Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo RTV-SAT przelotowe - końcowe

sombady 15 Lut 2011 21:28 14278 13
  • #1 15 Lut 2011 21:28
    sombady
    Poziom 10  

Witam
    Mam do Was pytanie w związku z doborem przelotowego gniazda RTV-SAT. Mam w mieszkaniu doprowadzony jeden kabel koncentryk do salonu na którym mam doprowadzony sygnał z: dwóch czasz satelitarnych pod TV satelitarną (Hotbird i Astra) oraz sygnał TV pod TV naziemną, niebawem cyfrową, oraz pod radio. Chciałbym zrobić w innym pokoju dodatkowe gniazdo, i z tego co wiem należy to zrobić w ten sposób, aby zamienić to gniazdo w salonie na gniazdo przelotowe a w pokoju dać gniazdo końcowe. Wiem że efekt nie będzie wspaniały, no ale jest chyba jedyny, aby rozdzielić sygnał.

Chodzi o to że z tego co się dowiedziałem, muszę zakupić gniazdo przelotowe o jak najmniejszym tłumieniu, doradźcie jakie gniazdo (przelotowe) wybrać tz jakiego producenta aby te wymogi spełniało (miało jak najlepsze parametry).

Gniazdo RTV-SAT przelotowe - końcowe Gniazdo RTV-SAT przelotowe - końcowe

1 13
  • #3 16 Lut 2011 01:07
    acton777
    Poziom 15  

Z tego co wiem urządzenia, które są wstanie to zrobić (puścić/rozdzielić sygnał sat, po gniazdku przelotowym), to TechniRoutery, firmy Technisat.

http://cenowarka.pl/eu/a510990.html

Zabawki nie są tanie, do tego należy zaopatrzyć się, w gniazda z możliwością połączeń 2*DC i dekodery, które muszą być zgodne z protokołem EN 50494.

PS. W Polsce też są dostępne, ale cena jest wyższa...

0
  • #4 16 Lut 2011 09:26
    mihal2002
    Poziom 43  

Kolega wyżej trochę się rozpędził, głównie z cenami za sprzęt. Dużo taniej multiswicha można kupić!

TechniSat nie jest jedyny w produkcji takowego sprzętu, co do jakości także.

Poprzez gniazda możesz rozdzielić sygnał z anteny naziemnej, natomiast sygnał z satelity jest ten sam.

0
  • #5 16 Lut 2011 10:25
    acton777
    Poziom 15  

Multiswich jest do gwiazdy, a nie łączenia szeregowego.

Nie napisałem, że Technisat jest jedyny, dałem tylko przykład, o którym mam pewność.

Sygnał z satelity po gniazdku przelotowym będzie OK? To spróbuj na 2 dekoderach równocześnie, obejrzeć programy z innej polaryzacji i pasma. Nie wspominając o napięciach i możliwości uszkodzenia sprzętu...

0
  • #6 16 Lut 2011 21:03
    sombady
    Poziom 10  

acton777 napisał:
    Z tego co wiem urządzenia, które są wstanie to zrobić (puścić/rozdzielić sygnał sat, po gniazdku przelotowym), to TechniRoutery, firmy Technisat.

http://cenowarka.pl/eu/a510990.html

Zabawki nie są tanie, do tego należy zaopatrzyć się, w gniazda z możliwością połączeń 2*DC i dekodery, które muszą być zgodne z protokołem EN 50494.

PS. W Polsce też są dostępne, ale cena jest wyższa...

nie no z tymi cenami to przeginka straszna

Dodano po 2 [minuty]:

a co z tym multiswitchem ??
    jaki wybrać, jak go zastosować do takiego rozwiązania ?

0
  • #7 16 Lut 2011 21:42
    acton777
    Poziom 15  

Cena, jest jak jest, bo to rozwiązanie dla "małych sieci kablowych", nie dla odbiorców indywidualnych, ale to jedyna rzecz, która zadziała w Twoim przypadku.

Technirouter: http://technisat.de/index4527.html?nav=Digitale_Einkabell%C3_sungen,de,116-15025

Multiswitch nie zadziała w twojej instalacji. Schemat poglądowy: http://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_tv...tiswitchu_w_domu_jednorodzinnym_schemat04.htm

Może to "rozjaśni" wam umysły. mihal2002 nic nie napisał, więc pewnie już wie, że mam rację ;)

Edit: Podstawowe pytanie brzmi: Jaki sygnał ma iść na 1, a jaki na 2 gniazdo? Bez odpowiedzi, dalsza porada jest bez sensu.

