Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty tester pilotów telewizyjnych

zasoby 22 Paź 2004 23:13 9017 24
  • Sprawdzanie sterowania w podczerwieni powiniśmy rozpocząć od sprawdzenia nadajnika - pilota. Oko ludzkie niestety nie widzi promieniowania podczerwonego. Można do sprawdzenia pilota wykorzystać odbiornik radiowy AM. Natomiast poniżej zaprezentowano prosty układ do wykrywania promieniowania podczerwonego z regulacją czułości za pomocą P1.

===================================
    ===================================

Prosty tester pilotów telewizyjnych

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Testo
  • #2 22 Paź 2004 23:47
    tadman
    Poziom 11  

Do sprawdzenia nadajnika podczerwieni może posłużyć kamera video, ponieważ matryca CCD jest czuła w tym podzakresie.

• #3 22 Paź 2004 23:50
    wzagra
    Poziom 33  

O! proszę o oświecenie: jak wykorzystać odbiornik AM do sprawdzenia pilota IRED? z tą metodą się nie spotkałem... bardzo prosta metoda to wykorzystanie kamery video, internetowej lub cyfrowego fotoaparatu: przetwornik widzi szerszy zakres promieniowania niż oko i na ekranie/wyświetlaczu widać błyski diody nadawczej (niestety wada: konieczność posiadania takiego sprzętu)

no i oczywiście można sprawdzić oscyloskopem czy sygnał dochodzi do diody i omomierzem diodę... (no chyba, że zachowuje się prawidłowo, a nie promieniuje ;))

• Testo
  • #4 23 Paź 2004 01:22
    HenryK3
    Poziom 26  

wzagra napisał:
    O! proszę o oświecenie: jak wykorzystać odbiornik AM do sprawdzenia pilota IRED? z tą metodą się nie spotkałem...

Włącz radi0 na zakres fal długich i zbliż do niego pilota.
    Ot cała filozofia.

• #5 23 Paź 2004 09:29
    Panda02
    Poziom 32  

W pilocie jest generator który sieje harmonicznymi w dość szerokim spektrum częstotliwości i słychać to między innymi na falach długich i średnich. Oczywiście sprawdzenie to nie dotyczy działania samej diody nadawczej, a tylko działania generatora i modulacji. Nie można też tą metodą sprawdzić czy rezonator w pilocie pracuje na właściwej częstotliwości.

• #6 23 Paź 2004 16:24
    wzagra
    Poziom 33  

dzięki.. teraz mam obraz co i jak..

• #7 23 Paź 2004 18:51
    Góral X
    Poziom 15  

Ja sprawdzam piloty na czujce od myszki ( bezprzewodowa A4tech)
    Zielona dioda w czujce mruga na każdym przycisku wszelkiego rodzaju pilotów
    PS.
    Przełączając jednego razu kanały w TV zobaczyłem błyski pod biurkiem - i stał się tester ! :)

• #8 23 Paź 2004 19:34
    jegrus
    Poziom 12  

A nie prościej jest użyć TSOPa i LEDa? Podajemy zasilanie na TSOPa 4,5V a do wyjścia i do PLUSA podpinamy LED.

• #9 23 Paź 2004 19:45
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Ciekawe i proste jest rozwiązanie dżwiękowego testera pilotów zamieszczonego w SE 1997/12 str.05. Pracuje mi do dziś.

• #10 24 Paź 2004 09:08
    dzwiedz
    Poziom 11  

Cytat:
    A nie prościej jest użyć TSOPa i LEDa? Podajemy zasilanie na TSOPa 4,5V a do wyjścia i do PLUSA podpinamy LED[/quote]

Na jakiej zasadzie to działa jeśli można wiedzieć i co tu pełni funkcję "czujki" podczerwieni??

Pozdrawiam

• #11 24 Paź 2004 21:24
    szogun
    Poziom 20  

Czy jak zamiast leda dam diodę
    nadawczą podczerwieni to będzie
    to przedłużacz pilota ???

