Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka Atlas Copco GX-15 dobór przewodu zasilającego.

15 Lut 2011 21:53 3730 21
  • Poziom 20  
    Witam.
    Mam do podłączenia sprężarkę śrubową jak w temacie. Rzecz wydawała się prosta do zrealizowania do póki klient nie przedstawił mi wydruku z dokumentacji tej sprężarki gdzie na zasilanie życzą sobie przewodu 10mm² i zabezpieczenia gL/gG 50A:?::!:
    Silnik napędzający kompresor ma 15 kW i korzystając ze wzoru na moc wychodzi mi że nawet zakładając 16 kW (uwzględniając układ sterowania i chłodzenie dodatkowe wymiennika) i absurdalny cos φ=0,75 wychodzi I=30A. Przewód zasilający jest ułożony na tynku tak więc odpadają mi współczynniki obniżające obciążalność długotrwałą i po obliczeniach okazuję się, że starczyłby przewód 4mm² a sporym zapasem byłby 6mm².
    Co do zabezpieczenia to zakładając owe 16kW i wkładkę topikową faktycznie może wyjść dla silnika o ciężkim rozruchu ~50A (współczynnik 1,6)
    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie to ok, ale nie podchodzi mi przekrój przewodu-właściwie różnica w cenie 5x4mm² i 5x10mm², ale nie jestem obeznany w temacie sprężarek śrubowych i mogę się mylić.
    Byłbym wdzięczny za podpowiedź.
    Pozdrawiam.
    finch

Załączam link do dokumentacji
  • Szafy Rack
  • Poziom 20  
    Przekrój przewodu podany przez producenta może być zawyżony - zarówno celowo jak i omyłkowo.
    Jednak istnieją inne kryteria doboru przewodu zasilającego ( poza Idd ) jak dopuszczalny spadek napięcia i spełnienie warunku ochrony przeciwporażeniowej i te także bym uwzględnił na Twoim miejscu.
  • Spec od Falowników
    Niemcy zawsze zawyżają przekroje - pewnie zakładają, że będzie 100 metrów. Ale za cienki może słabo siedzieć w zaciskach - warto dobrać końcówki o dużym styku.
  • Poziom 13  
    Tu mamy widoczną rozbieżność między teoretyka a praktyką. Przypuśćmy, że mamy silnik takiej samej mocy 15kW, ale firmy TAMEL SG 160L-4, gdzie In=27A, cosφ= 0,89, Ir/In=7,6. Obliczenia( a mam je na studiach) powinny spełniać nierówność:
    If≧Ir/α, gdzie If- prąd zabezpieczenia, Ir-prąd rozruchowy, α-rodzaj rozruchu(zakładam ciężki=2).
    Mamy z tego, że wkładkę musimy zastosować 125A przy prądzie rozruchu 205,2A. W praktyce tego się nie stosuje, bo często są to absurdalne wręcz wyliczenia, ale tak ktoś kiedyś założył by była zapewniona selektywność zabezpieczeń. Tak samo przewód jaki jest zastosowany 5x10mm² moim zdaniem jest poprawny z wyliczeń(choć w praktyce nie stosowane), według mnie 4mm² to trochę za mało, ale 6mm² już wystarczy.
    Jeszcze raz podkreślam dokumentacja rozruchowo- techniczna opiera się na czystej teoretyce z sporą zakładką. Istnieje jeszcze coś takiego jak współczynniki poprawkowe stosowane w zależności od sposobu ułożenia i ilości żył. Tak więc nie dziw się, że ta sprężarka ma taką dokumentację. Mam nadzieję, że pomogłem w wyjaśnieniu.
  • Specjalista elektryk
    przemoo24 napisał:
    Tu mamy widoczną rozbieżność między teoretyka a praktyką. Przypuśćmy, że mamy silnik takiej samej mocy 15kW, ale firmy TAMEL SG 160L-4, gdzie In=27A, cosφ= 0,89, Ir/In=7,6. Obliczenia( a mam je na studiach) powinny spełniać nierówność:
    If≧Ir/α, gdzie If- prąd zabezpieczenia, Ir-prąd rozruchowy, α-rodzaj rozruchu(zakładam ciężki=2).
    Mamy z tego, że wkładkę musimy zastosować 125A przy prądzie rozruchu 205,2A. W praktyce tego się nie stosuje, bo często są to absurdalne wręcz wyliczenia, ale tak ktoś kiedyś założył by była zapewniona selektywność zabezpieczeń. Tak samo przewód jaki jest zastosowany 5x10mm² moim zdaniem jest poprawny z wyliczeń(choć w praktyce nie stosowane), według mnie 4mm² to trochę za mało, ale 6mm² już wystarczy.
    Jeszcze raz podkreślam dokumentacja rozruchowo- techniczna opiera się na czystej teoretyce z sporą zakładką. Istnieje jeszcze coś takiego jak współczynniki poprawkowe stosowane w zależności od sposobu ułożenia i ilości żył. Tak więc nie dziw się, że ta sprężarka ma taką dokumentację. Mam nadzieję, że pomogłem w wyjaśnieniu.

