Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo Iris, standarty, Jak poprawnie podlaczyc do kamery ?

18 Lut 2011 18:53 4315 5
  • Poziom 12  
    Witam

Posiadam kamery Philipsa bw Model NR XC635/225 ( kilka szt )
    oraz
    kamery Bielski&Co bw ( kilka szt )

I jedne i drugie maja gniazdo auto Iris

Sprzet jest sprawny z demontazu , co nie znaczy ze pochodzi z jednej instalacji.
    Stad pewnie jakies problemy wlasnie, choc nie powinno ich byc???

Pytanie brzmi :
    Czy są jakies rożne standarty podlaczen wyprowadzen obiektywow w kamerach przy typowych 4 pinowych gniazdkach auto Iris ?

Obiektywy maja przeciez elektronike - co oznacza jej zasilanie i nie chce niczego uszkodzic w nich. Chcial bym zeby dzialaly w obu kamerach bez koniecznosci przelutowywania na pinach. Sa rozne i w zaleznosci od miejsca zainstalowania, jedne nadaja sie lepiej , inne mniej Stad pytanie czy jest jeden standart podlaczen , czy tez cos sie mieszalo w nimi w czasie i byly rozne , pomimo takich samych wtykow i gniazd.

Posiadam tez obiektywy z typowimi wtyczkami 4 pin auto Iris ( po 2 szt . kazdego typu )

Podlaczenia podaje z numeracja widoczna we wtyczce przy pinach od strony lutowania i od prawej gorny - gdzie jest pin nr 1.

czyli tak :

2 1

4 3

I. Ernitec F1,6/3,5mm Auto Iris TV lens ( brak typu) - 3 przewody we wtyczce przewod 2 zyly i ekran:
    1- czerwony
    2- ekran ( ziel koszulka ) ,
    3-wolny pin
    4- bialy

Ten obiektyw posiada 2 potencjometry

Ten obiektyw pracuje jak najbardziej poprawnie z kamera Bielski&Co przeslona sie otwiera i reaguje na sygnal z kamery.
    Lecz podlaczony do kamery Philips - przeslona sie nie otwiera ?

II.Ernitec TV Lens GCD-0414 1:1,4/4.5 mm 4 przewody we wtyczce
    1-czerwony
    2-zielony
    3- bialy
    4- czarny

Ten obiektyw pracuje z kamera Philips - tzn. otwiera sie przesołona , lecz jest brak reakcji na jakis sygnal z kamery ?
    Ten obiektyw podlaczony do kamery Bielski- nie otwiera sie przeslona ?

III . Ernitec 1:1,8/3.5 - 8 mm 3 przewody + ekran
    1- czerwony
    2- wolny pin
    3-bialy
    4-czarny i ekran

Ten obiektyw pracuje z kamera Philips - tzn. otwiera sie przesołona , lecz jest brak reakcji na jakis sygnal z kamery ?
    Ten obiektyw podlaczony do kamery Bielski- nie otwiera sie przeslony ?

IV. Obiektyw F1,4 / 3- 8mm brak firmy , brak typu - pisze tylko JAPAN
    tu 4 przewody

1- zielony
    2-zółty
    3-czerwony
    4- czarny

Ten obiektyw nie posiada potencjometrow

Ten obiektyw nie otwiera przslony z zadna kamera ?!

dodano 20.02.2011r.
    Po kombinacjach z przelutowaniem przewodow we wtyczce - obiektyw otworzyl przeslone z kamera Bielski - jednak nie reaguje na sygnal z kamery - by przymkac przeslone ?

Wiec jak powinno byc poprawnie i co w kazdym obiektywie podlaczone zeby dzialalo i tu i tam .

Czy Philips ma lub mial inny standart podlaczen na gniezdzie Iris , niz np . Bielski.???

Ile tych standartow jest ???

Nie znalazlem w sieci opisu do kamery Philipsa, wiec nie mam zadnego porownania czy sa w gniezdzie Iris tak samo czy tez inaczej wyprowadzone sygnaly i jakie sa faktycznie

Jezli ktos moze pomoc i dysponuje wiedza w tym temacie , to bardzo prosze o informacje.
    Byc moze taka poszerzona wiedza na ten tmat - przyda sie tez innym

pozdrawiam Interria
  • Sklep ECSYSTEM
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Prawdopodobnie masz dwie kamery z różnymi metodami sterowania przysłoną oraz obiektywy, których przysłona jest sterowana także rożnymi metodami. Te metody to:
    - sterowanie bezpośrednie (Direct Drive)
    - sterowanie sygnałem wideo (Video Drive).
    Generalnie jest to elementarz z zakresu CCTV...

