Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

porównanie dwóch 18 calówek

SILVER SOUND 23 Paź 2004 00:35 8442 42
  • #1 23 Paź 2004 00:35
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam kolegów
    Zapewne , każdy z was, mając do wyboru kolumne przyzwoicie grająca o objętości, oczywiście jak najmniejszej, woli taka, od kolubryny o objętości 500 - 700 Litrów
    Załóżmy, że 100 litrów to jest to ( ok 60 cm x 55 cm x 40 cm), obudowa typu bas refleks.
    Przedstawie wam symulacje dwuch 18 calowych głośników, i wytłumaczę różnice.
    Jednym z ważniejszych współczynników opisujacych dobrą, powtarzam DOBRĄ, kolumne jest wspólczynnik QTC.
    Powinien byc jak najmniejszy, najlepiej ponizej 0,7, w okolicy 0,5. Gwarantuje to bardzo dobra odpowiedż impulsowa, czyli szybki nie podbarwiony dźwięk.
    Kolor czerwony przedstawia symulacje charakterystyki w takiej obudowie głośnika 18 TBX 46 firmy B&C. Jak widać, jest to prawie "wzorcowa" charakterystyka, nie barwiąca żadnego zakresu częstotliwości. Wspólczynnik QTC = 0,56.
    Kolor pomarańczowy przedstawia symulacje w takiej samej obudowie głośnika eminence KILOMAX 18. Jak widać głośnik ma tendencje podbarwiać zakres 65 - 90 Hz o ok 4 - 5dB, a jego QTC = 1.03, dużo przekracza normę 0,7 przyjeta jako dopuszczalną.
    Tak duży wspólczynnik QTC swiadczy o bardzo kiepskim przetwarzaniu impulsów, a kolumne z tym przetwornikiem można smiało nazwać "buczydłem".
    Oba głośniki sa w bardzo podobnej cenie, ale B&C ma ta przewagę, że nie ma naszym rynku podróbek tych głośników, natomiast większośc oferowanych eminence pochodzi z chin.....lub jest montowana na cińskich komponentach w kraju.
    Sa na tym forum ludzie, do których nie docieraja żadne argumenty, nawet takie, że czołowi producenci światowi, a do nich zaliczam, MACKIE, TURBO SOUND, i innych z USA, mając do dyspozycji tańszy rodzimy głośnik Eminence, przepłacaja i sprowadzaja z europy, RCF-y ( teraz nawet kupili całą fabrykę), B&C, a jak już "miejscowe", to Mc Cauley, i swojej produkcji, jak to czyni JBL, czy E-V, a nie códa eminence.
    Jakoś żadna z tych wiodących firm nie masturbuje się jak kolega z łodzi, głośnikami eminence....Bo oni wybieraja to co dobre, nawet za wyzszą cenę. Ja aprezentuje podobną filozofię, i na takim poziomie staram sie wam podpowiadać, dążąc do jakości, a nie do "kiepskości" , porównując to ze znanym serialem.
    Wracając do kolumn, nie sztuka zbudować monstrum walące po bebechach.....na czterech 15 calowych głośnikach, a niewielką paczke robiącą "swoje", grającą żywym dźwiękiem, oddającym jego każdy szczegół.
    Porównałbym to do przyjęcia gdzie, o wytworności jego, nie może być wykładnikiem ilość tac z kanapkami, gdzie na jednym sa z kawiorem, a na drugim 10 razy więcej ....ale z pasztetową....
    Ludzie , którzy nie zwracaja uwagi na takie, jak przedstawiłem aspekty pracy głosnika, sa zwolennikami "pasztetowej" na przyjęciu, a i wam swój"wyrafinowany" smak chca zaimputować.
    jk

0 29
  • #2 23 Paź 2004 12:27
    toadi
    Spec od akustyki

No tak ele eminence kilomax to nie glosniki do kolumn b-r nadaja sie one ale do wszelakich obudów tubowych do b-r lepiej do symulacji w tym poróznaniu bylo by glosniki z serii magnum wiec ten agument do mnie nie przemawia :) pozostaje przy eminence ale nie wszystkich modelach.

A moze podasz laskawie strone dystrybutora na polske glosników B&C ??

0
  • #3 23 Paź 2004 13:19
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

toadi napisał:
    No tak ele eminence kilomax to nie glosniki do kolumn b-r nadaja się one ale do wszelakich obudów tubowych do b-r lepiej do symulacji w tym poróznaniu bylo by glosniki z serii magnum wiec ten agument do mnie nie przemawia :) pozostaje przy eminence ale nie wszystkich modelach.

A moze podasz laskawie strone dystrybutora na polske glosników B&C ??

Witam
    Chciałem zauważyć iż do każdego rodzaju obudowy parametry T-S sa podstawą wyliczeń. Zastosowanie takiego głośnika jak kilomax do tzw odwrotki niesie zatem za soba takie same konsekwencje jak zastosowanie w każdej innej obudowie, gdyż bazą wyliczenia dobroci całkowitej , jest zawszwe Qts głośnika, a to w przypadku eminence jest tragiczne( jak za taka cenę)
    Obudowy typu odwrotka maja dość małą komorę sprężania, więc tym bardziej wymagaja głośników wysokiej jakośći. Dziś właściciele nagłośnień profesjonalnych wyzbywaja sie odwrotek, czego przykładem jest oferta kilkunastu sztuk takich skrzynek na allegro ( MAR- KAN), bo zwiększyły sie wymagania, zarówno słuchaczy, jka też artystów, i samo głośne walenie nie jest oznaka jakości nagłośnienia.
    Poza tym w mojej miejscowości jest mój kolega stolarz, który robi obudowy dla POL AUDIO, i innych producentów, ostatni raz robił odwrotki 3 lata temu, i to dla jakiejś kapelki.
    Ostatnio robiliśmy obudowy dla lubelskiej firmy AUDIO SYSTEM ( 120 kW!!!!) - żadnych odwrotek.....i ani jednego głośnika eminence...tylko precision devices i B&C, więc jak myslisz że gościu który kilka lat spędził w USA i kanadzie jako akustyk, wywali kilkaset tysięcy złotych na gówniane głośniki????tym bardziej że eminence miałby taniej...Myslę ze za bardzo wierzycie w reklamie i pseudoopinie pseudofachowców.
    W porównywalnej gabarytowo obudowie da sie zrobić kolumnę na 2 sztukach 18 cali, grająca o pól oktawy niżej od odwrotki, o klasę lapszym dźwiękiem. Oczywiście sprawnośc takiej jset o 3-4 dB mniejsza, ale za to moc 2 razy większa, co praktycznie równoważy oba rozwiązania.
    Ładując przestarzałą konstrukcje głośnika, do przestarzałej obudowy, mamy co??? ŁUBUDUUUUBU....
    Stronka B&C www.bcspeakers.com

Reklamowanie firm i osób TUTAJ jest zabronione
    PICIA

skasowano dane

0
  • #4 23 Paź 2004 15:30
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

To znaczy tak... trzeba by bylo samemu wszystko pomierzyc na dobrym sprzecie i w odpowiednim miejscu - zeby wiedziec napewno co i jak. Nie ma jednak powodow watpic w podane parametry glosnikow w. wym. Eminnenca i PD (wystarczy zajrzec do tematu "Tuba niskotonowa - niezobowiazujacy eksperyment" , w ktorym zamiescilem tlumaczenie wypowiedzi pewnego milego pana, ktory akurat uzywa PD z powodzeniem, jak twierdzi - sa linki tam - a wlasnie widze, ze tez go podales) - co to znaczy przestarzala? Pare lat to jest przestarzale??? Nie zmienilo sie od tego czasu wiele w tej dziedzinie, poza tym skad wiesz, ze to co ten gosc tam prezentuje (poza HD15) gra beznadziejnie - mysle o tubie pod PD1850? Po samym projekcie? - dowody.

