Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik panelowy Dimplex EPX i problem z regulacją temp.

krisker 17 Lut 2011 08:02 1638 2
  • #1 17 Lut 2011 08:02
    krisker
    Poziom 9  

Witam wszystkich z pierwszym postem na forum.

Mam problem z grzejnikiem Dimplex EPX1500 i jego sterowaniem. Konkretnie chodzi o regulację temperatury. Grzejnik wyposażony jest w elektroniczną płynną regulację z użyciem m.in. MOC3023 i BTA16 600B. Układ ma możliwość sterowania stanem "ogólnym" (wł/wył) z zewnętrznego sterownika centralnego (sterowanie kilkoma grzejnikami w domu z podziałem na strefy i godziny pracy), ale problem, z którym się borykam występuje również w pracy jako pojedynczy grzejnik.

Opis problemu:
    Podczas regulacji temperatury potencjometrem sterownika, w momencie gdy wyraźnie przekroczymy punkt włączenia/wyłączenia, regulacja działa właściwie - grzejnik pracuje, grzeje lub wyłącza się od razu. Usterka objawia się po choćby krótkiej pracy i w momencie nazwijmy to "przejściowym", czyli takim, gdy grzejnik powinien sam zmienić swój stan biorąc pod uwagę ustawienie potencjometru regulacji temperatury i aktualną wartość z termistora (jako czujnika temperatury w pomieszczeniu). Następuje w tym momencie seria włączeń i wyłączeń z różnymi częstotliwościami, "na oko" od kilku do 20 Hz. Powoduje to skokowe obciążenie instalacji i "mruganie" oświetlenia na tej fazie, na której jest grzejnik.

Wstępnie, obstawiając "w ciemno" wymieniłem ww. triaka i optotriaka, ale jak można się domyśleć z żadnym efektem. Oprócz ww. i oczywiście innych pasywnych elementów, na płytce znajduje się również układ scalony i kilka elementów SMD. Niestety nie jestem w stanie odczytać danych z tego układu - napisy są nieczytelne i zostaje tylko coś z "..FLITE..M6.1' oraz "50N620" lub "50Q620". Niektórych znaków nie jestem pewien.

Zastanawiałem się, czy znając ogólne zasady działania podobnych regulatorów temperatury/mocy/fazy można chociaż w przybliżeniu określić co może powodować taką usterkę... Grzejnik zachowywał się tak od początku.

• #2 17 Lut 2011 09:51
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Proszę wstawić dobrej jakości zdjęcia sterownika. Zachowanie wskazuje na brak histerezy, co może być spowodowane brakiem jakiegoś elementu, lub złym lutowaniem.

Pzdr.

• #3 18 Lut 2011 07:33
    krisker
    Poziom 9  

Link do zdjęć:
    Link

Miniatury:

Trzy kondensatory elektrolityczne i dwie diody zenera wylutowałem w celu ew. wymiany.
    C3 i C1 mają 470uF/16V
    C5 ma 10uF/16V
    ZD1 12V (bardzo słabo widoczny nadruk, ale raczej to będzie to)
    ZD2 5,1V

Złącze z "Outami" na środku jest niczym nie zakończone (przystosowane do sterownika "lokalnego"). Czarne skręcone przewody to termistor. Niebieskie to zasilanie jednej strony grzałek. Wyjście sterownika to HD4 (czerwony przewód). Czarny przewód na złączach to sterowanie z programatora centralnego. Taśmy szare prowadzą do PCB z potencjometrem i kilkoma pasywnymi elementami SMD.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME