Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Rainbow D4G jak sciągnąć tuleje, dostęp do łożyska

arturccc 16 Feb 2011 11:20 13337 13
 • #1
  arturccc
  Level 14  
  Panowie potrzebuję porady. Postanowiłem zrobić mały przegląd wysłużonemu dziadkowi. Praca wydawała się prosta z początku prosta, ale tak nie jest. Poradziłem sobie z górnym łożyskiem, poradziłem sobie z dolnym łożyskiem, ale za żadne skarby nie potrafię ściągnąć ostatniej tulei by dostać się do środkowego łożyska. Na rysunku łożysko 13.


  Przeglądając archiwum forum większość mam problemy z górnym i dolnym u mnie oba poszły stosunkowo łatwo, niestety tuleja, która uniemożliwia dostęp do środkowego łożyska ani drgnie. Wszelkie porady mile widziane, jakieś sprawdzone sposoby?

  Czy taka tuleja nie powinna być luźna? Gdzie, ewentualnie czym można to ściągnąć?

  Odkurzacz Rainbow D4G jak sciągnąć tuleje, dostęp do łożyska

  Odkurzacz Rainbow D4G jak sciągnąć tuleje, dostęp do łożyska
 • Helpful post
  #2
  Witold5
  Level 32  
  Według schematu 13 to łożysko nie tulejka, czyli ma prawo mocno siedzieć. Może ktoś włożył na klej. http://www.supervacuum.eu/rbd4se.html
  Tulejka to chyba nr 9. powinna siedzieć luźno. spróbuj może żabką.
 • #3
  arturccc
  Level 14  
  Oczywiście, tak chodzi o tuleje numer 9 na rysunku, która blokuje dostęp do łożyska 13. Powiem szczerze próbowałem żabką, kleszczami, imadłem. Tuleja nie wygląda już najlepiej. Użyłem WD40 choć nie wiem po co, jeszcze nigdy w życiu nic mi ten preparat nie ułatwił. Jakiś inny domowy sposób, tuleja jest aluminiowa.
 • Helpful post
  #4
  Witold5
  Level 32  
  Przyznam, nie miałem jeszcze takiego przypadku, żeby ta tuleja nie zeszła. Może opukaj dookoła młoteczkiem. Może podgrzej opalarką, ale uważaj na turbinkę. Nakryj ję jakąś płytką azbestową, tekstolitową albo chociaż mokrą szmatą. Jak to nie pomoże to chyba musisz zniszczyć ją. Myślę że w warsztacie bez problemu dostaniesz inną. Przed zniszczeniem pobierz wymiary.
 • #5
  arturccc
  Level 14  
  Dziękuję za pomoc, chyba nie mam wyjścia i będę musiał zniszczyć. Na stronie z częściami do rainbow taka tuleja 14zł plus przesyłka, trudno. Przy okazji zapytam, jakie łożyska polecasz? Na dole miałem NACHI 6201NSE 2RS, u góry NTN 6201 LU ZC3 czyli 1RS, środkowe jak patrzę z góry też jest chyba z jednym uszczelnieniem, więc pewnie też NTN. Z tego co czytałem wszyscy serwisanci wymieniają na NACHI 2RS.

  W końcu się ruszyła, ale tuleja jest mocno zniszczona, więc jak dobrze rozumiem do wyrzucenia, czy może wystarczy przeszlifować?

  Łożysko środkowe tak jak górne NTN.
 • Helpful post
  #6
  Witold5
  Level 32  
  Zniszczenie na obwodzie oczyść nożykiem, pilniczkiem - to w niczym nie przeszkadza. Istotne są tylko płaszczyzny przylegające do turbinek. Wyrównaj na drobnym płutnie ściernym, ale żeby nie stracić za dużo z wymiaru. Łożyska - tak jak radzą serwisanci.
 • #7
  arturccc
  Level 14  
  Dziękuję, odkurzacz już działa, ostatecznie użyłem polskich łożysk PPL, takie akurat były.

  W tym miejscu miałby ostatnie pytanie, nie mam pewności, czy te talerze w środku poukładałem jak należy, a nie zrobiłem sobie zdjęcia.

  Ustawiłem tak patrząc od separatora: tuleja, turbina - talerz skierowany otworem do dołu, następnie tzw. kierownica - talerz z tym większym obwodem u góry, czyli otworem skierowany do dołu, tuleja, kolejna turbina otworem do doły jak na zdjęciu i ostatni dystans.
 • #8
  Witold5
  Level 32  
  Posprawdzaj w/g schematu (tego co podałem linka - jest z opisem).
 • #9
  arturccc
  Level 14  
  Poprawiłem opis, źle napisałem, a poskładałem też inaczej w sumie dużo namieszać tam nie można, bo nie będzie pasować.

  Niestety musiałem dzisiaj rozkręcić odkurzacz ponownie, coś zaczęło w środku hałasować, okazało się że wentylator silnika. Chyba podczas odkręcania - nie spojrzałem na opis off -on uszkodziłem plastikowy wewnętrzny gwint i po nakręceniu i przepracowaniu parunastu minut całkowicie się wyślizgał. Bywa i tak niestety. Warto na to zwrócić uwagę!
 • #10
  Witold5
  Level 32  
  Jak widzisz samokontrola jest konieczna. Narobiłeś sobie "ambarasu". Życzę powodzenia i cierpliwości.
 • #12
  axxx
  Home appliances specialist
  Tak na pewno to jest z gwintem calowym.
 • #13
  arturccc
  Level 14  
  Tak, niestety obdzwoniłem kilka sklepów w żadnym nie mają, co ciekawe w internecie nie ma problemu, ale koszty przesyłki podważają sensowność takiego rozwiązania.
 • #14
  Witold5
  Level 32  
  Najtańszy sposób to warsztat nie sklep. Zabierz tę popsutą część, wejdź do warsztatu i poproś o taką samą, może być z odzysku (z demontażu), będzie taniej.