Jesli chodzi o najbardziej niepewny parametr - moc ciagla - to przeciez nie ma sensu klocic sie o normy i wynikle stad roznice, wystarczy wziac poprawke na pewne sprawy - m.in. na to, ze nie sluchamy sinusoidy!

Co do samych tub - samo Qts to tutaj nie wszystko. Bardziej patrzylbym na B*l, Mms, Cms, dobroc elektryczna i przede wszystkim wychylenia, niz na sama calkowita - ona jest potrzebna do liczenia BR. Kilomaxy sa czysto tubowe - nie projektowano ich do pracy w BR ani zamknietej, pasmowoprzepustowej itd, bo prawdopodobnie nie wyrobilyby z wytrzymaloscia mocowa mimo duzych wychylen - wzgl. ogromnych mocy znamionowych.

O co mi chodzi? Przede wszystkim o to, zeby nie wywolac jalowej dyskusji, gdzie bedziecie rzucac na siebie miechem znowu - jak sie zjawi Eqt. Popierajmy wszystko konkretnami.

Bardziej wiargodna jest w kwestii przetwarzania matematyka (przynajmniej na poziomie natezen, impulsu, efektywnosci), niz czyis tam sluch. Wiadomo, ze nieraz na brzmienie wplywaja niuanse niewychwytywane na wykresach przetwarzania - z pozoru podobne wykresy, a jedno gra lepiej niz drugie i jest to oczywiste... Ale porownujac nat. w funkcji czest. czy odpowiedzi impulsowe, char. kierunkowe - wykresiki.

Silver Sound - wiem o co Ci chodzi i co chcesz podkreslic, ale spokojniej... ;)

To co, robiliscie wszystko na BR, szostej BP, czy na zamknietej (gosc musial wydac 2 - 3 razy tyle pieniedzy na glosniki, zeby osiagnac to samo nat.)? To nie tylko kwestia natezenia - tuba osiaga wieksza skale dynamiki. Mowie o dobrze wykonanej tubie.

0
  • #5 23 Paź 2004 17:09
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Akurat to co robiliśmy, to to co teraz najczęściej jest używane, kopia MTL elektro voices, zarówno na 2 szt 15 calowych, gdzie poszły RF-y, jak też na 2 szt 18 cali, gdzie poszły TBX. Sa to paczki ciśnieniowe, a wybranie akurat tych rodzajów obserwuje i u polanowskiego, i i nnych nagłośnieniowców, Nie doczytałeś, nie neguje że odwrotka jest najsprawniejszą kolumna basową, ale jak wiesz w przyrodzie nie ma nic za darmo...za sprawnośc zapłacone jest jakością dźwięku, Przed wyborem optymalnego wyboru paczek na bas były prowadzone "przesłuchania", a jako "przedstawiciel" odwrotek służyła kolumna tego typu firmy CERVIN VEGA ( oryginał). Pierwsze nastawienie podobne było do 'taniośći" czyli odwrotek, ale jesli nawet ja słyszałem ułomnośc tych paczek w porównaniu z MTL E-V, to co mówić, o gościu co był kilka razy jednym z realitorów dźwięku w OPOLU......
    O wyborze takiej ( z bulem serca, bo droższej) wersji zdecydowała jakość dźwieku.
    Prametry wymienione przez ciebie sa potrzebne i ważne, ale najważniejszym opisującym odpowiedź impulsową jest QTC, a ta odpowiedź odpowiada, czy mamy "buczydło" czy szybki bas, oddający każdy szczegół. Moje doświadczenia wynikja z realizacji dźwięku na zywo, bo w dyskotece nie bardzo można takie niuanse usłyszeć. I nie jest tak iż nie lubię głośników eminence, poniewaz nie jestem przedstawicielem jakiejkolwiek firmy, wybieram najlepszy głośnik w tym samym zakresie ceny, do danej konstrukcji, nie tylko po parametrach, ale i z empirycznych doświadczeń. Wielu dyskutowało na tym forum o precisio devices, czy B&C, ale niewielu miało okazja poruwnywać te głośniki w różnych rodzajach obudów, ja miałem to szczęście.
    jk

0
  • #6 23 Paź 2004 17:35
    tomaszo

Jesli do dyspozycji sa dosc duze pieniadze i nie trzeba oszczedzac - to napewno tuba nie jest jedynym, najlepszym wyjsciem...
    Moglbys podac nieco wiecej szczegolow konstrukcyjnych "paczek cisnieniowych"?

0
  • #7 23 Paź 2004 18:50
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

tomaszo napisał:
    Jesli do dyspozycji sa dosc duze pieniadze i nie trzeba oszczedzac - to napewno tuba nie jest jedynym, najlepszym wyjsciem...
    Moglbys podac nieco wiecej szczegolow konstrukcyjnych "paczek cisnieniowych"?

Witam
    Przedstawiam schematyczny rysunek takiej paczki, MTL firmy ELECTRO VOICES, jest inaczej zbudowana, ale zasada działania taka sama, a na tej kostrukcji łatwiej mi wytłumaczyć. Nie zaznaczyłem wszystkich szczegółów konstrukcji, aby nie "zagmatwać". Jak widać głośniki sa ulokowane w czymś co można nazwać krutką tubą, komora sprężania. W zależnośći jak ta komora wygląda, uzyskuje sie różna efekty. Doświadczeni konstruktorzy wiedzą jak zastosować kształt jej, aby uzyskać potrzrebny efekt, zmniejszając kąt, zawęża sie pasmo górne, ale zwieksza skuteczność.
    Ja bym to nazwał "zawężaczem kąta promieniowania", reszta to klasyczny bas refleks, o dużej powieżchni, odpowiadającej 50 - 80 % powieżchni czynnej głośników.

