Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zawieszenie kabla ethernet nad/pod liniami elektrycznymi

18 Feb 2011 12:42 3127 13
  • Level 10  
    Chodzi o ewentualne konsekwencje zawieszenia kabla UTP ekranowanego lub nie, około 0,5m od nie izolowanych lini elektrycznych, takich 230V czy 400V oczywiście. Dawno temu coś się mówiło o ewentualnym "ściąganiu piorunów" czy innych dziwnych zachowaniach
    Może to wydać się śmieszne :) owszem, ale kto pyta nie błądzi :)

A drugie pytanie to prośba o doradzenie odpowiedniego kabla do puszczenia na zewnątrz.
  • OptexOptex
  • Level 31  
    Witam

Jak na mój gust trochę mała odległość. Co do samgo kabla to dobra na zewnątrz jest skrętka w żelu z linką nośną szczególnie jak kabel ma wisieć.

--
    pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 17  
    Nie wiem jak z konsekwencjami ze strony operatora energetycznego - jakieś przepisy to normujące są ale nie chcę wprowdzać zamieszania bo dokładnie nie znam (chyba powinieneś wystąpić o zgodę do nich).
    Ściąganie piorunów - bujda (w skrętce leci napięcie rzędu kilkunastu V a jak sam napisałeś - 50 cm obok 230V-400V także ewentualnie trakcja ściągnie piorun a nie lan).
    Jedyne ryzyko to że jak piorun strzeli w słupa (a to się zdarza - tak samo jak w drzewa czy dachy domów) to może elektrostatycznie wygenerować na skrętce napięcie które zrobi krzywdę Twoim kartom sieciowym, i tutaj skrętka ekranowana nic nie pomoże, jedynie urządzenia typu net protect ale ... ilu użytkowników tych urządzeń tyle opinii.
    A co do samej skrętki - jeśli blisko trakcji - lepiej cos z ekranem - FTP/STP albo mutacje - SFTP itp. Jeśli na zewnątrz to żelowana zewnętrzna. Jeżeli odległości między punktami podwieszenia większe niż 3-4 metry to z linką nośną.
    Pamiętaj że jak zawiesisz ją przy temperaturze dodatniej żebyś zostawił trochę luzu - jak zetnie mocny mróz skrętka może się skurczyć nawet jakieś 3% ( to już jest 30cm na 10 metrach a słupy trakcyjne są z reguły bardziej odsunięte od siebie )!!
    No i przy ekranowanej - dobre uziemienie ekranu po obydwu stronach !!
    Nie będe robił kryptoreklamy co do producenta ale ja mam swojego z którego jestem zadowolony, wprawdzie nie stosuję wersji z linka tylko osobnej linki nośnej (wychodzę z założenia że zewnętrzna linka może się przydać np do pociągnięcia dodatkowych kabelków) ale obydwa rozwiązania działają.
  • OptexOptex
  • Level 10  
    Dzięki za odpowiedzi,
    co do tego przechodzenia przez linie elektryczne to sytuacja wygląda tak że, chce tylko przepuścić kabel przez drogę wzdłuż której biegną wspomniane linie, do sąsiedniego budynku(30m). Nie wiem czy muszę starać się o jakieś pozwolenie w takim przypadku.
  • Level 17  
    to że przez drogę to niestety komplikuje tylko - powinieneś dodatkowo wystąpić o zezwolenie do odpowiedniego zarządcy drogi - wieszając kabelek obnizasz maksymalną wysokość dla pojazdów przejeżdżających ! Jeżeli chodzi o zakład energetyczny - jeżeli oni by wykryli nielegalnie wiszący kabel - albo by go tylko ucięli albo przyszli do Ciebie żebyś "dał na flaszkę" i kabel się wrysuje jako inwentaryzację stanu zastanego (tak się to chyba nazywa - kilka instalacji tak "legalizowałem", łącznie z instalacją kamer cctv na ich słupach i wiszą już po kilka lat), podobna sytuacja może być z zarządcom drogi. Problem pojawi się dopiero jak pod kablem będzie coś jechało (tir albo inne wysokie ustrojstwo) i zerwie kabel- tutaj właściciel pojazdu ma pełne prawo ścigać Cię z powództwa cywilnego i dochodzić odszkodowania za szkody które wyrządził Twój kabel - kupa niepotrzebnego smrodu (od uszkodzonych anten typu cb po ... zależy co wymysli kierowca !). Ja bym się zastanowił nad jakimś radyjkiem !
  • Level 9  
    Hej ;d weź ktoś cofnij sie o temat tzn do poprzedniego , bo ja mam problem , xd plis pomozcie
  • Level 10  
    Hmm o wysokość się nie martwię, kabel pusze od komina do komina - więc bardzo wysoko, a jak by co to sie będe martwił po.
    Pytanie jeszcze o uziemienie izolacji kabla, czy jest ono konieczne? Czy wystarczy podłączyć je do uziemienia w gniazdku elektrycznym? Z obu stron są w miarę nowe instalacje elektryczne w domach, no może nie nówki ale też nie jakieś przedwojenne.
    Czy bez uziemienia ekranu będzie kabel zachowywał sie jak by nie było ekranu?
    No i kabel ekranowany rozumiem że tylko na lini przechodzącej pod liniami elektrycznymi? Dalej będą sie rozchodzić jeszcze dwie linie juz z dala od wszelkich instalacji elektrycznych ale na zewnątrz.
  • Helpful post
    Level 17  
    Kabel uziemia się przez wpięcie do urządzeń (czyli np switcha) tylko że właśnie ten switch musi być wpięty do gniazdka ze sprawnym uziemieniem ! Dodatkowe uziemienie potrzebujesz jeżeli po którejś stronie kabel będzie wpięty np do patchpanela - wtedy musisz mieć patchpanel ftp-owy i uziemiony. Generalnie chyba wszystkie urządzenia aktywne uziemiają się przez bolec.
    Co do niepodłączonego ekranu - tutaj masz wyjaśnione https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1500393.html generalnie niepodłączony działa gorzej niż w ogóle brak erkanu
  • Level 30  
    goldi11 wrote:
    Chodzi o ewentualne konsekwencje zawieszenia kabla UTP ekranowanego lub nie, około 0,5m od nie izolowanych lini elektrycznych, takich 230V czy 400V oczywiście.

