Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

posrednia czy filtr?

23 Oct 2004 02:48 2092 8
  • Level 11  
    Witam mam skaner 68-960 MHz . Kolega mi powiedzial ze moge odbierac satelity.. no fakt udalo mi sie odebrac i zdekodowac na komputerze ale wyczytalem cos w internecie ze im szerszy filtr albo wieksza posrednia bedzie lepiej odbierac. i ja mam takie 2 pytania:
    1. z tego co tu wklejam ktore to posrednia w moim radiu (wycinka z opisu skanera)?
    a)Frequency Coverage : 108-136.975 MHz (in 25 kHz steps)
    czy
    b)IF Frequencies : 10.7 MHz and 455 kHz
    c)Modulation Acceptance : +/-8 kHz
    2. niby jest potrzebny najepiej filtr czy posrednia 40 kHz gdzie dostane jakis schemat nato i czy ten schemat sie wpina bezposrednio pomiedzy gniazdem anteny a gniazdem odbiornikia? tzn. gdzies na kablu od anteny.

jezeli ktos ma chwile to moze zerknac sam na opis scanera :
    http://support.radioshack.com/support_electronics/doc46/46278.htm

jestem początkujący wiec jezeli myle te dwa pojecia to moze ktos mi wytlumaczyc ktore to ktore.
    z gory dziekuje :)
    Pozdrawiam Konrad
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 32  
    Pośrednia w twoim radiu to
    IF Frequencies : 10.7 MHz and 455 kHz
    Jeśli chodzi o szerokość pośredniej to nie do końca prawdą jest, że im szersza pośrednia tym lepszy odbiór. Jeśli pośrednia będzie za szeroka to wtedy odbiornik przestanie być selektywny tzn. może odbierać kilka stacji naraz. Jeśli Twój odbiornik, jak wynika z opisu ma krok przestrajania 25kHz to pośrednia nie powinna przenosić szerszego pasma niż te 25 kHz. Zawężenie czy rozszerzenie pasma częstotliwości pośredniej można dokonać tylko przez ingerencję wewnątrz radia. Z kolei wyższa, lub niższa częstotliwość pośredniej ma wpływ na odbiór tzw. częstotliwości lustrzanych. Między gniazdem anteny a odbiornikiem wpina się np. wzmacniacze do poprawy odbioru słabych sygnałów, lub filtry redukujące zakłócenia pochodzące z innych pasm. Sądzę że producent tego skanera świadomie wybrał takie częstotliwości pośrednie kierując się z jednej strony jakością odbioru, a z drugiej ceną.
  • Level 11  
    Witam.
    Czyli w moim przypadku.. ze zabradzo sie nieznam dobrym rozwiązaniem bedzie zakupienie lub zrobienie wzmacniacza antenowego.. bo do wewnatrz radia nawet niezagladam bo cos jeszcze popsuje :) a co do tych filtrow mogl bys dac jakis link pokazujacy albo opisujacy taki filtr ?
    z gory wielkie dzieki za za pomoc
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 38  
    Przypuszcza, że nastąpiło nieporozumienie. Przeczytałeś w internecie, że im szersza pośrednia tym lepszy odbiór. Każde przekazywanie informacji radiowej pociąga za sobą konieczność zajmowania określonego pasma. I tak - przekazywanie mowy ludzkiej zajmuje od 2 do 20 kHz ( w zależności od jakości przekazu). Radiofonie FM zajmują 300 kHz a telewizja od 4,5 do 40 MHz. Cyfrowe przekazy (też zależy jakie) zajmują też tyle. Do odbioru więc potrzeba odbiornika o odpowiedniej szerokości. Ty masz skaner do odbioru fonii i nie masz co myśleć o filtrach czy rozszerzeniu pośredniej bo to jest, praktycznie, niemożliwe. Jeśli chcesz bez zniekształceń odbierać, dekodować i oglądać zdjęcia satelitarne (pomijam sprawy dekodowania) to powinieneś wykorzystać do tego (jako pośrednią) tyner satelitarny a jako głowicę - głowicę TV. Do tego jeszcze dochodzi sprawa demodulacji, w TV-sat jest to FM, nie wiem jaki rodzaj modulacji stosuje się w satelitarnych przekazach, które Ciebie interesują.
    Poglądowo te sprawy są przekazane w książce Krzysztofa Dąbrowskiego "Nie tylko fonia i CW".
  • Level 21  
    Witam !
    Wprawdzie Kondzio_8 wprost tego nie napisał, ale z kontekstu wnioskuję, że chodzi mu o odbiór map pogody z satelitów NOAA. W tym wypadku, rzeczywiście potrzebny byłby filtr o szerokości pasma 40 kHz - wynika to ze stosowanej w tym systemie dewiacji częstotliwości. Filtr ten musiałby być zastosowany we wzmacniaczu pośredniej częstotliwości. Samodzielna wymiana filtra w skanerze wymaga pewnych umiejętności. Dodatkową trudność stanowi fakt, że nie spotkałem się z filtrem na 455 kHz o takiej szerokości pasma, oraz to że demodulator FM zastosowany w skanerze zapewne również wymagałby ingerencji, po to by mógł prawidłowo zdemodulować sygnał o tak szerokiej dewiacji. Co do możliwości wykonania tego we własnym zakresie Kondzio_8 musi sam podjąć decyzję, ale raczej to odradzam.