Szogun

• #12 24 Paź 2004 22:54
    eudajmonion
    Poziom 17  

Góral X napisał:
    Ja sprawdzam piloty na czujce od myszki ( bezprzewodowa A4tech)
    Zielona dioda w czujce mruga na każdym przycisku wszelkiego rodzaju pilotów
    PS.
    Przełączając jednego razu kanały w TV zobaczyłem błyski pod biurkiem - i stał się tester ! :)

moja mediatech optyczna (MT108) też reaguje na piloty-zaczyna jaśniej świecić dioda czerwona tuż obok sensora

• #13 24 Paź 2004 23:02
    picador
    Poziom 33  

dobrze jest jeszcze na wyjście podpiąć zwykły przetwornik piezo , dochodzi sygnał dźwiękowy co bardzo ułatwia test :wink:

• #14 25 Paź 2004 17:38
    jegrus
    Poziom 12  

dzwiedz napisał:

Na jakiej zasadzie to działa jeśli można wiedzieć i co tu pełni funkcję "czujki" podczerwieni??

Pozdrawiam

Funkcję czujki podczerwieni pełni tutaj TSOP, jest to zintegrowany odbiornik podczerwieni. A jak to działa? Po prostu, po odebraniu sygnału z diody nadawczej pojawia się minus na wyjściu i dopóki dociera do niego sygnał to dioda świeci.

• #17 09 Lis 2004 15:59
    greenbakacz
    Poziom 10  

barany jestescie i tyle!zgascie swiatlo skupcie sie na diodzie podczerwieni w pilocie i pstrykajcie sobie guziczkami i golym lokiem tysz widac czerwunom ploswiate,sprawdzcie i na hyj te testery?

• #18 09 Lis 2004 16:01
    Mishot
    Poziom 23  

greenbakacz napisał:
    barany jestescie i tyle!zgascie swiatlo skupcie się na diodzie podczerwieni w pilocie i pstrykajcie sobie guziczkami i golym lokiem tysz widac czerwunom ploswiate,sprawdzcie i na hyj te testery?

Ja niewidze..........
    wpatrywałem się kiedyś ale z bliska i niewidziałem....
    może masz coś z oczami?

• #19 10 Lis 2004 08:08
    picador
    Poziom 33  

greenbakacz napisał:
    barany jestescie i tyle!zgascie swiatlo skupcie się na diodzie podczerwieni w pilocie i pstrykajcie sobie guziczkami i golym lokiem tysz widac czerwunom ploswiate,sprawdzcie i na hyj te testery?

a wiesz chłopczyku że serwisy pracują w dzień i taki tester trzeba mieć na stanie ? ... cóż każdy ma swoje sposoby ... niektórzy wolą mieć tester , a co niektórzy czekaja na noc by sprawdzić pilota ...

nie ma to jak dobre spojżenie na temat !!

• #20 10 Lis 2004 14:03
    jegrus
    Poziom 12  

Ludzie!!! Co wy wygadujecie? Na którym z pilotów widać podczerwień? Mam kilka i choćbym nie wiem jak się wpatrywał (nawet w nocy) to nie widzę, tu cytat, "czerwunom ploswiate". Zgadzam się, tylko z tym, że w diodzie wysyłającej podczerwień, widać po podłączeniu jej do napięcia stałego, plamkę czerwieni w środku.

• #21 18 Gru 2006 11:48
    cukras
    Poziom 17  

Bardzo dobry pomysł z radiem na paśmie AM-działa wyśmienicie,natomiast na LW nie działa(a ktos wyzej mówił że na długich działa-ot ściema).Sprawdziłem też na telefonie z aparatem-loux sprawa nie trzeba nic innego chociaż TSOP1736 smiga aż miło.
    pozdro

• #22 18 Gru 2006 12:13
    Przem188
    Specjalista EDA

W dobie, gdzie prawie każda komórka ma fotoaparat, sprawdzenie dziąłania choćby diody w pilocie już nie jest problemem. Przy odrobinie wprawy można poznac typ zastosowanej transmisji.

• #23 18 Gru 2006 14:08
    jegrus
    Poziom 12  

Nie każdy ma komórkę z aparatem. :D

• #24 07 Kwi 2007 18:57
    KACZOREK
    Poziom 20  

a ja po prostu wymontowałem odbiornik ze starego telewizora bo był to kompletny modulik z 3 końcówkami i podłączyłem do niego zwykłą diodę LED i działa znakomicie

• #25 09 Kwi 2007 14:33
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Nie za póżna ta odpowiedż?