Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5024WLMi - brak podświetlenia matrycy

Robski 16 Lut 2011 08:20 3019 18
  • #1 16 Lut 2011 08:20
    Robski
    Poziom 10  

Witam, w notebooku jak w temacie nie działa matryca tzn. coś tam widać jak zaświecę latarką. Po podłączeniu zewnętrznego monitora obraz jest wyświetlany poprawnie.
    System normalnie się uruchamia.
    Podmieniłem świetlówkę /na pewno sprawną/ - nie świeci.
    Symbol inwertera: DAC-08N011. Kupiłem więc zgodny z tym modelem, ale od HP.
    Po podmianie inwertera świetlówka mrugnie chwilę po włączeniu, gaśnie i znowu ciemność.
    Napięcie na wejściu /w obu inwerterach/ wygląda /w zależności od strony/ tak:
    1. 14,60 - bateria/19,00 zasilacz
    2. 14,60 - bateria/19,00 zasilacz
    3. BRAK
    4. 3,18
    5. BRAK
    6. BRAK
    Brak napięcia na 3 pinie odpowiadającym chyba za ustawienie jasności.
    Proszę o pomoc.
    Dzięki, pozdrawiam.

0 18
  • #2 16 Lut 2011 09:25
    tronic1
    Spec od komputerów

Hmm, brakuje napięcia ON\OFF, sterowanego wyłącznikiem klapy matrycy.

0
  • #3 16 Lut 2011 09:55
    Janosik_pat
    Poziom 15  

Mrugnięcie może oznaczać że świetlówka do wymiany. Ale tak jak tronic1 napisał brakuje jednego napięcia.

0
  • #4 16 Lut 2011 12:13
    Robski
    Poziom 10  

1. Wyłącznik matrycy działa, ponieważ jak go nacisnę to komputer "uspypia" co "widać" na ekranie.
    2. Świetlówka na 100% sprawna, bo na innym laptopie/inwerterze działa. Poza tym, to jest świetlówka dodatkowa, ponieważ oryginalna nadal tkwi w matrycy.

0
  • #5 16 Lut 2011 13:12
    Janosik_pat
    Poziom 15  

W takim razie brak napięcia regulującego moc podświetlenia. Innego wyjścia nie ma, skoro uważasz że inwerter ok, świetlówka również to problem tkwi właśnie w tym jednym napięciu.

0
  • #6 16 Lut 2011 13:20
    Robski
    Poziom 10  

Co do inwerterów, to pewności nie mam. Na oryginalnym napięcia nie było i świetlówka nie świeciła. Na kupionym używanym inwerterze, napięcia również nie ma, ale świetlówka chociaż mrugnie przy starcie laptopa.

0
  • #7 16 Lut 2011 14:34
    Janosik_pat
    Poziom 15  

Tak czy siak brakuje jednego napięcia, jak sprawdzałem u mnie czy działa inwerter "pożyczyłem napięcie 5v z usb efekt taki że świetlówka zadziałała i winowajcą okazał się układ od regulacji podświetlenia. Może i kiepski pomysł na sprawdzenie ale wydawał mi się jedyny.

0
  • #8 16 Lut 2011 18:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 16 Lut 2011 21:18
    Robski
    Poziom 10  

Da się go naprawić/wymienić? Czy i gdzie można go kupić?

0
  • #10 01 Mar 2011 21:20
    Robski
    Poziom 10  

Zostawiłem tego notebooka na tydzień. Po tygodniu włączam na nowym inwerterze i... działa!
    W tej sytuacji chciałem sprawdzić oryginalny inwerter, więc zamieniłem inwertery - znowu nie działa, świetlówka nawet nie błyśnie podczas uruchamiania.
    Przełączyłem na nowy inwerter. Podcza uruchamiania świetlówka błyśnie i znowu ciemność.
    Podmieniłem taśmę - bez rezultatu.
    Jeśli byłby uszkodzony kotroler U38, to chyba nie byłoby możliwośći że raz działa, a raz nie!?
    Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, to poproszę.

