Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kenwood kdc w534u potencjometr?

rafi007121 18 Lut 2011 09:28 4727 16
  • #1 18 Lut 2011 09:28
    rafi007121
    Poziom 11  

Witam, mam problem z radiem kenwooda kdc w534u, po ostatnim uruchomieniu radia nagle przestało działaś pokrętło od regulacji głośności, tzn po przekręceniu w prawą lub lewą stronę radio w ogóle nie reaguje, zostało zapisane ustawienie ostatniej głośności jak wszystko jeszcze było sprawne, i z taką głośnością może jedynie grać. Pokrętło reaguje jedynie na funkcję " kliknięcia " tzn wciśnięcia go w celu ustawienia basu, balansu itp. Przypuszczenie padło na potencjometr, sądzę ze to on jest zepsuty. Może ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem? Dodam że panel ma zepsuty wyświetlacz (częsty problem w tym modelu). Czy może już całkiem padł ten panel czy jedynie potencjometr?
    Najbardziej odpowiadało by mi (jeśli to możliwe) "zmostkowanie " ścieżek na potencjometrze, i dodanie małych przełączników w celu zmiany głośności. Nie opłaca mi się oddawać radio do naprawy ponieważ planuje zakup nowego, tylko przez niedługi okres musi mi jeszcze posłużyć ;)
    Co sądzicie o tym pomyśle? Jeśli jest potrzeba to mogę wrzucić wieczorem zdjęcia rozebranego panelu i ścieżek na nim.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    Rafał.

0 16
  • Pomocny post
    #2 18 Lut 2011 10:12
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

Witam kolegę :) Tak się składa że mam takiego kenwooda tylko już w pełni sprawnego :)

Na wyświetlacz jest pewne lekarstwo. Rozbierasz radio dajesz stabilizator 5v zasilany impulsem wzbudzania z pod anteny automatycznej i podpinasz to w nogę XXXX w radiu na kości łączeniowej od panela. Nie pamiętam dokładnie który Pin da się sprawdzić ściezkami od panela przez złącze .
    Po prostu te modele miały marne przetwornice dajesz 5 v na nogę pierwszą wyświetlacza i świeci jak ta lala :) Tak się składa że mam drugi taki panel tylko że zielony i u mnie on nie wyświetla więc mogę Ci z niego sprzedać impulsator lub cały panel.`Dołożył bym fotki ale aby wyjąć te fatalne radio muszę rozbierać pół deski :/

0
  • Pomocny post
    #3 18 Lut 2011 10:12
    majster27
    Poziom 13  

Wylutuj potencjometr i zmierz omomierzem. Dowiesz się czy jest zepsuty czy sprawny.

0
  • #4 18 Lut 2011 12:56
    rafi007121
    Poziom 11  

xojciectadeuszx napisał:

Rozbierasz radio dajesz stabilizator 5v zasilany impulsem wzbudzania z pod anteny automatycznej i podpinasz to w nogę XXXX w radiu na kości łączeniowej od panela. Nie pamiętam dokładnie który Pin da się sprawdzić ściezkami od panela przez złącze .
    Po prostu te modele miały marne przetwornice dajesz 5 v na nogę pierwszą wyświetlacza i świeci jak ta lala :):/

Czyli mam poszukać ścieżki po rozebraniu panela która idzie od pierwszej nogi wyświetlacza pod kość łączeniową radia z panelem? Dobrze zrozumiałem?

0
  • Pomocny post
    #5 18 Lut 2011 13:27
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

TAK . Będziesz widział na wyświetlaczu która to ściezka bo zazwyczaj będą to dwa piny razem ząłczone. Jak byś chciał fotki to dopiero jutro.

0
  • #6 18 Lut 2011 18:22
    rafi007121
    Poziom 11  

Witam, tak jak kolega radził znalazłem stabilizator napiecia z 12v na 5v. Podłączyłem go jak na razie pod zasilacz ( nie rozbierałem radia- dużo roboty przy wyciągnięciu go z auta oraz chciałem sprawdzić czy to coś da, aby nie szukać sobie dodatkowej roboty.) Rozebrałem panel radia, znalazłem ścieżkę która idzie od złącza panela z radiem, podwójne piny, podłączyłem pod nie +5v ( po wyjściu ze stabilizatora ) i włożyłem złożony panel z powrotem do radia, i po jego włączeniu, zasilacz włożyłem do gniazdka, niestety nic to nie dało :( problem jak był tak jest, brak wyświetleń na panelu.
    Dodaj foto, może coś źle zrobiłem.
    Kenwood kdc w534u potencjometr?

Pod 1 zaznaczoną na zdjęciu podpiąłem zasilanie +5v, nic to nie dało, następnie również pod piny zaznaczone 2, jednak dalej efekt zerowy ;/

0
  • Pomocny post
    #7 19 Lut 2011 12:48
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

Na zasilanie tego wyświetlacza potrzebne jest 5v. Tylko coś mi się nie podoba w tym panelu... Wyświetlacz masz nie pęknięty? Zaraz wezmę swoje radio rozbiorę i pokaże Ci co i jak.
    Kenwood kdc w534u potencjometr? Kenwood kdc w534u potencjometr? Kenwood kdc w534u potencjometr?

