie same zachowanie lasera, u mnie na nalepce jest tylko 5FS, na starym czyta CD i słabo DVD.
  • Poziom 10  
    Kupiłem laser z mechanizmem na aukcji Allegro:

Link usunąłem, regulamin p. 10.11. [arko]

Po wymianie, sprzęt działa OK. Laser z firmy Impel odesłałem jako fabrycznie wadliwy i czekam na zwrot kasy.