Podejrzewam, że obiektyw I jest obiektywem typu VD (zapewne zidentyfikujesz ten rodzaj sterowania po dwóch potencjometrach znajdujących się na bocznej ścianie obiektywu), natomiast kamera Bielski&Co - to kamera także ze sterowaniem VD.
    Obiektywy II i III oraz kamera Philips to urządzenia ze sterowaniem przysłoną typu DD.
    Obiektyw IV: albo jest "trafiony", albo przewody są źle przylutowane. Proponuję przeprowadzić "śledztwo" przy pomocy omomierza. Materiałem "wzorcowym" mogą być pozostałe obiektywy.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 12  
    Witam

Dziekuje za informacje - lecz nie jest to takie proste przy pomocy omomierza.
    Elektronika wewnetrzna obiektywów przeszkadza i uniemozliwia takie pomiary.

Obiektywy nr I , II , III posiadaja po 2 " potencjometry " i jak widac jakos sa roznie podlaczone, skoro jedne pracuja tu a drugie tu .
    A wychodzi przez te "potencjometry"ich obecnosc - ze sa to obiektywy VD ( jak napisal kolega ) a mimo to maja najwyrazniei rozne podlaczenia we wtyczkach , skoro sie tak zachowują ( jw. ) ???

Jedynie obiektyw nr IV daje sie pomierzyc i jest on chyba wlasnie typu DD.

Metodą przełączania jego przewodow ( IV ) na wtyczce - udalo sie ze pracuje z kamera Bielski, jednak nie raguje przeslona.?

Jakos widocznie sa rozne standardy podlaczeń ( albo był kiedys inny - bo kamerki Philipsa chyba sa starsze, albo Philips stosował swoje własne standarty)
    Kamery Philips choc to przemyslowki - to nie posiadaja zadnych przełącznikow typu AGC , EE itp.
    Jedyne co posiadaja to dostepny na wkrętak "potencjometr " V-PHASE.
    Wewnatrz tez nie posiadaja ani jednego elemetu regulacyjnego !!! .
    Swietnie sprawdzaja sie wewnatrz, ale gdy patrza na zewnatrz, przez stały obiektyw. Nie stety juz przy jasnym a takze przy słonecznym dniu - jest im za jasno.!!!
    Stąd potrzeba zastosowania obiektywów z przesłoną - tylko jak to podłaczczyc ?

W sumie na kamerkach Philips bardzo mi zalezy, z dowoch powodow :

- sa o polowe krotsze niz Bielski , a rozdzielczosc maja taka samą Zajmuja mniej miejsca w obudowie zewetrznej- to dosc istotne .

- Maja mozliwosc zasilania bezpsrednio pradem stalym od 12- 24V i jeszcze lepsza opcja zasilania pradem zmiennym 50Hz od 10- 38V > to mi sympatycznie rozwiazuje problem zasialnia tych kamer i grzalek obudow 24V !

Dodam jeszcze ze obiektywy nr I - byly razem z kamerami Bielski.

obiektywy II , III , IV zostaly dokupione nie zaleznie od kamer Bielski i kamer Philips.

Ja rozumie to co kolega napisal " o podstawach CCTV " lecz system monitoringu robie na wlasny uzytek - wiec tych podstaw brak .
    Zreszta jak jest jeden standart podlaczen IRIS - to akurat ta wiedza tez nie jest az tak niezbednie potrzbna do tego , by wlaczyc odpowiednia wtyczke 4 pin w odpowiednie gniazdko 4 pin - i powinno dzialac od reki.
    Skoro tak nie jest - to oznacza ze jednak standartow jest co najmniej dwa lub wiecej.

O nie mi chodzi wlasnie i tego nie ma w elementarzu CCTV ( wspolczesnym na rok 2011 ).

