Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystorowy alarm jednostrefowy

Gordios 17 Lut 2011 15:00 2084 0
 • Tranzystorowy alarm jednostrefowy

  Układ alarmu zapewnia automatyczne opóźnienie przy wejściu i wyjściu, ustawiany czas odcięcia dzwonka oraz reset systemu.
  Jeżeli budynek nie jest bezpieczny, a po włączeniu alarmu da się słyszeć dźwięk buczka, to należy wyłączyć alarm i sprawdzić, czy nie zostały gdzieś otwarte drzwi, okno, itp. Jeżeli wszystko jest już bezpieczne, to po włączeniu alarmu buczek NIE wyda dźwięku i rozpocznie się odliczanie czasu wyjścia
  Masz około 30 sekund na opuszczenie budynku i zamknięcie za sobą drzwi. Gdy wrócisz i otworzysz drzwi, zabrzęczy buczek i masz około 30 sekund na wyłączenie alarmu. Jeżeli nie wyłączysz go w żądanym czasie to włączy się syrena alarmowa i nie wyłączy się. Jeżeli budynek znajdzie się ponownie w stanie bezpiecznym, to dźwięk syreny ucichnie po 10 minutach i alarm ustawi się w stan początkowy.
  Opóźnienie wyjścia, wejścia oraz wyłączenia buczka mogą być zmieniane przez dobór wartości R4, R12 i R13. Tranzystory Q5 i Q6 zapewniają, że timery odliczające opóźnienia wejścia i wyłączenia buczka zawsze zaczną od C7 całkowicie naładowanego lub całkowicie rozładowanego – w zależności od potrzeby Jeżeli wystarczy mniej precyzyjne odliczanie odcinków czasu, to można usunąć elementy Q5, Q6, R14, R15, R16, R17, C8 i C9. Jeżeli nie jest potrzebne opóźnienie wyłączenia buczka to można również usunąć D3.
  Czułość czujnika bezwładnościowego jest regulowana przy pomocy R8. Przy ustawieniu na wartość minimalną lekkie puknięcie uruchomi alarm. Przy ustawieniu na wartość maksymalną potrzebne będzie mocne uderzenie. Jeżeli nie jest używany czujnik bezwładnościowy wtedy należy zastąpić R8 stałym rezystorem 27k. Jeżeli nie są używane przełączniki normalnie otwarte to można usunąć elementy R1, C1 i Q1 oraz należy wykonać połączenie między R2 i C2.

  Tranzystorowy alarm jednostrefowy

  Całość projektu znajduje się na http://www.circuitdb.com/show.php?cid=13

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 188, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.