Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciągle włączony komputer

23 Paź 2004 00:45 1125 8
  • Poziom 14  
    Potrzebuje sposobu aby komputer był ciągle włączony. Np. po zaniku napięcia sam się właczał. Chodzi tutaj o komputer rejestrujący nagrania z kamer przemysłowych.
    Czy zwarcie na stałe zielonego z ATX do masy jest bezpieczne?
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    zwarcie przicisku power racej ci nic nie da bo po 5 sekundach spowrotem ci się wyłączy (a pozatym na płycie którą teraz mam trzeba poczekać jakieś 2 sekundy od włączenia zasilania bo tak to mogę sobie go do bulu trzymać i nic) w nowszych płytach (nie koniecznie tych z wyzszych pułek) jest taka opcja w BIOSie jak ma się komputer zachować po zaniku zasilania i trzeba ją nastawić na "on'. Jak takiej funkcji nie masz to ja bym skonstrułował prosty genarator impulsu (choćby na podstawie ne555, czy nawet pokombinował z układem RC i przekaźnikiem dwustawnym, ale to drugie za dużo zabawy i troche po chłopsku to by wygladało)

UPDATE:
    kondensator może nie zdać egzaminu jak jest taki przypadek jak u mnie że 2 sek trzeba odczekać. (a jak sam przekaźnik ma to włączyć to nie wiem).
  • Poziom 18  
    Mógłbyś też skombinować sobie jkiegoś watchdoga (choćby na AT89C2051) i podpiąc pod RS-232 (oczywiście musi być awaryjne zasilanie do tego kontrolera) generował by impuls powodujący start kompa nie tylko po wyłaczeniu (i właczeniu) zasilania ale również jak się komp zawiesi (wgrałbyś jakieś oprogramowanie generujące sygnał na RS-a wystarczy nawet raz na sekunde). Powinno coś być na ten temat w internecie, chyba widziałem kiedyś nawet taki projekt…
    Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    ja stosuję taki starter do zasilacza ATX. Po otrzymaniu napięcia z ST BY, czeka ok 1,5 sekundy po czym zwiera zielony ;)
    Jeszcze mnie nie zawiódł ;)

lub bez ingerencji komparator napięcia power led strobujący generator zwierający przycisk power
  • Poziom 11  
    Kup mocnego ups'a i bedzie po sprawie!
  • Poziom 27  
    DezMond napisał:
    Kup mocnego ups'a i bedzie po sprawie!

Tyle ze taki ups to koszt kilkaset razy wiekszy niz zrobienie autostartu!

A moze cos takiego na jednym przekazniku. gdy nie ma pradu przekaznik zwiera zielony kabelek do masy, gdy pojawia sie 12V (komp startuje) przekaznik rozlacza zielony od masy.
    Wady: w niektorych zasilaczach czy plytach moze byc tak ze musi minac pewien czas od pojawienia sie 230V zeby mozna bylo wlaczyc kompa.
  • Poziom 14  
    Jeśli ktoś żle zrozumiał chciałem zewrzeć zielony do masy a nie power.
    Chyba skłonie się do podpowiedzi kolegi Acula tylko nie wiem czy wstawić to w zasilacz czy gdzieś indziej. Poszukam także funkci on w BIOSIE.
    Dzięki za zainteresowanie tematem :D