Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sufit podwieszony czy podłoga techniczna

flipertorp 15 Lut 2011 22:01 2248 12
  • #1 15 Lut 2011 22:01
    flipertorp
    Poziom 12  

Projektuje sieć komputerową dla 3 piętrowej firmy. Na każdym piętrze są szafy połączone światłowodem. Okablowanie od szaf do gniazd pójdzie środkiem korytarza (jest ok. 450 gniazd abonenckich). Mam dylemat czy okablowanie ułożyć pod podłogą techniczną czy nad sufitem podwieszanym ? Jaki sposób rozwiązania przyniósłby według was więcej korzyści ?
    (Gniazdka RJ będą przy podłodze).

0 12
  • #2 15 Lut 2011 22:04
    fixian
    Poziom 21  

Zdecydowanie podłoga techniczna. Z sufitem różnie bywa (klima, wymiana oświetlenia. itd.)

0
  • #3 16 Lut 2011 05:37
    romecek
    Poziom 11  

Dokładnie tak ! tylko podłoga techniczna !
    Znad sufitu musialbyś ciągnąć przewody po ścianach, co nie jest eleganckim rozwiązaniem, to po pierwsze. Po drugie dam małą podpowiedź : dla każdego gniazda abonenckiego zostaw pod podłogą ze 2m zapasu kabla, co umożliwi w przyszłości przesunięcie gniazda w inne miejsce na wypadek reorganizazacji przestrzeni biurowej. Kilka razy doceniłem już to rozwiązanie (nie miałem problemu z przesunięciem gniazd za przesuwanymi miejscami roboczymi :) )
    Oczywiście zapas też wliczamy do maksymalnej dozwolonej dlugości kabla UTP(STP) :)

0
  • #4 16 Lut 2011 08:29
    rwisniewski1
    Poziom 23  

Podstawowe pytanie, budynek jest nowy czy tez projektujesz do już istniejącego i użytkowanego?
    Okablowanie w serwerowni pod podłogą techniczną, natomiast na korytarzach i pokojach w korytach metalowych nad sufitem podwieszanym.

0
  • #5 16 Lut 2011 08:42
    recki-quadra
    Poziom 17  

Czyli jak widać - ilu projektantów tyle rozwiązań :) a moim zdaniem - tak żeby było wygodniej i mniej kabla na wierzchu, w serwerowni chyba raczej faktycznie pod podłogą, a dalej - żeby mniej roboty było - oba rozwiązania zgodne ze "sztuką" i normami!

0
  • #6 16 Lut 2011 10:27
    flipertorp
    Poziom 12  

Budynek jest nowy. Ja myślałem żeby w serwerowni zrobić podłogę techniczną, a na korytarzu sufit podwieszany, gdzie by się kable rozchodziły do biur. W mojej koncepcji chodziło o to żeby wszystkie kable szły na jednym poziomie czyli pod sufitem zarówno skrętka jak i okablowanie elektryczne.
    Fakt że minusem może być estetyka, bo listwy pójdą wtedy po ścianach od góry do dołu, ale z drugiej strony po podłodze technicznej na korytarzu cały czas ktoś by chodził, jeśli doszło by do jakiejś awarii, to chyba lepszym miejscem do rozwiązania usterki, albo wymiany kabla byłby sufit podwieszany ?

0
  • #7 16 Lut 2011 17:12
    romecek
    Poziom 11  

To w takim razie proponuję nieco inne podejście (w moim mniemaniu, profesjonalne) :

Jeśli budynek jest nowy i wysokość pomieszczeń pozwala, to należałoby instalować zarówno podłogę techniczną, z gniazdami wpuszczonymi w segmeny podłogi jak i sufit podwieszany. Wtedy okablowanie rozdziela się na "techniczne" i "użytkowe" czyli pod podłogą idą kable UTP i zasilanie do komputerów i innego sprzętu biurowego stojącego na ziemi/biurkach, z rozdzieleniem obwodów zasilających sprzęt stricte teleinformatyczny i resztę czyli kopiarki, lampki, kalkulatory itp.
    Jeśli dokonamy rozdzielenia obowodów elektrycznych to dodatkwo można rozważyć, czy część obwodów teleinformatycznych w biurze nie będzie podłączona do zasialnia awaryjnego (jeśli jest planowany jakiś centralny duży UPS - to warto wtedy na przykład podłączyć do niego kilka strategicznych dla firmy pomieszczeń/stanowisk roboczych,czyli oczywiście cała serwerownia + na przyład stanowiska administratorów systemu). A nad sufitem podwieszanym instaluje się okablowanie elektryczne dla potrzeb oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji, kontroli dostępu itp.
    W tym rozwiązaniu praktycznie wogóle nie występuje konieczność montażu jakichkolwiek kabli na ścianach.
    Wypróbowane w kilku biurach które budowałem od podstaw.

p.s. Jeśli rozważasz ewentualność awarii/naprawy/dołożenia okablowania (niezwykle rzadko się to zdarza jeśli zaprojektujesz sieć nadmiarowo) to i tak wygodniej się to robi pod podłogą techniczną niż nad sufitem, a w korytarzu do usunięcia awarii wystarczy podniesienie tylko części segmentów podłogi, co kilka metrów, tak że komunikacja jest zachowana

pozdrawiam

0
  • #8 19 Lut 2011 12:10
    flipertorp
    Poziom 12  

No tak ale wtedy podłoga techniczna musiałaby iść i na korytarzu i w pomieszczeniach biurowych, dobrze mysle ? A ja myślałem o tym, żeby sufit podwieszany albo podłoga techniczna byłaby tylko na korytarzu.

0
  • #9 25 Lut 2011 01:20
    romecek
    Poziom 11  

Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, brak czasu :(
    Tak, ma kolega racje, zarówno podłogę techniczną jak i sufit podwieszany instaluje się na całej powierzchni biurowej. Oczywiście powoduje to podniesienie kosztów, ale rozwiązanie jest niezwykle wygodne użytkowo. Jeśli koszty rozwiązania są do zaakceptowania, to jak najbardziej polecam.
    Podłogę techniczną trudno umieścić tylko na korytarzu ze względu na jej podniesienie, chyba że do każdego pomieszczenia zchodziłoby się po schodku w dół. Ale jak ? Za drzwiami ?

0
  • #10 25 Lut 2011 09:58
    recki-quadra
    Poziom 17  

To moze i ja cos od siebie dorzuce - jeżeli budynek nie był projektowany pod zabudowę którąkolwiek z opcji to wybór obydwu na raz raczej nie wchodzi w rachubę - już widzę te grupki pracowników przemykających na kuckach po korytarzach:)) A serio - masz normy budowlane których nie możesz obniżyć (dot. min minimalnej wysokości pomieszczeń biurowych ogólnodostępnych - o ile dobrza pamiętam 220cm). Druga rzecz - jeszcze nie spotkałem podłogi technicznej która by po kilku latach naprawdę intensywnego użytkowania nie zaczynała z lekka pływać (dwa razy spotkałem się z wymianą podłogi - serwer zgłaszał na macierzach niebezpieczny poziom wstrząsów jak tylko ktos cięższy przejechał na fotelu przez pokój - te podłogi to był jakiś dramat ale wiem że w mniejszej skali problem często występuje) także podloga techniczna na terenie całej powierzchni biurowej moim zdaniem - nieporozumienie. Ja bym zrobił podłogę techniczną w serwerowni o ile jest naprawdę potrzebna i sufit podwieszany na całej powierchni biura (bedzie można schować tam też przewody od klimy, ew. dso, alarmowkę i inne instalacje) a jeżeli ściany nie są jeszcze wytynkowane - w miejscach gdzie potencjalnie będą montowane PEL-e pod tynkiem do góry peszel/koryto podtynkowe albo coś innego w co bez problemu potem wciśniesz przewody, wypuszczasz te przewody ponad poziomem sufitu i gra muzyka - estetycznie i funkcjonalnie ! Tak po macoszemu potraktowałem podłogi a mają jeszcze jedną zaletę - widziałem już serwerownię uratowaną przez właśnie podłogę - zalało cały budynek (w weekend pękła rura wodna) i jak ludziki przyszli w poniedziałek do pracy - wszędzie wody po kostki a szafy stoją sobie bezpiecznie !

0
  • #11 25 Lut 2011 10:17
    romecek
    Poziom 11  

W moim poście stoi jak byk : "...Jeśli budynek jest nowy i wysokość pomieszczeń pozwala..." - zakładając znajomość tak podstawowych rzeczy jak normy budowalne podczas projektowania zabudowy technicznej biura, nawet nie uznałem za stosowne o tym pisać, ale oczywiście ma kolega racje. Jeśli chodzi o podłogę techniczną, to również z doświadczenia wiem, że zależy to od ceny i jakości wykonania. Oraz... od tego czy administratorzy sieci, jak i budynku, zdejmujac płyty przy pracach modernizacyjnych wkładają je spowrotem w te same miejsca i w tym samym położeniu - ma to kolosalne znaczenie dla trzymania jakości i "niepływania" podłogi po pewnym czasie użytkowania. I nie uważam, aby było to nieporozumienie, co najwyżej można to rozważać w kategoriach "stać mnie czy nie" lub też "klienta stać na to czy nie". Ale wygoda użytkowania i potencjalnych rekonfiguracji przestrzeni biurowej jest nie do przecenienia.
    A aspekt zalania to juz zupełnie inna sprawa, bo owszem serwery i inne rzeczy w szafach przeżyja, ale okablowanie strukturalne i zasilanie pd podłogą juz raczej nie...

pozdrawiam

p.s. Współczuje tych skaczących serwerów bo to naprawde mogło być kłopotliwe

0
  • #12 27 Lut 2011 12:42
    flipertorp
    Poziom 12  

Chyba jednak zdecyduje się na sufit podwieszany na całej długości budynku i podłoge techniczną w serwerowni.

0
  • #13 28 Lut 2011 09:37
    recki-quadra
    Poziom 17  

Jak rozumię przez listwy rozumiesz listwy natynkowe ? Bo trochę zamieszania jest z nazewnictwem - w takim wypadku dokładnie jak opisałeś - mniej estetyczne rozwiązanie ale bardziej funkcjonalne chociaż ja bym się zastanowił, jak wcześniej napisałem, nad czymś podtynkowym tylko ponad poziom sufitu - do kłopotliwego przeciągania będzie tylko jakieś 2 metry na jeden pel także wydaje mi się że do przeżycia a estetyka - wiadomo. No ale to już zależy od tego co ważne dla klienta końcowego.
    Kolego romecek - jeżeli chodzi o wkładanie segmentów podlogi w to samo miejsce i w tym samym polożeniu - widziałem rozwiązania gdzie każdy panel był przyczepiony dość trwale stalową linką długości jakieś 20-30 cm do stelaża pod podłogą - w efekcie bez kłopotliwego "odwiązywania" panela poprostu nie szło go włożyć w inne miejsce czy w innym położeniu. Ma to jedną wadę - jak trzeba zdjąć większą ilośc paneli - robi się lekki bałagan ale można być pewnym że nie pomylimy paneli. A jeżeli chodzi o producentów podłóg techn - widzę że masz doświadczenie - może mógłbys polecić jakiegoś bo zdarza mi się czasem coś takiego montować i za każdym razem mam duszę na ramieniu czy za rok, dwa nie będę musiał w ramach gwarancji poprawiać.
    Te gibające się serwery to ... szkoda słów- dobrze że nie popadały macierze bo byłoby naprawdę niewesoło!

0