Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zig Zag z żarówki na led.

Burzej 16 Lut 2011 16:53 8432 10
  • #1 16 Lut 2011 16:53
    Burzej
    Poziom 12  

Witam, mam takie pytanie odnośnie efektu ZIG ZAG. Mam ten efekt na żarówkach 120v 300w, ale niestety oprawki skończyły swój żywot, więc muszę kupić nowe ,ale teraz nie wiem jakie, w sensie czy typu: http://www.westmusic.pl/galerie/c/ceramiczne-gniazdo-zarow_1473.jpg dadzą rade i nie spala się zaraz po załączeniu czy muszę takie: http://allegro.pl/gniazdo-halogenowe-g-6-35-do-apollo-derby-i1447320676.html wiadomo różnią się ceną i dostępnością jak dla mnie, a nie mam też wielkich funduszy ani chęci aby inwestować w coś co kupiłem za 60zł dodatkowych 60... Więc wpadłem na to żeby zamiast tych żarówek zamontować ledy, tylko teraz jakie i czy będą tak mocne i dorównają żarówką. Wiadomo, że będę musiał przerobić zasilanie dołożyć jakiś transformator itd, ale efekt będzie miał większą żywotność. A więc czy brać się za takie coś? czy to ma sens, jak się da to ile mnie to wyniesie i jakie elementy będę musiał zastosować? czy przeróbka będzie bardzo skomplikowana?
    Pozdrawiam:)
    Jeśli zły dział to proszę o przeniesienie:)

0 10
  • #2 19 Lut 2011 10:34
    kambal
    Poziom 12  

Witam kolegę,
    niedawno kupiłem okazyjnie na portalu all... wylutowane diody mocy, teoretycznie 3W, puściłem przez nie 0,7A, świecą dosyć jasno, choć pewnie firmówki były by lepsze. Siedzą u mnie 4 takie w zig-zagu, ciężko to porównać do 600W z żarówki, ale efekty dosyć fajny, szczególnie jeśli się dołoży możliwość migania diodami. Jak tylko będę miał chwilkę to postaram się gdzieś wrzucić jakiś filmik. Czy warto się bawić w przerabianie?? Za diody zapłaciłem tyle co za 2 żarówki, i raczej już nie będę myślał o ich wymienianiu.

0
  • #3 19 Lut 2011 14:16
    Burzej
    Poziom 12  

Dzięki za odpowiedź:) no jakbyś mógł jakiś schemat jak to podłączyłeś i jakie diody zastosowałeś dokładnie jakiś link czy coś:) albo jakie najlepiej zastosować-> link:)

0
  • #4 22 Lut 2011 11:56
    kambal
    Poziom 12  

zasilanie, starczy poszukać sobie na forum, ale proszę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1599865&highlight=lm317+led&sid= to będzie 3 post, policzysz sobie rezystor tylko, w razie czego wątpliwości pisz.

A diody, na alledrogo pełno jest ofert, pytanie, czy to mają być białe czy kolorowe? Ja u siebie mam 4 białe, ale zeskrobałem te kolorowe farbki bo już się powypalały.
    Więc mam białego zigzaga. Jeśli chcesz żeby było bardzo mocno to trzeba sie rozejrzeć za diodami typu Cree ale będą drogie. I Transformator wbudowany w zigzaga nie wystarczy, ja u siebie i tak zrobie na kablu sterownik do silniczka i ledów więc się tym nie martwię.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Lip 2011 19:10
    forest4v
    Poziom 10  

Wracając do żarówek to ja ostatnio zastosowałem swój patent który jest sprawdzony i tańszy , a mianowicie przerobiłem zig zaga z 2 żarówek 120/300W na jedną 500W podłużną od zwykłego halogena . Przerobiłem ponieważ denerwowała mnie krótka żywotność oryginalnych żarówek bo szacowana na ok 70 h oraz przede wszystkim ich cena bo jedna kosztuje ok 30zł a do jednego światła przychodzą 2 , no i nie muszę nigdzie ich specjalnie zamawiać . Zaletą mojego patentu jest to że żarniki halogenowe o mocy 500W (w tej chwili 400W ale świecą tak samo) po pierwsze są bardziej żywotne , tańsze bo można je dostać w markecie za 4 zł , oprawki nie wypalają się tak szybko no i mniej pobierają prądu . Jeżeli chodzi o efekt to też jest fajny i super wygląda . Do derbów d 16 włożyłem oprawke i krótszy żarnik 150W ponieważ długi nie mógłby się obrócić w obudowie ale spotęgowałem jego efekt przyklejając lusterko na dolnej i górnej osłonie przed soczewkami . efekt jest taki że pokazują się 3 rzędy kolorowych pasków kręcących sie w różne strony . Koszt przerobienia zig zaga to kupno halogena (wymontowanie z niego oprawki) i żarnika czyli ok 20 zł !!! a d 16 to ok 15 zł .

Zig Zag z żarówki na led. Zig Zag z żarówki na led. Zig Zag z żarówki na led. Zig Zag z żarówki na led. Zig Zag z żarówki na led. Zig Zag z żarówki na led. Zig Zag z żarówki na led.

0
  • #6 05 Lip 2011 06:43
    Burzej
    Poziom 12  

Dzięki wielkie za odpowiedz:) Chyba zastosuje twój pomysł jak sobie poradzę:)

0
  • #7 19 Lip 2011 17:00
    Burzej
    Poziom 12  

Pochwale się, mi wyszło tak :)

0
  • #8 19 Lip 2011 22:22
    forest4v
    Poziom 10  

No i świetnie ! właśnie o to chodziło :)

0
  • #9 19 Lip 2011 23:53
    Burzej
    Poziom 12  

Bardzo fajny efekt tej przeróbki polecam:) zobaczymy jak się będzie sprawowało:) pozdrawiam:)

0
  • #10 25 Sty 2012 01:38
    forest4v
    Poziom 10  

Moderowany przez dj-MatyAS:

3.1.20. (10.3, 10.6, 10.10) Zabronione jest publikowanie małych załączników jeden pod drugim stanowiących ten sam dokument, publikowania załączników nie związanych z prowadzoną dyskusją lub znajdujących się już na forum.
    3.1.14. (8.3) Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Kolega będzie miał czas na przemyślenie, czy należy zaśmiecać Forum w ten sposób.
    Miesiąc blokady pisania.

0
  • #11 09 Lut 2012 01:35
    Burzej
    Poziom 12  

Rozwiązałem problem przez wymianę żarówki.

0