Witam.
    A policzyłeś spadki napięć podczas rozruchu?
    Pozdrawiam.
  • Szafy Rack
  • Poziom 13  
    Moim celem było uświadomienie dlaczego są takie a nie inne wartości w dokumentacji technicznej a nie dokładne wyliczenia. Napisałem, że w rzeczywistości inaczej się wszystko przedstawia, to są założenia czysto teoretyczne.
  • Spec od Falowników
    Spadki napięć będą zależne od długości przewodu, na temat której nikt się nie zająknął.
  • Poziom 13  
    Dokładnie, zgadza się, że spadki napięć zależą od długości przewodu. Starałem się przedstawić po co jest ta "zakładka" przekroju przewodu. Tak jak wspomniałem na dobór przewodu wpływa wiele czynników, min. długość, sposób ułożenia, miejsce ułożenia(pod tynkiem, na tynku). 4mm² to stanowczo za mało jak twierdzi Finch.

Dodano po 16 [minuty]:

Finch przejrzałem sobie jeszcze dokumentację zamieszczoną w poście, wcześniej tego nie zrobiłem. Pokaż mi, w którym miejscu w tej dokumentacji jest jaki przekrój przewodu i wielkość zabezpieczenie??Wrzuć screen'a z zaznaczonymi parametrami, z których korzystał Twój klient.
  • Poziom 20  
    przemoo24 napisał:
    Pokaż mi, w którym miejscu w tej dokumentacji jest jaki przekrój przewodu i wielkość zabezpieczenie??Wrzuć screen'a z zaznaczonymi parametrami, z których korzystał Twój klient.

To co jest w załączniku to karta katalogowa a nie DTR.
    Niech kolega finch wrzuci link do DTR-ki.
  • Poziom 13  
    Właśnie o to mi chodzi o czym piszesz Czybyszew. Tam nie ma nic odnośnie zabezpieczeń ani przekrojów przewodu. Są tylko parametry techniczne.
  • Poziom 12  
    Witam.

Po pierwsze ATLAS COPCO to firma Szwedzka a Niemcy wcale nie zawyżają przekrojów wręcz przeciwnie to tam nagminnie stosuje się kable do silników i rozdzielnic silników z połową przekroju żyły PE co dla naszych projektantów i inspektorów jest herezją a co do tematu kabla do w/w sprężarki podany przekrój to sprawa do zwykłego przeliczenia przez osobie która to potrafi i się pod tym podpisze.

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Skoro producent takie sobie zażyczył to ma taki być! Ktoś to liczył i przeliczał uwzględniając parę parametrów. Te dane są w instrukcji obsługi dodatkowo są powtórzone na schemacie znajdującym się w skrzynce podłączeniowej sprężarki. Dodatkowo jest to powtórzone na wewnętrznych drzwiach szafy rozdzielczej w postaci naklejki. Na pierwsze uruchomienie przyjedzie serwisant sprawdzając poprawność montażu ( odległość od ścian wentylacja nawiewy wywiewy dostępność warunki klimatyczne w pomieszczeniu itd.) i przekroje przewodów według wytycznych producenta i nie podpisze protokołu uruchomienia. Tym samym sprężarka nie zostanie dopuszczona do pracy. Każdy przyjazd i protokół wypisany przez serwisanta jest odpłatny ( czasami można się dogadać ze pierwszy jest gratis w związku z kupnem maszyny. Weźmiesz na siebie te koszty? A jak człowiekowi cofną gwarancje za nietrzymanie się warunków podłączenia ( mało prawdopodobne, ale możliwe) weźmiesz ewentualne naprawy na siebie. To goła sprężarka czy wypasiona wersja FF.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Skoro producent takie sobie zażyczył to ma taki być! Ktoś to liczył i przeliczał uwzględniając parę parametrów.

Po pierwsze nie dramatyzuj kolego :)
    A po drugie Twój tok rozumowania jest całkowicie błędny. Jak producent ma obliczyć przekrój kabla nie znając przynajmniej:
    1. Jego długości
    2. Sposobu ułożenia
    3. Prądu zwarciowego na szynach rozdzielni do której zostanie podłączone urządzenie.

