Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie transformatorów. Wyższy prąd

23 Paź 2004 08:18 2541 7
  • Poziom 16  
    Witam
    Czy jest możliwe jakieś połączenie transformatorów żeby uzyskać większy prąd (napięcie zostawić na tym samym poziomie).

Bo mam lampe plazmową, ale chciałbym uzyskać lepsze efekty, a do tego jest potrzebny więkiszy prąd w uzwojeniu pierwotnym trafa WN. A nie mam na tyle kasy żeby kupić sobie trafo o większej mocy (a mam za to w domu kilka traf na mniejszą moc, które chciałbym wykorzystać).

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Transformatory można łączyć równolegle (chodzi o uzwojenie wtórne) pod warunkiem, że są takie same (typ, ilość zwojów, grubość drutu, itd.) Przy takim połączeniu uzyskasz większy prąd przy tym samym napięciu. Jeśli nie będą identyczne to wtedy między uzwojeniami transformatorów popłyną tzw. prądy wyrównawcze (tak jak w równolegle połączonych bateriach o niejednakowych napięciach) które spowodują nagrzewanie się transformatorów i zamiast wzrostu oddawanej mocy, jej spadek. Nie jest to może eleganckie rozwiązanie, ale czasem stosowane, także spróbuj te transformatory połaczyć równolegle i zobaczyć czy efekt bedzie zadowalający.
  • Poziom 42  
    Witam Kolegę! Nigdy się nie zastanawiałem nad tym jak to działa, bo nie było mi to potrzebne, ale efekt chyba jest niezły, jeżeli mógłbyś zrobić fotkę i pokazać to i opisać z grubsza jak to skonstruować, to byłbym wdzięczny, u mnie z trafami nie ma problemu, to może i ja bym się z tym zabawił.
    Pozdrawiam
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Założę się, że zaraz za tymi transformatorami jest prostownik....

A skoro tak, to bez problemów możesz podłączyć tak, jak na rysunku

Jedyna wada tego rozwiązania, to to, że przy małym obciążeniu prąd pobierany jest tylko z transformatora o wyższym napięciu, ale na szczęście lampa plazmowa małym obciążeniem nie jest...

Kropkami na schemaci oznaczone są początki uzwojeń, ale tutaj to bez różnicy, bo i tak mamy prostownik pełnookresowy.
  • Poziom 31  
    A co z łączeniem traf z dwoma uzwojeniami wtórnymi?? Czy tez smialo mozna je łączyc?? Wydaje mi sie ze tak ale wole jednak sie dokladnie dowiedziec :)
  • Poziom 42  
    Witam! Jeżeli mają te same napięcia, to śmiało możesz połączyć, musisz tylko zachować tą samą fazę, bo inaczej zrobi się po prostu zwarcie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Są to dwa identyczne trafa o mocy 200W i napięciu 2X24V. Dzięki za wszystko. Pozdro
  • Poziom 30  
    korneliusz napisał
    Cytat:
    Bo mam lampe plazmową, ale chciałbym uzyskać lepsze efekty, a do tego jest potrzebny więkiszy prąd w uzwojeniu pierwotnym trafa WN.
    .
    Mnie się wydaje, że przy ustalonych parametrach uzwojenia trafo WN zasilającego twoją lampę plazmową potrzebujesz podać wyższe napięcie, po to, aby uzyskać większy prąd, a nie łączyć równolegle uzwojenia. W takim przypadku napięcie zasilające pozostanie bez zmian i w uzwojeniu popłynie taki sam prąd. Jakiś tam efekt zwiększenia uzyskasz tylko wtedy, gdy przy zasilaniu z jednego uzwojenia (trafa) układ pracuje w przeciążeniu. Tylko że to musiałoby być bardzo duże przeciążenie, co powinno skutkować spaleniem się trafo zasilającego. W każdym innym przypadku efekt będzie marny, jeżeli nie żaden.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek