Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Równoległość linii - oscyloskop KR 7010

p0mian 18 Feb 2011 12:08 2890 6
    p0mian
    Level 10  
    Witam!
    Poszukuję informacji - którym potencjometrem reguluje się równoległość linii podstawy czasu w oscyloskopie KR 7010?

Czytałem instrukcję ale albo nie ma w niej tej informacji albo jest tak opisana, że nie udało mi się jej wyłowić.

W tematyce kalibracji i regulacji oscyloskopów jestem zielony, nie chcę więc posiadanego na razie rozregulować do końca kręcąc na ślepo.
    ciasteczkowypotwor2
    Level 14  
    p0mian równoległość lini względem czego?
  • Helpful post
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli nie ma potencjometru TRACE ROTATION.
    Luzujesz mocowanie lampy. Kręcąc lampą ( czasami wraz z jej ekranem) ustawiasz równoległość, dokręcasz mocowanie.
    ciasteczkowypotwor2
    Level 14  
    rubens na serwisówce z elektrody nie jest to podpisane, przynajmniej nie znalazłem. Ale wydaje mi się że kolega p0mian powinien poszukać dokąd idą przewody z cewki nawiniętej na lampie, o ile taka tam jest, nie widziałem go w środku. Zapewne będzie tam potencjometr, właśnie odpowiedzialny za obracanie obrazu. Jeśli nie, to pozostaje faktycznie przekręcić lampą. Chyba że chodzi o wadę odchylania.
    p0mian
    Level 10  
    ciasteczkowypotwor2 wrote:
    p0mian równoległość lini względem czego?

względem linii siatki.

ciasteczkowypotwor2 wrote:
    poszukać dokąd idą przewody z cewki nawiniętej na lampie

Dobra, poszukam cewki i wyśledzę potencjometr. Dzięki.
  • Helpful post
    shadow0013
    Level 34  
    W KR7010 nie ma cewki do regulacji równoległości, trzeba zrobić tak jak napisał rubens - przed włożeniem łapek do środka odłączyć oscyloskop od sieci i poczekać aż rozładują się kondensatory.
    p0mian
    Level 10  
    Dzięki za podpowiedzi - przesunięcie lampy pomogło.