Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napięcie na przewodzie antenowym

pomerenke 18 Feb 2011 20:59 18079 13
Testo
    pomerenke
    Level 10  
    Witam, proszę o pomoc w następującej kwestii. Mianowicie przy sprawdzaniu obecności napięcia, zarówno na ekranie przewodu antenowego jak i na obudowie rozgałęźnika antenowego, rozdzielającego sygnał na dwa odbiorniki TV i na internet, wskaźnik napięcia pokazuje potencjał. Mam napięcie między uziemieniem a ekranem przewodu antenowego ok. 70V, co jest zjawiskiem normalnym, ale nie wiem, czy potencjał powinien pojawiać się na metalowej obudowie tego rozgałęźnika? Niby tak, bo obudowa połączona jest z ekranem, jednak pytam, bo przy mojej nieobecności w domu był człowiek od internetu, poprawiał instalację i powiedzial, że mamy jakieś przebicie i to trzeba zrobić. Naprawił internet (poprzez wymianę wtyczki do modemu), jednak nawet nie podłączył telewizji, bo ponoć to niebezpieczne. Żona mowiła, że pana "popieściło". Pewnie dotknął jednocześnie kaloryfera lub obudowy DVD. Nie wiem. Ja skręcając przewody antenowe, zrobiłem to bez problemu. Proszę o pomoc, podpowiedź lub opinię, czy wskaźnik obeności napięcia powinien się świecić przy dotykaniu do metalowych części instalacji antenowej?
  • Testo
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    nie wiem jaką masz instalację elektryczną ale pierwsze co bym zrobił to sprawdzić zerowanie na bolcu w gniazdku 230V.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Instalacja TVKablowa powinna być uziemiona w "szachcie" na klatce schodowej.
    A dość często nie jest.

Również napięcie te pokazuje się na obudowach złącz z prostej przyczyny jaką jest układ zasilający TV (przetwornica).

Nie bardzo wiem o jakim tu kaloryferze jest mowa. Kaloryfer "kopie" ??? - czyżby był podłączony do uziomu i/lub instalacji odgromowej. ??? :cry:

Pozdrawiam.
    LeDy
    Level 43  
    pomerenke wrote:
    Proszę o pomoc, podpowiedź lub opinię, czy wskaźnik obeności napięcia powinien się świecić przy dotykaniu do metalowych części instalacji antenowej?
    Nie podajesz jaka to instalacja. Wyciągnij wtyczki antenowe z wszystkich TV i zobacz czy dalej jest napięcie na antenie.
  • Testo
    LeDy
    Level 43  
    sneijder1986 wrote:
    normalna sprawa... obudowa głowicy w TV i tym samym masa gniazda antenowego jest odseparowana od napięcia sieci, ale nie uziemiona.
    Może jaśniej wytłumaczysz? Odseparowana od sieci i napięcie? Skąd?
    fuutro
    Level 43  
    A co z pojemnościami? Na jakiej zasadzie działa choćby głupia neonówka w śrubokręcie czy jakim cudem mierniki elektroniczne pokazują czasem różne niesamowite wartości w miejscach, gdzie ich być nie powinno?
    LeDy
    Level 43  
    fuutro wrote:
    A co z pojemnościami? Na jakiej zasadzie działa choćby głupia neonówka w śrubokręcie czy jakim cudem mierniki elektroniczne pokazują czasem różne niesamowite wartości w miejscach, gdzie ich być nie powinno?

Pytanie nie było do ciebie ale .......? Jakie pojemności? Jaśniej.
    fuutro
    Level 43  
    Weź sobie np 50m kabla trójżyłowego, do dwóch żył podłącz napięcie sieci a do trzeciej i do jednej z pozostałych miernik cyfrowy ustawiony na pomiar napięcia. Co wg Ciebie pokaże. ?

Ładunek może przedostać się poprzez pojemności tak więc, nie musi być wcale połączenia metalicznego żeby było napięcie. Z tą neonówką w śrubokręcie - świeci dla tego, że prąd płynie przez kondensator jaki TY tworzysz z ziemią. Prąd jest tak mały, że dla Twojego ciała jest on nieznaczący.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Panowie w tą sobotę i w niedzielę dotarła na Ziemię duża porcja "wiatru Słonecznego" i chyba coś się z niektórymi stało, że są jacyś (delikatnie pisząc) złośliwi.

Odsyłam do regulaminu pkt 4 na tym Forum.

Poczekajmy na wypowiedź twórcy tematu kolegi pomerenke .