0
  • #8 23 Paź 2004 19:57
    eqt
    Poziom 26  

:arrow: SILVER SOUND
    1.ty [motyla noga] nie mozna porównywac dwóch (a nie dwuch) różnych głosników w tej samej obudowie.
    2.mam 18 TBX 46 akurat 2 x 18'' i w porównaniu do tuby na kilomaxach to gra bardzo lipnie. dlatego stoi tylko na odsłuchach dla DJa albo perkusisty.
    3. to co narysowałeś to firma ELECTRO-VOICE (nie elctro voices) ale ty chyba nie zwracasz uwagi na moje uwagi.
    4. twoja nienawiść do firmy emienence jest smieszna. Nie musisz jej afiszować. I tak to ci nic nie da. ogromna większość poważn6ch firm kupuje od EMINENCE. Ciekawe co myślisz o JBL... Są głosniki lepsze od Eminence ale porównanie ceny do jakości wypada niekorzystnie. Niestety. Przykro mi. Szkoda mi bardzo. Takie życie. Dlatego lepiej kupic w 90% wypadku więcej Eminenceów niż PD czy innych drogich firm. Z tego samego powodu 90% profesjonalnej produkcji swiatowej jest na Toschibach i Fairchildach a nie na Sankenach. Próbuj dalej ale i tak tego nie zmienisz.

0
  • #9 23 Paź 2004 23:49
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Kolego, dlaczego nie można porównywać???
    Bo tobie nie pasi??? bo wylezie prawda o kiepskości tego kilomaxa?
    W końcu każdy kto ma sprzet chce mieć jak najmniejsze gabarytami kolumny, a twój "pupil" musi mieć 3-5 razy większą obudowe, aby przyzwoicie zagrał....w porównaniu z tym TBX-em, ale nawet w 500 litrowej paczce, QTC tego kilomaxa będzie gorsze jak TBX-a w 100 Litrowej....( mowa o obudowie zamkniętej, lub B-R)
    To co narysowałem nie jest ELECTRO VOICE....TO jest BMS.....Polaudio, i kilku innych producentów...

Skoro masz , jak twierdzisz TBX-y, wsadź ja zamiast kilomaxów, do tych odwrotek, i porównaj między soba te kolumny...a najlepiej daj do porównania akustykom...bo tobie chyba słoń nioeco "kuku" kiedyś zrobił....

Przemilczasz skwapliwie moje argumenty, o renomowanych producentach, co nie rzucaja sie jakoś na cuda eminence do swoich wyrobów, a nie po twojej myśli wola "włochów"... wyciągając moja przypadłość, dyslektyzm, jako argument....
    Nie nienawidzę eminence, tylko udowadniam, podpierając się argumentami, że za podobne pieniadze można kupić dużo lepszy głośnik.... i tyle, a do eminence mam tylko pretensję, o nieuczciwą walkę o klienta na rynku, poprzez podawanie zawyżonych mocy przy cienkich seriach swoich głośników9( serie alfa, betai czesciowo gamma).
    Od fachowców, ci co poszukuja porady , oczekują obiektywnej oceny, i podowiedzi.
    Ja staram sie podpowiadać jak najbardziej obiektywnie, a ty wprowadzsz swoim pieniactwem zamęt, i jałowa dysputę.
    Jak już podkreśliłem, moja wiedże zweryfikowali już niezalezni fachowcy, i mam prawo oczekiwać od ludzi którzy chcą mnie autorytatywnie pouczać, tego samego.
    Dopuki tego nie uczynisz nie jestes dla mnie równym.
    Masz zatem okazję, porównawczo z moimi kolumnami zweryfikowac swoje teorie. O fakcie dostarczenia swoich wyrobów do pana Wróblewskiego nie omieszkam publicznie powiadomić szanownych kolegów, i ciebie ...
    A jeśli idzie o półprzewodniki, a w szczegółności MOS FET-y, każdy kto ma nieco wiedzy konstrukcyjnej, odpuści te trzy firmy, i zrobi na IRFP....najtaniej, i jednakowo jakościowo...
    jk

0
  • #10 24 Paź 2004 12:37
    eqt
    Poziom 26  

Cały twój temat jest bez sensu, bo nikt Cię nie prosił o porównanie, a ty zacząłes tewn temat w ten sposób, że wyjąłes dwa głosniki przez sibie wybrane i udawadniasz że jeden jest lepszy od drugiego. Kogo wogóle to obchodzi?

Ale ty jesteś smieszny człowiek. Nie sądzisz że przed robieniem takiego porównania wartobyłoby dokłądnie zapoznać się z ofertą jednego i drugiego producenta?

Proszę bardzo zamieszczam porównanie. Widzisz ten twój 18tbx46 gra paskudnie wysoko jak na 18''. Owszem jest głosny i wymaga mniejszej obudowy, ale !! to samo (+/- 0.5dB) można uzyskać w tej samej obudowie kupując kilomax 15 hahaha, który jest mniejzy i tańszy napewno o kilkaset plnów, ma podobne możliwosci mechaniaczne (raczej większe). Nikt Ci nie powiedział że 18'' służy do odtwarzania najniższych
    tonów? W takim wypadku niezbyt bogata oferta B&C staje się jescze biedniejsza.
    Reasumując w dużej obudowie 18'' kilomax18 jest lepszy i tańszy a w małej obudowie kilomax 15 jest tańszy.

No własnie skoro jesteś taki chętny do porównań to podaj detaliczną cenę 18tbx46 i kilomaxa15/18

Ps gdybym porównywał brzmienie bez spl tak jak ty to kilomax wyszedłby dużo korzystniej. Nie podawaj wykresów unormowanych do 0dB bo wsadze głosnik domowy 10'' i zagra najlepiej z wszystkich w najmniejszej obudowie. Tylko że będzie miał 89dB a to dla ciebie chyba szczegół...

"Skoro masz , jak twierdzisz TBX-y, wsadź ja zamiast kilomaxów, do tych odwrotek, i porównaj między soba te kolumny"

Po dopasowaniu tuby nie będzie znaczących różnic. Tuba wyciąga z głosnika to co chce konstruktor. Za to będzie różnica w cenie na niekorzysc, kilomax jest bardziej wytrzymały mocowo o 25% oraz mechaniacznie - bo ma większe Xmax (dłuższa cewka ale mniejsze BL) i ma potrójne zawieszenie.

"Przemilczasz skwapliwie moje argumenty, o renomowanych producentach, co nie rzucaja się jakoś na cuda eminence do swoich... "

Ja mam jednak wrażenie że ty przemilczasz moje argumenty

Np: YAMAHA,PEAVEY,HK,FENDER,MARSHAL, ROLAND, SWR, WASHBURN, BAG END,AMPEG, LINE 6... to niektórzy z oficjalnych producentów.

Zrozum wreszcie, że w handlu nie jest wcale tak że ktoś wybiera najlepszy produkt, więc daruj sobie jakieś tam przykłady. Tym bardziej że to czy produkt jest najlepszy zależy od oczekiwań, więc tak naprawdę nie istnieje globalnie najlepszy produkt.

"a do eminence mam tylko pretensję, o nieuczciwą walkę o klienta na rynku, poprzez podawanie zawyżonych mocy przy cienkich seriach swoich głośników9( serie alfa, betai czesciowo gamma). "

Już ci mówiłem że sprawę wyjasniemy jak znajdę trochę czasu. Na razie nie masz żadnych dowodów więc zamilcz, i nie krytykuj. Sam się tym zajmę, Również głosnik PD dostanę do testów.

