Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ekonomicznie korzystać z kotła Ariston Uno 24 MI EE?

17 Lut 2011 01:38 5087 12
  • Poziom 9  
    Witam!
    Od niedawna mieszkam w ok. 40 metrowym mieszkaniu ogrzewanym dwu funkcyjnym kotłem Ariston Uno z dołączonym termostatem. Mam pytanie odnośnie ekonomicznego ustawienia tego urządzenia.

Obecnie mam w mieszkaniu ustawioną temp. ok 19 stopni, a kocioł jest na 3 stopniu (z 6 możliwych). Grzejniki są maksymalnie otwarte. Przy takich ustawieniach kocioł włącza się średnio co 2 minuty na 8-10 sekund. Zaobserwowałem, że w ciągu ostatnich 24 godz. zużył ok. 8-9 kubików gazu. Wydaje mi się, że jest to dość dużo, biorąc pod uwagę ustawioną temperaturę i metraż.

Czy są jakieś bardziej ekonomiczne ustawienia dla tego kotła?
    Jakie są zależności pomiędzy ustawieniem temperatury wody na kotle, temperatury na termostacie pokojowym i stopnia otwarcia grzejników?

Pozdrawiam,
    Piotr
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Poczytaj instrukcje i będziesz wiedział jak ustawić.
    Ustaw na 5 a termostat z histerezą 2 do 3 stopni.
  • Poziom 16  
    Proponuję sprawdzić czy grzejniki są odpowiednio skryzowane.
    Zbyt wczesny powrót ciepłej wody do kotła nie wpływa dobrze na zużycie gazu.
  • Poziom 32  
    ochus napisał:
    Proponuję sprawdzić czy grzejniki są odpowiednio skryzowane.
    Zbyt wczesny powrót ciepłej wody do kotła nie wpływa dobrze na zużycie gazu.

Wyjaśnij co masz na myśli. Kryzowanie z tego co ja wiem (może niewiele) służy do rozkładu strumienia wody na poszczególne grzejniki w układzie.
    Jak to się ma do powrotu ciepłej wody ? Chodzi o fakt aby woda "wolniej" krążyła w instalacji ? (od tego jest pompa obiegowa)

Dodano po 2 [minuty]:

pitu85 napisał:
    Witam!
    Od niedawna mieszkam w ok. 40 metrowym mieszkaniu ogrzewanym dwu funkcyjnym kotłem Ariston Uno z dołączonym termostatem. Mam pytanie odnośnie ekonomicznego ustawienia tego urządzenia.

Możesz podać kwoty rachunków i ilość zużytego gazu w okresach czasu ?

Dodano po 2 [minuty]:

Piotr77777 napisał:

Co ma ustawić na 5 ? Jeśli termostat na grzejniku to lepiej go sprzedać - jest niepotrzebny.

Histereza na 2 -> 3 stopnie to dosyć sporo uwzględniając dokłądność takich sterowników (pewnie 0,5C). Co z komfortem grzania ? z 19 na 16,5C zanim się właczy ?
  • Poziom 16  
    Chodzi o to że do najbliższych od kotła grzejników dostarczana jest najcieplejsza woda a do najdalszych chłodniejsza.Chodzi o wyrównanie tej temperatury przez zdławienie grzejników bedących bliżej kotła.
    Druga rzecz to sprawa wynikająca poniekąd z pierwszej by pilnować by zgrzejnków na powrocie była woda chłodniejsza o kilkanaście stopni.
  • Poziom 32  
    Nie da się regulować na bieżąco temp. wody na poworcie - to składowa kilku nitek z róźnych grzejników.

Tu głónym problemem jest niskie zapotrzebowanie na ciepło. Będzie tak pracować. Piec taktuje.

Po prostu pomysł aby wstawić do mieszkania 40m2 piec który ogrzeje 200 m2 jest złe.
    Nie znam dokładnie tego kotła ale większość kotłów ma przedostatni stopień jako grzanie ekonomiczne.
    Termostat ustawia się np 20 C w dzień i 18 w nocy lub 21 i 19 (18)
  • Poziom 9  
    wnoto napisał:

pitu85 napisał:
    Witam!

