Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lifter - Generator HV z cewki zapłonowej

17 Lut 2011 12:00 4877 7
  • Poziom 10  
    Witam! Mam do zrealizowania projekt z fizyki (na pewien konkurs) i buduję doskonale znany na tym forum lifter. Teraz jako źródła wysokiego napięcia używam monitora komputerowego, jednakże moje plany są nieco bardziej dalekosiężne. Zamierzam bowiem dodać do mojego liftera funkcję sterowania jego lotem w trzech płaszczyznach (w przestrzeni ograniczonej długością przewodów doprowadzających). Do tego celu potrzebuję generatora WN z możliwością regulacji napięcia. Na stronie Pana Naudina odnalazłem bardzo prosty i ciekawy układ, który wpasowuje się idealnie w moje potrzeby. Jego schemat: Lifter - Generator HV z cewki zapłonowej

Zdaję sobie sprawę z ograniczeń tego układu, jednak głównie ze względu na brak dostępu do części elektronicznych i przede wszystkim brak czasu nie mam możliwości zbudowania bardziej profesjonalnego generatora.

Ad rem. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w budowie tego układu? Jakie elementy zastosować, by uzyskać najlepsze efekty? Miałem zamiar wykorzystać ściemniacz tyrystorowy, cewkę zapłonową od Fiata 126P i powielacz napięcia z telewizora Neptun. Czy taki układ będzie działał?

Będę niezwykle wdzięczny za wszelką pomoc.

PS Jeśli budowa się powiedzie, obiecuję bogatą fotorelację z lotu mojego liftera.

PpS Zdaję się, że umieściłem post w dziale "nauka" zamiast "piaskownica". Za błąd najmocniej przepraszam.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    swistak40 napisał:
    Zdaję sobie sprawę z ograniczeń tego układu, jednak głównie ze względu na brak dostępu do części elektronicznych i przede wszystkim brak czasu nie mam możliwości zbudowania bardziej profesjonalnego generatora.

Coś nie za bardzo wierzę w działanie tego ściemniacza na obciązenie złozone z kondensatora i połączonych z nim szeregowo uzwojeń cewki zapłonowej i transformatora sieciowego - obawiam się przede wszystkim problemów z wyzwalaniem ściemniacza (który musiałby być najprostszego typu z diakiem) po drugie energia rozładowania kondensatora pójdzie głównie w transformator sieciowy którego uzwojenia ma daleko większą indukcyjność od cewki zapłonowej.
  • Poziom 10  
    W takim razie inny pomysł - wykorzystanie elektroniki z lampy plazmowej jako źródła wysokiego napięcia w.cz. + do tego powielacz z TV. Są szanse na działanie?
    swistak40 napisał:
    W takim razie inny pomysł - wykorzystanie elektroniki z lampy plazmowej jako źródła wysokiego napięcia w.cz. + do tego powielacz z TV. Są szanse na działanie?

Jakieś są...

Inny pomysł - cewka zapłonowa + trafopowielacz pędzone ZVSem.
  • Poziom 10  
    A dlaczego - "jakieś", jeśli można wiedzieć? Lampy plazmowe mają małą moc, ale powinna ona wystarczyć (do liftera trzeba ok. 20W). Zbudowałbym normalny generator, gdybym miał dostęp do części - niestety nie jest to możliwe i muszę kombinować...

PS Faktycznie, moc dostępnych w sprzedaży lamp plazmowych dosłownie nie poraża. Pozostaje mi chyba tylko budowa drivera na ne555.
  • Poziom 43  
    Poszukaj w sklepie z czesciami do chinskich skuterow cewke zaplonowa typu CDI i polacz ja przez rezystor 10 omow do dowolnego transformatora 12 V. Na wyjsciu cewki daj typowy powielacz od starego TVC i masz problem rozwiazany. A jak sprzedawca nie bedzie wiedzial, jaka to, zmierz jej rezystancje omomierzem po stronie pierwotnej. Jezeli wykaze kilka, kilkanascie kiloomow, jest OK.

Dodano po 3 [minuty]:

jdubowski_to nie tak, jak sadzisz - ten uklad ze sciemniaczem i kondensatorem dziala jak najbardziej. To wlasnie jest uklad CDI (capacitor discharge ignitron):D
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź. Mam już co prawda elementy do generatora na ne555 i IRF'ie, jednakże dobrze wiedzieć, że na wypadek gdyby tamten układ nie chciał działać mogę się oprzeć na czymś innym.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    jdubowski_to nie tak, jak sadzisz - ten uklad ze sciemniaczem i kondensatorem dziala jak najbardziej. To wlasnie jest uklad CDI (capacitor discharge ignitron):D

Pokaż mi przykład układu CDI w którym obwód ładowania, kondensator, cewkę i klucz połączono szeregowo.