"A jeśli idzie o półprzewodniki, a w szczegółności MOS FET-y, każdy kto ma nieco wiedzy konstrukcyjnej, odpuści te trzy firmy, i zrobi na IRFP....najtaniej, i jednakowo jakościowo... "

Na ten temat to juz wogóle chyba nie masz pojęcia. Jak ty sobie wyobrażasz zrobienie wzmacniacza w klasie H na Mosfetach? Bo ja niebardo i jescze takiego nie widziałem. Oczywicie że liczy się konstrukcja, ale bipolarne tranzystory dają większe możliwości bo są szybsze. Jak chcesz polemizować to jest świetny temat dla ciebie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=21600&highlight=vdmos

PS chyba forumowicze znają się na wykresach i WINISD? Proszę o ocenę tego porównania. mam nadzieję że p. JK poda ceny. W przybliżeniu kilomax 15 -1200
    kilomax18 - 1350
    18tbx46 zapewne 1500-1600
    (detaliczne brutto) [porównanie dwóch 18 calówek

0
  • #11 24 Paź 2004 13:44
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

""Po dopasowaniu tuby nie będzie znaczących różnic. Tuba wyciąga z głosnika to co chce konstruktor. Za to będzie różnica w cenie na niekorzysc, kilomax jest bardziej wytrzymały mocowo o 25% oraz mechaniacznie - bo ma większe Xmax (dłuższa cewka ale mniejsze BL) i ma potrójne zawieszenie.
    W B-R róznica jest taka że kilomax jest cichszy ale gra niżej (bo ma dłuższą cewkę ale mniejsze BL). Twoje porównanie jest bez sensu bo to zależy od tego czego chce osiągnąć konstruktor. To że kilomax wymga większej obudowy to nie znaczy że jest gorszy.""
    Są tacy, którzy chca miec niewielką gabarytami kolumnę, i maja do tego prawo....a jest to najczęściej kolumna typu B-R, i dla nich potrzeba wielkiej obudowy dla kilomaxa, jest jego ewidętną wadą!!!
    Porównanie jest poczynione po to aby umiejetnie dobrali sobie głośnik do takowej, i nie ponosili strat z powodu nierafionego zakupu.
    Nie każdy ma ochote na 400 -500 litrowa obudowę, a tym bardziej odwrotkę.
    Sa tacy co wolą cichszy, ale dobry dźwięk, w odrużnieniu od ciebie, skoro dla ciebie tylko GŁOŚNOŚĆ!!!jest wykładnikiem dobrego głośnika, lub obudowy. Akurat te głośniki sa bardzo podobne cenowo i mocą( trzeba brac poprawkę, na podawane moce przez eminence, bo sa zawyżane)
    Wtym przypadku 25% nawet gdyby było prawdą nie ma większego znaczenia. Pozwól kolego innym podejmować swoje decyzje, w wyborze głośnika, lub obudowy, a innym ludziom przedstawić alternatywne rozwiązania budowy, i konstrukcji kolumn.
    Jesli na jednym poziomie stawiasz yamahę, peavey-a, marshala, fendr-a czy też roland-a z MACKIE, cóz samo mówi za siebie.
    Albo twoje linki bedą merytoryczne, i takie chętnie widzę, albo omijaj z daleka moje posty, bo wprowadzasz tylko głupią dyskusję, która nie wnosi nic merytorycznego do omawianego tematu.
    PS Dopisz warunek pomiaru( minus ile???) jest te 35 Hz przy tej swojej paczce na 4 szt 15 cali. To co robisz jest takim samym chwytem poniżej pasa, jak eminence z podawanymi mocami przy swoich "blaszaczkach", i jest klasyczne dla producentów tandeciarzy, chyba nie zaliczasz sie sam do nich.
    jk
    jk

0
  • #12 24 Paź 2004 13:56
    tomaszo

Jak zawsze - .... kulturalna dyskusja.

Tylko mala uwaga - Kilomaxy nie sa projektowane do pracy w BR - to glosnki do czysto tubowego zastosowania.
    Nie ma sensu stosowanie glosnikow o mocach powyzej 600W dla 15 cali i powyzej 800W dla 18 cali w BR - bo ta obudowa nie zapewni dostatecznej wytrzymalosci mocowej - nawet przy bardzo duzych wartosciach wych. maksymalnego i liniowego.

0
  • #13 24 Paź 2004 14:11
    eqt
    Poziom 26  

:arrow: silver sound
    przeczytaj jeszcze raz mojego posta, bo odpowiedziałeś w trakcie gdy go jescze pisałem. Tak więc to co napisałeś nie odnosi się do tego co ja napisałem i jakoś nie widzę tresci. Poproszę o konkrety a nie farmazony o blaszaczkach. Nie mówimy o żadnych blaszaczkach tylko o głosnikach z aluminiowym koszem.

I pooglądaj wykresy, skomentuj i odpowiedz na pytania. I nie wciskaj mi nic o tym co kto wybiera bo to nie ma żadnego znaczenia, tzn to nie jest żaden argument.

"Sa tacy co wolą cichszy, ale dobry dźwięk, w odrużnieniu od ciebie, skoro dla ciebie tylko GŁOŚNOŚĆ!!!"

Ale ty jesteś nierozumny. Skoro zakładasz że nagłosnienie ma mieć X mocy - toyjdzie ci że kosztuje np 90.000. Jeżeli użyjesz zestawów o sprawnosci o 3dB większym i tym samym brzmieniu to jestes 45.000 do
    przodu. Pomijasz ten fakt?

Prawda jest taka że można znależć głosnik lepszy od eminence'a (nie biorąc pod uwagę ceny) szkoda tylko, że akurat nie trafiłeś. Przykro mi.

:tomaszo
    ale owszem że jest rónież dla obudowy B-R sprawdż sam, że nieżle wytzymuje mechanicznie te moce.

0
  • #14 24 Paź 2004 14:17
    tomaszo

Jesli osiaga podane przez Ciebie wychylenia, faktycznie, pociagnie.

0
  • #15 24 Paź 2004 14:22
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

tomaszo napisał:
    Jak zawsze - .... kulturalna dyskusja.

Tylko mala uwaga - Kilomaxy nie sa projektowane do pracy w BR - to glosnki do czysto tubowego zastosowania.
    Nie ma sensu stosowanie glosnikow o mocach powyzej 600W dla 15 cali i powyzej 800W dla 18 cali w BR - bo ta obudowa nie zapewni dostatecznej wytrzymalosci mocowej - nawet przy bardzo duzych wartosciach wych. maksymalnego i liniowego.