Możesz podać kwoty rachunków i ilość zużytego gazu w okresach czasu ?

Nie znam rachunków, niedawno to mieszkanie wynająłem i mieszkam tutaj dopiero kilka dni, a z tego co wiem od dłuższego czasu stało puste. Gdy się wprowadziłem mieszkanie było wyziębione, wiec przez dwa dni nie zwracałem uwagi na pobór gazu i pracę kotła sądząc, że musi się nagrzać. Jednak po 3-4 dniach mieszkania po zmierzeniu dziennego poboru gazu wyszło mi ok 8 kubików, co wydaje się ilością dość dużą.

Nie wiem czy to ma wpływ na pracę kotła, ale jeden pokój jest w ogóle nie używany i w związku z tym grzejnik jest tam skręcony na 1. Termostat znajduje się z przedpokoju gdzie nie ma żadnego grzejnika.

wnoto napisał:

Dodano po 2 [minuty]:

Piotr77777 napisał:

Co ma ustawić na 5 ? Jeśli termostat na grzejniku to lepiej go sprzedać - jest niepotrzebny.

Histereza na 2 -> 3 stopnie to dosyć sporo uwzględniając dokłądność takich sterowników (pewnie 0,5C). Co z komfortem grzania ? z 19 na 16,5C zanim się właczy ?

W instrukcji nie ma słowa o ekonomice ogrzewania, jest tylko napisane, aby w przypadku założenia termostatu programowego piec ustawić na maksymalną moc. Aczkolwiek nie mam pojęcia jaki to jest termostat programowy, ja mam taki najprostszy z jednym pokrętłem.

Woda, która powraca faktycznie nie jest dużo chłodniejsza od wychodzącej, ale czy można coś na to zaradzić bez ingerencji w cały układ ogrzewania?

Czy ciśnienie w instalacji ma jakiś wpływ na pracę i wydajność instalacji? u mnie gdy kocioł pracuje ciśnienie wynosi ok 1 bara, a gdy gaśnie 0,7 bara.

Piotr
  • Poziom 32  
    Podejrzewam, że nic nie da się zrobić. Tzn. można ale niewiele na tym zyskasz.
    Rozwiązania

1. Dodać dodatkowy bufor do CO (inwestycja :() celem zmniejszenia taktowania. Piec będzie się rzadziej włączał
    2. Ustawić termostat kontrolujący pracę pieca na większą histerezę (odbędzie się to kosztem komfortu)
    3. Okryć szczelnie kaloryfer z tym nieogrzeanym pokoju i ustawić wyżej jego termostat - powstanie mały bufor CO :) (patrz punkt 1).

Układ cierpi na:
    - mieszkanie ma małe zapotrzebowanie na ciepło
    - mała pojemność cieplną

Gaz w tym wypadku to przerost formy nad treścią.
    Jeśli to nie będzie problem to podaj nam od czasu do czasu wielkość rachunków.
    Ustaw piec na 5 lub 6 a termostat na 20 stopni
    wnoto napisał:

3. Okryć szczelnie kaloryfer z tym nieogrzeanym pokoju i ustawić wyżej jego termostat - powstanie mały bufor CO :) (patrz punkt 1).
    .

hehe, dobre
  • Poziom 32  
    Piotrze co chcesz osiągnąć tym ustyawieniem, że termostat będzie b.często odłaczał piec ?
    Czy w takim odłaczeniu dalej pracuje pompa obiegowa ?

Z tym kaloryferem ... zawsze to kilkanmaście litrów dodatkowo do zagrzania :)

Dodano po 13 [minuty]:

=================================

pitu85 jak startuje Twój piec ? Tzn po starcie robi się coraz głośniej czy coraz ciszej.
    Pewnie to nowy piec i startuje z niskiej mocy :(
    Piec wystartuje dobije do zadanych 20 stopni a kocioł się wyłączy, pompa tez, dopiero po spadku temperatury kocioł ponownie się włączy.
    jak mieszkanie jest zimne to będzie sie często włączać, jeśli nie to rzadziej.