Pierwszy panel od góry jest kombinowany dlatego nie wyświetla. Nigdy go nie rozbierałem bo nie był potrzebny.
    Drugi jest moj aktualnie prywatnie intymnie używany i jest ok.
    Drugie foto. Ten u góry dlubany na dole ok.
    A na trzecim jest pokazane jak ja to rozgryzłem i działa. Zrób tak jak u mnie. Jak nie zadziała masz uwalone coś jeszcze lub wyświetlacz.

0
  • #8 19 Lut 2011 13:51
    rafi007121
    Poziom 11  

Właśnie rozebrałem panel i radio, i podłączyłem identycznie jak kolega radził. Niestety nic to nie dało ;/ Wyświetlacz jak nic nie wyświetlał tak nic nie wyświetla :(
    Wyświetlacz jest cały, nie ma żadnego uszkodzenia, ścieżki wyglądają na dobre. Żadnych innych widocznym usterek nie zauważyłem.

0
  • #9 19 Lut 2011 14:00
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

A wyświetlacz delikatnie się żarzy gdy podłączysz 5 v? Jeśli tak to uwalone jest sterowanie wyświetlaczem. Jeśli nie brakuje jakiegoś napięcia.... w teorii wyświetlacz wymaga dodatniego 5v i ujemnego chyba -40. U mnie działa mimo że też mam uwaloną przetwornicę.

0
  • #10 19 Lut 2011 14:26
    rafi007121
    Poziom 11  

Nie, wyświetlacz w ogóle się nie żarzy po podłaczeniu tego napięcia. Czyli napięcie ujemne nie trzeba dodatkowo doprowadzać?

0
  • #11 19 Lut 2011 14:39
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

Najprościej naprawić przetwornicę. Scalak kosztuje około 20 zł... kiedyś gdziesś widziałem w TME.

0
  • #12 19 Lut 2011 17:27
    rafi007121
    Poziom 11  

A jak kolega sądzi, czy naprawienie przetwornicy coś da? Czy może być coś jeszcze uszkodzone? Bo właśnie myślę czy kupno nowej przetwornicy( o ile wszystko bedzie chodzić po założeniu nowej), potencjometra, plus koszty wysyłek, będą opłacalne żeby założyć do tego radia, czy lepiej dać sobie z nim spokój i kupić nowe..

0
  • Pomocny post
    #13 19 Lut 2011 18:37
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

Powiem kolego tak. Ja za swoje dałem 110 z przesyłką. Kupiłem w ciemno nastawiony na przetwornicę. Przypadkiem udało się to rozwiązać stabilizatorem. Kupić impulsator i przetwornicę trzeba będzie wydać w granicach 50 zł jeśli sobie nie poradzisz z wymiana bo poszło coś jeszcze co w trakcie może wyjść będzie nie opłacalne... Za przyzwoite radio nie trzeba płacić wielkich pieniędzy. Ja bym dal sobie na luz. Ewentualnie popróbował bym ustawić głośność jak jest za głośno i używać dalej do czasu kupna nowego.

0
  • #14 20 Lut 2011 15:13
    rafi007121
    Poziom 11  

Masz kolego rację, nie opłacalne jest już po prostu dokładanie do tego radia takich sum.. A mam jeszcze pytanie, jak wyregulować tą głośność radia? Na pewno trzeba "zmostkować" wyjścia potencjometra.. Tylko kwestia które z którym, jest w stanie coś kolega pomóc ?

Dodano po 3 [godziny] 13 [minuty]:

Właśnie wylutowałem impulsator z panelu, po podłączeniu go pod zasilacz + 12, i na wyjściu diody led, po obrocie nim wydaje implulsy.. tzn dioda przy obrocie miga. Czyli impulsator jest sprawny? nie mylę się ? bawiłem się jeszcze nim po włożeniu samej płytki do radia, i jakimś sposobem ściszyło się całkiem ;/ Teraz jest problem z podgłośnieniem. Próbowałem na wszystkie sposoby i niestety mi sie nie udało.

0
  • #15 20 Lut 2011 22:04
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

Impulsator sprawny. Nie mam schematu od tego radia i nie powiem Ci jak podgłośnić je.... skoro impulsator działa.

zaraz zaraz a Ty na panelu na złączu nie masz przypadkiem zwarcia?

0
  • #16 20 Lut 2011 23:23
    rafi007121
    Poziom 11  

przeglądałem złacze w panelu dokładnie i nie wygląda mi żeby coś zwartego było, a na co zwracać szczególną uwagę przy szukaniu zwartego elementu? Są w tym modelu radia jakieś szczególne " wrażliwe" punkty na usterki ?

0
  • #17 21 Lut 2011 18:43
    rafi007121
    Poziom 11  

Poskładałem radio, do stanu pierwotnego. Głośność udało mi się zresetować przez wyjęcie bezpiecznika, teraz są dwa punkty głośności, standardowe po właczeniu radia ( dość głośne) oraz po wciśnięciu przycisku "mute" ( dość ciche). Jak na razie musi mi to wystarczyć. Dziękuję bardzo za pomoc. Temat zamykam.

0