Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat 3-fazowy 200A -własnoręcznie wykonany

arekd555 19 Feb 2011 15:54 36457 57
    arekd555
    Level 16  
    Schemat sterownika tyrystorow jest elektrodzie; buduję migomat na spawarce elektrodowej , str, 59, opracowanie kol.Patryk 84a ,układ wykorzystany w tym migu sparwuje sie świetnie bez zastrzerzeń. Pozdrawiam w/w kol. Układ sterownika tyrystorów był już dwukrotnie wykorzstany przeze mnie , polecam.W/w temacie są też schematy regulatorów podajników i różne ciekawe rozwiazania , polecam poczytać temat tak jak ja to robiłem.POZDRAWIAM..........
  • TespolTespol
    czdr
    Level 11  
    Witam
    Piękne urządzenie i co najważniejsze własnoręcznie wykonane. Pisze kolega, że spawał prądem 180/190 A zastanawiam się jak można tyle prądu wyciągnąć skoro zastosowane są w urządzeniu tyrystory 125A i diody 100A. Czy spawanie tak dużym prądem nie spowoduje ich przebicia?
    Pozdrawiam czdr
    munruthel
    Level 13  
    czdr - ten układ pracuje w mostku. W zupełności takie tyrystory wystarczają.
    wm56
    Level 10  
    Kol czdr

Nic im nie będzie.Dlaczego? Ponieważ zastosowany został tu transformator 3- fazowy z mostkiem także trójfazowym pół sterowalnym.Przy takim układzie prądy z poszczególnych kolumn- uzwojeń sumują się co w rezultacie daje całkowity prąd 200A tak jak to autor przyjął a zatem dzieląc te 200A przez 3 daje w przybliżeniu 66,66A na każda kolumnę.Czyli diody i tyrystory maja zapas.

Dla przybliżenia tego odsyłam kolegę do tematu gdzie dokładnie jest opisane ów zagadnienie :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic375956.html

Pozdrawiam
  • TespolTespol
    saly
    Level 32  
    Może sie upalić w pancerzu, dlatego w pistolecie są wymienne końcówki miedziane do danej średnicy drutu.
    :
    Level 19  
    W jaki sposób i czym sterujesz silnik podajnika ? Zrobiłeś hamowanie silnika albo regulację wolnego końca drutu ?
    Prąd w uchwycie włączasz stycznikiem na zasilaniu transformatora, czy tyrystorami w mostku ?

Szkoda, że nie wrzuciłeś schematu, chociażby blokowego, nie musiał bym pytać.

PS. Nie spaw, a spoina.
    smoczek9
    Level 15  
    Quote:
    Dzieki za cenne uwagi;faktycznie brak jest zapięcia na butlę jest to potrzebne zapomnialem o tym napisać, szpula drutu 15kg też by się zmieściła po małych przeróbkach,jest to sprzęt do wykorzystania amatorskiego takie miałem plany.Zabezpieczenie elektroniki owszem , można to osłonić, myślałem o wydzieleniu jej na tym polu od reszty.POZDR...

Tutaj muszę się wtrącić do amatorskiego zastosowania są migomaty w marketach po 1000PLN z specyficznymi oznaczeniami 160A - 10% 70A - 80% .To co ty zrobiłeś dało by radę przy małej produkcji .Słowa uznania co do wykonania bardzo mi się podoba a szczególnie koszty jego powstania .Jeszce jedno pytanie przy okazji w migomacie mam podane zużycie CO2 8-10L nie mam rotametru, jakie powinno się ustawić ciśnienie na drugim zegarze żeby było optymalne i wystarczyło do prawidłowego spawania .
    arekd555
    Level 16  
    Witam.. Nie wiem jak się ma ciśnienie gazu do przepływu , ja mam reduktor na drugim zegarze jest skala przepływu gazu i tam ustawiam 8 -10 L / min to wszystko. Pozdrawiam...
    grzegorzbr2
    Level 14  
    Zasilanie drutu w migomatach jest podłączone przy podajniku i połączone z końcówką w uchwycie, za pomocą plecionki miedzianej w przewodzie roboczym

Dobra rada- przy braku , lub uszkodzeniu manometru roboczego[drugiego] zaczynamy od ustawienia minimalnego przepływu gazu i zaczynamy spawanie, ustalając przepływ gazu tyle żeby spawana spoina była czysta, szkląca, gładka bez żadnych porów i pęcherzy. Ilość gazu [osłony] trzeba dobierać do średnicy drutu i prądu spawania.
    arekd555
    Level 16  
    : wrote:
    W jaki sposób i czym sterujesz silnik podajnika ? Zrobiłeś hamowanie silnika albo regulację wolnego końca drutu ?
    Prąd w uchwycie włączasz stycznikiem na zasilaniu transformatora, czy tyrystorami w mostku ?

Szkoda, że nie wrzuciłeś schematu, chociażby blokowego, nie musiał bym pytać.
    Witam.. Silnik podajnika jest włączany jednocześnie z elektrozaworem gazu za pomocą przekażnika pomocniczego, natomiast regulator silnika DC jest wykonany na NE555 gdzie dodatkowo jest przekażnik który działa i robi za hamulec silnika podajnika w stanie beznapięciowym. Co do regulacji wolnego końca drutu ,to planuję w przyszłości dołozyć taką regulację.Prąd w uchwycie włączany jest stycznikem na zasilaniu trafa, ale chcę to zmienić na sterowanie tyrystorami w mostku, przez zdejmowanie napięcia synchronizaci na sterowniku tyrystorow... Jak pozbieram schematy to wrzucę ale są one na elektrodzie...Pozdr.....
    czdr
    Level 11  
    Witam
    Dziękuję kolegom munruthel i wm56 za odpowiedź, również robię migomat na trafo 3-fazowym i chciałem zastosować do niego diody 200 i tyrystory 160A a że takich nie posiadam więc prace stoją. Pozdrawiam czdr
    arekd555
    Level 16  
    Witam. Przedstawiam zdjęcia spawów wykonanych w/w migiem drutem 1,2mm z pomiarem prądu. Spawacz amator. Materiał płaskownik 6mm grubosci..