Natomiast jeśli chodzi o wzmacniacz antenowy, to poprawi on czułość skanera, ale nie rozwiąże problemu związanego ze zbyt wąskim pasmem.
  • Level 11  
    Witam..
    A wiec dziekuje za wszelkie informacje.Czyli pozostaje mi odbieranie zdjec satelitarnych na tym co mam a ewentualnie zrobienie wzmacniacza antenowego...
    A jezeli bym chcial taki odbiornik na 137 mHz z 40 kHz posrednia kupic to ile by mnie to wynioslo ??
    Pozdrawiam Konrad SQ1FTK :)
  • Level 40  
    W takim wypadku proponuję na próbę zainstalowanie typowego ceramicznego filtra z odbiornika radiofonicznego w miejscu filtru pierwszej posredniej 10.7MHz i ominięcie filtra drugiej pośredniej. Jeśli zrobi się przełączanie np przekaźnikami otrzyma się możliwość odbioru zarówno NBFM jak i WFM. Doświadczony radiowiec mógłby wrzucić zamiast filtru drugiej pośredniej jednoobwodowy filtr LC.
  • Level 35  
    Za sq6ade: skombinuj jakieś zwykłe radio na FM, wylutuj filtr i tam, gdzie było jego wyjście podłącz wyjście filtru 10.7 ze skanera. Oszczędzisz sobie budowy i strojenia detektora koincydencyjnego. :D
    Co do podmiany filtru 10.7 w skanerze na radiowy.. myślę, że na oryginalnym też powinno dobrze działać, a może i nawet lepiej, bo (chyba) filtr w skanerze jest "węższy" od tego w radiu, a do odbioru satelitów nie musi być aż tak szerokie pasmo jak do radiofonii.
  • Level 21  
    shg wrote:
    skombinuj jakieś zwykłe radio na FM, wylutuj filtr i tam, gdzie było jego wyjście podłącz wyjście filtru 10.7 ze skanera. Oszczędzisz sobie budowy i strojenia detektora koincydencyjnego.

Budowy i strojenia demodulatora zaoszczędzi sobie, tylko że nic w ten sposób nie osiągnie. Do prawidłowej demodulacji sygnałów z satelitów NOAA potrzebne jest pasmo p.cz. równe ok. 40 kHz, natomiast skaner ma filtr kwarcowy na 10,7 MHz o szerokości pasma 16 kHz. W tej sytuacji nic mu po demodulatorze pozwalającym zdemodulować FM z dewiacją radiofoniczną jeśli w p.cz. filtr kwarcowy znaczną część sygnału użytecznego wytnie.

shg wrote:
    Co do podmiany filtru 10.7 w skanerze na radiowy.. myślę, że na oryginalnym też powinno dobrze działać, a może i nawet lepiej, bo (chyba) filtr w skanerze jest "węższy" od tego w radiu, a do odbioru satelitów nie musi być aż tak szerokie pasmo jak do radiofonii.

Gdyby dobrze działało (a może nawet lepiej) to nie byłoby całej tej dyskusji. :D