Własnie dlatego, tym co nie dokońca potrafia dobrać głośnik do odpowiedniej obudowy jest to porównanie.
    Jest wielu takich co egzaltuje sie moca głośnika, nie zwracając nawet uwagi na możliwości dzisiejszej techniki, lub kilkadziesiąt złotych mniej w cenie, i uparli sie ze sami sobie zrobia kolumnę.
    Wiesz sam, że poleca kupić kilomaxa , bo ma napisane 1250 W. Poza tym B&C nie reklamuje się prawie wcale w polsce, a warte sa te głośniki przedstawienia ludziom, w szczególności tych co chcą mieć nieco lepszą jakość od TR-ów, SF-ów, i innych cudów techniki.
    Pozatym, to co wcześniej pisałem, nie wszyscy lubią dźwiek odwrotek, wolą inne rozwiazania obudów kolumn basowych, i tam potrzebne sa inne głośniki niż kilomax, bo jak sam wiesz sa parametry mechaniczne, czy też T-S, opisujące zastosowanie głośnika do okreslonych typów obudów, ale też do oceny jakości emitowanego przez nie dźwięku, a jego parametry może sa wyśmienite do odwrotek, ale kiepściunie do innych zastosowań. Kto inny jak nie fachowcy z doświadczeniem mają przestrzec mniej doświadczonych przed złym zakupem.

jk

0
  • #16 24 Paź 2004 15:02
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

No wreszcie odkryłeć eqt swoją filozofię, duuużo "pasztetowej" za mniejsze pieniądze( 3dB/ 45 tyś zł oszczędności), cóz tak trzymaj. Teraz wiem dlaczego boisz sie porówna, lub poddać ocenie niezależnym fachowcom swoich "patentów", na tyle masz wiedzy, ze wiesz, ze nie jest to "kawior".
    Może jeszcze przedstaw symulację z 1500 litrów objętości, aby udowodnic swoje chore racje...
    Nawet w 250 litrach, skoro ich wykresy sprawnościowe się "zrównały" to nadal QTC kilomaxa = 0,78, a "włocha" wynosi 0,43 !!!!!
    Jeśli zatem idzie o jakość "amerykanin" jest pariasem....
    A obudowę 700 litrów dla jednego głośnika to tylko ty możesz sobie wymyśleć, bo nikt kto zdrowy nie zrobi tego...więc takie porównanie totalnie jest bez sensu.
    jk

0
  • #17 24 Paź 2004 15:25
    eqt
    Poziom 26  

no proszę tomaszo juz się poprawił ciekawe co powie jak zobaczy wykres kilomaxa15

:arrow: silver sound
    widzisz teraz sie juz nie wywiniesz farmazonami.
    skoro mamy teraz te same obudowy to wytrzymałosc łatwo porównać.

1. zacznijmy od dużej obudowy.
    Niestety z wielkim żalem :P musze stwierdzić że kilomax 18 ma lepsze mozliwosci mechaniczne, co za tym idzie wększą wytrzymałosc mocową. Oczywiscie na wykresie wychylenie jest większe dokładnie o tyle o ile jest głosniejszy.
    Wg nomenklatury B&C* Xmax dla porównywanych głosników wynoszą:
    18tbx46 9mm
    kilomax18 12.2mm
    kilomax15 10.2mm

*większosc firm (np JBL, B&C, Beyma, 18sound) podają Xmax przy 10% THD. Przelicznik (z tego co pamietam to własnie B&C go poadał) wynosi:
    Xmax=(HVC-HG)/2 +HG/4. Eminence podaje dokładnie (HVC-HG)/2.

2. Mała obudowa. wychylenie przy prawie identycznych charakterystykach SPL będą większe dla głosnika 15'' (o mniejszej średnicy) dla >38Hz i 1000W wynosi dla kilomax15 - 12mm a dla 18tbx46 8mm.
    (przypominam, że Winisd poodaje wychylenie p-p czyli w obie strony, wszędzie indziej mówię o wychylenie w jedną stronę)
    Co z tego skoro oba głosniki przy tak wysokim basie sobie z tym wychyleniem poradzą. Żeby nie było niejasnosci załączam charakterystykę wychlenia dla kilomax15. Kilomax 18 ma jescze dłuższa cewkę, więc również większe możliwosci do dużych wychyleń.

Może chcesz jescze podyskutoewać o jak to nazwałes odpowiedzi impulsowej... tylko ciekawe skąd ją weżmiesz....

Niestety ale to że jakies tam Q coś tam jest takie a nie inne to nie jest żaden argument, bo jak widać to Q nic nie daje.
    Wybacz, ale nie smakuje mi twój kawior , a poza tym smierdzi drożyzną.

0
  • #18 24 Paź 2004 16:24
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Powinienem powiedzieć jak ty "nieuku" Jakieś tak Qtc jest dla ciebie niezrozumiałe, i niechcesz go przyjąc do wiadomości, bo wiesz ze mam rację. Jeśli nie wiesz , to do nauki nieuku...
    DOPUKI NIE PODDASZ EGZAMINOWI PRZEŁOŻENIA TWOJEJ WIEDZY NA JAKOŚĆ KONKRETNEGO WYROBU PRZEZ NIEZALEŻNYCH LUDZI, NIE JASTEŚ DLA MNIE PARTNEREM DO DYSKUSJI.
    Bleblanie o Xmax jest już z twojej strony "łapaniem" sie brzytwy, jak ten tonący, aby za wszelką cenę obronić swoje racje...
    Nie odpowiadam więcej na twoje pieniackie posty, więc pomiń sobie moje.
    Długotrwałe zajadanie się "pasztetową" tak popsuł ci korzonki smakowe, że nie jesteś już w stanie odróżnić "żarcia plebsu", od pokarmu "arystokracji"
    oczywiście akustycznej, jeśli dla ciebie QTC nic nie znaczy.
    jk

0
  • #19 24 Paź 2004 16:46
    eqt
    Poziom 26  

ty nie dyskutujesz tylko komentujesz.
    to ty zacząłes mówić o wytrymałosci mocowej używając jej jako argumentu. Niestety to też obaliłem. W twojej ostatniej wypowiedzi nie ma żadnego argumentu. No bo jakiego mógłbyś użyć skoro wszystko jest już czarne na białym.

I tu dochodzimy do jednej konkluzji. Nie masz poparcia na swoją początkową tezę, więc schodzisz na nie mające znaczenia parametry, które nie mają zadnego mierzalnego przełożenia na rzeczywistość. Poza ich obecnoscią jako liczby w katalogu. Czyli krótko mówiąc, uprawiasz typowy czarnoksiężniczy audiofilizm. To że coś jest lepsze bo jest, nie wymaga poddawania dyskusji na forum ludzi, którzy sie na tym znają.

"DOPUKI NIE PODDASZ EGZAMINOWI PRZEŁOŻENIA TWOJEJ WIEDZY NA JAKOŚĆ KONKRETNEGO WYROBU PRZEZ NIEZALEŻNYCH LUDZI, NIE JASTEŚ DLA MNIE PARTNEREM DO DYSKUSJI."

wybacz ale dopóki nie zdasz egzaminu swojej wiedzy w takich tematach jak ten to ja nie zamierzam tracić czasu i pieniędzy jakiekolwiek porównania przez niezależnych ludzi i to ty nie jeteś dla mnie partnerem do dyskusji (no chyba że zasponsorujesz).