PS. może taniej, będzie doprowadzić nowy przewód???

0
  • #8 16 Lut 2011 22:56
    mihal2002
    Poziom 43  

acton777 napisał:
    mihal2002 nic nie napisał, więc pewnie już wie, że mam rację ;)

Żadnej racji nie masz. To co proponujesz jest bez sensu. To jest dom a nie sieć kablowa. Autor sam Ci napisał o cenie. I już więcej nie wypisuj czegoś z kosmicznymi kosztami.

Dodano po 3 [minuty]:

sombady napisał:

a co z tym multiswitchem ??
    jaki wybrać, jak go zastosować do takiego rozwiązania ?

Odpowiedz na pytanie co chcesz mieć poprzez takie rozwiązanie jak opisałeś w pierwszym poście.
    Telewizję naziemną? Czy sygnał SAT. niezależnie w dwóch gniazdach.

0
  • #9 16 Lut 2011 23:56
    acton777
    Poziom 15  

Sam jesteś "bez sensu". To jest JEDYNE rozwiązanie, z technicznego pkt. widzenia, jeśli ktoś chce mieć 2-8 niezależnych sygnałów (sat i naziemna), w połączeniu szeregowym!
    Drogie? Po to dopisałem PS w poprzednim poście. Zaproponuj lepsze, przy tych warunkach...

PS. "sieć kablowa"- czytaj cudzysłów! Kosmiczne koszty to stacja czołowa (jeśli wiesz co to takiego)

0
  • #10 17 Lut 2011 00:11
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

acton777 napisał:
    Sam jesteś "bez sensu".

Panowie proszę o powstrzymanie się od takich uszczypliwości.

To nie miejsce i nie pora na takie wypowiedzi.

Regulamin pkt 4, mówi nam, co należy zrobić w takim przypadku.

Trzymajmy się wątku tego tematu.

Regulamin rzecz Święta na tym Forum - i BASTA.

Pozdrawiam.

0
  • #11 17 Lut 2011 22:30
    sombady
    Poziom 10  

Kurde nie chciałem doprowadzić do wrzenia.
    Może jeszcze dopowiem, przynajmniej spróbuje napisać jak to wygląda z tego co wiem. Firma, podwykonawca dewelopera, która była odpowiedzialna za instalację telewizyjną, telefoniczną, internetu i domofonu, ustawiła; w przypadku telewizji, bo o tym mowa: 2 anteny satelitarne, oraz anteny naziemne na dachu, wpięła to wszystko w jakies skrzynki, czy tam multiswitche czy tam coś w tym stylu, i wszystko doprowadziła jednym kablem koncentrykiem do każdego mieszkania, tak jak na w/w zdjęciach. Z tego co się dowiedziałem możliwość posiadania niezależnego sygnału SAT wiąże się z:
    - tym że któryś z sąsiadów zrezygnuje z posiadania telewizji co wydaje się nierealne i przeprowadzą ten kabel do mnie.
    - Druga opcja to montaż swojej anteny SAT na balkonie, z doprowadzeniem kabla, co w ogóle odpada
    - Trzecia opcja to zamiana tego gniazda RTV/SAT na przelotowe, a to gniazdo które jest wędruje jako gniazdo końcowe do drugiego pokoju.

Nie wiem czy to prawda ale ostatnia opcja łączyć się będzie z:
    - tym, że po wyłączeniu dekodera satelitarnego w pierwszym pokoju (gniazdo przelotowe) spokojnie można oglądać wszystko w drugim pokoju oczywiście po uruchomieniu drugiego dekodera (gniazdo końcowe) w drugim pokoju (głupio to brzmi, ale chyba wiadomo o co chodzi)
    - minusem jednoczesnego oglądania satelity w dwóch pokojach będzie to że w drugim pokoju (od gniazda końcowego) będą dostępne programy z tej samej polaryzacji z której nadawany jest program który aktualnie oglądamy w pokoju pierwszym (gniazdo przelotowe), czy tego problemu nie będzie ??????????
    - pytanie czy przy jednoczesnym uruchomieniu dwóch dekoderów, bo każdy przecież wysyła jakieś tam małe napięcie nie będzie problemu z tym że po jakimś czasie się spalą czy coś w tym stylu ?
    - kolejne pytanie to czy w drugim pokoju (gniazdo końcowe) sygnał z TV naziemnej nie będzie gorszej jakości niż w pokoju pierwszym (gniazdo przelotowe) ?