Przyjmuje się, że kable mogą się bujać, mogą się urwać, mogą na nie spadać mokre gałęzie itp. Z tego powodu istnieje niebezpieczeństwo, że przez kable LAN wysokie napięcie dostanie się do mieszkania. Co może spowodować pożar lub porażenie.
    Zdecydowanie odradzam powieszenie obok siebie kabli energetycznych i kabla LAN.
  • Level 10  
    Uff troche poczytałem i mam jeszcze tylko jedno pytanie.
    Przyjmując że nie ma możliwość pożądanego uziemienia ekranu skrętki ( swiche zastosowane w sieci kosztowały po 20zl i nie mają uziemienia), no chyba że tak jak pisałem, jakoś podłączyć go bezpośrednio do uziemienia w instalacji elektrycznej budynku (co też jest nieprofesjonalne)
    Czy powinno się stosować kabel ekranowany gdy przecina tylko w jakiejś odległości linie elektryczne, tak jak w moim przypadku? Nie ma praktycznie żadnego innego styku z innymi urządzeniami elektrycznymi. Bo jeśli nie to nawet nie nie zastanawiam i kładę nieekranowany.
  • Level 43  
    Kabel nie musi być ekranowany. Jeżeli ekran to uziemienie tylko z jednej strony !!!. Bo inaczej ten cienki kabelek będzie wyrównywać potencjał dwóch domów!
  • Level 10  
    Ok, a jak wygląda sytuacja z wykorzystaniem normalnego kabla UTP nie żelowanego na zewnątrz? Po jakim czasie on się "rozpadnie", czy też straci w jakiś sposób swoje właściwości? Będzie podwieszony na lince metalowej.
    Z dwa lata wytrzyma?
  • Level 24  
    Jak wieszać to tylko na lince nośnej razem z kablem a nie na osobnych drutach.
    Zwykły kabel może nie wytrzymać nawet 4-6 miesięcy, jak na zewnątrz to tylko i wyłącznie żelowany(np. Madex).
  • Level 43  
    Zainwestuj w żelowy z linką nośną. Cena wyższa 3 razy ale masz spokój i przy tych ilościach co potrzebujesz to śmieszne koszta.