0
  • #20 24 Paź 2004 17:08
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Jak się mówi o gościu , który nie podjął "rekawicy" Kiedys wystarczyło miano "niehonorowy", dziś zapewne dosadniej takiego gościa nazywa większośc bywalców tego forum.
    CYKOR.... reszte sobie sami koledzy wymyslcie.
    Ale jak to mówią::kundle szczekają, a karawana jedzie dalej....
    W najblizszym czasie przedstawie post związany z zagadnieniem odpowiedzi impulsowej głośnika. Wtedy sami będziecie mogli ocenić, czy jest to parametr bez znaczenia.
    jk

0
  • #21 24 Paź 2004 17:11
    tomaszo

Panowie - apeluje do Was o nie uzywanie epitetow obrazliwych w stosunku do siebie - lepiej miazdzcie sie elokwencja! Temat mialby szanse byc wartosciowy, ale tak - to tylko mowicie kazdy swoje i coraz glosniej!

Co do wykresu X Kilomaxa15 - nie wiem jakie sa warunki testu - czy w obudowie ( jesli tak to w jakiej), jaki sygnal - jesli sinusoida, to jaka czest. (chyba ze stale o podanych napieciach). Sam wykres wyglada slicznie, ale brakuje kilku danych...
    Pisales w swoim temacie, ze daja rade bez wiekszych znieksztalcen do 18mm - jesli nawet do 15mm wychylenia pewnego bedzie - to wynik wysmienity dla tej srednicy.

Patrzac czysto matematycznie :

POWINNISCIE obydwoje przedstawic wyniki pomiaru wychylenia w zaleznosci od mocy dostarczonej w funkcji THD dla danej czest. w danej obudowie - to by mnie np. satysfakcjonowalo i moznaby bylo juz mowic o jakims porownaniu mozliwosci mechanicznych, bardziej powiazanym praktycznie...
    Po samej konstrukcji ukladu napedowego Kilomaxy maja przewage jesli chodzi o wychylenia. Skok pojemnosciowy jest tutaj niewatpliwie wiekszy - ma on bezposredni przeklad na cisnienia w najnizszych rejestrach, tutaj nikt sie klocil nie bedzie. Adekwatnie mala Mms tez nie jest tutaj argumentem deklasujacym - macalem ta membrane (Kilomax 15) i nie jest wcale taka miekka. Bardziej kwestia wykonania - sam karkas i cewka moga wazyc bardzo duzo, dodatkowo sposob klejenia i rodzaj kleju itp. ma tutaj znaczenie - najlepiej jakby podawali mase samej membrany, bez cewki i karkasu. Nie mowie o technologii wykonania samej membrany.

Co do okreslen typu "kaszana" i "kawior" - jak chcecie, zeby ktos na podstawie tego wyciagal konkretne wnioski i sie dal przekonac, jak laczycie wywody z zachowaniem gowniarzy w piaskownicy?..

Powiem tak - porownywanie dwoch glosnikow w tej samej obudowie nie jest pozbawione sensu - ale jest malo praktyczne. Jesli bede chcial zbudowac konkretne urzadzenie dla konkretnego zastosowania - to nie bedzie zalozeniem glownym poj. 100 litrow, czy iles tam, tylko efekt, jaki chce uzyskac - to podstawa - w RAMACH pewnych zalozen. Jesli dla uzyskania danego efektu bede musial zastosowac obudowe o gabarytach wykraczajacych poza mozliwosci - to obarcze calosc kompromisem, albo pomysle nad innym przetwornikiem. Wybor glosnikow jest na tyle szeroki, ze w danym zakresie cenowym sa konkretne mozliwosci. Inwestowanie w jakosc - tak, ale nie, jesli nikle zyski kosztuja kilkakrotnie wiecej...

Co do samego impulsu - BR akurat sie sklada jest wolniejszy od tuby (przewaznie) - abstrahujac od brzmienia. Roznice w kwestii impulsu na poziomie 3 ms nie deklasuja, malo kto to rozrozni.
    Obydwa glosniki - mowie o 18tbx i 15AKil. w obudowie 250 litrow odpowiadaja podobnie - ale nie sadze, zeby mozna je bylo sobie przyrownywac - roznica srednic...

Kwestia brzmienia - jesliby dobrac dla kazdego odpowiednia skrzynie BR - to po samych wykresach odpowiedzi nic nie powiem na ten temat - musialbym posluchac! Nieraz sie okazalo, ze glosnik z nieco gorsza odp. impulsowa gral lepiej, niz "wykresowy" przodownik....Akurat wykresowo - Kilomaxy z uwagi na Xmax maja przewage - skok pojemnosciowy.

Jesli komus nie podoba sie brzmienie tub - nie ma wyjscia, musi kombinowac inaczej, ale wiadomo, ze w kwestii okreslonego natezenia, ktore chce uzyskac jest zmuszony podjac wieksze inwestycje.

Prosze o zalaczenie wykresu odp. impulsowej tuby na Kilo i samego Kilo w ODPOWIEDNIEJ dla neigo obudowie BR. Zobaczymy, jakie sa roznice.
    ----------------------------------------------------------------------------------
    W czasie mojego pisania juz napisaliscie po posciku - nie wiem, czy w ogole sens ma moje mieszanie sie do tej "dyskusji" - przeciez nikt tutaj nikogo nie slucha. BEZ SENSU.

0
  • #22 24 Paź 2004 17:17
    cqt
    Poziom 16  

EQT przeprowadzil te testy dla niskich czestotliwosci (sinus) a test mial chyba pokazac po pierwsze w jakich zakresach gra liniowo/nieliniowo i po drugie ile wytrzymuje bez problemu mechanicznie...

Test byl bez obudowy gdyz testowane byly zdolnosci mechaniczne

:arrow: tomaszo

Troche generalizujesz. Mowisz ze brzmienie tub moze sie komus niepodobac, lecz nie bierzesz pod uwage ze sa lepsze tuby i gorsze. Z tym ze slabych tub jest ogromna wiekszosc a wynika to z trudnosci jej konstrukcji. BR jest proste jak cep wiec i wiecej jest lepszych BRow niz lepszych tub, ale to chyba oczywiste.

Czemu nie mozna poronywac 15 i 18? Sytuacja wyglada w ten sposob ze glosniki po to robi sie wieksze zeby graly nizej, a jezeli glosnik mniejszy gra jak wiekszy to po co uzywac wiekszego?

0
  • #23 24 Paź 2004 17:19
    tomaszo

Cqt - tak myslalem, wyglada mi to (napiecia nie sa dosc wysokie) wlasnie na takie warunki. Wynik naprawde niezly.
    --------

Oczywiscie - zgadzam sie, tuba to wybitnie trudna sprawa, BR zrobi 13latek poprawnie. Nie chcialem generalizowac - mam na mysli poprawna tube, nie majaca wykresu odpowiedzi jak HD15...Ktos zawsze moze powiedziec, ze i tak woli Br, ale zalet takiej konstrukcji jest b.duzo - przede wszystkim efektywnosc - co za tym idzie i cena.

