Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wyciągarką za pomocą przekaźników

17 Lut 2011 10:15 8084 3
  • Poziom 2  
    Witam mam pewien problem, otóż wykonałem drzwi garażowe segmentowe podnoszone za pomocą wyciągarki YATO YT-5902 550W:

Wszystko oczywiście działa za pośrednictwem tego żółtego pilota.

Kupiłem jednak radiolinie 4 kanałową do sterowania bezprzewodowego:

Chciałem podnosić i opuszczać drzwi przy pomocy dwóch przekaźników 10A znajdujących się w urządzeniu. (2 pozostałe kanały są mi potrzebne do innych rzeczy)

Rozgałęziłem przewody wychodzące z silnika (4 przewody - zero(1), zero(2), ster_w_gore, ster_w_dol).

Niestety silnik wyciągarki nie ma siły podnieść bramy.

Rozebrałem żółtego pilota, znajduje się w nim jeden kondensator podwójny:

Kupiłem 2 kondensatory 16mikroF i 4mikroF. Połączyłem do wejścia jednego z nich zero(1) do drugiego zero(2) i połączyłem wspólne wyjście obydwu.
    Po próbie połączenia wspólnego wyjścia z kondensatorów z przewodem ster_w_gore silnik buczy.

Straciłem wiarę, że jest możliwe uruchomienie tego za pomocą 1 przekaźnika.
    Przebadałem działanie przycisku sterującego w żółtym pilocie, narysowałem schemat poglądowy z opisem:

Jak widać w jednym momencie jest zwieranych 2 razy po 2 przewody.

Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość...

Specjalistom od "google" serdecznie dziękuję...

Regulamin pkt 10.11. Linki usunąłem. [Łukasz]
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 38  
    Najpierw się dowiedz po co są kondensatory w silniku i co powoduje iż silnik rusza.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jak nie możesz dojść co i jak podłącz przekaźniki z radio linii po prostu równolegle z stykami przycisków żółtego pilota. W radio linii dla bezpieczeństwa ustaw te kanały na działanie chwilowe, tylko podczas trzymania przycisku w pilocie radio linii. I pomyśl o lepszym zabezpieczeniu wciągarki w tej aplikacji niż te fabryczne.
  • Poziom 2  
    Problem rozwiązałem, nie widziałem możliwości wykonania podnoszenia na jednym przekaźniku.

Dlatego też, podnoszenie rozwiązałem na przekaźniku dwutorowym R-15 12V i dwóch kondensatorach 4mikroF i 16mikroF.

Sygnał z centralki sterowniczej przekazywany jest na przekaźnik R-15, do którego podłączyłem odpowiednio przewody tak jak na zamieszczonym schemacie poglądowym przycisku (kondensatory natomiast podłączyłem jak na schemacie zastępczym widocznym na kondensatorze z żółtego pilota). Drugi kanał centralki wykorzystałem do opuszczania.

Szczególne podziękowania dla Ryszard49, który pomógł mi znaleźć błąd i nakierował na rozwiązanie problemu.