0
  • #11 01 Mar 2011 22:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 02 Mar 2011 08:17
    Robski
    Poziom 10  

Dziękuję Szanownemu koledze. Faktycznie nie zajmuję się naprawą laptopów na codzień.
    Zauważyłem wcześniej taką zależność, że świetlówka 1 raz błyśnie 3 sek. po włączeniu później jest ciemność, 2 raz błyśnie podczas pojawienia się ekranu "Zapraszamy", czyli prawdopodobnie przy zmianie rozdzielczości. Później znowu jest ciemność.
    Z ostatniej chwili: dzisiaj rano go włączyłem i:
    - świetlówka zaczeła świecić, zaczął uruchamiać normalnie system, na ekranie wszystko widać i... świetlówka zgasła - prawdopodbnie przy 2 błysku, przy zmianie rozdzielczości /tak mi się wydaje, bo nie zajmuję się naprawą laptopów na co dzień :D/
    Jeśli chodzi o czujnik klapy to ustaliłem że:
    - naciśnięcie czujnika powoduje prawidłową przejście komputera w stan uśpienia,
    - naciśnięcie czujnika i zwolnienie go powoduje błysk świetlówki,
    - zwarcie nóżek wtyczki czujnika również wyzwala błysk świetlówki.

0
  • #13 04 Mar 2011 20:43
    Robski
    Poziom 10  

Kolejne ustalenia:
    U38 to tranzystor 8 nóżek FDS6690A. Sprawdziłem go i moim zdaniem jest ok.
    Sprawdzałem "przejście" pomiędzy wtyczką wychodzącą z płyty do LCD na 8 dolnym pinie z którego powinno wychodzić napięcie do regulacji jasności do inwertera a nóżkami 1-3 kontrolera U38 - nie ma przejścia. Do wtyczki np. klapy matrycy lub głośniczka jest przejście i jest napięcie. Generalnie nie mogę znaleźć przejścia pomiędzy pinem regulującym jasność we wtyczce a czymkolwiek.
    Poproszę o koło ratunkowe :D.
    Podświetlenie matrycy występuje przez kilka sekund od włączenia notebooka, ale tylko wtedy, gdy go włączę po kilkugodzinnej przerwie.

0
  • #14 04 Mar 2011 22:39
    Janosik_pat
    Poziom 15  

Ja bym wszelkiego rodzaju operacje zaczął od sprawdzenia inwertera ze świetlówką, wystarczy mieć 2 napięcia.

0
  • #15 05 Mar 2011 13:38
    Robski
    Poziom 10  

Świetlówki mam dwie: jedną oryginalną, drugą nową.
    Inwertery mam również dwa: oryginalny - w wyniku usterki uległ uszkodzeniu, nowy jest sprawny.
    Sprawdzałem wszystkie kombinacje - bez efektu.

0
  • #16 05 Mar 2011 13:43
    zibiii
    Poziom 23  

Najszybciej bedzie jesli kolega wyjmie przewod nr3 we wtyczce, a na inwerterze zrobi zworke 3 i 4 pin jesli zadziala to walniety kabel badz uklad regulacji jasnosci, osobiscie to jesli zadziala i jasnosc bedzie zadowalajaca mozna tak zostawic, i oczywiscie zaizolowac luzny przewod.

0
  • #17 05 Mar 2011 21:46
    Robski
    Poziom 10  

Kolego Zibiii Twój pomysł okazał się prosty i skuteczny. Działa! Mam nadzieję, że to rozwiązanie nie wywoła dodatkowej usterki. Potestuję kilka dni i odpowiem. Na razie wielkie dzięki. Pozdrowienia dla wszystkich.

0
  • Pomocny post
    #18 06 Mar 2011 12:21
    zibiii
    Poziom 23  

Rozwiazanie, sprawdzone w wielu laptopach, moze ktos stwierdzic, ze nie jest to dokonca prawidlowe rozwiazanie, ale jak najbardziej skuteczne i nie powoduje zadnych uszkodzen.

0
  • #19 10 Mar 2011 20:14
    Robski
    Poziom 10  

Dziękuję, podświetlenie działa, temat zamykam.

0