Migomat 3-fazowy 200A -własnoręcznie wykonany Migomat 3-fazowy 200A -własnoręcznie wykonany Migomat 3-fazowy 200A -własnoręcznie wykonany Migomat 3-fazowy 200A -własnoręcznie wykonany Migomat 3-fazowy 200A -własnoręcznie wykonany Migomat 3-fazowy 200A -własnoręcznie wykonany Migomat 3-fazowy 200A -własnoręcznie wykonany
    Kamis47
    Level 13  
    Nie wiem czy mi się wydaje czy nie ale na pierwszym i ostatnim zdjęciu spoiny widać jak by przetop był bardzo mały. Proponuje rozciąć połączenie i zobaczyć jak to wygląda od środka. Chociaż 180A i 6mm to chyba normalne...
    edenlubawa
    Level 15  
    Ale przetop wg mnie nie zależy wyłącznie od prądu spawania, ale także od czasu nagrzewania fragmentu spawu tzn. jak długo spawamy w jednym punkcie
    mac175
    Level 12  
    Racja przetop zależy nie tylko od prądu spawania, ale także od posuwu drutu, prędkości prowadzenia kolby.
    smakar
    Level 10  
    arekd555 wrote:
    Witam.. Nie wiem jak się ma ciśnienie gazu do przepływu , ja mam reduktor na drugim zegarze jest skala przepływu gazu i tam ustawiam 8 -10 L / min to wszystko. Pozdrawiam...

Ustaw na 6-8 L/min powinno być lepiej.
    mac175
    Level 12  
    Żeby obliczyć potrzebny przepływ gazu to przekrój drutu pomnóż przez 10
    np: 0,8*10= 8 l . 1*10= 10l. 1,2*10=12
    smakar
    Level 10  
    Teoria OK ale zegar może oszukiwać. Dzięki mac 175
    mac175
    Level 12  
    Z praktyki wiem że dokładność manometru jest wystarczająca, ewentualnie przy spawaniu na wolnym powietrzu w czasie wiatru trzeba zwiększyć przepływ gazu osłonowego.
    arekd555
    Level 16  
    Witam. Uważam że kolega ma rację , manometr manometrem, a spawanie na wolnym powietrzu więcej gazu. Pozdr...
    margum
    Level 12  
    Witam. Proponowałbym wykonać jeszcze raz te spoiny, ale na czystym metalu, bo migomat nie lubi zanieczyszczeń i dlatego jest mały przetop, duże odpryski przy tak dużym prądzie spawania.
    Jak chcesz spawać drutem 1,2 proponuje przebudować podajnik na dwie rolki, jest płynniej podawany drut co przyczynia się do lepszej jakości spawu.
    arekd555
    Level 16  
    Zdaję sprawę że na czystym metalu spawa się znacznie lepiej i spoina wygląda lepiej. Podajnik 4-rolkowy podaje drut stabilniej, może w przyszłosci wymienię na taki ale i ten 2 -rolkowy z drutem 1,2 daje sobie dobrze radę. Pozdrawiam........
    SP9TCO
    Level 2  
    Witam.
    Urządzenie spawalnicze bardzo solidnie wykonane. Mam kilka pytań do autora migomatu:
    1. Czy uzwojenie wtórne jest połączone w gwiazdę czy w trójkąt bo pierwotne raczej w gwiazdę.
    2. Czy w układzie prostownika jest dioda zwrotna ( zerowa ).
    3. Co jest regulowane sterownikiem napięcie wyjściowe czy prąd wyjściowy.
    4. Czy regulator ma ujemne sprzężenie zwrotne tzn. jak spada napięcie wyjściowe to regulator zmniejsza kąt zapłonu tyrystorów.
    5. Czy Kolega widzi sens budowy podobnego urządzenia jednofazowego zasilanego napięciem 230/400V i z prostownikiem sterowanym.
    arekd555
    Level 16  
    Witam, uzwojenia pierwotne poł. w gwiazdę , natomiast wtórne w trójkąt, dioda zerowa na wyjściu prostownika 30A, regulowane jest napięcie bez sprzeżenia zwrotnego, / regulacja fazowa/. Sens, oczywiście , tylko przy zasilaniu jednofazowym na wyjściu porzebny jest większy dławik niż w układzie zasilania 3 fazowego/ przebieg napięcia DC jest niegasnący ..... POZDR....
    smakar
    Level 10  
    Mam pytanie. Czy tym urządzeniem dasz radę wyciąć otwór w blasze nierdzewce 10mm.grubość , otwór średnicy 30mm . Sugerowana moc tego urządzenia to 200A. Wiertła mdleją w nierdzewkach. Pozdrawiam.
    Adam1001
    Level 10  
    Cześć. Widzę, że musisz si ę jeszcze trochę nauczyć w dziedzinie spawalnictwa. Jak można przepalić materiał na wskroś to nie jest ważne jaką można wypalić średnicę. Pozdrawiam
    komatssu
    Level 28  
    Po takim wypalaniu otworu stal nierdzewna przestaje być nierdzewna.
    smakar
    Level 10  
    Jeżeli będę mógł wypalić na wskroś to wypalę Ci każdą średnicę. A pro po nauki to uczę się jakieś 17 latek. Zgadzam się z komatssu Pozdrawiam