Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe LG HT552 - nie czyta płyt po wymianie lasera.

15 Lut 2011 19:05 8656 13
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie.
  Sprzęt jak w temacie, nie czytał płyt DVD (CD czytał OK). Po wymianie lasera (kupiony w Impelu SOH-DL5FS) nie czyta już żadnych płyt i cały czas pracuje silnik przesuwu lasera - chce ustawić ścieżkę zerową, tak jak by uszkodzony był mikrostyk. Ale żadnego mikrostyku w tym typie lasera nie widać. Co ciekawego, ponowne zainstalowanie starego lasera umożliwia poprawne wykrycie ścieżki zerowej i odczyt płyt CD. Nowy laser świeci OK, ale słychać zgrzyty na zębatkach, bo na siłę chce przesunąć wózek do silnika napędu płyty.
  Co może być uszkodzone w nowym laserze? Zły montaż wykluczam, bo gdy z powrotem założę stary, to nie ma tego problemu. A może trzeba przeprowadzić jakąś inicjalizację w trybie serwisowym?
  Znawców tematu proszę o pomoc.
 • Poziom 28  
  dzimi napisał:
  A zdjęta zworka?

  Janusz45 napisał:
  Nowy laser świeci OK,...  Janusz45 napisał:
  Ale żadnego mikrostyku w tym typie lasera nie widać.

  Powinien być przy tuż przy spindle motor (silnik obracający płytę)...
  Przedzwoń miernikiem czy na pewno przełącza...
 • Poziom 10  
  Ciekawa konstrukcja – nie ma mikrostyku. Nie mogłem go przeoczyć, bo sprawdzałem nawet sygnały jakie wychodzą (taśmą) z napędu do płyty głównej. Są to: zasilanie 3 silników (6 kabli) oraz masa i dwa sygnały od tacki (START, STOP).
  Zrobiłem eksperyment. Założyłem oryginalny laser (czyta poprawnie płyty CD) i odłączyłem na próbę taśmę łączącą go z płytą główną. Normalnie w 99% sprzętu reakcja jest taka, że mechanizm stoi w miejscu i jest od razu komunikat NO DISC. A w tym modelu silnik przesuwu głowicy cały czas chce dosunąć głowicę do silnika napędu płyty, słychać zgrzyty zębatki i NO DISC pojawia się dopiero po pewnym czasie.
  Wniosek - czujnik ścieżki zerowej (pewnie jakiś magnetyczny, lub indukcyjny) jest na pewno w samej głowicy laserowej i komunikuje się z procesorem taśmą sygnałową lasera.
  Wniosek: albo zakupiona głowica laserowa ma uszkodzony czujnik ścieżki zerowej, albo nowa głowica wymaga inicjalizacji w trybie serwisowym. Mam nadzieję, że znajdzie się na tym forum ktoś, kto wymieniał laser w tym sprzęcie i odpowie mi na to pytanie – za co z góry serdecznie dziękuję...
 • Poziom 28  
  Kupiłeś SOH-DL5FS, w Impelu, gdzie jak wół widnieje obrazek tego lasera:

  Kino domowe LG HT552 - nie czyta płyt po wymianie lasera.

  i wyłącznik krańcowy jest tu:
  Kino domowe LG HT552 - nie czyta płyt po wymianie lasera.

  ...

  Edytuj posta, bo serwisanci padną ze śmiechu :)
 • Poziom 10  
  Kupiłem w Impelu, ale sam czytnik, bez mechanizmu. Czytnik jest identyczny, jak na zdjęciach, które zamieściłeś. Natomiest biały plastik, który trzeba przełozyć ze starego lasera jest już inny i mechanizm też się różni. Nie jestem aż takim lamerem, abym nie zauważył mikrostyku. Grzegorzu uwierz mi, w mechanizmie lasera od tego kina nie ma mikrostyku ścieżki zerowej. Przesyłam zdjęcia, abyś uwierzył...

  Dodano po 2 [minuty]:

  Oto zdjęcia:

  https://obrazki.elektroda.pl/2499223000_1298024915.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/1117788400_1298024917.jpg
 • Poziom 28  
  Hmmm...
  to wniosek jest taki, że servo znajduje TOCa badając bezpośrednio zawartość płyty...

  Jeżeli silnik pracuje bez opamiętania - servo nie widzi zawartości płyty...

  Przed reklamacja lasera sprawdziłbym, czy po zamontowaniu mechanizm jest ustawiony dokładnie prostopadle do płaszczyzny płyty - w obydwu płaszczyznach...

  Sprawdziłbym na płycie DVD, czy laser świeci ciągle po włożeniu płyty (laser DVD widać bdb)...

  Czy po włożeniu płyty łapie ostrość, czy tylko buja soczewką?

  Czy w ogóle kręci spindle motor?
 • Specjalista techniki DVD
  Wymień laser na nowy SPRAWNY i problem zniknie. Nie każdy model DVD posiada opisywany mikrostyk .
 • Poziom 10  
  Telefonowałem do Impela w sprawie reklamacji, a pan pierwsze co mnie spytał, to czy przeprowadziłem inicjalizację lasera w trybie serwisowym. Stwierdził, że obecnie większość odtwarzaczy DVD nie zobaczy lasera po wymianie (nie będzie z nim komunikacji), gdy się go nie zainicjuje w trybie serwisowym.

  Do Grzegorza: Nowy laser pomimo że świeci, puka soczewką, czyli nie łapie ostrości.
 • Poziom 26  
  Przywróć sprzęt do stanu pierwotnego tzn. wstaw "stary" laser i sprawdź czy dalej czyta tylko CD.Jeżeli tak to wychodzi na uszkodzenie nowego lasera(lub nie zdjęcie zwory). W tych modelach nie miałem nigdy konieczności "inicjacji" lasera po wymianie.
 • Poziom 10  
  Dziękuję Ci marioer za cenną informację. Na starym laserze, dalej czyta tylko płyty CD. Oczywiście zworki rozlutowałem. Teraz wiem, że muszę reklamować "bubel".
  Serdecznie pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Witam kolego i jak rozwiązałeś problem z laserem SOH DL5FS, bo ja mam taki sam problem LG HT502, po wymianie lasera też impel takie same zachowanie lasera, u mnie na nalepce jest tylko 5FS, na starym czyta CD i słabo DVD.
 • Poziom 10  
  Kupiłem laser z mechanizmem na aukcji Allegro:

  Link usunąłem, regulamin p. 10.11. [arko]

  Po wymianie, sprzęt działa OK. Laser z firmy Impel odesłałem jako fabrycznie wadliwy i czekam na zwrot kasy.