No i jak to jest z wyborem gniazda przelotowego, jest tego dość sporo, tz wybór jest duży, niektórzy producenci podają tłumienie i inne parametry, niektórzy tego nie podają, róznica w cenach jest powiedzmy od 13 zl do 113 zł więc nie wiem czy warto zapłacić te sto parę zł ???????????

jesli jest jeszcze coś to dajcie znać, dzieki !

0
  • #12 18 Lut 2011 17:37
    acton777
    Poziom 15  

Kurde, a nie uważasz, że nie podałeś najważniejszych informacji i stąd to wrzenie!

Opcja 2- najmniej inwazyjna.

Opcja 3- na pewno musi być gniazdo przelotowe 2*DC. Sygnał naziemny może, ale nie musi się pogorszyć, wszystko zależy od siły ww na wejściu. Osobiście nie montowałbym 2 dekoderów, z obawy przed uszkodzeniem, ale to Twój sprzęt i Twój blok (sąsiedzi będą wściekli, jak coś się stanie z multiswitchem i nie będzie TV).

Zresztą wszystko zostało już napisane wcześniej.

Edit: Opcja 4- znajdujesz kilku sąsiadów, którzy też chcą mieć 2 dekodery i naziemną. Składacie się na Techniroutera kaskadowego i wpinacie się przed multiswitcha!

0
  • #13 19 Lut 2011 12:32
    sombady
    Poziom 10  

acton777 napisał:
    Kurde, a nie uważasz, że nie podałeś najważniejszych informacji i stąd to wrzenie!

Opcja 2- najmniej inwazyjna.

Opcja 3- na pewno musi być gniazdo przelotowe 2*DC. Sygnał naziemny może, ale nie musi się pogorszyć, wszystko zależy od siły ww na wejściu. Osobiście nie montowałbym 2 dekoderów, z obawy przed uszkodzeniem, ale to Twój sprzęt i Twój blok (sąsiedzi będą wściekli, jak coś się stanie z multiswitchem i nie będzie TV).

Zresztą wszystko zostało już napisane wcześniej.

Edit: Opcja 4- znajdujesz kilku sąsiadów, którzy też chcą mieć 2 dekodery i naziemną. Składacie się na Techniroutera kaskadowego i wpinacie się przed multiswitcha!

acton777 spoko, spoko, w ogóle dzięki za info jakie mi podałeś, co do wrzenia to myślę że wszystko jakoś przekazałem/wyjaśniłem, tak że wszystko jest jasne.

Przekaże temat administracji w sprawie tego Techniroutera kaskadowego i zobaczymy co z tego wyjdzie. W takim przypadku rozumiem że będzie 2 doprowadzone kable...

Opcja druga odpada niestety
    Opcja trzecia jaką opisałem będzie w takim układzie słuzyć do TV naziemnej, bo faktycznie nie chce ryzykować uszkodzeniem dekoderów czy multiswitcha u operatora sieci. Ewentualnie można zrobić tak żeby przenosić jeden dekoder SAT z jednego pokoju do drugiego, ale to już jest mało komfortowe rozwiązanie

pozdrawiam

Dodano po 40 [minuty]:

acton777 napisał:
    Opcja 3- na pewno musi być gniazdo przelotowe 2*DC.

nie kumam o co chodzi z: 2*DC ...

0
  • #14 20 Lut 2011 04:59
    acton777
    Poziom 15  

Nie wiem o co pytasz z tymi dwoma kablami? Kliknij link, dotyczący "Technika" i wejdź w: Anlagenbeispiel, wtedy zobaczysz schemat. Technirouter kaskadowy jest na górze, na dole zamiast "Technika", będzie wasz Multi (gniazda- nie dotyczy).

2*DC (2 X DC)- gniazdo przelotowe z możliwością przenoszenia napięcia DC. Niezbędne, jeśli na końcowym będziesz kiedykolwiek chciał zamontować dekoder.

0