Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczeństwo maszyny, łączenie przekaźników bezp.

15 Lut 2011 21:46 2591 6
 • Poziom 9  
  Załóżmy, że mam dwa przekaźniki bezpieczeństwa. I teraz do każdego mam podpięte po kilka grzybków na bardzo długiej linii, chyba w celu łatwiejszej identyfikacji strefy gdzie grzybek wciśnięto. I teraz pytanie jak powinny być połączone te przekaźniki?(Choć pewnie zależy to od klasy)
  Bo widzę 2 możliwości
  Pierwsza: 24V przez styki jednego, później drugiego i do cewek 2 styczników.
  Druga: Dodatkowy przekaźnik bezpieczeństwa, który "sumuje" sygnały i będzie sterował stycznikami. Jeśli taka opcja jest dobra, to pojawia się pytanie czy do przekaźnika "sumującego" trzeba doprowadzić podwójny sygnał z każdego przekaźnika bezpieczeństwa czy wystarczy, żeby ten trzeci przekaźnik pracował jako jednotorowy. Zakładamy, że wszystkie przekaźniki są umieszczone w jednej szafie.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 20  
  Generalnie zasada jest taka, że im mniej elementów w obwodzie zabezpieczeń tym lepiej.
  Najbardziej zgodnie ze sztuką wygląda to tak, że są np. dwa obwody zabezpieczeń równoległe - każdy tor "przelatuje" szeregowo przez styki NC "grzybków" i wchodzi na cewkę przekaźnika. Cewki przekaźników w normalnym stanie są trzymane pod napięciem a cewki styczników przechodzą przez styki NO obu przekaźników szeregowo.
  Wybicie grzybka powoduje rozwarcie obwodu i odpadnięcie przekaźnika a za nim stycznika.
  Taki układ chroni przed ucięciem kabla do grzybka bądź obluzowaniem się przewodu z zacisku ( bardzo częste zdarzenie w przemyśle), przepaleniem cewki przekaźnika i co najważniejsze zanikiem napięcia sterowniczego ( jeśli jest z innego obwodu niż sterownicze stycznika).
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 31  
  To jest twój projekt czy tak zastałeś ? Możesz mieć dwie strefy bezpieczeństwa. Zależne w jakiś sposób od siebie bądź nie. Albo jedna strefa ale rozbita na dwa przekaźniki. Wiesz jak to działa albo działało ? Masz dokumentację ? Na odległość to może być wszystko i nic.
 • Poziom 13  
  Niektóre maszyny mają schemat maszyny z diodami LED w miejscach
  wyłączników bezpieczeństwa. Dodatkowy styk,.. i wiadomo co zostało
  przełączone.
 • Poziom 15  
  Witam Z rozrzutu parametrów modłów bezpieczeństwa trudno jest określić jakie masz moduły, co informuje o stanie modułów sterownik czy sygnalizator? Jedno jest pewne każdy moduł ma styki no/nc i wystarczy podłączyć przekaźnik 4 polowy żeby mieć więcej opcji. Pozdro
 • Poziom 9  
  Takie połączenie już zastałem. Wygląda tak jak opisałem w punkcie pierwszym mojego postu. 24V idą przez styki jednego przekaźnika bezpieczeństwa, później przez styki drugiego przekaźnika, a następnie na cewki dwóch styczników, które rozłączają zasilanie. Więc nie ma podziału na strefy. Czy takie rozwiązanie jest dobre?
  Ma ktoś może przykład układu z podziałem na strefy? Może jakieś namiary na strony internetowe, gdzie znajdę więcej informacji. Zacząłem się mocniej interesować kwestiami bezpieczeństwa, ale jest to olbrzymia dziedzina.  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Witam Najprościej jest danie poprzez styk nc lampki czerwonej osobno dla każdego z modułów, i wyprowadzenie na tablicę sterowniczą. Reszta jest ok. Pozdro