Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

attiny 2313 + programator AVRProg USB - nie programuje

16 Lut 2011 11:49 5104 25
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Chciałem zaprogramować attiny 2313 (nowokupiony) przy pomocy programatora AVR Prog USB (programator od and-tech). W układzie nie poszło (więc założyłem, że mam błąd).
    Zmontowałem "pająka" (schemat poniżej) i tez nie poszło.
    Zasilanie układu prawidłowe 5V DC (próbowałem też z zasilaniem z programatora).

Czy przedstawiony przeze mnie schemat "wystarcza" do zaprogramowania układu (jest poprawny)?

Kabelek programator-złącze programujące dobry. Programuje np. atmega8.

W czym może być problem, że z attiny 2313 nie idzie się dogadać z tego programatora i to niezależnie jakiego programu używam.
  • PCBway
  • Specjalista Automatyk
    Po zaprogramowaniu układ powinien swiecić migać diodą (ot taki prosty test czy działa) jednak nie świeci. W tej chwili nie mam dostępu do programatora i "szpejów" ale jak będę mieć to wrzucę cos więcej.

Próbowałem programowania z poziomu Bascoma, avrdude (z nakładką graficzną) oraz z poziomu Atmel AVR Studio 4. Programy nie wykrywają sygnatury procesora.

Z avrdude dostaję coś takiego:
    "avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.
    avrdude.exe done. Thank you.) "
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Poszukaj Slow Mode...
  • PCBway
  • Specjalista Automatyk
    "slow mode" jako zworka na programatorze? Próbowałem też załączać tą zworkę ale bez różnicy. Dzisiaj znalazłem mkAVR Calculator ... może on coś pomoże bo w czarną dziurę wpadnę ;).
    Mam też programator Combo3 Progstar ale ten też sfiksował bo nie widzi go program Combo2006/Combo2007 i nie mogę nic programować.
  • Specjalista Automatyk
    Programator Progstar Combo3 podłączony do prawdziwego RS w komputerze stacjonarnym programuje ATTINY2313 w podstawce programatora (nie sprawdziłem jeszcze czy programuje ISP ale to wieczorem sprawdzę). Zaprogramowany w ten sposób attiny działa w układzie, który przedstawiłem w pierwszym poście.
    Jednak dalej nie mogę programować przy pomocy tego AVR Prog USB v2.
    Jeśli zegar w fusebitach ustawiony na 1MHz, to podtrzymuję temat Slow Mode, czyli zbyt szybkiego zegara SCK od ISP w stosunku do prędkości zegara w µC... Ustaw w tym drugim programatorze na 8MHz i spróbuj po tym programowania AVRProg...
  • Specjalista Automatyk
    Attiny 2313 włożony do podstawki w programatorze Combo3 daje się programować. Programowanie ISP nie idzie dalej nie wiem dlaczego.

Combo3 odczytuje attiny 2313 tak jak na obrazku poniżej:
    No to coś nie tego z połączeniami/zasilaniem raczej... Dorzuć chociaż 100n przy wyprowadzeniach zasilania procesora...
    piotrva napisał:
    Nie wiem jak ten combo3 ma oznaczone fusy[...].
    Przecież wyraźnie przed nazwami fusebitów jest wykrzyknik, oznaczający negację - stan=1 to zaznaczony, 0 to odznaczony.
  • Moderator na urlopie...
    wiesz, wykrzyknik może oznaczać negację, ale masz też drugą "negację" w samych fusach, przecież fus zaprogramowany to taki, który ma wartość binarną 0, a niezaprogramowany to taki, który ma wartość binarną 1, stąd moje lekkie zdezorientowanie, ale tak czy siak problem na pewno tkwi we fusach :D
  • Specjalista Automatyk
    No ale gdybym, załóżmy zablokował fusebit od programowania ISP to po jego odblokowaniu powinienem móc zaprogramować mikrokontroler? Zmieniałem ten fusebit i efektu brak. Najbardziej irytujące jest to, że atmega8 programuje się "od strzała" a attiny2313 nie (nówka z półki).
    cóż, bardzo, bardzo dziwne, ale wina ewidentnie po stronie t2313.
    zgodnie z tymi informacjami:
    http://www.and-tech.pl/forum/viewtopic.php?p=3327
    Twoje układy mają błędną sygnaturę, mogło je coś strzelić, np. ESD
    piotrva napisał:
    Jakim cudem błędna sygnatura, skoro Combo w trybie PP ją czyta bez problemu ?
    Moja propozycja to użycie innego programatora ISP, np. USBasp... Można w tym celu sklecić układ z wykorzystaniem ATmega8 będącej już w posiadaniu "tematodawcy" ;)
    Innym źródłem problemu może być nadmierny pobór prądu z uwagi na niezblokowane zasilanie przy samym µC...
  • Specjalista Automatyk
    Co masz na myśli "Innym źródłem problemu może być nadmierny pobór prądu z uwagi na niezblokowane zasilanie przy samym µC..."?