Dobór kabla zasilającego to zadanie projektanta, który musi policzyć kabel wychodząc z mocy nominalnej i prądu rozruchowego i reszty parametrów o których wszyscy tu ciągle mówimy.

Idąc Twoim tokiem rozumowania mogę sobie zgodnie z wytycznymi producenta zainstalować tę sprężarkę na kablu 10mm2 o długości paru kilometrów a potem wołać serwis bo nie działa i niech w ramach gwarancji układają nowy.

Jeśli urządzenie nie posiada kabla przyłączeniowego tylko skrzynkę przyłączeniową to w niej jest granica urządzenia.
  • Poziom 20  
    Wow panowie spokojnie.
    Na wstępie przepraszam że tu nie zaglądałem ale brak czasu, ilość odpowiedzi przerosła moje oczekiwanie.
    przemoo24
    Kabel o przekroju 4mm² jest na granicy i sam bym go nie zastosował. Było to tylko rozważanie teoretyczne. Co do współczynników poprawkowych owszem masz rację, nie powiedziałem tu o nich, tak samo jak nie powiedziałem o warunkach ułożenia przewodu (które uwzględniłem w swoich obliczeniach) a kabel o długości 17m jest ułożony natynkowo. Co do screena niestety ale nie mam tych kartek przy sobie.

Czybyszew
    Niestety DTR'ki na sieci nie znalazłem, była tylko karta. Co do Twojego toku rozumowania też się zgadzam, a urządzenie nie ma przewodu przyłączeniowego, więc zaciski skrzynki przyłączeniowej są "granicą".

kknc
    Uważam że trochę dramatyzujesz, a sprężarka jest przechodzona i to jest jej chyba drugi a na pewno nie pierwszy właściciel(ma przelatane 2000h), tak wiec odbioru technicznego ze strony firmy nie będzie. Uwzględniając warunki instalacji i odległość od rozdzielnicy uważam jak już pisałem że 10mm² jest lekką przesadą.
    Nie jest to wersja wypasiona, nie ma falownika ani zintegrowanej butli.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    jasjarzy napisał:
    Jestem za wersją 10mm2 ze względu na wielkość zabezpieczeń.
    Przewód musi przenieść prąd wyłączający, który jest większy niż prąd znamionowy bezpiecznika.

Wiadomo że zabezpieczenie chciałem zastosować mniejsze. Myślałem o C40
  • Poziom 28  
    Kolego ->finch

Zabezpieczenia dobrane odpowiednio to te kompresory maja w sobie. Zastosuj C40 a sie możesz zdziwić, że go co parę godzin wybija.
    Częste rozruchy, dociążanie, silnik kompresora przy dochodzeniu do nastawianego ciśnienia jest obciążony w 100% a nawet więcej (GA55 - wg producenta 96A, praktycznie 120A). Rozruchy kompresora do lekkich nie należą, mimo że normalnie ruszają na "pusto" bez ciśnienia.

Z zabezpieczeniem C50 producentowi chodzi o selektywność zabezpieczeń i by nie działały przy częstych rozruchach.

Co do GA55 zrzucał czasami przy starcie zabezpieczenie 160A.

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Witam,

12robert12
    ja chciałem dobrać przewód 5*6mm i zabezpieczyć go zabezpieczeniem D32. Co do C(7÷10•In) to tak myślałem że dla silników z ciężkim rozruchem może być za mało i będą po godzinie wyrzucać.
    Co o tym sądzisz?
  • Poziom 43  
    Róznica w cenie między tym co chcesz dać a tym co mówi producent będzie ze 2zł za mb przewodu. Ile zaoszczędzisz na paru metrach?
  • Poziom 20  
    kknc na samym kablu wychodzi mi około 6 zł netto/mb to przy 20m?
    Uwierz że dla 40 zeta bym się nie bawił. Poza tym klient zażyczył sobie wyłączniki nad prądowe a nie wkładki topikowe, między innymi stąd ta rzeźba i ten temat.
  • Poziom 19  
    120PLN oszczędności na kablu przy wartości sprężarki z 10kPLN...
  • Poziom 20  
    Właśnie uświadomiliście mi jedną rzecz że podejście do garażu jest zrobione 10mm² Cu, a nie znam zabezpieczenia głównego warsztatu. W samym obiekcie jest jeszcze kilka znacznych odbiorów - P>5kW które też mogą pracować równolegle ze sprężarką słowem... dałem. Muszę jeszcze raz pogadać z właścicielem i zapytać się w jakiej najgorszej kombinacji mogą pracować maszyny żeby przeliczyć największy prąd ciągły.