Mozna porownywac - ale porownanie w tamtym miejscu Kil18 byloby bardziej na miejscu. Jesli jednak Kil15 ma tak duze pojemnosciowe jak konkurent 18calowy...

0
  • #24 24 Paź 2004 17:28
    cqt
    Poziom 16  

tomaszo napisał:
    Cqt - tak myslalem, wyglada mi to (napiecia nie sa dosc wysokie) wlasnie na takie warunki. Wynik naprawde niezly.

Tymbardziej ze to glosnik 15"

Silver sound wspomnial ze slabo bedzie z kilomaxem z wytrzymaloscia mocowa w BR co jak sie okazalo jest nieprawda gdyz glosnik przy mocy 1000W w tym BR pracuje praktycznie liniowo ( dzieki czemu moznaby sie pokusic o podanie jescze wiekszej mocy)

:arrow: Silver sound

EQT napisal ze chcetnie jesli poniesiesz koszty. Ty chcesz testu, wiec powinienes zaplacic jelsi nie chcesz to raczej ty jestes CYKOR

Brzmienie dobrej tuby niczym nie ustepuje BR (subjektywna opinia) Bo co jest wykladnikiem dobcoci brzmienia. Jedynym objektywnym jest ch-ka SPL ( bo sluch jest najbardziej zawodnym i niepewnym odbiornikiem) a ta dla DOBREJ tuby przedstawia sie bardzo podobnie ( z tym ze kilka razy glosniej) jedyna chyba roznica jest to ze w tubie glosniejsze zwykle sa czestotliwosci okolo 100Hz. I to chyba jest glowny "problem " brzmienia, tyle tyko ze da sie go latwo poprawic zwyklym korektorem...bo po to on jest. I niech mi nikt nie mowi ze tak sie nie robi bo nawet JBL podaje ch-ki poprawione korektorem

0
  • #25 24 Paź 2004 17:37
    tomaszo

Dopisalem czesc w poprzednim poscie, nie bede powtarzal.

Powiem krotko - patrzac na wykresy i symulacje moge podac faworyta wg mnie - ale w praktyce musialbym jeszcze posluchac obydwu konkurentow danej kategorii wagowej=srednicy.

0
  • #26 24 Paź 2004 17:45
    cqt
    Poziom 16  

Moim zdaniem

Chcemy nizsze brzmienie kosztem duzej obudowy - lepszy kilomax 18
    Chcemy troche wyzsze brzmienie mala obudowa - lepszy kilomax 15

Nie rozpatrujmy tylko i wylacznie ze musi byc 18" powinnismy wziasc pod uwage co chcemy uzyskac...

0
  • #27 24 Paź 2004 18:49
    eqt
    Poziom 26  

1. nie mieszajmy tub do tego tematu. jak ktoś chce to niech założy oddzielny temat. Porównujemy B-R.

2. Wykres dla kilomaxa to zależnosć Xm od U , czyli amplitudy wychylenia od wart. skut napięcia (sinus) bez obudowy przy częstotliwosciach poniżej rezonansu np 15Hz. W skrócie jest to wypadkowa charakterystyka nieliniowosci zawieszenia i nieliniowosci układu magnetycznego. ze względu na niskie częstotliwosci można powiedzieć że jest to praktycznie zależność chwilowego wychylenia od napiecia. W obudowie charakterystyka będzie jescze bardziej liniowa, ponieważ szregowo z podatnoscią zawieszenia jest podatnosc komory , a ta druga jest liniowa. Oczywiscie w obudowie zakres napięc jest inny, bo podatnosc maleje. Ale tu chodzi o liniowosc, dokładnie jakie wyjdzie wychylenie wynika z symylacji. Tzn dokłdnie rzecz biorąc to co wyjdzie z np winisd to wychylenie, jakie miałby głosnik, gdyby był idealnie liniowy. W praktyce będzie trochę mniej a ile to już zależy od mocy i chki -wystaczy popatrzeć na wykres wychylenia.

"POWINNISCIE obydwoje przedstawic wyniki pomiaru wychylenia w zaleznosci od mocy dostarczonej w funkcji THD dla danej czest. w danej obudowie - to by mnie np. satysfakcjonowalo i moznaby bylo juz mowic o jakims porownaniu mozliwosci mechanicznych, bardziej powiazanym praktycznie... "

No przeciez masz czarne na białym. Idąc po charakterystyce kilomaxa dokładnie widzisz jakie będą zniekształcenia. Można to policzyć nawet dokładnie gdyby ktoś chciał.

3. nie możesz powiedzieć że zestaw z tą samą charakterystyką jest lepszy bo jest 18''. Program raz już uwzględnił w obliczeniach że głosnik jest mniejszy, więc nie rób tego drugi raz. zagra to, pomijając inne zjawiska, dokładnie tak samo.

4. Qts
    No cóz praw fizyki nie zmienisz. Nie można powiedzieć że głosnik o lepszym QTS ma lepszy napęd. To bzdura. Pezcież przy tym samym napędzie cewka może być krótsza albo dłuższa. Włąsnie kilomax ma podobny napęd do tego tbxa ale tbx ma krótszą cewkę (porównujemy cały czas Xmax) stąd kilomax ma mniejsze Bl , a co za tym idzie mniejsze Qts i EBP. Za to ma większe liniowe wychylenie i jak widać w praktyce to się bardziej liczy.

Ps niestety nie zamieszczę ci odpowiedz impulsowej bo nie mam skąd wziąć.

0
  • #28 24 Paź 2004 20:22
    tomaszo

Piszac o porownywaniu tych samych wielkosci mialem na mysli teorytyczna przewage glosnikow wiekszych (mowimy o gora 18 calach, dla ktorych potencjal w porownaniu do 15 cali jest/powinien byc wiekszy)...zeby bylo sprawiedliwie... Akurat w tym wypadku pojemnosciowa Kil15 jest olbrzymia, naturalnie, odpowiedz ta sama...itd. - to przeciez jest dla mnie jasne jak pochod pierwszomajowy. W tym wypadku porownanie Kil18 i konkurenta jest dla konkurenta w kilku kategoriach przegrane - mowie o symulacji! -> samo brzmienie - coz, w praktyce juz mi sie nie zdarza, zebym zostal bardzo zaskoczony glosnikiem, ktory slabo wypadl na papierze...

Przyznac trzeba, ze wykres wychylenia prezentuje sie niebywale.

0
  • #29 24 Paź 2004 22:20
    eqt
    Poziom 26  

:tomaszo
    chciałbym jescze trochę dodać do piecyka. Otóż wycylenie tego Tbxa nie będzie aż tak dużo gorsze... (każdy głosnik o tej mocy jest imponujący) ale jednak proporcjonalnie do liczb Xmax. Czyli gorsze. No ale membrana 18'' ma jak widac z symulacji mniejsze wychylenie w tych samych warunkach więc sprawa wytrzymałosci mocowej się wyrównuje (tu jest ta przewaga 18'' o której mówiłes - jak widać program to uwzgkędnił). tyle tylko że wstyd przegrać z 15'', bo jak dodamy wyrzymalsza cewkę i mniejsza cenę to nie ma wątpliwosci co do przegranej...