Masz na myśli brak kondensatora 100nF pomiędzy Vcc a GND?
    Wyraziłem się niejasno, już się poprawiam :
    - przydałoby się zmierzyć prąd pobierany w układzie ISP, zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas programowania. Czy przypadkiem napięcie zasilania nie "siada" zbyt mocno ?
    - przydałby się kawałek, albo i cały ceramiczny kondensator na zasilaniu.
    Light-I napisał:
    piotrva napisał:
    Jakim cudem błędna sygnatura, skoro Combo w trybie PP ją czyta bez problemu ?
    Moja propozycja to użycie innego programatora ISP, np. USBasp... Można w tym celu sklecić układ z wykorzystaniem ATmega8 będącej już w posiadaniu "tematodawcy" ;)
    Innym źródłem problemu może być nadmierny pobór prądu z uwagi na niezblokowane zasilanie przy samym µC...

racja, ale sam przyznasz, ze sytuacja conajmniej dziwna?
    mega8 działa a ten 2313 nie...
    Winę za tą sytuację może ponosić niedopieszczony soft w programatorze, być może da się programator przerobić na USBasp...
    cóż, z tego co wiem (a mam stałe kontakty z producentem) nie zmieniali firmware, a na moim działa bez problemu programowanie tiny2313... no chyba, że firmware źle wgrany... polecam e-mail do firmy adn-tech w tej sprawie
  • Specjalista Automatyk
    Kolejny etap ... zrobiłem programator usbasp ze strony www.fischl.de/usbasp/ (dokładnie to wersję http://www.fischl.de/usbasp/usbasp_gr.rar). Uruchomiłem. Programuje atmega8 bez zająknięcia ... attiny2313 nie :).

Nie wiem co z tą "szopką" ... albo mam zablokowane programowanie ISP (tylko jakim cudem jak próbuję z załączonym ISP i z wyłączonym ISP) albo już sam nie wiem co ;).

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Tak na marginesie. Jeśli zastosuję programator usbasp do zaprogramowania nowego attiny2313 (nówka z pudełka). To czy taka procedura będzie ok?:
    1. zworka w programatorze SLOW_SCK załączona
    2. attiny umieszczony na płytce testowej wg. schematu z pierwszego postu (zasilony z oddzielnego zasilacza)
    3. podłączona tasiemka od programatora do programowanego układu
    4. uruchomiony MkAvrCalculator
    5. odczyt typu mikrokontrolera -> sprawdź podłączony AVR (jeśli działa ISP to powinien wykryć attiny2313)
    Tak, tak powinno być i to powinno zadziałać, ale powiem szczerze z własnego doświadczenia, że pomimo zapewnień kolegów z forum CUDA SIĘ ZDARZAJĄ, a konkretnie miałem sobie kiedyś 3 procesory atmega2560. Pierwszego "zablokowałem" dając mu ext. clk. ale to nic. Potem kupiłem 2 kolejne (z innej serii niż ten pierwszy), przylutowałem do płytek uniwersalnych smd, podpinam zasilanie, ISP i... brak jakiejkolwiek reakcji ze strony procesora (i drugiego też). Wszystkie opcje zegara, JTAG, ISP - brak oznak życia. Procesory poszły na dno szafki do pudła z napisem USZKODZONE (przypuszczałem przegrzanie podczas lutowania czy coś). Ale jakiś miesiąc temu kupiłem Avr Dragon (ISP, JTAG, programator wysokonapięciowy HVPP + HVSP), i podpiąłem z ciekawości procesory do HVPP i... przeżyłem szok. Fusebity ustawione na: Ext. Clk. wyłączony ISP i JTAG ... po ustawieniu tych parametrów z poziomu HVPP procesory ruszyły i działają bez zarzutów po dzień dzisiejszy...

Reasumując - czasem można mieć pecha i procesory pomimo nowości mogą być zablokowane (osobiście w moim przypadku mogła im pomóc temperatura lub jakiś mały ESD, ale sprawa pozostaje niewyjaśniona...)
  • Specjalista Automatyk
    Włosy powoli staja mi dęba ... to "cholerstwo" nie chce "współpracować" :). Nowy attiny2313 (kupiony wczoraj w Monster Elektronik) włożony do podstawki, podłączony programator usbasp i nic. Tak jak poprzednio nie jest widziany przez programator. Zaczynam powoli wierzyć w magię (no chyba, że należę do pechowców, którym udało się kupić wszystkie ATTINY2313 z zablokowanym programowaniem szeregowym).

Code:
    Do zaprogramowania powinno wystarczyć 6 sygnałów:

usbasp (złącze)            attiny2313 (DIP20)
    --------------------------------
    MISO (9)         <->         MISO (18)
    MOSI (1)         <->         MOSI (17)
    SCK   (7)        <->         SCK (19)
    Reset (5)        <->         Reset (1)
    Vcc (2)          <->         Vcc (20)
    GND (8,10)       <->         GND (10)
    TxD (4)
    RxD (6)
    n.c. (3)

Ma ktoś z Was ... sprawdzony schemat, pod który można podłączyć attiny2313 oraz usbasp i sprawdzić czy programuje się?
  • Specjalista Automatyk
    No i działa. Mogę programować na usbasp (na poprzednim programatorze nie sprawdziłem jeszcze).
    Zrobiłem programator usbasp i też nie chciały się programować attiny 2313 ... jako, że nie wierzyłem w złą passę i wszystkie uszkodzone attiny, to zrobiłem płytkę do podłączenia programowanego mikrokontrolera do programatora (w załączniku schemat i płytka w Eagle do programatora USBasp i attiny 2313).

Po podłączeniu ... miód :) ... działa.

Przejrzałem sobie docelowe płytki pod attiny 2313 i znalazłem babola w podłączeniu złącza programującego pod mikrokontroler (wcześniej mimo wielokrotnego sprawdzania tego nie zauważyłem).