Dziekuje za przydatne informacje - lecz problem nadal nie jest rozwiazany.
    Chetnie skorzystam z wiedzy Kolegi , a najchetniej z jakiesj dobrej i pelnej publikacji o CCTV ( oczywiscie po polsku ) .
    Jezeli Kolega moze cos polecic i podac link ???

pozdrawiam

PS. w pierwszym poście uzupelnilem informacje o potencjometrach przy kazdym z obiektywów.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Kamery firmy Bielski na 100% mają sterowanie Video, jak bardzo potrzebujesz informacji to skontaktuj się z ludźmi z Siemens SBT, to właśnie oni kiedyś pracowali w firmie Bielski i między innymi sprzedawali obiektywy Erniteca.
  • Poziom 12  
    Witam

Dzieki za podpowiedz, moze bedzie przydatna.

Choc nie o kamerky Bielski mi chodzi. Do nich mam obiektywy , ktore z nim wspolpracuja. Bielski byly tylko punktem odniesienia i sluzyly do sprawdzania obiektywow. Jako ze wiem jak one pracuja i mam porownanie z tymi zakupionymi obiektywami wraz z kamerkami Bielski.

Mi zalezy na poprawnej pracy obiektywow z kamerami Philips.

By reagowaly na zbyt duzo swiatla i przymykaly przeslony oraz otwieraly je gdy jest ciemniej.
    Inaczej nie da sie ich zastosowac na zewnatrz, - bo oslepna od nadmiaru swiatla.Ich automatyka , przy jasnym obiektywie , nie wyrabia sie, natomiast z iris nie pracuje przymykanie przeslony. Poza tym obiektywy III i IV maja TV Zoom, wiec sa idealne do ustwiania paramertow i wielkosci obserwowanej przstrzeni . A kamerki Philipsa wlasnie ze wgledu na znacznie mniejsze gabaryty i sposob zasilania- bardziej mi pasuja w obudowy.

Dlatego dalej temat nie jest rozwiazany dla mnie, gdyz interesuja mnie jakies dane dotyczace roznych standartow Iris, tak by zadzialaly mi te Philipsy - wiec najlepiej jakies informacje o Iris - starszych Philipsów. Tych kamer Philipsa nie znalazlem googlujac. Moze gdzis cos w sieci i jest , ale ja nie umiem do tego dotrzec.

pozdrawiam
  • specjalista-kamery przemysłowe
    W przypadku sterowania przysłoną typu DD można mówić o standardzie złącza.

W przypadku sterowania przysłoną typu VD sprawa ma się nieco inaczej - obiektywy wyposażone w ten rodzaj sterowania nie posiadały fabrycznie zamocowanej wtyczki. Kamery ze sterowaniem automatyką przysłony obiektywu typu VD miały zaś specjalne gniazdo trójzaciskowe (zasilanie, masa, sygnał sterujący wideo).
    Jeśli kamera posiadała złącze 4-stykowe do sterowania przysłoną (często posiadała także możliwość sterowania automatyczną przysłoną zarówno DD, jak i VD) - producent kamery w zestawie z kamerą dostarczał odpowiedni wtyk, a w instrukcji szczegółowo opisywał sposób podłączenia przewodów. Jednak szczerze mówiąc - były rożne rozwiązania podłączenia przewodów...

Na podstawie Twojego opisu (zmienionego i uzupełnionego) mogę stwierdzić, że:
    1.
    Obie kamery na pewno mają możliwość sterowania automatyką przysłony obiektywu VD, ponieważ mogą sterować obiektywami typu VD. To, że nie uzyskałeś możliwości sterowania w niektórych kombinacjach oznacza tylko to, że producenci kamer zastosowali rożne rozwiązania przy wyprowadzeniu synalów ze złącza.
    2.
    Nie możesz podłączyć sterowania (przewodu sterującego) obiektywu typu DD (czyli obiektywu IV) bezpośrednio do złącza sterowania kamery VD (czyli do żadnej z obu kamer). Możesz to zrobić jedynie po zastosowaniu odpowiedniego konwertera, zawierającego odpowiedni wzmacniacz zwiększający poziom sygnału wideo umożliwiając automatyczną reakcję na komendy open/close (otwórz/zamknij) obiektywu (reakcja na zmiany warunków/poziomu oświetlenia).
    Przykładowy schemat podłączenia takiego konwertera na załączonym rysunku.
    Gniazdo Iris, standarty, Jak poprawnie podlaczyc do kamery ?