Pozdrawiam.
    humek
    Level 32  
    Z tego co tu sobie poczytałem wnioskuje ze masz jakoweś napiecie na oplocie kabla czy też na żyle środkowej -sygnałowej anteny-instalacji antenowej.Powypinaj wszystkie urządzenia i sprawdzaj kolejno z kąd ten potencjał przychodzi? Czy bezpośrednio z sieci TV czy z innego żródła. Ja miałem kiedyś taką drobną zagwozdkę u mnie w domu mianowicie jak dotykałem się do "wyzerowanej " pralki ręką, opierałem się przedramieniem itd i piłem wodę z kranu (w Warszawie to FUJJ!!) to mnie w "gębę " kopało.Niby nic lekkie wstąrzasy ale nie są to przyjemne uczucia.Woltomierz wykazywał 70V (nie jeden-elektryk wezwany z administracji zdurniał zupełnie !) mówił że mam uszkodzony miernik no to ja mu jeszcze 4 podałem (też 70V pokazały i co!? WSZYSTKIE USZKODZONE czy Pan Elektryk niedouczony? jednak to drugie bo wystepowała tzw różnica potencjałów pomiedzy wodą w kranie a zerem w sieci elektrycznej.Kiedy uziemiłem pralkę do rury stalowej kaloryfera (wodne już zamieniono na plastiki i wtedy problem powstał) kopanie ustało -fakt dla elektryków nieprzepisowo dla mnie dobrze choć dało do myślenia czy taką lurę jak woda z wodociągów w Warszawie nadaje się do picia? Później po roku wymieniłem instalację na 3 przewodową i spokój wcześniej miałem pół 3 przewodowej i róznicówke która działała i pół z łazienką bez. Lecz już bez cudownego zerowania-efekt !!?? "w ryja przy piciu nie kopało!" ale gdy np. zero z gniazdka wyprowadziłem i w strumieniu wody z kranu zanurzyłem -bezpiecznik różnicowopradowy działał natychmiast!! tak w piwnicy była opaska na rurach C.O. i doprowadzona do ochronnego kabla instalacji elektrycznej. Efekt taki może być u Ciebie jest różnica potencjałów nieprzyjemnie kopie lecz nie zagraża zdrowiu.Ja tego bym nie odpuscił (50 okresów na sec nawet k...y nie mają ! Nurtuje mnie coś innego! Bardzo ważnego !!! Musisz ustalić czy to nie jest przebicie NIESPRAWNEGO SPRZETU RTV!! Przez takie niedopatrzenie możesz mieć problemy ze zdrowiem i ŻYCIEM Twych bliskich!! to nie zabawa! Nigdy nie jest wiadomo co się może stać? dlatego posprawdzaj wszystko rzetelnie . Jesli problem z przebieciem będzie nadal a nie będzie to wina uszkodzonego sprzętu umaś wszystkie kable tak by były pod jednym współnym potencjałem i problem zniknie.
    LeDy
    Level 43  
    humek wrote:
    (też 70V pokazały i co!? WSZYSTKIE USZKODZONE czy Pan Elektryk niedouczony? Nurtuje mnie coś innego! Bardzo ważnego !!! Musisz ustalić czy to nie jest przebicie NIESPRAWNEGO SPRZETU RTV!!
    Pewno był elektryk niedouczony. To występuje ze sprawnego sprzętu.
    LeDy
    Level 43  
    sneijder1986 wrote:
    odseparowane... poprzez transformator w przetwornicy. A napięcie zasilania głowicy i pozostałych układów, jak odchylanie pionowe i poziome,napięcie podane na ostatnia siatkę kineskopu to napięcie z trafo-powielacza.
    Piszesz jak mały Kaziu po dużym piwie Odseparowane przez transformator przetwornicy i jeszcze napięcie? Mam transformator ochronno-kontrolny i jakoś neonówka nie pokazuje napięcia na wyjściu ? I co z tego , że z trafopowielacza? Co on ma do występowania lub nie występowania napięcia na masie TV a tym samym na przewodzie antenowym włożonym w głowicę? Jak na ten dział wystarczy wiedza, że to zjawisko normalne - budowa przetwornicy , nie jest niebezpieczne dla życia .

Z wielki szacunkiem - ale proszę o powściągliwość w takich wypowiedziach.
    Rozumiem, że poprzednik napisał - coś nie tak - ale uważajmy na słowa i postarajmy się wytłumaczyć.

Regulamin pkt 10,8 . [SP5ANJ]