Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bistabilny przełącznik sterowany światłem

Gordios 18 Lut 2011 21:02 3241 0
 • Bistabilny przełącznik sterowany światłem

  Ten układ może sterować obciążeniami prądu przemiennego takimi jak światło, wentylatory itp. Sterowanie jest realizowane przy pomocy pilota od telewizora. Układ zbudowany jest na popularnym timerze 555 pracującym w trybie bistabilnym.

  W trybie bistabilnym wyjście układu 555 przyjmuje jeden z dwóch stanów: niski lub wysoki. Gdy na wejściu wyzwalającym 2 układu 555 pojawi się impuls ujemny to wyjście ustawia się w stanie wysokim i pozostaje zatrzaśnięte. Jeżeli impuls dodatni pojawi się na wejściu 6 to wyjście przejdzie w stan niski i w takim stanie pozostanie. Ta właściwość układu 555 jest wykorzystana do sterowania obciążeniami AC.

  Impulsy dodatnie i ujemne są doprowadzone do wejść 2 i 6 układu 555 przy pomocy fototranzystorów T1 I T2. Kolektor tranzystora T2 jest podłączony do wejścia 2 układu 555 przez diodę D1. Podobnie, emiter T2 jest podłączony do wejścia 6 układu 555 przez diodę D2. Gdy promień podczerwony wysyłany przez pilota dotrze do tranzystora T2 zaczyna on przewodzić i sprowadza wejście 2 układu 555 do poziomu masy. Powoduje to pojawienie się stanu wysokiego na wyjściu układu IC1. Teraz zaczyna przewodzić tranzystor T3 i przekaźnik załącza się. Obciążenie podłączone do styków NO przekaźnika zostaje włączone. Gdy promień podczerwony padnie na tranzystor T1 to prąd płynie od jego emitera do wejścia 6 układu 555 i wyjście układu IC1 przyjmuje stan niski, co powoduje wyłączenie przekaźnika a zatem wyłączenie obciążenia.
  Regulacja: Obuduj obydwa fototranzystory czarnymi rurkami aby nie padało na nie światło otoczenia. To jest konieczne dla poprawnego funkcjonowania układu. Pilot zazwyczaj emituje modulowany strumień podczerwieni, zatem korzystaj tylko z przycisku On/Off (Włącz/Wyłącz) którego użycie powoduje wysłanie promienia niemodulowanego. Aby uaktywnić układ naciśnij przycisk tylko jeden raz. Ustaw fototranzystory w dwóch różnych kierunkach aby promień podczerwony nie padał na oba jednocześnie. Układ może być uruchamiany również przez pochodnię czy też światło lasera używanego we wskaźnikach prezentacyjnych. Czułość fototranzystorów reguluje się przy pomocy potencjometrów VR1 i VR2 przy określonym poziomie oświetlenia pokoju. Oznacza to, że układ nie powinien się uaktywnić przy dziennym świetle.
  D.Mohankumar
  Tłumaczenie dla elektroda.pl za zgodą electroschematics.com
  Oryginalny artykuł znajduje się na http://electroschematics.com/6182/light-controlled-bistable/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 173, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.