Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Irda-"przedłużacz podczerwieni"

23 Paź 2004 11:36 7595 12
  • Poziom 12  
    Mam robić projek przedłużacza podczerwieni .Na razie mam pomysł żeby połączyć dwa układy TFDS 4500 szeregowo. Rxd do Txd .Albo jeden układ Rxd do Txd tego samego TFDS 4500.Które lepiej będzie działać.Może jakies lepsze pomysły ?
    Z góry dziękuje za pomysły i pomoc.
  • Poziom 27  
    Witam...
    Nie jestem pewien czy na samych TFDS da rade to zrobic (teoretycznie wydaje mi sie ze nic wiecej nie potrzeba) ale jesli juz to tylko na dwoch TFDS. Watpie zeby to dzialalo jesli zepniesz linie tx i rx tego samego ukladu, co jesli idra dziala w trybie full duplex (a raczej tak jest)? W rozwiazaniu z jednym ukladem bedziesz mogl jedynie odbierac lub nadawac w tyl samym czasie wiec full duplex odpada. Poza tym diody nadawcze i odbiorcze bedziesz mial skierowane w tym samym kierunku wiec nie bedzie to przedluzacz tylko 'lustro' ktore bedzie odbijac i troche wzmacniac sygnal...
    Zdecydowanie polecam zrobic to na dwoch tfds tak jak pisales rx1-tx1 i tx2-rx2...
    Pozdrawiam
    p.s. jak to zmajstrujesz to daj znac na forum, jestem ciekaw czy bedzie to chodzilo
  • Poziom 42  
    Czy to ma być przedłużacz do IRDA czy do pilotów zdalnego sterowania?
  • Poziom 12  
    A w pilotach zdalnego sterowania nie ma irdy? To nie będzie to samo?
    Jestem początkujący i troche sie gubie co to full duplex?
  • Poziom 27  
    W pilotach zdalnego sterowania (takich od sprzetu RTV) masz tylko nadawanie w podczerwieni okreslonego kodu ktory jest odbierany w odbiorniku RTV. Wspolne z IRDA ma tylko tyle ze tez nadaje w podczerwieni. IRDA ma transmisje dwukierunkowa. Full duplex to mozliwosc nadawania i odbierania sygnalow w tym samym czasie, tak jak w kartach LAN...
    Jesli chodzi o przedluzacz pilotow RTV to zazwyczaj jest to oparte na podczerwieni i fal radiowych.SYgnal z pilota jest odbierany i nadawany falami radiowymi a nastepnie te fale sa odbierane i wysylane spowrotem podczerwienia do odbiornika. Mozesz np sterowac zwyklym pilotem odbiornikiem ktory stoi za sciana. Gotowe urzadzenia widzialem na allegro i na www.conrad.pl
    POzdrawiam
  • Poziom 12  
    To taki przedłużacz nie mógł by odbierać tego kodu z pilota i go wysłąć co za różnica? I jeśli pilot wysyła w podczerwieni to jak te przedłużacze to odbierają falami radiowymi:?: :?: :?:
  • Poziom 27  
    Troszke sie nie zrozumielismy...
    Irda to nie tylko dioda nadawcza i odbiorcza w jednym scalaku to takze pewien standard transmisji, IRDA nie odbierze sygnalu z pilota poniewaz pracuje na zupelnie innej czestotliwosci (to tak jak by telewizorem gadac z krotkoalowcami :) ).
    Te urzadzenia o ktorych mowilem dzialaja tak:
    -wciskasz przycisk z pilota a pilot wysyla kod rc5 w podczerwieni
    -urzadzenie1 odbiera ten sygnal podczerwieni i zamienia go na sygnal radiowy (nie zmieniajac kodu) i wywyla go w 'eter'
    -urzadzenie2 odbiera sygnal radiowy z urzadzenia1 ktore znajduje sie w tym samym pomieszczeniu co obslugujacy pilota
    -nastepnie urzadzenie 2 zmienia odebrany sygnal radiowy na sygnal podczerwieni i wysyla go w strone np. telewizora

urzadzenie1 i urzadzenie2 to komplet, komunikuja sie miedzy soba droga radiowa.
    kod rc5 trafiajacy z pilota do urzadzenia1 jest identyczny z kodem rc5 wysylanym z urzadzenia2 do telewizora, w ten sposob mozemy sterowac zwyklym pilotem np magnetowidem ktory stoi w innym pokoju.

Taki przedluzacz mozna takze zrobic na kablu, po jednej stronie kabla odbiornik (jakis SFH 506 ktory ma juz wzmacniacz) a po drugiej stronie dioda nadawcza, wszystko zasilane ze stabilizatora 5V. Nie robilem tego w praktyce ale moge wyprobowac, mysle ze bez problemu bedzie chodzilo

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    To ja mam zadanko troche prostsze. Potrzebuje umieścić układ podczerwieni działający w kodzie RC5 na płytce PB-31 - to wszystko ma być podpięte do portu szeregowego - a zadanie jest takie, żeby można było zdalnie, za pomocą pilota działać coś na PCcie. Gdyby ktoś miał jakieś pomysły na taki układzik to byłbym wdzięczny. Oprogramowaniem i wszelkiego rodzaju materiałami też nie pogardze :-)
  • Poziom 2  
    Już wszystko wiem. Nie bedzie to takie trudne jak mi sie wydawało. Wielkie dzieki za odpowiedź. W razie problemów jeszcze sie odezwe.
  • Poziom 11  
    Jeszcze jedna sprawa dot. ww tematu.
    Mowa tu jest o standardzir rc5 - a co z innymi? (różniącymi się częstotliwością nośną).

Mam do rozwiązania następujący problem:
    pilot pracujący w niewiadomo jakim standardzie (małe chińskie urządzenie) i musze zapamiętać poszczególne komendy a potem je "wypuścić" na nowo (np z jakiegoś AVR'a).

Czy ktoś ma jakiś pomysł?
  • Poziom 10  
    troche wskrzeszę temat - Koledzy, potrzebuje wykonac repeater do Irdy.

Ale za chiny nie moge znaleśc zadnego schematu, czy ktos moze mi pomoc?

O co chodzi?

o transmisję kablem, układ zasilany 12-14V.

Chodzi o jego zastosowanie w samochodzie - mam pilota którym można sobie sterowac radiem np. z tylnych foteli - mozna by go wykorzystac np. przy jakimś grillu kiedy w samochodzie puszcza sie muzykę. niestety pilot jest słabiutki, a odbiornik jest w małym tunelu co praktycznie umożliwia im komunikację tylko gdy urządzenia są na wprost.

Chodzi mi o coś co bym mogł ustawic w aucie i skierowac na radio, a jego drugą stronę - czujnik wywalic np. na dach i zasilic to z gniazda zapalniczki.

Wiec zadnej komunikacji radiowej nie będzie, a wyłącznie wyłapanie sygnału pilota i przesłanie go do nadajnika przy pomocy kabla.

Help ;-)
  • Poziom 33  
    Może wystarczy zwykłe lusterko na przegubie?
    Lub dodatkowy odbiornik podczerwieni na kabelku (coś jak w radiach samochodowych Blaupunkta) podłączony bezpośrednio do radia.

N.