Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam wiedzy na temat tego urządzenia.

jahur 17 Feb 2011 13:39 1649 4
    jahur
    Level 17  
    Witam.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć do czego to służy i jak się nazywa??

Mariopi
    Level 35  
    Jest to na pewno zewnętrzny, kompandorowy (kompresor-ekspander) system Noise Reduction (redukcji szumów), przeznaczony dla magnetofonów nie mających wbudowanego takiego układu lub jako rozszerzenie posiadanego, np. Dolby A/B/C, CNRS, DNL, itp. Wykonanie i nazwa sugeruje, iż urządzenie prawdopodobnie bazuje na rozwiązaniu systemu NR typu DBX. Komercyjne użycie opatentowanego rozwiązania i zastrzeżonej nazwy DBX wiązałoby się z opłatą licencyjną dla właściciela. Bardzo możliwe, że nazwą DEBEX (DeBeX = DBX) producent (twórca) tego urządzenia ominął tę kwestię prawno-fiskalną (jak np. zrobiła to swego czasu Unitra lub ZRK, rezygnując z zastrzeżonej nazwy Dolby B, stosując opracowany w COBRESPU analogiczny system NR bez użycia tzw. "wkładu dewizowego" pod postacią opłaty licencyjnej i samych układów scalonych - pod własną nazwą CNRS).

P.S.
    1. Dobra, znalazłem źródło archiwalne - więc sprawa jest już oczywista. Przedstawione urządzenie DEBEX jest kopią DBX-a stosowanego ówcześnie w niektórych modelach "z wyższej półki" magnetofonów f-my Technics.

jahur wrote:
    A jest to coś warte??

2. Urządzenie jest tyle warte ile ktoś jest skłonny za to dać ... przecież można wystawić na licytację na którymkolwiek portalu aukcyjnym. Posiadacze, kolekcjonerzy magnetofonów zarówno kasetowych lub szpulowych mogą być tym zainteresowani. Ja osobiście nie - bo posiadam magnetofon z fabrycznie wbudowanym DBX-em+HX Pro.
    jahur
    Level 17  
    A jest to coś warte??
  • Helpful post
    jhusak
    Level 13  
    Odgrzewam temat, bo uważam, że WARTO. Niedaleko mojej uczelni był taki sklepik jakich wiele z elektroniką gadżetową, gdzie stało to urządzenie. Po długim namyśle zakupiłem je, nie było jakieś przesadnie drogie, powiedzmy na dzisiejsze jakieś 200 zł.

Urządzenie posiadam do dziś.

Powiem jedno. Jako DBX sprawuje się REWELACYJNIE! Dynamika na poziomie płyty CD, z wyjątkiem szumów na basach, które było słychać. Jednak szumy te zdejmowałem zwykłym Dolby-B, które miałem w polskim deku z softtouch.

Przy zaaplikowaniu tych dwóch NR na taśmach chromowych, efekt był POWALAJĄCY. Kasety brzmiały jak CD, a okresowe szumy przy beatach dawały taki jakby "oddech". Trzeba było tylko lekko ciszej wysterować nagranie.

Trochę gorzej sprawiały się syntetyki (np. bardzo krótkie brzmienia perkusji, gdzie układ nie zdążył zareagować).

Schemat był na tyle prosty i części ogólnie dostępne w elektronicznych sklepach, że zduplikowałem urządzenie i wbudowałem w dek. Jednak charakterystyka częstotliwościowa nieznacznie się różniła od oryginału zapewne z racji rozrzutu parametrów kondensatorów i rezystorów i nagrania brzmiały trochę inaczej na kopii.

Spróbuję w skończonym czasie wrzucić tutaj schemat tego urządzonka.
    ----- edit ------
    Jest to układ oparty na Ne571 i lm324.