Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TestoTesto
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić elektryczne (12V) ogrzewanie blachy aluminiowej?

waza83 16 Feb 2011 16:32 4149 10
    waza83
    Level 9  
    Witam
    Chciałbym zrobić podgrzewaną blachę aluminiową o wymiarach 50 cm x 70 cm zasilaną z urządzenia o mocy 12v ktoś ma jakiś pomysł?
    pozdrawiam

Moderated By Błażej:

Hura! Mamy nową jednostkę mocy. Został nią wolt. Nic, tylko zmieniać układ SI!

• TestoTesto
    fuutro
    Level 43  
    Jaką grubość ma ta blacha? Ma jakieś żeberka albo coś takiego? Czemu miałoby to służyć? Jak bardzo chcesz ją nagrzać i w jakim otoczeniu miałoby to pracować?
  • TestoTesto
    waza83
    Level 9  
    do czego to ma służyć to nie mogę zdradzić :) prosta blacha nagrzana do ok 30 stopni i najlepiej jak by automatycznie ogrzewanie działało pewnie przez jakis czujnik temp. w momencie gdy temp. spada poniżej 0 stopni
    fuutro
    Level 43  
    NO to podaj trzeci wymiar i na ile się tam da coś upchać albo pomyśl o czymś ala kuchenka indukcyjna.
    waza83
    Level 9  
    grubość blachy 0,5 mm i do upchnięcia też niewiele miejsca coś ja taśma nagrzewająca może??
    fuutro
    Level 43  
    Możesz coś z tą blachą zrobić? Jeśli tylko do okolic 30 stopni to mógłbyś przykleić klejem termoprzewodzącym rezystory mocy w równomiernych odstępach i na podstawie pomiaru temperatury kompensować przepływ prądu w lokalnych obwodach jeśli ma to jakieś większe znaczenie. Pytałem co możesz z blachą zrobić, bo myślałem o przykręceniu elementu grzejnego a nie znam się na taśmach, choć znaleźć możesz np to: http://www.selfa.pl/index.php/pl/g/155/Tasmy_grzewcze/
    PiotrekpPl123
    Level 19  
    Na słynnym portalu aukcyjnym widziałem maty podgrzewające do lusterek samochodowych. Koszt kilka kilkanaście zł zasilanie z 12V moc około 15-20W (można połączyć kilka). Mata przyklejana na ogrzewaną powierzchnie. Nie wiem tylko jaką temperaturę da się z tego uzyskać.
    Rzuuf
    Level 43  
    Blacha AL o grubości 0,5mm kiepsko przewodzi ciepło "wzdłuż", więc elementy grzejne muszą być rozmieszczone dość gęsto, bo będą spore różnice temperatury.
    Powierzchnia blachy 50x70cm = 3500cm2 dla utrzymamia przyrostu temperatury o 30°C powyżej temperatury otoczenia (gdy spada do 0°C) wymaga mocy ok. 300W. Jeśli chcesz to zasilać z akumulatora 12V, to pobór jest ok. 25A - więc typowy akumulator samochodowy 50Ah wystarczy na ok. 1 godzinę grzania (przy obciążeniu prądem "C/2" pojemność akumulatora spada do połowy).
    Wkład do podgrzewania lusterka wyglada mi na atrakcyjny pomysł, ale bardziej uzasadnione by było zastosowanie innego, niż akumulator "zasobnika energii", np. terma ogrzewana gazem z butli: spalenie 1 kg propanu-butanu z butli daje przeszło 500 razy więcej energii, niż jest zawarte w 1 kg akumulatora.
    waza83
    Level 9  
    dzięki za wszystkie pomysły, zamówiłem już ten wkład do podgrzewania lusterka i zobaczymy :) pozdrawiam
    PiotrekpPl123
    Level 19  
    I jaki efekt? Podgrzewacz z lusterka daje rade?
    waza83
    Level 9  
    tak daje radę :) teraz bym potrzebował jakiś szczegółów jak to jest zrobione co to za nitki te do podgrzewania, wiesz może coś w tym temacie ??:) pozdrawiam