Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Derbi savannah fds 2T problem z dobraniem modułu zapłonowego

ddukee 16 Feb 2011 13:49 4024 9
    ddukee
    Level 9  
    Witam, kupiłem niedawno Derbi savannach, lecz brakowało w nim modułu
    zapłonowego, mam magneto, z którego odchodzą 2 kable czarny i zółty.
    Żółty kabel daje zasilanie na cały motor a czarny daje sygnał kiedy
    ma być iskra, lecz ciężko jest dostać jakieś części do tego modelu. Nie
    umiem dobrać modułu zapłonowego, takiego, który by pasował do tego motoru,
    bądź jakiego zamiennika.
    Czy umiałby ktoś dobrać moduł do tego motoru i napisać jak go podłączyć, żebym w końcu miał iskrę??. Silnik w tym Derbi jest 2t.
    pozdrawiam

tu mam zdjęcia mojego magneto

Derbi savannah fds 2T problem z dobraniem modułu zapłonowego Derbi savannah fds 2T problem z dobraniem modułu zapłonowego
    archaniol40
    Level 21  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1743502.html
    Tutaj jest schemat. Podobny do tego jak w schemacie, ale jakie ma parametry? Ja bym zmierzył jakie napięcie jest generowane na czarnym kablu, najlepiej oscyloskopem, i dobrał moduł na tej podstawie, poza tym taki moduł który jest zintegrowany z cewką zapłonową. Jak wygląda oryginalny moduł zapłonowy?
    archaniol40
    Level 21  
    Jak jest ciężko to zrobić tak jak pisałem, załatwić cewkę jakąś, pomierzyć napięcia i zbudować moduł samemu. Jest sporo konstrukcji takich wynalazków.
    ddukee
    Level 9  
    cewke jakąś mam ale jednak mi jest cięzko zbudowac moduł ponieważ nie znam się na tym i nie mam odpowiednich części i narzędzi żeby za to się wziąć.
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    Czy przy kole magnesowym na pewno nie ma impulsatora?
    Jeżeli nie ma, to mamy do czynienia z układem typu Magnet.
    Poczytaj :
    Link
    Tam masz listę pojazdów w jakich ten zapłon był stosowany. Może uda ci się kupić moduł od któregoś motorka z listy.
    Jak nie, to trzeba będzie dokupić i zamontować impulsator oraz zmodyfikować koło zamachowe + najprostszy moduł CDI.
    Wymaga to trochę wiedzy i starań.
    Na elektrodzie był temat z podobną do twojej sytuacją. Ktoś przerabiał zapłon (nie pamiętam jaki - sorry) na "klasyczne" CDI, tj, z cewką ładującą i impulsatorem.
    Poszukaj. Pamiętam była to jesień zeszłego roku.
    ddukee
    Level 9  
    przeszukałem te stronę i zdaje mi się że potrzebuje czegś takiego
    Fajnie jest to opisane ta tych filmikach
    Link
    zaraz napisze maila do tego kolesia może mi pomoże
    BANANvanDYK
    Level 40  
    Motoplat to jedynie nazwa firmy. Zestawy zapłonowe popularnie zwane "motoplatami" działają zupełnie inaczej niż ten który posiadasz. Potrzebujesz modułu ze zapłonem "bezimpulsatorowym" (pointless ignition). Pytanie tylko jaką polaryzację miał oryginalny moduł zapłonowy (wyzwalanie na dodatniej lub ujemnej połówce napięcia zasilającego. Podam kilka schematów:
    http://www.motelek.net/andere/cdi/idm_zuendbox2.png (sam go rozbierałem)
    http://www.motelek.net/andere/cdi/china_ad50.png
    http://www.motelek.net/andere/cdi/china_cdi/suzuki_ag50.png
    Uwaga, któryś z tych dwóch ostatnich jest błędny - chyba ostatni - jedna dioda jest narysowana odwrotnie co uniemożliwia działanie modułu.
    ddukee
    Level 9  
    ale gdzie moge kupic taki moduł??
    jack63
    Level 43  
    Jak pisał BANANvanDYK nie chodzi o moduł typu Motoplat!!!
    Widzę że nie kumasz. W linku, który masz w moim poście są podane typy motorków gdzie był stosowany "twój " typ zapłonu. Trzeba szukać modułu (a nie modółu) od jednego z tam wymienionych pojazdów.
    Obarczone to jednak jest ryzykiem niedopasowania fazy napięcia wyzwalającego. Pisał o tym również BANANvanDYK. Przy niedopasowaniu zapłon będzie przestawiony o 1/4 obrotu wału.
    Najtańszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest zrobienie modułu samodzielnie.
    Ew. możesz czekać aż objawi się ktoś, kto przerabiał ten temat i da ci gotową odpowiedź.
    Decyzja należy do ciebie.