Kilomax i inne te lepsze głosniki, które akurat używam (nie chciałbym generalizowac od razu na całego producenta) mają ta zaletę , że zagięcie powyżej Xmax nie jest silne. Ja to uważam za zaletę.

Jest jescze jeden aspekt. Kiedyś bardzo z parametrów podobały mi sie LXy beymy. Wyobraż sobie że przy zaledwie 600W Xmax jest 9mm. Niestety. Już przy ok 14 mm wychylenie mocno sie zaginało. Ale była gorsza sprawa. Przy ok 13-15mm cewka zaczynała obcierać o nabiegunnik, a membrana się nieładnie złamywała. Troszkę mnie to kosztowało... obecnie nie przekraczam na tych głosnikach 400W. Tak czy inaczej jak dla mnie to oszustwo, głosnk estradowy powinien wytrymaywac (niekoniecznie grać) mocne wychylenia (weż chociaż częstotliwosci poniżej rezonansu w B-R.
    Wracając do kilomaxa zapas na szczelinie jest odpowiedni. No ale oczywiscie większy zapas na szczelinie = mniejszy BL, EBP itd.. praktycznie nawet jak nacisniesz membranę w jednym miejscu nawet to nie obciera.
    Jest to tez zasługa trzeciego resora...

"Troszkę mnie to kosztowało..."
    no włąsnie wiesz ile kosztuje zestaw naprawczy do kilomaxa... napewno mniej (mówię teraz w % ceny głosnika) niż B&C czy Beyma, 18sound (hehe pozdrawiam te kluby co im to naprawiam...)

:silver sound
    Tak sobie myślę, może tak byś policzył , nawiążując do tematu z QTC, tą własnie dobroć dla wersji małej obudowy 250l powyżej? I najlepiej ujawnił na forum? Może to ujawni jakąś wyższość tbxa...
    A pózniej zajmiemy sie dużą wersją?

0
  • #30 25 Paź 2004 15:49
    tomaszo

Podaje teraz wyniki symulacji dla obudow, ktore uznalem za NAJLEPSZE dla danego typu glosnika. Wreszcie porownanie bedzie w pelni sensowne - co potrafia wydusic przy zrownowazeniu wszystkich parametrow odpowiedzi te glosniki w BR?

Wszystkim wpisalem wychylenie maksymalne jako +-15mm, wszystkim podalem moc znamionowa jako 1250W.

Prosze bardzo:

- Kilomax 15 : Obudowa 150 litrow, BR strojony na 42Hz. Spadki/czest. : -6dB/35,8Hz, -9dB/32,5Hz. MaxSPL : 126,8dB/50Hz, 110dB/30Hz. Impuls : 16ms/cz. strojenia BR, ponizej i powyzej spada - 10ms/50Hz.

- 15TBX : Obudowa 100 litrow, BR strojony na 42Hz(spadek w okolicach 90 Hz maksymalnie 1,4 dB z uwagi na niska Qts i ekwiwalentna). Spadki/czest : -6dB/35,9Hz, -9dB/33,1Hz. MaxSPL: 125dB/50Hz, 110dB/30Hz. Impuls maksymalny przy cz. str. i wynosi 20ms - spada po obu stronach.

- Kilomax18: Obudowa 250l, strojenie BR na 30Hz (podbicie szerokiego zakresu odpowiedzi z maksimum przy 56Hz = 2dB, od tego licze spadki, z uwagi na calowita). Spadki/czest. : -6dB/27,9Hz, -9dB/24,1Hz. MaxSPL: 125,1dB/50Hz, 121dB/30Hz. Impuls : max 15,8ms/30Hz, potem spada w miare wzrastania czest. i rosnie w miare spadku czest (kwestia napedu) - 7,7ms/50Hz. W najnizszych nie przekracza 20ms.

- 18TBX : Obudowa 200l, Br strojony na 38Hz. Spadki/czest : -6dB/32,3Hz, -9dB/29,5 H. MaxSPL: 126,8dB/50Hz, 117dB/30Hz. Impuls : ponownie szczyt przy cz. strojenia Br wynoszacy 19ms, po obu stronach spada.

Widzicie, jakbym sobie od poczatku zadal odrobine trudu i wykonal te symulacje(a to tylko 20 minut wraz z wpisaniem i znalezieniem parametrow), nie byloby z mojej strony gadaniny zbyt wielkiej.
    Widac co sie da wycisnac - i to sa uwazam praktycznie najlepsze kompromisy jesli chodzi o obj. obudowy i strojenie - wychylenia, przy ktorych glosniki beda jeszcze graly poprawnie moga przekraczac to +-15mm, wiec wyniki nat. moga byc nieco lepsze - ale to juz malo istotne.

Wykresy opoznienia grupowego ujawniaja niezle napedy glosnikow : Kil15, TBX18, TBX15 w tej kolejnosci i troche odstajacy od Kil15 naped Kil18.

Jaki jest moj werdykt? Zwyciezca absolutnym, jesli chodzi o natezenia i zejscie jest Kilomax 18. Impuls w pasmie uzytecznym na niezlym poziomie, podbicie, o ktorym wspomnialem nie jest szkodliwe - w miare delikatne, spadek char. przetwarzania powolny.
    TBX18 ma wieksze mozliwosci w porownaniu do 15-to calowcow, ale nie jest druzgocacy.

Porownanie dwoch 15-tek udowodnilo mi, ze sa one wzglednie podobne. Obydwa zapewniaja zblizone zejscia i nat. przy 30Hz (wcale nie ogromne), przewage wyzej ma nieznacznie Kil15 - porazajace nat. przy 50Hz. Rozklad opoznienia sugeruje ich nieco inna gre - kwestia napedu.

Najlepsza relacja jakosc/cena - Kilomax15.

Silver Sound - po tych symulacjach nie widac wielkiej przewagi jesli chodzi o impuls. Przykro mi, ale moj werdykt oprzec moge tylko na podstawie tych symulacji w tej chwili - dodatkowo podeprzec patrzac na ceny.

Uwazam to porownanie za najbardziej sensowne - to sa optymalne obudowy pod wzgledem wielkosci, zapewniajace najlepsze zrownowazenie wytrz. mocowej, impulsu i zejscia - ogolniej odpowiedzi.

--------
    Silver Sound - troche sie zawiodlem - ostro sugerowales przewage Twoich przykladow, tymczasem nie moge na podstawie symulacji (ktore przy rzetelnych parametrach tez sa rzetelne) powiedziec tego samego. Pozostaje jeszcze kwestia praktyki - i tego jak te glosniki brzmia. Niestety, z wiadomych powodow nie moge sie oprzec na organoleptyce - w tym momencie jedyne dowody przedstawilem (i mam wrazenie, ze dodatkowo uprzywilejowalem Twoje przyklady jesli chodzi o wychylenia - powinienem liczyc 1,4 * wych. liniowe jako maksymalne, a przyjalem po rowno +-15mm). Cena ma rowniez bardzo istotne znaczenie.

0